Problémy protistrany – banky se dohadují jak na deriváty

Dohoda je (zdá se) již na cestě

Deriváty (a následné deriváty z derivátů) jsou potenciální rozbuškou dalšího kola krize. Sice se deriváty obchodují na burzách jako třeba akcie, ale drtivá většina (mluví se o více než 95%) jsou tak zvané OTC deriváty. V tomto případě jde o deriváty, které nejdou přes burzu a její clearing, ale jde o přímou dohodu mezi zúčastněnými subjekty.

V takovémto případě se subjekt, stojící na jedné straně kontraktu, vystavuje nejen tržnímu riziku, jako kdyby derivát koupil na burze, ale ještě riziku protistrany. Když se dostane do problémů protistrana, bude druhé straně jedno, že třeba konkrétně tento obchod je ziskový, ale pokud protistrana nedostojí svým závazkům… má smůlu.

Největší světové banky se před pár dny po maratónu jednání dohodly, že v takovém případě budou banky (počínaje 1. lednem 2015) postupovat podle nových pravidel, která budou vydána během pár dní. Podle těchto pravidel by se pak postupovalo v případě krachu významné finanční instituce.

Evidentně to dělají banky samy a dobrovolně, než aby s novým nařízením přišly regulatorní orgány. Jsem zvědav na definitivní znění těchto pravidel a v čem přesně se postup podle nich bude lišit podle postupu dle zákona o bankrotech.

 

 

Výběr článků určených předplatitelům

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

Komentáře
  1. Oracle napsal:

    Ako nakladať s derivátmi? V proti-radiačných a protichemických objektoch (známe aj pod menom hazmat obleky). 🙂
    Ostatne si myslím, že straty zaplatíme my či už vo forme bailin-u alebo hyperinflácie kvôli CB (začnú nakupovať tie toxické veci).

Přidat komentář