Podle všech příznaků ano. O co jde?
Po oznámení zemí OPEC koncem minulého týdne, že nesníží těžbu ropy, se cena ropy propadla. Většina lidí čekala, že OPEC sníží těžbu, by stabilizoval cenu ropy, tak jak již učinil mnohokrát v minulosti. Nyní k tomu nedošlo. Čím se dnešní situace liší od té minulých let?
Je to jednoduché – OPEC těžbu ropy nezvýšil a nezpůsobil pokles její ceny. V posledních několika letech nejvíce zvýšily těžbu ropy Spojené státy. Proč by to tedy měly být země Perského zálivu, které budou snižovat těžbu a zachraňovat.
Americká těžba z břidlic je však rozdrolena a každá ze společností je závislá na generovaném cash flow. Každá společnost bojuje sama za sebe a své investory a nemůže tak omezit těžbu, aby pomohla ceně ropy vzhůru. Ohrozila by sama sebe.
Země OPEC potřebují příjmy z těžby ropy, proto bych se naopak nedivil i růstu těžby, aby kompenzovaly výpadek příjmů (i když nevíme, jak moc dopředu mají tyto země nasmlouvané kontrakty a kdy se tedy nízké ceny ropy u nich skutečně projeví).
Kdo to odskáče? Nejvíce těžařské společnosti zaměřené na ropu z břidlic s náklady na těžbu kolem 80-100 dolarů za barel a banky, které tuto spekulativní mánii „s radostí“ financovaly. Tady nejde o tok, co se vyplatí ještě těžit dneska. Jde o to, co se investorům vyplatí financovat zítra. Mimochodem, přesně toto je základní otázka každého „letadla“.
Propad ceny ropy stáhne s sebou do červených čísel i „standardní“ ropné společnosti, nadělá ztráty financujícím bankám. Ty se z toho budou snažit urychleně vycouvat s co nejmenšími ztrátami, bez ohledu na cenu ropy.
Podobnost s nemovitostmi čistě náhodná? Vezměme si z toho ponaučení.
Výběr článků určených předplatitelům
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Snížení těžby odmítlo i Rusko – údajně by došlo k technologickým problémům…
Moc by mne zajímalo,jestli je to něčí úmysl (propíchnout američanům bublinu z břidlic),nebo je snížení ceny ropy opravdu nahodilost-černá labuť…
Může to byt i tak,že se klidně s někým potopím pod hladinu na pět minut,když vím,že to přežiju,ale on vydrží pod vodou jenom minuty dvě…:)
Uvidíme,jak to dopadne,tam bude odpověď.
muze to byt jen dalsi kolo prerozdelovani moci, tentokrate skoupeni ropnebo byznysu, soucasne bububu a tlaceni ceny na minimum, nasledny odkup zoufalcu za cerstve vytisknuty zeleny hajzlpapir, nebude to poprve ani naposledy…
sice tomu moc nerozumím, ale překvapuje mne jak zapomínáme na informace – pokud si pamatuji tak Kanada těží z břidličných písků daleko déle a s profitem i v době kdy se cena pohybovala na dnešních úrovních. Těžba z břidlice v USA má kratší historii, ale o nákladovosti se jen spekuluje. Představa, že propad ceny je útok na vlastní ropný průmysl může být velmi zavádějící, zvláště pokud započítáme, že USA programově rozpouštěly a stále rozpouští svoje ropné rezervy od doby kdy ceny stagnovaly nad 100 USD/b. Do úvahy , kdo vlastně zvýšil produkci je potřeba započítat i nové producenty z Afriky a J. Ameriky a hlavně, že stávající producenti svoji těžbu v průběhu let nesnižují, ale spíše zvyšují. Psal jsem před pár měsíci, že USA jsou na případný kolaps USD daleko lépe připraveni, než ostatní svět, bo odstranily svoji slabinu nr.1. – ropnou vydíratelnost – kolaps USD se od té doby nepřiblížil a troufám si tvrdit, že současný propad ceny ropy moc velký vliv na pokračování těžby ropy v USA mít nebude i z jednoduchého důvodu – producenti mohou svoji těžbu udat doma v USA, naopak většina ostatních zemí musí prodat ven, což v době kdy China snižuje svůj výkon je složité. Přirovnat tak dnešní situaci k nemovitostní bublině je pěkné, ale existující rozdíl v uplatnění produktu takový závěr nepodporuje – u nemovitostní bubliny je ve finále vytvořený produkt k nepoužití – bo jej nikdo nekupuje, u těžby z břidlic v USA je situace jiná – odběr ropy existuje a pokud se nesníží jeho spotřeba v USA, tak propad ceny v okolí mít vliv nebude. Pokud bude docházet k situaci, že levnější ropa začne vytlačovat domácí těžbu a budou narůstat importy do USA ( za několik let dozadu USA snížily dovoz ropných produktů o 60%) dojde na administrativní opatření a uzavření trhu pro jiné dovozce( mimo Kanadu a asi Mexiko)
Odbočím – když byl Obama u Saudů v létě na návštěvě, tak se do světa nedostaly informace o čem strany jednaly – spekulace byly, že se nic nedohodlo a Obama neuspěl, ….. . V současné době čtu jak SA pomáhá vytvářet tlak na Rusko a přistoupila na snížení ceny. Bouřlivé diskuse byly o tom, že Rusko svoje přebytky prodá do Chiny a Indie, že je na přínosu z prodeje ropy nezávislé, že bude prodávat jen za rubl. Nyní čtu, že asi sníží těžbu, navíc chce odebírat ropu od Íránu( bartr za export potravin a obilí)- prostě mi připravenost Ruska na současnou situaci přijde velmi nedostačující
Jenom by mne zajímalo,jak je na energetickou krizi připravená Evropa.Ropu nemá,a ruský plyn půjde jenom přes Ukrajinu (Němcům pak i přes Nord stream).A basta fidli…
https://www.novinky.cz/ekonomika/355122-plynovod-south-stream-je-mrtev-oznamilo-rusko.html
Evropský plyn spolklo Turecko,to je docela sranda,nebo nee…?:)
https://armstrongeconomics.com/2014/11/30/making-gasoline-from-water-yep/
https://armstrongeconomics.com/2014/11/30/turning-water-into-gasoline/
– zajimave, byt si nejsu jisty jestli zrovna vody je a bude nadbytek, ale to se muze do budoucna taky vyresit.
2 plukin – přesně – ale nejlepší na tom je, že využívají energii větru a slunce – voda nebude problém, v Evropě prší dost – časem se projeví tlak Německa na obnovitelné zdroje energie( nemyslím bionaftu) což bude tlačit na cenu plynu a ropy. Btw – China se zavázala ke snížení znečištění ovzduší – aby dostála deklarovanému závazku měla by uvést do provozu – 1000 reaktorů, nebo 50000 slunečních elektráren, nebo cca 500000 větrných turbín – ropa se může stát velmi přebytečnou surovinou
jinak ten článek o přeměně vody na benzín – https://www.novinky.cz/veda-skoly/354995-vedci-maji-stroj-ktery-dokaze-promenit-vodu-na-benzin.html
pokud se cena ropy vrátí nad 100 USD/B tak se můžeme dočkat využití evropských zásob uhlí na benzín, nebo jiné uhlovodíky
Někde jsem četl, že náklady 80-100 USD na barel břidlicové ropy jsou all-in náklady, kde velkou část představuje nákup půdy. Existující firmy už ale půdu mají a mají i nakoupené technologie.
Přímý variabilní náklad na břidlicový barel je asi 30 USD. Takže tyto firmy mohou klidně dál prokračovat v těžbě. Pro současné investory je to samozřejmě pohroma – firma může vyhlásit úpadek – ale nic nebrání tomu, aby pod novými majiteli jela dál.
Nízká cena způsobí:
– Možná problémy břidličným a písečným těžařům (USA a některé další země)
– Ovšem i Rusku (což může, ale nemusí být cílem)
– Nakonec i Iráncům, Saudům, komunistické Venezuele, …
– Ovšem Saudové mohou hrát na to, že tím setřesou břidličnou konkurenci a obnoví monopol (pokud se nepřepočítali)
– Američané buď na rozhodnutí Saudů mají vliv (a upřednostnili tlak na Rusko před svými těžaři), nebo ten vliv nemají a Saudové to udělali proti jejich vůli
– Pokud nízká cena bude trvat dostatečně dlouho, aby se jí trh/průmysl přizpůsobil a pak případně někdy v budoucnu skokově vzroste zpět nad 100USD, bude to další šok/labuť
– Ovšem uvědomme si, že USGovt a FED nebude žádné velké hospodářské problémy riskovat (ztráty bank, ztráty prac.míst u těžařů) – zvlášť ne před pres.volbami. Takže je pravděpodobná nějaká forma podpory/intervence.
– USA si může dovolit intervenovat a kvantitativně uvolňovat, protože dolar je na rozdíl od eura či juanu podepřen i ropnou/energetickou soběstačností. Tzn. USA může uvolňovat s podstatně menšími obavami (o ztrátu důvěry v měnu a její světovou pozici), než třeba EU.
– Plus samozřejmě nevíme, kolik koho doopravdy těžba stojí (na varcost).
OPEC is wrong to think it can outlast U.S. on oil prices – Technology is cheaper and West doesn’t use oil to fund a welfare state–In 2012, when U.S. shale burst into public consciousness, common wisdom was that it would cost at least $70 to $75 a barrel to produce. As recently as last week, saying U.S. producers could tolerate $60 oil seemed aggressive.—But data from the state of North Dakota says the average cost per barrel in America’s top oil-producing state is only $42 — to make a 10% return for rig owners. In McKenzie County, which boasts 72 of the state’s 188 oil rigs, the average production cost is just $30, the state says. Another 27 rigs are around $29.
https://www.marketwatch.com/story/opec-is-wrong-to-think-it-can-outlast-us-on-oil-prices-2014-12-02
Nu … hlavně snad je celkem již obecně jasné, že se zde nejedná o nějaké (už vůbec pak nikoliv typické) projevy tak řečeného „svobodného trhu“. Ten prostě totiž jaksi neexistuje. No a všichni, kdo si na cosi takového furt hrají, či si tím omlouvají svoje pochyby o sobě samém – budou asi dost z toho nesví.
Pravděpodobně se totiž projevuje terminální fáze takového jakoby „drobounkého“ konce světa. Tedy – von žádný takový nebude v tom historickém slova smyslu. Ale prostě jakési drobné eskommtdertag to holt bude – hlavně pro všechny vykuky, co jim stále ještě roste strom do nebe. Bude to pro mnohé dost těžká deziluze.
Petr Gejdos: jaky je smysl toho prispevku?
Patrně vůbec žádný – soudě podle Váší otázky. V tom jsem aspoň já úpřimný. Zeptejte se ale i ostatních, potažmo i sebe sama, jsem zvědavý na úpřimnost odpovědí u ostatních.
porad stejne, snazit se hluboce filozofovat na serveru urcenem pro spekulanty a investory (tedy zjednodusene receno lidi snazici se v nesmlouvavem prostredi trhu ruznymi zpusoby proste urvat vetsi cast nez zustane na ostatni) mi prijde jako hazeni hrachu na zed, ale nekoho to proste ocividne bavi a misto aby zmenil lokal, bude v pivnici paty cenovy donekonecna presvedcovat o nesmirne blahodarnosti mleka….
Petr Gejdos napsal:
2.12.2014 v 21:24
… velmi výstižný popis situace v Rusku.
Rusko už ve válce je a věru je k tomu třeba hodně „zhůvěřilosti“, aby si někdo myslel a dokonce tomu bezpochybně věřil, že to bylo Rusko, kdo to všechno vyvolal s cílem vydělat na tom. Rusko to totiž aktuálně teď nepotřebovalo.
Jenže skutečná válka příjde i sem, do centra a na západ Evropy – a samozřejmě i do USA. Respektíve tam již taky je, akorát latentní. Je to zápas, kdy soupeři se obrazně ilustračně míněno navzájem drží za krky a teď jen čekají komu – a doufají, že jim – dýl vydrží kyslík. Nebo taky to lze charakterizovat jako běh o život – kdo padne první, prohrál. Ale ten první příklad je přiléhavější.
Západ se zlehka přepočítal, když si tam pánové strategové mysleli, že Putinovo Rusko roku 2014 je totéž, co Rusko za Jelcina. Rusové svůj kolaps mají za sebou a poměrně pro ně úspěšně. Dnes je na pořadu dne kolaps Západu, zdajiž dnes či zítra, pozítří, toť v podstatě jedno – vše jako by se již stalo.
Převelice dobře je to relevantní k tema „Ropa z břidlic podobná nemovitostní bublině?“ ! Protože ta válka, ve které se zatím střílí jen sem tam někde, se zatím vede v takové utajené formě. A jednou ze zbraní je ropa a plyn. A zrovna teď voda neteče ani tak do bot Rusku, jako teče do bot břidličným ropařům a věru nebude po novém roce nikomu horko v Evropě, zvláště třeba v Bulharsku. Zrušený „Jižní proud“ bude Bulhary hodně mrzet již brzy.
Rusko v historii přežilo řadu krizí. Jen těžko si lze představit, že dnes, kdy Putin Rusům představil cestu obrody ruského ducha a kdy dokonce ani nemusí při svých projevech moc lhát a přesto jest mu doma tleskáno – že zrovna dnes by to Rusové vzdali – nikoliv to připadá v úvahu. Myslím si, že se ve Washington DC a v Bruselu soudruzi poněkud přepočítali.
Putin je obeti sama sebe. Bude se drzet na vysoky pozici stuj co stuj, protoze je mu jasny ze s jeho funkci konci i jeho zivot, soudruzi ho odkragnout hned jak opusti brany Kremlu.
Že by se to Rusové naučili od Amíků…?
Ti mají s odkráglováváním prezidentů (nejen svých vlastních) letité zkušenosti,že ano…:)
Zrušení South Stream považuji za idiocii non plus ultra.Komu tohle pomůže?Turkům a Rusům určitě,možná i Řecku.Ale Bulhaři,Srbové,Maďaři,Slovinci,Italové a Rakušané se akorát tak naserou o něco víc,než jsou doposud.Co je dovoleno Bohovi (Německu),není dovoleno volovi ( Jižní Evropě).
EU je typický vulkán,který zasype sám sebe…:)
Cena surové ropy z břidličných ložisek v Severní Dakotě klesla pod 50 dolarů za barel. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Břidličná ropa z ložiska Bakken na konci listopadu zlevnila na 49,69 USD za barel, a prodávala se tak o zhruba 30 % levněji než severomořská ropa Brent, která ve stejnou dobu stála zhruba 70 dolarů za barel.— https://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/2014/12/5/bridlicna-ropa-v-severni-dakote-zlevnila-pod-50-dolaru-za-barel/
Ropná produkce v USA za posledních pět let vzrostla o neuvěřitelných 80 % na 9 milionů barelů za den. Lví podíl na tom mají pouhé tři nejproduktivnější břidlicové formace: Eagle Ford a Permian v Texasu a Bakken v Severní Dakotě. Konzultantská firma ITG Investment Research, citovaná agenturou Bloomberg, spočítala, že v některých lokalitách Dakoty a Texasu se dá se ziskem vrtat i při cenách 25 dolarů za barel. To je mnohem níže než 67 dolarů, za něž se barel americké ropy prodává dnes.
Analytici připouštějí, že v průměru potřebují americká břidlicová ložiska vyšší ceny – nejčastěji se odhady pohybují kolem 60 dolarů za barel. I tak prý ale nelze počítat s poklesem těžby, spíše s omezením investičních výdajů a s nimi spojených optimistických plánů na další růst produkce v nejbližší perspektivě. Konzultantská firma RBC Capital Markets pro příští rok počítá s 15% poklesem kapitálových investic do americké ropné těžby na souši.
https://zahranicni.ihned.cz/c3-63218610-090000_d-63218610-bridlicovi-tezari-z-usa-vzkazali-opec-vydrzime-dele-nez-vy
to Sid – v těch 25$ za barel jsou i náklady za sanaci?
2 vertigo
.. nevím, uvedený zdroj to neřeší, ale tipnul bych, že pro těžaře budou náklady na sanaci vrtu drobné.
„Tady nejde o tok, co se vyplatí ještě těžit dneska. Jde o to, co se investorům vyplatí financovat zítra.“
Nejen to. Ropa je surovina používaná jako zdroj energie. Existuje zde ještě fyzikální mez, kdy se vyplatí těžba – ERoEI, čili návratnost vložené energie. Pokud klesne k 1, energie potřebná na těžbu se vyrovná energii vytěžené. Tedy lidé sice mají práci, ale žádné nové hodnoty nevzniknou.
Přepočtem podle oficiální hodnoty TOE (Ton of Oil Equivalent, 1 TOE = 11630.0 kWh) dostáváme 1 barel ropy = 1849 kWh. Z ropy však energii umíme využít nanejvýš na 50%. To znamená, že vzrostou-li náklady na těžby ropy a přiblíží se k 920kWh ekvivalentní energie, nebude ropa takto vytěžená použitelná jako energetická surovina, neboť dodá méně energie, než její těžba spotřebovala. A to při jakékoliv ceně!
Kolik jsou reálné náklady jednotlivých nalezišť, očištěné od investičního balastu, přepočtené na energetický ekvivalent, nejspíš přesně nevíme, a možná je to výrobní tajemství. Ale vzhledem k uváděným nákladům těžby se obávám, že se limitní hodnotě 1 blíží.
Pro ropné břidlice se uvádí hodnoty kolem ERoEI 1,5. To je velká bída, srovnatelná jen s takovými propadáky, jako je bioetanol.
Dokonce je možné, že ERoEI některých nalezišť časem klesne na méně než 1, a tak se vlastně stávají propadlištěm energie. Takový byznys může fungovat tak dlouho, dokud ho někdo bude dotovat. Reálné hodnoty při tom nejen, že nevznikají, ale dokonce nenávratně zanikají.