Čína a její plány

Benjamin x Mao

V záplavě jiných informací médiím prakticky uniklo následující prohlášení rakouské centrální banky. Rakouská centrální banka získala díky této dohodě prostřednictvím čínské centrální banky přístup k aktivům denominovaným v čínské měně. Ze strany Číny jde o první dohodu tohoto typu s neasijskou zemí.

Kdyby byla podobná dohoda uzavřena mezi čínskou centrální bankou a Bundesbankou, budou toho plné noviny. Díky tomu, že aktivity rakouské centrální banky nejsou v zorném poli drtivé většiny médií, nevyvolalo toto prohlášení žádné velké reakce. To je přesně to, co byl podle mého názoru i záměr – na první pohled nenápadné oznámení udělané s minimem publicity a bez jakýchkoliv dalších komentářů.

Jelikož Rakousko je členskou zemí eurozóny s historicky blízkými vazbami na Německo, zaslouží si toto prohlášení pozornost.  Co může být záměrem Číny? Čína chce umožnit uložení volných aktiv denominovaných v renminbi. Proč? K čemu by taková aktiva Rakousku byla? Taková aktiva by jiné země držely pouze v případě, že by je potřebovala na nákup zboží nebo je inkasovala za zboží prodané. A zde je jádro pudla.

Čína se zřejmě chystá přejít na poskytování úvěrů či dokonce přijímání plateb za dodané zboží v renminbi a ne dolarech. Číně by se tím zjednodušila situace, nemusela by se starat o kurzové riziko, to by přehodila na obchodní partnery. Co by to znamenalo?

Kdyby takovýto krok udělala Čína ze dne na den, resp. při vypršení obchodních smluv a zafixovala svým odběratelům ceny v renminbi co by to znamenalo? Hrozily by šoky pro globální ekonomiku. Čínská měna by prudce posílila (což je mimochodem zbožné přání Spojených států), avšak s opačnými dopady. To proto, že výchozí měnou by nebyl dolar, ale renminbi.

V řadě případů, kde by američtí odběratelé či odběratelé z dalších vyspělých zemí nestihli nahradit čínské dodavatele, by došlo k růstu dolarových cen. Navíc nezapomínejme, že většina čínského exportu jde na vrub dodávek čínských poboček zahraničních firem firmám ve skupině. V těchto případech by pomohlo jenom převedení výroby z Číny do jiné země, což není otázka měsíců či 1-2 let. V takovém případě nejde jenom o přesun továrny, ale v nové zemi by bylo nutné vybudovat i síť subdodavatelů s požadovaným objemem a kvalitou. To zabere delší dobu.

Kapitolou samou pro sebe by byly komodity. Zde by došlo k cenovému dopadu prakticky ihned, opět s následným šokem pro globální ekonomiku.

Takovýto krok by dramaticky podkopal pozici dolaru a Spojených států a naopak ještě více posílil pozici Číny. Proto by za normální situace Čína zřejmě postupovala pěkně (k)rok za (k)rokem, aby nevyvolala šoky na trzích. Dnešní situaci lze pojmenovat řadou způsobů, rozhodně bych ji však nenazýval „normální“.

Proto i chování Číny může být nestandardní.

 

P.S.

Nezapomínejme, že Čína výrazně kumuluje drahé kovy.

 

 

5 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Další vybrané články:

 

 

Komentáře
  1. Toxic napsal:

    Díky za článek (v zahraničním tisku jsem ho nikde nepochytil). V prvním pololetí 2011 činila velikost zahraničního obchodu Rakouska s Čínou 1,5mld EUR (export do Číny) + 2,9mld EUR (import z Číny) (čerpal jsem odsud: https://www.chinadaily.com.cn/bizchina/2011-10/20/content_13944015.htm), takže je to jen malý krůček. Bůhví, co tímto sledují, ale obchodování v Renminbi se zdá být logické vysvětlení.
    Nevíte, jak obchoduje Čína s Ruskem? V yuanech, rublech nebo dolarech?

  2. Jan Dvořák napsal:

    Jsem rád, že článek zaujal.

    Čína s Ruskem jedou ve vlastních měnách
    https://proinvestory.cz/cina-a-rusko-obchazi-dolar

  3. VoDo napsal:

    Nojo, nevim, nevim, cina tiskne taky jako o zivot.

  4. Jan Dvořák napsal:

    Oni tisknou všichni.
    Podle mě to směřuje ke kolísavým vzájemným kurzům měn (podle toho, která země bude aktuálně ve větších problémech a zároveň k poklesu všech měn vůči drahým kovům.

  5. Toxic napsal:

    Že by bylo po krizi? Burzy rostou jako blázen 🙂 Akce centrálních bank + snížení povinných minimálních rezerv v Číně + velký nárůst prodeje domů v USA + dobrá data ze zaměstnanosti soukromého sektoru.
    Ještě, že jsem v akciích až po uši, jsem zvědav, kdy překonáme high z dubna/května 🙂

  6. Miroslav Piták napsal:

    Jak je vidět, centrální banky jsou hodně zoufalé, když provádí takovéto akce. Jen tak dál 🙂 Z velkého nárůstu prodeje domů bych moc optimistický nebyl, vzhledem k nízké absolutní základně jsou procetní nárůsty výrazné, celkový sentiment se ale na realitním trhů nezměnil.

Přidat komentář