Politika rozhodne. Kdo se dostává k moci?

K moci se dostávají bankéři.

Finanční trhy se evidentně bojí se mnohem horšího vývoje.  Bojí se politického vývoje v problémových zemích. Snaží se zajistit ochranu bank, a tak se snaží prosadit na klíčová místa své lidi. To je zřejmě odpověď na otázku, kterou jsem položil v tomto komentáři.

Finanční trhy se tedy snaží zajistit, aby vlády v zemích s problémy zachraňovaly lokální banky. Bojí se, aby ještě další země nešla islandskou cestou.  Islandská vláda se rozhodla nezachraňovat banky, ale nechat proběhnout jejich klasický bankrot se všemi dopady na věřitele. Vklady občanů byly zajištěny stejným způsobem, jako jsou v ČR – tedy systémem pojištění vkladů. Další věřitelé bank ale již utrpěli ztráty. Island byl ale malá země i v porovnání s Řeckem.

Všimli jste si vývoje v Řecku? Zaregistrovali jste, jaké haló vyvolalo oznámení úmyslu uspořádat referendum? Uvědomili jste si, kdo se stal novým řeckým premiérem? No přece bývalý viceprezident Evropské centrální banky. A to přesně poté, kdy hrozilo, že referendum neschválí úsporná opatření. Takový člověk bude mít vždy na zřeteli zájmy bank a sotva dobrovolně připustí opakování islandského scénáře.  Akorát že pro Řecku by zřejmě více prospěl klasický bankrot (a tedy islandský scénář) než stávající proces. Vyvstává tak otázka, čí zájmy nový premiér primárně hájí.

Další na řadě je Itálie. Ta je navíc vzhledem ke své velikosti navíc mnohem důležitější než Řecko. Výše jejího dluhu (zhruba 2 bilióny euro) odpovídá společnému dluhu zbývajících „prasátek“, tedy Irska, Portugalska, Řecka a Španělska dohromady. Jak to vypadá s vládou zde?  Zatím to vypadá na to, že následovníkem S. Berlusconiho se stane Mario Monti – bývalý komisař Evropské komise. Podobně jako v Řecku, by se tak i zde do čela vlády měl dostat prověřený „eurokrat“,kterého lze nazvat i „superglobalistou“.

Co z toho všeho plyne? Zatím se v problémových zemích dostávají k moci buď prověření finančníci nebo prověření zastánci globalizace. Doporučuji tak velmi pozorně sledovat politický vývoj ve všech rizikových zemích.  Jakmile by se totiž některá větší země vzepřela tomuto scénáři a chtěla se vydat islandskou cestou, ocitá stávající globální finanční systém na smrtelné posteli. Toho jsou si asi všichni zúčastnění vědomi.

Role politiky v ekonomice se stává klíčovou,mnohem důležitější než před 5 nebo 10 lety. Politika bude tím faktorem,který ovlivní ekonomický vývoj a tedy ve své podstatě rozhodne o ziscích či ztrátách investorů.

Proto ve středu zde na webu najdete pohled na dnešní situaci z pozice politologa. Je to jiný pohled rozšiřující obzory. Rozhodně si ho nenechte ujít.

 

 

5 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Další vybrané články:

 

Komentáře
  1. Toxic napsal:

    Ano, s tímto názorem plně souhlasím. Není pochyb, že zisky budou opět soukromé a ztráty veřejné. Otázkou je kdy Němci schválí ECB tisknou Eura.. A další otázka, jestli už na pražské burze je načase kupovat Erste a KB..:)

  2. Jan Dvořák napsal:

    Mario Monti byl pověřen sestavením nové italské vlády

  3. Kolda napsal:

    Na Zerohedge zrovna mají titulek:
    Goldman Sachs International Advisor Mario Monti Is Italy’s New Prime Minister

    Krásný nový svět …

  4. Jan Dvořák napsal:

    Godlmani jsou rozlezlí všude

  5. VoDo napsal:

    Myslim ze pro lidi ve zlate je to dobra zprava, tisknuti penez, devalvace men. Kdyz nechaj padnout PIIGS tak padne uplne vsechno.

  6. Jan Dvořák napsal:

    Pak to může být spirála, kdy cena drahých kovů půjde nahoru, přičemž vzájemné kurzy mezi měnami se moc měnit nebudou.

  7. Jan Dvořák napsal:

    Čeho bát se mají co bát i americké banky.
    Podle Rona Paula je angažovanost amerických bank u francouzských a německých protějšků více než 1 bilión dolarů – https://paul.house.gov/index.php?option=com_content&view=article&id=1927:european-debt-crisis-threatens-the-dollar&catid=62:texas-straight-talk&Itemid=69

  8. Jan Dvořák napsal:

    I ve Španělsku se k moci dostávají bankéři. Dokonce původem v Lehman Brothers…
    https://zpravy.kurzy.cz/299903-spanelskym-ministrem-hospodarstvi-bude-banker-z-lehman-brothers/

Přidat komentář