Banka pro mezinárodní platby (které se také přezdívá centrální banka centrálních bank) sídlící s Basileji schválila v letech 2010-2011 nová přísnější pravidla používaná pro hodnocení kapitálové přiměřenosti obchodních bank – tzv. Basel III, která zpřísňují požadavky na kapitálovou sílu bank a jejich likviditu. To není nic nového.
Tato pravidla měla vstoupit v platnost postupně v letech 2013-2015. Aplikace pro banky v EU měla být pozvolnější, než bylo původně zamýšleno (byla posunuty až na rok 2019) a Fed se k nim nehlásil prakticky vůbec. Nyní došlo ke změně.
V prohlášení publikovaném 2. července se Fed k Basel III přihlásil s tím, že lhůty na postupné zavádění pravidel budou podobné jako v EU. Přísnější při tom bude na 8 systémově důležitých bank.
Co to navíc znamená? Do roku 2020 budou banky potřebovat téměř 6 biliónů „bezpečných“ aktiv. Jedním předpisem tak bude elegantně vyvolána významná poptávka po US bondech…
Největším rizikem tohoto všeho jsou nezamýšlené dopady, které se vyrojí až během času. I když se to může zdát paradoxní, největším rizikem je zhoršení dostupnosti úvěrů klasickým společnostem. Když banky nebudou schopny sehnat potřebný kapitál, druhou cestou jak splnit nové požadavky je totiž omezování poskytování úvěrů…
TOP 5 letošní vybrané články
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Deflace
Mŕtvemu bozk.
Deflácia možno, skôr hyperinflácia a negatívny rast HDP či rovno kolaps.
„Scapegoat“ alebo budúci dôvod na niečo do zálohy?