Jen – což takhle spekulovat na jeho pokles?

O Japonsku psal na tomto serveru opakovaně p- Lembák, naposledy v polovině srpna. Co se v Japonsku může přihodit? Jaké jsou negativní faktory stávající japonské ekonomiky? Některé z nich jsou notoricky známé, jiné již méně. Zde je jejich přehled:

  • * Japonsko již prošlo QE 10 a výsledek nikde
  • * Japonsko je již skoro rok v silné recesi. I mezinárodní měnový fond nedávnou varoval Japonsko před neudržitelností stávajícího vývoje japonské ekonomiky
  • * Japonský zahraniční obchod se propadl do deficitu. Dříve věc naprosto nevídaná.
  • * Bank of Japan (nezapomínejme na nedávnou změnu na jejím čele) spustila další kolo expanze vlastní rozvahy, mimochodem skupuje vládní dluhopisy se zápornými nominálními úrokovými sazbami
  • * Míra úspor klesla z 15% v roce 1990 na 2% letos. Zmizel tak zdroj prostředků pro nákup státních dluhopisů
  • * Měřeno k HDP je Japonsko nejzadluženější světovou ekonomikou. To je možné jen díky tomu, že většinu vládních dluhopisů skupovali domácí investoři v rámci penzijních fondů.
  • * I kdyby Japonsko dávalo na splácení dluhů všechny své daňové příjmy, splácelo by je více než 20 let (za podmínky nulových úroků)
  • * Jakýkoli procentní bod, o který se zvednou úrokové sazby na vládní dluh, zvedne úroky o více než pětinu příjmů státního rozpočtu.

 

Vývoj kurzu japonského jenu je zde. Od srpna oslabil o 5% (ze 103 jenů za dolar na cca 108, mezitím byl i na téměř 110).

Čím více se domnívám, že japonský jen by mohl být zajímavým objektem na spekulaci na pokles. A to i přes zmiňovaný pokles. Tamní vláda i centrální banky by to rozhodně uvítaly. Jen by to nesmělo být doprovázeno růstem (byť „vymodleným“) úrokových sazeb. To by poslalo Japonsko ke dnu.

 

______________

Poučení o rizicích

Informace uvedené v této analýze či investičním tipu (dále jen “Tip”) jsou pouze informativního a vzdělávacího charakteru a nejsou myšleny jako návrh nebo nabídka ke koupi či prodeji jakéhokoliv investičního nástroje. Rozhodnutí obchodovat s jakýmikoliv finančními instrumenty je odpovědností každého jednotlivce, který nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Hodnota finančních instrumentů v čase kolísá a návratnost investice není garantována. Výsledky minulých období nejsou zárukou výnosů v obdobích budoucích. Informace a data v Tipu mohou být čerpána z externích zdrojů. Autor neodpovídá a neručí za aktuálnost, úplnost, zákonnost, včasnost či správnost veškerých informací, dat a prohlášení.

 

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Výběr článků určených předplatitelům

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

Komentáře
  1. Koudak napsal:

    Nápad to není špatný, ale mně přijde nebezpečný z důvodu rizika měnové reformy. Jestli je pravda, že jeden procentní bod na dluhopisech je 20 % příjmů státního rozpočtu, je v podstatě nevyhnutelná a díky tomu, že velkou část dluhu drží domácí subjekty, nebude mezinárodní společenství tak bolet.

  2. diego004 napsal:

    tlak na Nemce se stupnuje … spravny postreh, ze eurobondy a dalsi dluhy nikoho v EU nespasi, zvlaste predluzenou Italii ne… jen to oddali konec.. 🙂

    https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2760367/italii-s-eurem-uz-nelze-zachranit-sili-tlaky-na-jeji-vystoupeni-z-unie.html

  3. Toxic napsal:

    diego: Vystoupení z EU (jakékoliv země) ještě dlouho nebude na pořadu dne 🙂

  4. diego004 napsal:

    Toxic: ja vim, proto pisi, ze tlaci na Nemecko… ono nakonec povoli, zrusi omezeni a vytiskne EUbondy 🙂

  5. marwin napsal:

    Myslím,že Italové mají na mysli vystoupení z eurozóny,ne z EU… A to bych si představit uměl…:)

  6. diego004 napsal:

    marwin: z EU nebo z eurozony… dopad/dusledky by byly uplne stejne … domek z karet v tornadu… 🙂

  7. plukin napsal:

    Yen pary dneska pekne supajdi up. UJ me zase tolik neprekvapuje (jen silou), ale M/W grafy GJ, EJ i AJ ted vypadaji prekvapive slusne bullish.

Přidat komentář