ECB spouští vlastní vlnu kvantitativního uvolňování. Půjde o 60 miliard euro měsíčně, počínaje březnem letošního roku až do září roku 2016. Z pohledu ECB jde o poslední šanci, jak zabránit deflaci. Doba trvání programu může být prodloužena.
Oproti americké QE má evropská jeden zásadní rozdíl. Ve Spojených státech bylo jasné, že Fed bude nakupovat obligace USA. Zde ECB jen říká, že bude nakupovat obligace členských zemí eurozóny, a to včetně zemí, které již využívají záchranné programy.
Jsem zvědav na reakce z Německa.
P.S.
Následně snížila základní sazbu dánská centrální banky, z -0,2% na -0,35%.
Výběr článků určených předplatitelům
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
on nekdo cekal neco jineho?!? rikam roky a roky ze nad kreativitou politiku a centralnich banku nam bude jeste padat brada a to mnohokrat, toto je stale jen zacatek, ale kdo chce cekat na konec sveta at klidne ceka dal. Na druhou stranu jiz sest let nam stejni panove dokola kazdy pulrok transparentne temito kroky potvrzuji pokracujici uptrend na indexech, co jako chcete vic…?
Není to poslední šancí, jak zabránit údajné deflaci.
QE mohou zdesetinásobit, nebo klidně zestonásobit.
Mohou skupovat korporátní dluhopisy, můžou skoupit celou burzu (proč se vlastně komunisti obtěžovali se znárodněním, když podniky mohli koupit za natištěné peníze a pak je třeba zrušit měnovou reformou?), můžou začít poskytovat hypotéky bezdomovcům s úrokovou sazbou minus 5 procent, můžou ledacos.
Jen nelze předpokládat, že to může být bez nežádoucích a nepříjemných vedlejších důsledků.
Treba to za par let posili euro jako se to stalo s dolarem 🙂 docela me zarazi ze spousta lidi porad prudi jak tisknou, pritom kazdej kdo ma hyposku a mezi nima urcite i ti prudici, je spoluautor tohoto deni. Nebo snad chce prumerny hypotekar platit 10% na urocich? Ja bych to uvital protoze to by znamenalo ze uroky na vkladech by byly okolo 8%.
právě že nejděsivejši je ta dekadence. podporuje se lehkomylsné žití, lajdáctví a plýtvání. proto vstávají vlasy hrůzou na hlavě každému, kdo si zachoval přirozené instinkty – tedy šetřit a chovat se zodpovědně. a jelikož tomuto žití na úkor budoucnosti se lehce přivyká (kdo by přece chtěl platit reálnou úrokovou sazbu, když může skotačit za nulové sazby), je cesta kam směřujeme nalajnovaná dost natvrdo. o to menší je šance na obrácení kormidla, oč delší je prodleva s bolestivým napomenutím, že něco děláme špatně – bohužel to přesahuje život celé generace. z rozpálených kamen ruku stáhneme okamžitě, protože tu zpětnou vazbu pocítíme proklatě rychle
samozrejme se ozvalo IFO 🙂
https://zo.trimbroker.com/financne-spravy/Institut-IFO-oznacil-QE-od-ECB-za-nelegalny–150122-1724
Do 15.3.2015 EU už v súčasnej forme nemusí existovať, Nemci a Gréci môžu dovtedy opustiť EU.
1) Rusi ponúkli Grékom (a teoreticky aj Nemcom resp. každému), že zrušia sankcie voči nim ak vystúpia z EU: https://itar-tass.com/en/economy/771688
Podotýkam PIGS, Poľsko a Francúzsko boli zasiahnuté Ruskými proti-sankciami.
2) Nemecký podnikatelia na jednej konferencií nenechali prehovoriť Merkelovú, preto očakávam, že:
-Mereklovej bude umožnené odstúpiť alebo ju vykopnú vlastní ľudia. (Podpísala svoj politický ortieľ smrti keď neodmietla kategoricky QE ECB a nemecký priemyselníci nechcú platoť za rozhadzovanie Bruselu-v konečnom dôsledku by to boli hlavne oni kto by to platil.)
-Po odchodu Merkelovej nastúpi úradnícka vláda ktorá bude mať na starosti novú ústavu a vystúpenie z EU, NATO, schválenie starých a nových zákonov a revíziu medzinárodných zmlúv.
Totiž v roku 1991 USA a Sovietsky zväz podpísali dohodu o tom, že Nemecká Ríša je legálna forma povojnového znovu-zjednoteného Nemecka a nie nejaká spolková republika, tým pádom majú právny rámec na okamžité vystúpenie Nemecka z EU a NATO. No a 11.3.2015 to v kľude môžu oznámiť.
nikdo tu nezminil mozna tu nejdulezitejsi vec a to sdileni rizika.. protoze 80% jde na narodni centralni banky, za ktere nesou zodpovednost vlady… 🙂
a dalsi drobnost – struktura nakupu statnich dluhopisu by mela odpovidat podilu na kapitalu ECB 🙂
A dolar za 24,60 korun českých hmmm. Jak jsem psal před léty, cílovka někde na 30 korun za USD. Mnozí se smáli a psali něco o tom že USD půjde spíš na nulu. Možná bych měl cílovku posunout na 42. Ale to by pro některý byla utopie že.
To jsem zvědav, kam těch 60 mld EUR měsíčně půjde. Nejvíc by si mohlo půjčit Německo, ale to si půjčovat nemusí, protože má vyrovnaný státní rozpočet. Zájem budou mít státy jako Itálie, ale jak to jde dohromady s limitem pro schodky státních rozpočtů v EMU ve výši 3%? Budou komerční banky více půjčovat firmám a domácnostem? Jak je k tomu donutí, aby si půjčili?
Pepan: ono to EU QE neni az takovy zazrak, jak se obecne cekalo, Nemecko asi zatlacilo 🙂 jasne, ze cele jizni kridlo + Francie budou tlacit na ECB, aby kupovala… ale pokud jde 80% na jejich lokalni centralni banky?! tak je to vysledek s nulovym souctem, protoze uz jde jen o to, kdo prvni spadne do prus..u, zda vlada nebo centralni banka 🙂 mozna proto Draghi zminoval i OMT… ale ve chvili, kdy nejaka vlada pozada o OMT/ESM … jsme na zacatku konce 🙂
Pepan: no v US QE taky k vetsimu pujcovani nevedlo. Banky se boji a tak pujcovaly jenom tem co meli velmi dobry kredit, zbytku ne, protoze to by „byl risk“, zvlaste jsou-li vyhledy, ze to ekonomice moc neposlape. Misto toho ty penize cpaly do trhu, protoze tam videli lepsi prilezitost.
Nejak si nemyslim, ze by EU banky jednaly jinak.
Libri: „Žít na úkor budoucnosti“ nejde donekonečna. Ve skutečnosti totiž nejde o žití na úkor budoucnosti, ale žití na úkor lidí, kteří si zodpovědně vytvářejí rezervy na budoucnost.
Žije se tedy ze znehodnocení nebo vykradení existujících rezerv, ovšem inflační politika způsobuje také způsobuje, že lidé i firmy mají čím dál tím menší ochotu tyto rezervy vytvářet. V ekonomice s manipulovanou měnou nelze tuto změnu přímo zaznamenat. Ale ve světě fyzických statků se ona hranice nulových rezerv nebezpečně blíží.
Co znamenají nulové fyzické rezervy? Že firmy nemají kapitál na své budoucí investice, že lidé odcházející do důchodu nemají statky, které by mohli směnit za živobytí, že mladí lidé pořizující si děti nemají statky, které by mohli směnit, aby zvládly uživit své děti.
Ve zdravé společnosti mají lidé jako rezervu již vyrobené statky, které mohou kdykoliv směnit. Stejně tak firmy. Mnoho statků, které jsou určeny k budoucí spotřebě, tak existují již dnes. V nemocné společnosti dneška však prakticky vše, co budeme chtít v budoucnu spotřebovat či postavit, budeme muset teprve vyrobit.
diego004: Jakýpak začátek konce? Řecko požádá ESM o pomoc, ESM vyzve státy o příspěvky, státy mu budou povinny do 8 dnů přispět, státy zaplatí, státy vydají dluhopisy, ECB je koupí, všichni budou spokojeni. Portugalsko požádá ESM o pomoc…
ECB bude kupovat dluhopisy bohatých států, takže bude všechno v nejlepším pořádku. Papírově.
To omezovani „zasob“ a dalsi negativni dusledky zde zminene mohu jen potvrdit, treba jeden z vyrobcu integrovanych obvodu jednoduse z niceho nic posunul termin dodavky o 5 mesicu, protoze se jim zrejme neseslo dost objednavek a delali by na sklad (coz se asi nevyplati). Podobnych pripadu z praxe mam vice.
Krome toho se stale vice komplikuje prodej cehokoliv kamkoliv, kdy i zakaznici ze zapadnich zemi casteji uvadi, ze je nase zbozi drahe (nevyplati se kvuli poklesu prace/prijmu) a stale casteji kupuji „az kdyz nemaji jinou moznost“. To jeste okolo roku 2011 nebylo. Prodat neco napr. do Recka je temer nemozne (uz ani nechodi poptavky). Ten kdo tvrdi, ze Evropa je dnes od 2008 silnejsi, nema dle meho nazoru pravdu a jakykoliv problem v budoucnu bude jen akcelerovan. Zlate roky 2008-2011 se „slabou“ Evropou.
No, sme vo väčšej kaši než to tu „niektorí“ sú ochotný pripustiť.