Původně jsem se chystal psát o situaci ve Španělsku. Nakonec jsem se ale rozhodl počkat na výsledky jejich voleb a výsledek čtvrteční aukce dluhopisů mě inspiroval, abych se podíval na Francii. Společným problémem všech zemí v krizi je výše dluhů. Ta dosáhla výše, která neumožňuje zemím z nich prostě „vyrůst“. Před dvěma týdny jsem se věnoval Itálii, zhruba před 10 dny jsem v krátkosti varoval před možným rizikem ve Francii. Nyní k ní přidám pár doplňujících informací.
Francie je považována za bezpečnější než třeba Portugalsko nebo Španělsko, tedy země, kde také finanční krize ještě nepropukla v plné míře, i když ani tam zřejmě není daleko. Například v případě Španělska dosáhl ve čtvrtek výnos ze státních dluhopisů prakticky hranice 7%. To je hranice, která spouštěla krizi v Řecku, a její nedávné dosažení v Itálii způsobilo také velké pozdvižení.
Francie si sice stále drží nejvyšší rating AAA, ale stále méně investorů mu věří. Dokazuje to i hodnota jejích CDS, které neodpovídá úrovni jiných evropských zemí s nejvyšším ratingem. Před pár dny ho již dokonce pár minut neměla. To když vyšla zpráva, že agentura Standard & Poor’s snížila rating Francie. Obratem byla dementována, prý šlo o chybu. Na jak dlouho? Kdy Francie skutečně přijde o nejvyšší rating? Zřejmě to moc dlouho trvat nebude. Jaké jsou možné scénáře této události? Ten nejlepší – byla to jen hloupá chyba analytika. V nejhorším případě to byl úmysl a varování trhů spojené s testem jejich reakce.
Proč má tedy Francie stále nejvyšší rating? Obávám se, že se snižováním ratingu Francie je to podobné, jako v případě USA. I tam se agentury obávaly snažit rating, jen aby něco nezpůsobily. Podobné je to podle mě u Francie. Je to natolik významná země eurozóny, že ratingové agentury vyčkávají se snížením ratingu do poslední chvíle, nebo spíše až za ní.
To, že svým zdravím je Francie někde mezi Itálií a Německem, asi nikoho nepřekvapí. Podle zprávy „Euro Plus Monitor“ publikované bruselským institutem Lisabon Council má však Francie mnohem blíže k Itálii než k Německu. Z hlediska finančního zdraví je Francie na 13. místě ze 17. To není lichotivá vizitka.
Co se týče vládních výdajů, dostala se dokonce na poslední místo, ani adaptace není její silná stránka. To je smrtící kombinace. Uff. Přičteme-li enormní angažovanost francouzských bank v Itálii (ta se blíží 400 mld. euro), pak stability Francie je do značné míry ovlivněna stabilitou Itálie. Ta není zrovna největší.
Pokud se podíváme na úrokové sazby, tak ty desetileté se zatím u Francie pohybují mírně nad 3,5%, tedy na relativně slušné úrovni v porovnání s Itálií, ale na druhou stranu výrazně nad německými sazbami (1,9%) a také o 1 procentní bod výše, než byly počátkem října. Jakmile by však začaly ještě výrazněji růst, musí se ve Francii rozeznít poplašné zvony.
K tomu nezapomínejme, že Francie je spolu s Německem absolutně nejvýznamnějším přispěvatelem do záchranného fondu. Její odstoupení by Německo neuneslo. Sledujete Francii, krize tam by byla poslední hřebíček ro rakve eurozóny a rozjezd skutečně globální krize. Proto je pro situaci v Evropě vývoj ve Francii mnohem důležitější, než vývoj v Itálii nebo Španělsku, o Řecku nemluvě.
Pokud se Francie dostane do závažných problémů, bude to přesně ten okamžik, na který Německo čeká, aby odstřihlo problémové země a vrátilo se zpět k marce.
5 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Na ratingy se už nehraje a roli ratingu nyní přebraly trhy a výnosy dluhopisů, jak zde někdo napsal asi týden zpět.
Ví se, kolik a kterých dluhopisů bude Francie potřebovat vydat v průběhu několika měsíců?
Podle některých zpráv ke snížení ratingu Franci na dohled.
Jojo ja uz jsem snizil rejtynky vsem co platej ojrem, ale nikdo si toho jeste nevsimnul! 🙂
Ted ctu tuhle knizku, no a, nestacim se divit! Jsem myslel ze me toho uz moc neprekvapi…
https://www.amazon.com/gp/product/1591844495/ref=s9_simh_gw_p14_d4_g14_i1?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=0QG693RXJ9V398M137SM&pf_rd_t=101&pf_rd_p=470938631&pf_rd_i=507846
Budou Eurobondy (až se podaří přesvědčit Němce), Evropa může být spasena..:)
nojo, ale pada to jak hrusky na podzim!
Dnes to nepadá kvůli Eurozóně, ale kvůli tomu, že se „Supercomittee“ nedokáže dohodnout na škrtech a daních. Mají čas do středy..