Když jsem se před týdnem díval na japonský film věnovaný druhé světové válce včetně jejího vzniku, uvědomil jsem si řadu paralel s dnešním vývojem.
Ačkoliv se média vývoji situace kolem Íránu věnovala velmi obšírně, paralely s Japonskem před více než 70 lety prakticky nebyly zmíněny.
Co se dělo před 72 lety? Spojené státy, Velká Británie a Nizozemí počátkem 40. let minulého století uplatňovaly dlouhodobou obchodní blokádu Japonska ve snaze je ekonomicky zničit. Byly jim zastaveny veškeré dodávky železného šrotu, ropy, ale i dalších surovin. Japonci preferující nadevše národní hrdost byli zahnáni do kouta a výsledkem byl jejich útok na Pearl Harbor.
Co se děje dnes? Něco podobného, i zde je snaha o ekonomickou blokádu. Letos v lednu Evropská unie přistoupila k analogickému kroku – ke snaze ekonomicky zničit Írán. Tentokrát ale nepoužily blokádu ohledně dovozu ropy, ale zákaz jejího vývozu do Evropské unie. Počátkem letošního roku Evropská unie oznámila, že od 1. července přestává kupovat íránskou ropu a evropské pojišťovny mají zákaz pojišťovat tankery přepravující íránskou ropu. Dalším krokem ekonomické blokády je snaha o znemožnění íránským bankám provádět mezinárodní finanční převody.
Dnešní Írán má proti Japonsku minulého století pár výhod – tou hlavní jsou vlastní zásoby ropy a hlavně existence jiných zájemců ochotných kupovat íránskou ropu, neplatit za ní v dolarech a obejít tak finanční sankce vůči íránským bankám. Proto Írán dosud nemá důvod vstupovat do války a nevypadá to, že on by byl tou stranou, která by zaútočila jako první. Z tohoto pohledu můžeme být optimisty.
Otázka je, co se stane v případě, že někdo jiný zaútočí na Írán, případně dojde k simulovanému konfliktu.
Odpověď Íránu na jakýkoliv útok je těžké předvídat. Jednou z možností je být blokáda Hormuzského průlivu. V takovém případě by byla válka na světě. K zajištění bezpečného proplouvání lodí Hormuzským průlivem je potřeba mít dostat pod kontrolu velkou část íránského území, aby byl průliv mimo dosah iránských raket. To není nic jednoduchého. Ceny ropy by adekvátně reagovala, i když odhady se liší. Některé odhad mluví o nárůstu ceny ropy o 10 dolarů za barel, jiné o desítkách dolarů.
Proč se Spojené státy tak bojí vysokých cen ropy? Protože každá recese po druhé světové válce byla předcházena růstem cen ropy. Každý cent na ceně galonu benzínu v USA vede ke snížení spotřebitelských výdajů o 1 miliardu dolarů. Růst ceny benzínu o dolar tak znamená pokles spotřebitelských výdajů o 100 miliard dolarů. I po zohlednění podílu zboží z dovozu to znamená významný pokles tržeb pro americké společnosti se všemi negativnímu důsledky (propouštění, další pokles poptávky…)
Zřejmě i proto dosud Izrael nenapadl íránský reaktor. Izrael při obhajobě útoku na íránská jaderná zařízení mluví o „právu na obranu“, pokud by ale stejného právy poté využil i Írán, další vývoj je jen velmi těžko předvídatelný.
Pokud by válka nebyla rychlá a z pohledu Spojených států a jejich spojenců úspěšná (což za poslední desítky let nelze nazvat žádnou z válek, za poslední úspěšnou válku bych označil druhou světovou válku), může díky problémům se zásobováním ropou uvrhnout prakticky celý svět do hluboké dlouhotrvající recese.
Hledáme nejlepší články čtenářů:
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Egypt, jako hlavní dodavatel zemního plynu, odřízl Izrael od dodávek. Egypt dodává 40% izraelské spotřeby zemního plynu.
To je významná změna vztahů na Blízkém východě, vyostření je tu.
https://www.reuters.com/article/2012/04/22/israel-egypt-gas-idUSL5E8FM2XZ20120422
Myslím si, že přiletí tato Černá labuť: Izrael dřív napadne Egypt než Irán.
Ono tech labuti bude ted asi poviceru:
Súdán napadl svého jizního souseda. V bojích o ropné pole Heglig bylo zabito 400 vojáků jihosúdánské armády. Súdánská armáda postoupila devět kilometrů do vnitrozemí za pomoci tanků a dělostřelectva. A co na to nasi vtipalci?:
EU odlozila rozhodnutí o ulození úplného ropného embarga proti Íránu na konec května .
K jedná další „eurolabuti“ chystám poznámku na příští dny
Dnes jsem se chvíli vyhříval na zahradě a už mě štve to neustálé burácení letadel nad hlavou několikátý měsíc,to tam asi přesunují kompletní armádu NATO,jinak si to nedovedu představit o co jde.Pozoruje to taky někdo?
Ze uz by doslo na skeblicky? 🙂
Evropská investiční banka začala uplatňovat nové opatření, které umozní řeckým firmám splácet eurové úvěry i v jiné měně nez v eurech
panove uz jsem to psal, ale to vase neustale cekani na cerne a modre a ja nevim jake labute a hledani katastrofickych scenaru mi prijde uz usmevne, ale mate vydrz, jen co je pravda… tak prijemne cekani, jiste drzite jiz tri roky shorty na indexech a moc pekne vynaseji… 🙂
To lulinak: A tady někdo tvrdil, že 3 roky shortujeme indexy? 🙂 Já si vůbec na zisky za poslední 3 roky nemohu stěžovat.