V poslední době se velmi mluví o manipulaci klíčové londýnské mezinárodní úrokové sazby (LIBOR). Tyto manipulace ve své podstatě postihly prakticky každého, kdo se ať tou či jinou formou přišel do styku s finančním trhem. Pokud jde o princip stanovování sazeb (zjednodušeně řečeno – dnes se z reportovaných sazeb vyřadí extrémy a zbytek se zprůměruje), moudřejší budeme v září, kdy v Basileji mají o budoucnosti LIBOR jednat guvernéři centrálních bank.
Vzhledem k tomu, že na stanovování sazeb LIBOR se podílejí i americké banky, vyšetřování manipulací sazeb se nevyhne ani Spojeným státům – jako první na ráně budou Citigroup a JP Morgan. Toto vyšetřování však nepovedou pouze centrální banky, ale pokud možno na nich nezávislé instituce, ideálně soudy. Centrální banky totiž nejsou v dané situaci nezávislý orgán, ale mají své vlastní zájmy.
Jaký mohl být zájem centrálních bank?
Je zde jeden dosah zkreslených sazeb, o kterém se dosud prakticky mlčí. Schválně se podívejte na graf porovnávající LIBOR se sazbami Fedu. Korelace je s výjimkou podzimu 2008 prakticky dokonalá.
Zvýšená míra rizika je to poslední, co si centrální banky přejí. Nebýt uvedených manipulací, byla by tato korelace ta tam. Jakýkoliv nárůst volatility globálních úrokových sazeb by jen přispívalo k růstu rizika na trzích, v případě vyšší paniky by se možná objevovaly až runy na banky.
Je tak nabíledni, že zmanipulované sazby LIBOR vyhovovaly centrálním bankám po celém světě, počínaje Fedem až po Bank of England. Že by proto centrální banky nereagovaly na signály ukazující na možnou manipulaci? Vím, že toto je už extrémní úvaha, ale přesto – že by byl systém nastaven tak, jak byl, aby v případě potřeby bylo možné dostat sazby do požadovaných mezí???
Co je zatím z vyšetřování známo?
Třeba to, že Citigroup je z manipulace sazeb obviněna i v Japonsku a již v lednu tam byla ze stanovování sazeb vyřazena. Německý regulátor BaFin začal vyšetřovat Deutsche Bank. Již probíhá vyšetřování švýcarských bank (konkrétně Credit Suisse a UBS) německými, resp. francouzskými orgány. Podobná vyšetřování již probíhají delší dobu i ve Spojených státech, první žaloby lze čekat ještě letos.
Jakmile budou posbírána potřebná data, lze čekat vlnu žalob od klientů či nezúčastněných bank, které se budou cítit poškozeni zmanipulovanými sazbami. V tomto případě to hrozí historicky největší vlna žalob na banky ze strany klientů. Taková, že banky mohou mít velké problémy ji ustát. Pokuta ve výši 450 mil. USD placená bankou Barclays, budou jen drobné a banky se budou snažit o mimosoudní vyrovnání.
K čemu mohou žaloby vést?
Tyto žaloby mohou směřovat nejen na banky jako finanční instituce, ale i na manažery či jednotlivé tradery v bankách, kteří zřejmě již něco tuší. V případě, že vyšetřovatelé v rámci probíhajícího vyšetřování narazí na další pochybné věci, mohou rozšířit záběr stávajícího vyšetřování nebo odstartovat zcela nová vyšetřování. Jako pravděpodobný výsledek se mi jeví mnohaletá komplexní hloubková kontrola celého globálního bankovního sektoru.
Tato kontrola přinese nové regulace. Je klidně možné, že na banky se za pár let bude pohlížet jako na „utilities“, tedy podobnou optikou jako na elektrárny, vodárny apod., a to včetně aplikovaných regulací.
Tyto nové regulace se mohou stát druhou nohou, na které bude stát k nepoznání proměněný světový finanční systém.
Aktuální investiční trilogie:
Hledáme nejlepší články čtenářů:
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
A já k tomu přidávám zajímavý (opět trochu konspirační) článeček o tom, že na nadcházejících olympijských hrách v Londýně by se mohlo „něco velkého“ stát: https://www.silverdoctors.com/olympic-false-flag-would-solve-cartels-allocated-gold-problems/
Může to mít souvislost se zlatem, dluhy, LIBORem, zinscenovaným teroristickým útokem, který bude záminkou k útoku na Irán nebo jinou zemi apod.
Tak to je veřejné tajemství, viz ČT https://www.youtube.com/watch?v=csauSQprR_w
Spíš bych řešil co to udělá s trhem, v 11/9 2001 vyskočilo zlato o 15 USD což byl v té době slušný denní pohyb, dnes to ale může být díky derivátům paradoxně opačně a vytluče to stoplossy pod 1500, nebo to taky můžou zavřít uplně. Každopádně se to šteluje na velký pohyb.
Gobsecku, já nejsem trader – gambler s papírovými kontrakty. Jako držitele fyzické komodity mě takové „hrátky“ na burze jen pramálo zajímají. Mnohem víc mě zajímá, kdo nebude mít židli k posazení, až hudba přestane hrát, a co to pro mě konkrétně bude znamenat;-) Tenhle současný finanční systém už mele z posledního, což ovšem neznamená, že toho mezitím ještě hodně nesemele…:-D
A co dodat k tomu odkazu na zpravodajství ČT? Zřejmě už je rozhodnuto o viníkovi nadcházejícího teroristického útoku na olympijských hrách v Londýně. Jak úsměvné:-)
Bohu žel jsme v tom „gamblu“ všichni, akorát si to zatím někteří neuvědomují. Zajímám se na jakých principech svět funguje, abych to mohl vždy správně načasovat. Nynější situace mi značně komplikuje mou živnost. Až přestane hudba hrát, měl bych sedět a ještě bych rád zabral na kšeft nějaké sousední židle.
Nakonec si Deutsche Bank vyjednala pokutu 2,5 miliardy dolarů. Slušná „pálka“.