Není to tak dávno, co se psalo o tom, že Ferrari poklesly tržby o více než polovinu. Důvodem byl zájem italských finančních úřadů o dańová přiznání jejich majitelů. Nyní Italský finanční úřad pokročil ještě dále.
Podle informací serveru https://www.sovereignman.com/ začíná italský finanční úřad testovat automatizovaný systém analyzující, zda výdaje občanů provedené bankovními převody a platebními kartami jsou v souladu s jejich daňovým přiznáním. Budou analyzovat i náhlé změny v chování spotřebitelů.
Podle předběžných výsledků prvotní test označil jako podezřelého každého pátého Itala.
Potom se divme, že je takový tlak na provádění maximálního možného počtu transakcí bezhotovostně.
Hledáme nejlepší články čtenářů:
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Nemělo by být v poslední větě spíše „hotovostně“? 🙂
Ne.
Tlak je na to, aby se užívání hotovosti minimalizovalo a možné maximum transakcí bylo bezhotovostních
Tlak na omezení hotovostních plateb či jejich úplný zákaz by vedl k jedinému: vzniku alternativní měny (vymalování bez dokladu placené stříbrňáky, úplatek zlaťákem za to, že si na svém pozemku smím postavit dům).
Proto tlak státu na omezení hotovostních plateb nebude až tak velký – už proto, že největšími kriminálníky a korupčníky jsou sami zaměstnanci a představitelé státu (od komunálních politiků po ty centrální, od policistů a soudců až po pracovníky katastrálních úřadů či odborů životního prostředí).
…inymi slovami „fiskalne nedisciplinovana krajina“. 🙂
Niet divu, ze vsetky juzanske narody su v problemoch, ked dane neplatia, vsetko presustruju a cakaju, ze ich EU bude naveky dotovat.
Kazdopadne sa potvrdilo pravidlo „nove koste dobre mete“. Allora, novy sef taliaaanov zacina s cistkami…
Jan Altman: ve hře je i globální barterový systém s vypořádáním ve zlatě… to by byl rachot…
Špatně jsem si to přečetl, už jsem skoro spal, myslel jsem že je tlak na co nejmenší používání hotovosti 🙂
Jan Dvořák: Zvýšení role zlata a jeho návrat do role peněz vidím ve třech rovinách:
1) Centrálně/státně orgnizovaný přechod:
-1a) USA navzdory, tedy konkurenty USA vyvolaný pokles role USD v mezinárodním obchodu a UST/USB v rezervách, pozice USD se zmenší na úkor proporcionálnějšího zastoupení koše měn JPY, EUR, RMB, Au
-1b) USA vyvolaná monetární změna, nová globální měna formálně z čísti navázaná na zlato (SDR a spol)
2) Spontánní přechod lidí na Au/Ag barter, proti vůli státu, vyvolaný ztrátou kupní síly papírových peněz (a nebo šedou ekonomikou z důvodů snahy státu o omezení hotovostních plateb)
Ve variantě 1 a zejména 1b se jedná o systém, který „není pro lidi“, obyčejní občané jsou nadále drženi u fiat měny a vlastnictví Au/Ag je nadále komplikováno, prodražováno, legislativně omezováno, propagandou odrazováno, trvá teoretická možnost pokusu o vyvlastnění (alespoň toho nedrženého fyzicky v osobním držení).
1b nevěřím
Bod 2 může být nemusí být státům navzdory
ad 1b) No MMF o něčem takovém mluví. Vzhledem k tomu, že by to byl takový byrokratický „zlatý standard“ ala Brettonwood, tak by USA nemusely být proti – jelikož by to bylo v jejich režii, nikdo by nezkoumal míru krytí, krýt by se mohlo i současným ETF/papírovým zlatem i neexistujícím (rozprodaným či několikanásobně rozpůjčovaným) zlatem z Fort Knoxu. Mohlo by to na čas umlčet zastánce pravé zlaté měny a snížit nedůvěru k oficiálním penězům v případě, že by USD jako takový začal mít problémy (prostě úhybný manévr pro takový případ – zachránění alespoň částečného statusu quo). A dalo by se to spojit např. s vyvlastněním Au ze zlatých fondů a ještě to prodat jako pozitivní změnu. Pokud USD začne mít problémy, lze podle mne nějaký takový úhybný manévr čekat a část lidí to opět zbaští.
ad 2)M Nesměšujme dvě věci: používání zlata pro barter mezi státy (např. Irán vs Indie) a pro barter mezi lidmi. To první samozřejmě některé státy podporovat budou – ať už protože jim nic jiného nezbývá, nebo proto, že to poškodí USA. Ale to druhé státy podporovat nebudou. Každý stát má a bude se snažit mít legal tender legislativu a bude občany vždy nutit uzavírat smlouvy, vyrovnávat dluhy či vyplácet mzdy v oficiální fiat měně a ne ve zlatě. Au/Ag barter mezi lidmy bere státu výhody z monopolu na tisk někrytých peněz a barter obecně je z pohledu státu daňový únik (když s někým vyměním stříbrňák za to, že mi vymaluje byt). Proto se Au/Ag barter státům libit nebude, ale může nastat situace, kdy to pro lidi bude natolik přitažlivé, že to překoná strach ze sankcí a rozjede se to spontánně a státu navzdory.
Nebo snad Irán podporuje i Au barter mezi svými občany? Ne! Ale místní vysoká inflace je k tomu může motivovat i státu navzdory.
Konečně si někdo uvědomil jak silná je technologie a co všechno s ní lze dosáhnout, když je snaha a zájem. Je to ovšem dvousečný meč:
„Slušní lidé si krátí daně. Podvodníci daně řádně platí. – Ukradené peníze klidně zdaníte, podstivě vydřené odevzdat nechcete.“
Berte to trošku z rezervou, ale obraťme se sami k sobě a přiznejme si, že platit tak vysoké daně z tvrdě oddřené práce je státní zlodějina, ještě když vidíme kam ty peníze jdou.
Já fundamentální problém vidím v tom, že ty největší zločinci své podvody legalizovali (tištění peněz, imunita atd.). :-/ Například Richard Fuld si jako CEO Lehman Brothers přišel na slušných 485.000.000$ i přes to že přivedl Lehmany ke krachu a pojistitele Lehmanu (AIG) museli zachraňovat daňoví poplatníci. Dopustil se trestného činu, krátil daně, okradl někoho? Podle zákona ne, ne a ne. Ale je vydělávat 485.000.000$ na úkor občanů legitimní i přes legalitu? Ani náhodou…
Při směně se věc posuzuje, jako dva prodeje jeden druhému. A já nemám problém si představit, že každý z nich zaplatí 20 % daně. Zajímavé na tom je, že si sami budou moci určit, kdy převedou peníze na měnu, kterou pak státu předhodí. 🙂
František Sousedík: Vtip je v tom, že oficiální měna tak bude pouze bezhotovostní a neoficiální měna (www.auragentum.de) hotovostní. A platit těch 20 % daně bude nutné právě jen tehdy, když se stát vůbec dozví, že k nějaké trasakci došlo. V prvním případě se dozví automaticky, v druhém pouze pokud se účastníci masochisticky přihlásí.
Reálně tedy lidé budou zvažovat 2 alternativy:
1) Mít elektronické peníze, kterých si stát nabrknke, kolik chce (inflačně mne zdaní 10%pa) a ještě bude mít přehled o všech transakcích, které jsem uskutečnil – od nákupu inkontinenčních plen po platbu prostitutky či za „trávu“.
2) Mít peníze, které nepožírá inflace, které odolají všem měnovým reformám, státním bankrotům, hyperinflacím a převratům a které mi navíc poskytují anonymitu a soukromí a nenutí mně každou transakci ještě zdanit (tzn. každý řemeslník mi při platbě těmito penězi dá slevu minimálně ve výši DPH + sazby daně z příjmu).
Pokud bude poměr výhodnosti těch dvou alternativ takovýto, dříve či později ta druhá převáží – a to i přes to, že se ji stát bude všemožně snažit potlačit, zesměšnit propagandou (barbarský relikt), vytlačit za hranu legality, atd…
článek o soukromých měnách
https://trhy.mesec.cz/clanky/soukrome-meny-uzitecny-recept-byt-utopie/