Jak ušetřit při nákupu investičního stříbra

stribro_cihly

Primární složkou ceny investičního stříbra je cena stříbra na světových trzích. Prakticky druhou nejvýznamnější položkou (je významnější než marže obchodníka) je česká sazba DPH.  To je něco, s čím se těžko dá něco dělat, i já jsem ho při svých investicích do stříbra zaplatil

I když, jistá možnost by tu byla. Je to nákup určitých investičních mincí v Německu s německou sazbou DPH ve výši 7%. To je na první pohled velmi lákavé, investor by však měl být velmi obezřetný, zvláště v případě, pokud se nedomluví plynně německy. Někteří obchodníci v tuzemsku nabízejí nákup investičních stříbrných mincí v Německu. Zpravidla jde ovšem o pouhé zprostředkování nákupu, bez převzetí potřebných garancí, tudíž investor neeliminuje veškerá potenciální rizika.

Od letošních Velikonoc existuje i další řešení pro českého investora, řešení s plným servisem v českém jazyce a garancemi, jako kdyby nakupoval u obchodníka v České republice.

Česká firma SILVERUM s.r.o. je mateřskou firmou, takže plně vlastní německou dceřinnou firmu SILVERUM GmbH zajišťující výše popsané služby. Česká firma vlastní německou firmu, nikoliv naopak! Česká SILVERUM s.r.o. také zajišťuje komunikaci s českými investory a kontaktní osobou je pracovník české firmy. Česká firma zajišťuje provedení transakce, přebírá garance a kompletní komunikaci s investorem. Z tohoto uspořádání pro českého investora neplynou žádná rizika německého právního prostředí ani jazykové bariéry.

Vzhledem k nutnosti cesty do Německa se výše popsané při nákupu jedné mince nevyplatí, při větším nákupu však již stojí za zvážení.

 

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Komentáře
  1. Jan Altman napsal:

    Jane Dvořáku, opravdu jste při nákupu platil českou DPH (a neodečetl jste si ji)? To bych do vás neřekl 🙂

    Chválím Silverum za zavedení nové možnosti nákpu Ag v Německu. Je to krok správným směrem. Nejen pro kupce, ale obecně pro všechny, protože (stejně jako tankování kamionů mimo ČR) dává vládě najevo, že se lidi nenechají oškubat a že vyšší daně povedou k NIŽŠÍMU výběru.

    Český servis a záruky opravdu určité skupině investorů mohou přijít vhod. Nicméně pokud někdo umí německy či anglicky (ano, solidní velcí prodejci v Německu mluví anglicky – už proto, že kvůli nižší DPH tam jezdí nakupovat prakticky CELÁ EVROPA) a nenakupuje u nějakého hokynáře, ale u velké a zavedené firmy, neměl by se mít čeho obávat. Nedovedu si představit, že by se mne zavedená solidní německá firma pokoušela nějak podvést, či že by mi dělali problémy při reklamaci (kdyby třeba stříbrná mince přestala fungovat?). Ale samozřejmě nezpochybňuji, že jsou lidé, pro které je CZ komunikace a záruky zjevnou výhodou.

    Trochu problém u služby Silvera vidím ve několika věcech:
    1) Musím jet fyzicky do Německa a to dokonce na konkrétní místo (u mne je to spíše tak, že jedu do Německa z nějakého jiného důvodu a až následně vyhledávám na NETu v okolí místa mého pobytu solidního prodejce s momentálně nejvýhodnější cenou).
    2) Předpokládám, že se musí objednávat předem a platit převodem minimálně nějaká záloha – tzn. ztráta anonymity, což ovšem(oproti nemovitostem či akciím) považuji za jednu ze zásadních výhod fyzického kovu.
    3) Nevím, jestli je možné si zboží nechat poslat. To je sice možnost, kterou jsem nikdy nevyužil, ale někoho by to zajímat mohlo.
    4) Poplatek 1500Kč k ceně navíc (tzn > 2 Oz), což opravdu v DE nemá obdobu

    Možná že žiju v nějakém uzavřeném ghettu, resp. stýkám se s omezenou skupinou lidí. Kupců Ag je mezi nimi docela dost a jsem si prakticky jist, že nikdo z nich nikdy nekoupil Ag s vysokou CZ DPH. Ale pravda je, že kamenných a zejména internetových prodejců Ag je v CZ požehnaně, takže to asi opravdu někdo kupuje a Silverum asi dělá chytrý tah a míří na tyto lidi. Přeji Silveru, aby jim záměr vyšel – podle mne hlavně záleží na tom, jestli mezi lidmi nakupujícími s naší DPH je dost takových, kteří jednak nakupují alespoň „středně velké“ objemy a zároveň jsou ochotni si pro to zajet za hranice.
    Docela bych rád viděl nějakou statistiku, kolik se v CZ prodá Ag mincí. A vlastně by mne i docela zajímalo, jaké procento z kupců uplatní nárok na odpočet (protože ti také nebudou mít důvod ject do Německa).

  2. Jan Dvořák napsal:

    Statistika ohledně prodejů stříbrných mincí v ČR bohužel není. Pokud jde o uplatnění odpočtu, divil byste se, jak malé procento lidí to je, nepodnikají, nemají na jakého plátce DPH nakoupit.

    Těm je tato služba určena.

    To, co vidíte jako nevýhodu, je ze strany firmy SILVERUM otevřená nabídka, firma nic neskrývá. Kdo má zájem, nechť se ozve.

  3. Jan Altman napsal:

    Ano, to souhlasím a neříkám, že ta nabídka není férová. Je samozřejmě zcela transparentní.

    Jen si nedovedu představit lidi, kteří do dneška nakupovali Ag ve větších objemech s marží CZ obchodníků a hlavně s 20% DPH. Resp. určitě bylo hodně takových, kteří nakupovali v malých objemech, ve kterých se o alternativách nevyplatí uvažovat, ale že by si někdo koupil pár masterboxů třeba u pánů v Obecním domu… no ale asi jsou i tací 🙂
    Ale možná tato novinka osloví nové zákazníky, kteří dodnes nenakupovali právě proto, že nechtěli platit 20% DPH a ani nechtěli jednat s německými prodejci.

    Jinak co se týče DPH, tak vím o lidech, kteří to řeší, ale ne odpočtem v ČR, ale rovnou nákupem v DE už přímo bez DPH. To by vlastně asi mělo fungovat i u Silverum GmbH – nákup za cenu bez DPH po sdělení DIČ, ne? U některých DE obchodníků prý ani moc nezkoumají, čí ten DIČ vlastně je – kolega tam nakupoval na svůj DIČ a tvrdil, že kdyby jim nahlásil DIČ Škody Auto, ani by nemrkli.
    Pokud to ale někdo dá do účetnictví, tak by mne zajímalo, jak to dál řeší (eviduje/odepisuje/?), já s tím zkušenost nemám – nicméně podnikatelem je v ČR přeci kdekdo 🙂 Tipuji, že v tomto mají výhodu živnostníci-plátci DPH (s jednoduchým účetnictvím – pokud to jde) před AS a SRO, protože výdaj je pro ně náklad a po pár letech evidenci majetku a staré faktury dají do sběru a masterboxy si odnesou domů.
    Nákup rovnou bez DPH má mimo jiné i výhodu z hlediska cashflow.

    Mimochodem: nezkoušelo Silverum zorganizovat přímý nákup od bratrů slovanů z KGHM? Myslím, že prodávají třicetikilové cihly a pak takové ty pytle stříbrných kuliček/granulátu. Aspoň před třema lety, kdy jsem se o to zajímal, to tak bylo.

  4. Martin Kopáček napsal:

    Dobrý den pane Altmane,
    byl jsem požádán, abych Vám odpověděl.

    Čili takto:
    1) V ČR je dost lidí, kteří s DPH kupují. Ne každý má možnost odpočet DPH uplatnit, mnoho lidí proto bere nákup s DPH jako samořejmost. Nejde zdaleka o minoritní objemy. Prostě investor respektuje platné daňové zákony. Protože většinu velkých investorů v ČR znám, mohu Vás ujistit, že jde o velmi schopné lidi. Někteří, což je zajímavé, prostě neřeší DPH. Kupují si zajištění proti inflaci a hledají cestu s minimializací rizika (o riziku viz poslední odstavec mého příspěvku).
    2) Poplatek 1500 je poplatek za službu. Máme důvod, proč stavíme tuto bariéru. Je to součást obchodního plánu. Pokud byste s drahými kovy delší dobu obchodoval, jistě byste přišel na důvod poplatku sám.
    3) Uvedení falešného nebo cizího DIČ. Trestný čin se vším všudy. Velmi Vás prosím, abyste tyto kriminální praktiky na tomto webu již neuváděl. Ne každý si umí uvědomit případné sankce. A mohu Vám sdělit, že německé finanční úřady běžně spolupracují s českými a Váš kolega by se mohl dostat do velmi nepříjemné situace.
    Odpočet DPH v Německu samozřejmě je, a mnozí kupující jej využívají. Ale naše německá dceřinná firma vždy prověřuje validitu DIČ českého subjektu. U nás by Váš známý opravdu nepochodil…
    4) Statistiky mincí a slitků jsou, ale samozřejmě jde o interní obchodně citlivé údaje, které nebudeme poskytovat.
    5) Pokud Vás zajímají účetní konsekvence, pak Vám doporučuji to nejjednudšší: máte jistě svého daňového poradce, ptejte se jeho. Vycházím z vlastní praxe, kdy mi daňové přiznání sestavuje můj daňový poradce. Dotazy pak já a moje právnička směřujeme na něj, nikoliv do diskuzních fór. Odpovědi z druhé ruky jsou riskantní (finanční úřad má třeba jiný názor než diskutující XY). Naopak know-how schopného daňového poradce má svoji cenu (a proto se na diskuzích málokdy najde 😀 )
    6) Nákupy z Východu neorganizujeme a organizovat nechceme. Zakládáme si na dobrém jménu, proto dovážíme pouze z USA nebo od špičkových rafinérů u EU (v případě zlata, na investiční stříbro v EU vhodný rafinér není). Nedovedu si představit, že by naše firma přejala záruky za stříbro z jiných poměrně rizikových zdrojů. To, co píšeme jako rady investorům, myslíme vážně. Včetně nákupů z nepříliš důvěryhodných zdrojů.

    Závěrem bych ještě uvedl, že pokusy o „levné nákupy“ nekončí vždy šťastně: Víme o 14ti případech, kdy finanční úřady v ČR zahájily řízení s těmi, kteří se pokusili obejít platné daňové zákony. Váš příklad s uvedením falešného DIč je ve 3 případech. V ČR bylo za rok 2011 evidováno 345 případů padělků drahých kovů. Z toho 233 pocházelo ze zdrojů mimo území ČR.

    Závěr si jistě udělá každý investor sám. S přáním dobrých investičních rozhodnutí

    Martin Kopáček
    SILVERUM s.r.o.

  5. Jan Altman napsal:

    Dobrý den pane Kopáčku,

    děkuji za vyčerpávající informace.

    ad1) Souhlasím. Proto i já kupuji legálně v Německu. Rozdíl 7 a 20 procent DPH, pokud mluvíme o zajištění proti inflaci, představuje právě X let inflace.
    Nevím jak to přesně je s kovem „z druhé ruky“ (tzn. z výkupu při ověření ryzosti), ale pokud bazary/zastavárny nejsou plátcem a vykupují za cenu bez DPH, tak možná bez ní i mohou prodávat. Ale tím si nejsem jist, je to jen dohad.

    ad2) Samozřejmě chápu a věřím, že pro ten poplatek máte důvod.

    ad3) Neuvedl jsem, že můj kolega to takto učinil. On uvedl vlastní DIČ a stříbro si dal do účetnictví. Pouze se podivoval nad tím, že prodejce si toto DIČ ani jehoidentitu nijak neověřoval, takže kdyby uvedl (ať záměrně či omylem) jiný DIČ, obchodník by to ani nezaregistroval. Tedy já nepsal o žádné kriminální praktice, natož abych k ní naváděl.

    ad4) Chápu. Musím se tedy spokojit se statistikami veřejně dostupnými – např. s produkcí jednotlivých mincoven, otevřenými zdroji zahraničních prodejců a v případě českých prodejců orientačně například pomocí účetních závěrek/rozvahy/VýkazuZiskuZtrát ze zákona dostupných v obchodním rejstříku (bohužel za Silverum s.r.o. jsem je nenalezl)

    ad5) Bohužel můj daňový poradce má k nákupu fyzického kovu do majetku firmy nepochopitelný odpor (větší, než k nákupu akcií), zejména pokud by měl být uplatněn odpočet DPH. Naše účetní taktéž. Čili to nechci lámat přes koleno a smířim se se 7% DPH.

    ad6) Snahu o udržování dobrého jména samozřejmě chápu a také chápu, že obchodník určité velikosti nemůže ve svém portfoliu mít všechno. Také mi je jasné, že 30kg slitek je na většinu CZ investorů asi docela dost. Ale co se týče důvěryhodnosti východu (resp. spíše severu), tak myslím že KGHM docela důvěryhodné je, vždyť je to jeden z největších světových producentů Ag. A také: The electrolytic copper of KGHM is registered by the London Metal Exchange (LME) as „Grade A“, while its silver – in the form of bars – are registered under the KGHM HG brand, and hold a „Good Delivery“ certificate, issued by the London Bullion Market Association (in 1995) and by the Dubai Multi Commodities Centre (in 2006).

    Co se týče vámi uváděných 345 padělků drahých kovů v ČR v roce 2011: to je velmi zajímavá informace. Existuje odkaz na nějakou oficiální zprávu obsahující i podrobnosti? Tedy kdo je typický prodejce takového „zboží“ a které formy kovu jsou nejčastěji padělány? Jedná se o zde vyráběné padělky? Jedná se o profesionální podvodníky – organizovaný zločin? Nebo se jedná o jednotlivce, kteří na e-bay nakoupí (většinou Čínské) repliky Au a Ag mincí/slitků, které výrobce skutečně nabízí jako repliky a kteří se je pak snaží udat jako ryzí originály? Myslím, že takové info by zde mohlo zajímat více lidí.

    Ještě jednou moc děkuji za informace a přeji mnoho obchodních úspěchů i úspěchů na poli osvěty týkající se drahýh kovů.

  6. Martin Kopáček napsal:

    Dobrý den pane Altmane, K bazarům a zastávárnm: Prodej s nebo bez DPH je otázkou registrace k DPH a také obratu. Ne otázkou dobrovolnosti.

    Ke granulátu: Při menších odběrech (tisíce uncí) půjde vždy o obchod přes prime dealera nebo jiného prostředníka … berte to jako nápovědu, či spíše znalost ne vždy milé reality Registrace LBMA není zase takový grál, jak se obecně soudí 😀
    Nehledě na praktickou nemožnost zpětného výkupu (kuličky granulátu se padělají opravdu snadno),je granulát vhodný jen pro průmyslové zpracování. Velmi varujeme před investováním do granulátu. To už je lepší nakoupit měděné ingoty nebo zinkované plechy 😀 K DPH u firem: Pokud účetní a poradce neví, jak se popasovat s proúčtováním DPH, je to možná důvod k přepřahání. Máme kupříkladu klienty, kteří mají k nákupu kovu speciálně ad hoc založené právnické osoby (aby se jim to nemíchalo s běžným podnikáním, ne kvůli daňovým unikům!).
    BTW: Měl jsem podobný problém se svým (v pořadí třetím) daňařem při účtování mých burzovních obchodů. Nerad na to vzpomínám, to bylo vážně silné kafe. Najít daňaře, který mi správně proúčtuje derivátové obchody, bylo pátrání po svatém grálu a trvalo hezky dlouho…Ale vyplatí se mít kvalitního poradce, který zná a umí.

    Ke statistikám prodejů: Tady Vám obecné výkaznictví moc nepomůže. Vodítkem může být statistika mincovny, ale stejně nebudete vědět, kdo je kupcem … a mezi druhy kupců jsou velmi zásadní rozdíly. K portofiu nabídky: Nejde o to, co by obchodník obecně mohl mít v portfoliu. Jde o to, co je 1) likvidní 2) o co je zájem. Můžete mít tisíce položek, z nichž Vám bude 90% ležet skladem. K takovému přístupu není samozřejmě žádný rozumný důvod. Navíc některé druhy investičního kovu jsou „náchylnějším k problémům“ a rozumný obchodník (i investor) se jim obloukem vyhýbá. K padělkům: Tyto údaje nejsou veřejně dostupné. Jde o naši vlastní rešerši ze zdrojů kolegů, ze zdrojů orgánů činných v trestním řízení a warningů rafinérů a prime dealerů. Tyto rešeršní služby si platíme, jako (snad) každý seriozní obchodník s drahými kovy.
    Drahé kovy, jako každá oblast lidské činnosti, přitahují hodně nekalých živlů. Od malých podvodníčků až po organizované skupiny.

    Tak snad jsem zodpověděl všechny Vaše dotazy. Každopádně díky za reakci, hodně mi pomohla při lepším sledování myšlenkových pochodů tuzemského investora. Až budete mít chuť a náladu, dejte vědět, zvu Vás na kafe 😀 martin.kopacek@silverum.cz S pozdravem

    Martin Kopáček
    SILVERUM s.r.o.

  7. Jan Altman napsal:

    Dobrý den, díky za informace a kafe bych samozřejmě rád někdy dal.

    Registrace k DPH samozřejmě není otázkou dobrovolnosti, ale existence bazarů a zastaváren bez registrace k DPH je realitou.

    Co se týče granulátu, tak přestože mi byl jak Au, tak Ag nabízen, tak do toho bych opravdu nešel. Je to dost neuchopitelná, neověřitelná, nelikvidní a nepraktiká forma. A také dost nehezká 🙂 A jak říkáte, zřejmě lehce padělatelná. Na druhou stranu za sebe musím říct, že kilových opuncovaných cihel německých a rakouských producentů se až tak nebojím. Firmy to jsou renomované a zdroj považuji za důvěryhodný. Chápu vaši preferenci forem v násobcích uncí, také mám cca polovinu Ag v uncových investičních mincích, ale na druhou stranu asi své Ag nepojedu prodávat do USA a co tak mám přehled o evropském výkupu Ag, tak tam nikdo neřeší, jestli je hmotnost v uncích či kilech, udává se většinou výkupní cena za gram a pak už se jen strhává větší poplatek za menší ryzost a ryzí kov se vykupuje někde v okolí spotu.

    Co se týče DPH, daňových poradců, atd… tak to asi nebudu řešit. Jednak mám obavy, že najít někoho schopného nebude lehké a jednak nákup kovu na firmu má i negativa – např. ztrátu anonymity vlastnictví.

    Mimochodem, ta německá anomálie s DPH vede opravdu k zajímavým deformacím – počínaje 1kg, 100Oz i 200Oz MINCEMI, až po cihly vydávané kvůli nižší DPH za mince (munzbary). Docela hezký příklad deformací vzniklých státní regulací… S tou nedostupností statistik padělků to je nepříjemné, protože po netu létá spoustu informací o cihlách Au plněných wolframem, které jsou ale prakticky neověřitelné, natož aby člověk zjistil, v jakém rozsahu se to děje, kdo je nejčastějším zdrojem těchto padělků, atd… Všechny tyto nahlášené nálezy jsou pak vnímány s podobnou důvěryhodností, jako fámy o trezorech FEDu plných fake cihel. Může to být pravda, ale god knows.

  8. kiwii.cz napsal:

    Dobrý den,
    máte někdo, prosím, přímou zkušenost s nákupem investičního stříbra nebo zlata v DE přes společnost Silbverum? Přeci je, platba dopředu…???

Přidat komentář