Kolik času si Řecko koupilo?

Greek crash

Řecku se před pár dny dostalo příslibu významné pomoci. Tato pomoc však nijak fundamentálně neřeší situaci Řecka, pouze kupuje čas.

Řecko by mělo vyhlásit bankrot a následně provést restruturalizaci – tedy něco, o čem se mlví a proti čemu jsou protesty v ulicích. Podle mě by Řecko mělo opustit eurozónu, vrátit se k drachmě a tu následně devalvovat o desítky procent.  Nedávná dohoda je jen vějička na ukolébání situaci nesledujících investorů a veřejnosti. Ceny řeckých dluhopisů mluví za vše.

Nejde totiž jenom o Řecko. Na Řecku se scénář bankrotu odladí a poté bude nasazen i u dalších problémových zemí, Itálie, Španělska….

Investory ale bezpochyby zajímá i případné načasování tohoto kroku. Vzhledem k vývoji věřím tomu, že se na tomto scénáři horečně pracuje. Kdy bude spuštěn? Jeho spuštění nemusí být vůbec daleko, dost možná do prázdnin. Vzhledem k termínům schvalování pomoci Řecku zeměmi eurozóny se nabízí i druhá polovina března. Pokud je to již známo a přípravy vrcholí, pak je to insider informace nejtěžšího kalibru. Nechme se překvapit.

Jaké budou reakce? Každá země se bude snažit minimalizovat dopad na sebe. Spojené státy se budou starat o sebe (např. omezila příspěvky MMF), Čína nebo Německos e také zaměří na ochrany svých vlastních zájmů. Evropská centrální banka dělá totéž.

Nám nezbývá, než se přizpůsobit.

 

 

10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

 

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Souhlasim ze Recko melo jit zpet k drachme, dneska by se uz vyprodavaly posledni zajezdy na jejich ostrovy, protoze by to bylo levnoucky, kazdej by chtel na dovcu do levnyho Recka.
    Nojo ale co s pojistenim? Prave proto se Recko porad „zachranuje“ aby nedoslo ke spusteni pojisteni a domino efektu, tak jako po padu LB kdy se muselo zachranit x dalsich instituci a tim se dostaly do problemu staty, podle me bude masivni stimulus v radu bilionu ojro, nechce se mi verit ze to nechaj padnout, to by padli i politici. Na druhou stranu je tu status kvo 🙂 (jojo to je od kvokat) kdy Merkel dala najevo ze pojisteni je druhorady a ikdyz se toto platilo, tak ztraty se musej realizovat, to neni dobry do budoucna, jak uz nekdo psal v prispevku nekde dole.
    Navic timto se nezachranilo Recko, ikdyz se to pouziva, ale ty penize jen a pouze Reckem protecou do bank, ktery jsou vlastne ti zachranovani. Ja to chapu tak: ze dluznik si pujcil tolik, ze ohrozuje veritele a veritel ohrozuje dalsi subjekty za nim, tudiz prijde subjekt, vyssi moc (mocipani) tito pujci dluznikovi a ten to preda veriteli, ano vyreseno neni nic, jen to ze Recko ma vyssi dluh a je koupen dalsi cas za penize lidu a lidi co se jeste nenarodili.

  2. Toxic napsal:

    Řecko by měli nechat řádně zbankrotovat (vynechám polemiku že Řecko už fakticky v bankrotu je), ale nikdo to neudělá. Nedělejme si iluze. Projet EURa se bude držet zuby nehty, i kdyby to mělo stát desetkrát tolik než doposud..

  3. janula09 napsal:

    no, neviem, ono sa totiz len pocita, ze ceny turistiky by klesli….mam pocit, ze aj na Islande po krachu doslo v skutocnosti k rastu cien….nejak sa to dorovnat musi. Za druhe, vzhladom k exportnym moznostiam Grecka by ma fakt zaujimalo, ako by to pomohlo Grecku, turistika tvori cca 13% HDP (ak si dobre pamatam), export je v podstate zanedbatelny (az na nejake olivy apod.), v podstate by povacsinou podla mna sa preslo na uctovanie v tvrdych menach, takze nemyslim si, ze by to prilis pomohlo, ani domacim, ani ostatnym Europanom. Jedine,co by sa tymto dosiahlo, by bolo vynutenie vyriesenia primarneho deficitu, kedy by sa prestalo vyplacat 13. a 14. plat a vysoke dochodky ludom, ktori na to nemaju.Neviem ale ci by to vyriesilo dlhovy ani strukturalny problem Grecka, nakolko len z turistiky sa zit neda, polnohospodarstvo na uzivenie populacie nestaci. Iste by doslo k dalsim vlnam emigracie, ale inak neviem, neviem, ci by sa nieco nejak velmi poriesilo. Par jedincov, ktori si uliali peniaze mimo Grecka a ktori maju kontakty vo vnutri krajiny by skupili dalsie majetky, niekto by zarobil na pade europskych bank, ktore by odpisali straty, ale nepredpokladam, ze by doslo k stavu V-zotavenia ekonomiky, nie je velmi na com. Aspon ja mam ten pocit

  4. Jan Dvořák napsal:

    Dovoluji se připomenout článek, kde jsou vypsány identifikační kódy eurobankovek, abychom je byli schopni rozlišit podle vydávající země:
    https://proinvestory.cz/co-by-znamenal-konec-eura

  5. rj1 napsal:

    janula09: právě – kde nic není, ani devalvace nepomůže. Jisto jistě by to znamenalo obrovskou inflaci a pád životní urovně někam před druhou světovou… Jednou ale k tomu narovnání stejně dojít musí – akorát to bude pád z vyšší výšky a bude to víc bolet – takový scénář byl vybrán. Hlavně abych u toho nebyl já během svého funčního období – takhle nějak asi uvažují…
    Nejde pořád fungovat na záporných saldech obchodu a plateb a deficitu státního rozpočtu. Všechny úvahy o poklesu na „alespoň“ 120% „dluhového produktu“ jsou nesmysl – naopak bude to růst – a to současný deficit je založen jen aktuálních cashových tocích, pokud by to nefungovalo jen na hotovostním základě, tzn. zahrhuli i související současné náklady na budoucí nepokryté závazky (důchodový účet třeba), tak se nedopočítají… (nejen v Řecku…)

    VoDo: oni CDS nedovolí spustit – nikdo neví co by to udělalo, jestli si něco připravili, tak aspoň nějakou právní kličku, jakože to není bankrot, ikdyž se odepíše třeba 99% dluhu všech věřitelů 😉

    Něco o CDS píšou taky tady: https://zo.trimbroker.com/financne-analyzy/Amerika-straca-kontrolu-nad-dlhom-20120222

    Spíš mě tam ale zaujala ta projekce nákupů US dluhopisů. Vypadá to, že se drží pravidla „musíme si pomáhat!“ – bankrotáři všech zemí spojte, se! podle toho kdo nakupuje, a kdo snižuje expozici…

    US dluh 100% je taky jen cash-based…..

  6. Miroslav Piták napsal:

    Tržní ceny řeckých vládních dluhopisů se splatností 1 rok dále padají jak kámen, výnos dnes vzrostl o dalších 100% na astronomickou výši přesahující 750% při denním maximu 770%.

    Růst na nová maxima zaznamenaly i řecké vládní dluhopisy se splatností 2-3 roky.

  7. alessi napsal:

    Nevěděl jsem, pod který článek link zařadit. Podle mě zajímavé a důležité.
    https://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/165304-stat-bude-moci-v-dobe-krize-omezit-nakup-zbozi-i-nakladani-s-penezi/

  8. Jan Dvořák napsal:

    A nechystá se to jen u nás…

  9. Miroslav Piták napsal:

    Ceny ročních a pětiletých kontraktů credit default swaps (CDS) na řecké vládní dluhopisy vystoupaly v tomto týdnu na nové rekordy, roční kontrakt na 36 787 bps, pětiletý kontrakt 13 837 bps. Desetiletý kontrakt se zatím při aktuální hodnotě 9 581 bps drží pod svými maximy.

    Zdroj: Bloomberg

  10. VoDo napsal:

    Myslim ze CDS uz nikoho nezajimaj, birokrati dali jasnej signal ze CDS jsou k nicemu.

Přidat komentář