Největší pozornosti médií i části investorů se tradičně těší takzvané cílové ceny. Analytici a experti odhadují, kam se podívá cena za měsíc, za dva, na konci roku nebo do konce dekády. Zlato a stříbro jsou v těchto odhadech velmi vděčným námětem. Lze však na prognózy spoléhat?
Musíme oddělit dva druhy odhadů ceny zlata a stříbra: Tím prvním je krátkodobý popis tržní situace, kde známe aktuální stav nabídky a poptávky v kontextu dalších fundamentů. Právě fundamentální kontext často ozřejmí dění na trhu. Příkladem budiž propuknutí řecké krize a žádost o mezinárodní finanční pomoc. Fundamentem je v tomto případě obava o euro a samozřejmě obava o budoucnost EU obecně. Do alespoň dočasného zažehnání krize investoři v masovém měřítku hledají uchovatele hodnoty – a právě zde jsme zažili také skokové růsty ceny drahých kovů.
V takové situaci pomůže náhled technické analýzy, kde lze v dané situaci hledat oblasti cenové podpory a cenového odporu. Sledujeme také pozice těžařů, respektive producentů zlata a stříbra na trhu (jejich ochotu za dané situace produkci zlata a stříbra prodávat). Z těchto faktorů si můžeme přibližně vytipovat pravděpodobný interval, kde by se graf ceny zlata nebo graf ceny stříbra mohl pohybovat.
Pokud se ale vstupní podmínky změní – například když ECB skupuje dluhopisy problémových zemí atd. – pak dochází ke změně fundamentů a názor na vývoj ceny zlata nebo stříbra se samozřejmě mění.
Dlouhodobý odhad vývoje cen drahých kovů vychází opět ze znalosti fundamentů v okamžiku stanovování cenového výhledu. Ovšem pro dlouhodobější výhled je zapotřebí více odhadovat v rámci delšího časového vývoje, přičemž nikdy nevíme, jaké další fundamenty přinese zítřek, další měsíc nebo kvartál. Také paměť trhu není příliš dlouhá a proto ani technická analýza nemůže dost dobře predikovat dlouhodobé hranice odporu nebo podpory. Odhad rozmezí pohybu cen drahých kovů je proto opravdu velmi orientační. Můžeme tipovat, že nalití likvidity ECB nebo FED bude znamenat inflaci, nemůžeme ale vyhodnotit všechna budoucí úskalí. O efektech tzv. černé labutě (nebo kostlivce ve skříni) ani nemluvě.
Z těchto důvodů jsme často svědky vydávání cenových doporučení, která jsou pravidelně měněna. Jak jsme si vysvětlili výše, není v lidských možnostech modelovat budoucí vývoj. Chybí čarovná koule nebo stroj času, bohužel. Přesto investoři zprávy s cenovými vyhlídkami milují. Důvodem je spíše povědomá snaha nechat si od tzv. odborníka potvrdit správnost zamýšlené investice a utvrdit se v investičním záměru. Analytik je člověk, který pro investora vyhledá okolnosti, které mají nebo mohou mít na vývoj ceny vliv. Analytik však není někdo, kdo umí určit, kde bude cena zlata nebo stříbra na konci roku.
Přesto kupříkladu pro průmyslové komodity, zemědělské komodity i drahé kovy existují dlouhodobé fundamenty, které umožňují alespoň rámcový odhad. Je to třeba trvalá inflace, která ve větší nebo menší míře bude vždy. Také existují, zejména u nerostných komodit, pouze omezená ložiska pro těžbu. Svoji roli hraje průmyslová nebo jiná poptávka a aktuální výhled vývoje ekonomiky. A tak dále, a tak dále. To jsou ale fakta, proč je a bude konkrétní komodita potřebná a tudíž i vzácná. Nejde ale o premisy pro stanovování dlouhodobých cenových prognóz.
Zkušení investoři vědí, že pro rozumnou investici musí být dva faktory: důvod a výhoda. Důvodem je, třeba v případě drahých kovů, potřeba jedince zajistit se proti inflaci – a v budoucnosti místo hromádky papíru předat potomkům něco v trvalé hodnotě drahých kovů. Výhodou je fakt, že drahé kovy, především stříbro, mají omezené možnosti produkce a naopak rostoucí spotřebu. Pokud tedy najdeme u zamýšlené investice důvod i výhodu, můžeme udělat rozumnou investici.
Pokud hodláme řešit jen cenové pohyby v budoucnu, pak si nejspíš pleteme investici se spekulací. A spekulace, jak jsme si vysvětili, to je naprosto jiná kategorie. Cílování budoucí ceny drahého kovu v situaci, kdy chceme chránit naše peníze před inflací, proto postrádá větší smysl. Chceme přeci ochranu volného kapitálu, respektive kapitálu pro případ horších časů.
Martin Kopáček
Hledáme nejlepší články čtenářů:
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
„Je to třeba trvalá inflace, která ve větší nebo menší míře bude vždy.“
Je do tohoto vyjádření zahrnuta i inflace -5 % apod?
Předpokládám, že se zde pojmem inflace myslí ISP?
Pojmem inflace myslím ABD, DIF, DBF, ERR, DGG-1 a DEE.
Jestli tyto pojmy neznáte, pak mohu pošeptat, že já taky ne
Ale vážně. Počítám pokles hodnoty měmy obecně a pokles kupní síly. Nemusíme na to jít zas tak vědecky, stačí si otestovat v čase spotřební koš na kupní síle měny s přihlédnutím k nominálním mzdám.
Kdo má pocit, že inflace není anebo nehrozí, je jistě šťastný člověk. Já tento optimismus nesdílím.
Myslím, že čekání na „největší hospodářskou krizi“ nebude trvat příliš dlouho. Pak třeba nastanou i časy, kdy ceny budou stabilní nebo v průměru za několik let stabilní nebo dokonce dlouhodobě klesat. Tohle mi říká historie.
Jde mi jen o to, že si mnozí mohou takovou větu zafixovat a …
Přes 10 let se snažím přijít na to, proč vysokoškolsky vzdělaný člověk, absolvent právnické fakulty, vysloví větu: „Zástavní právo se nepromlčuje.“ Jak a proč dochází k takovému nesmyslnému fixu?
Chtěl bych tady udělat takovou anketku. Co myslíte, za jak dlouho tohle všechno praskne? Myslím ty dluhy, lži politiků, systém částečných rezerv, euro/dolar s hodnotou papíru, na kterém je vytištěn, všeobecné znechucení lidí – a – raketový růst cen komodit, hlavně drahých kovů? Jak dlouho vydrží Španělsko, Itálie, euro, dluhy USA…? Vidíte to pravděpodobné řekněme do tří, max. pěti let? Kolik tomu dáváte procent pravděpodobnosti?
Ještě dodám – chtěl bych tak na pět až deset let investovat nějaké volné peníze. Koupili byste za ně akcie pro delší držení nebo radši drahé kovy? Nebo tak nějak napůl? Jo kdybych měl tu křišťálovou kouli a věděl, do čeho investovat a čeho se naopak vyvarovat…
Anketa na toto téma založena zde:
https://proinvestory.cz/forum/topic/za-jak-dlouho-to-praskne
Ives: proc mas ten pocit ze ti zdejsi anketa rozhodnuti usnadni? A budes se ridit vysledky nebo to vezmes opacne? A co udelas kdyz se rozhodnes spatne? Kolik hodlas riskovat nez naznas ze trh dela neco jineho nez jsi ocekaval?
Chces-li mermomoci investovat, zacni studiem nebo to sver profikum. V opacnem pripade jim to sveris postupne taky, ale uz to pak nebude tvoje..von uz se trh o to postara..
Nejak si totiz nedokazu predstavit ze vsici „zlati brouci“ vydelaji to co ocekavaji i kdyby nakrasne dlouhodobejsi smer trefili..
pro ives:v této chvíli bych volil koupení stříbra,ale nyní bych čekal cca 7 měsíců,kdy asi půjde dolů,k 26 usd nebo možná až k 21,nejlépe fyzicky a potom čekat a čekat …k tomu bych koupil pole a osázel ho kaštany,ořechy,ovoc. stromy a postavil bych blízko něho stavení s co nejmenší nutností vytápění a vlastní studnou,to abych nezdechl při tom čekání
shodou okolností k věci:https://www.cez-okno.net/clanok/cyklus-ziva-voda/tak-si-zijem-15-v-tom-je-sloboda-mat-vlastnu-vodu
To kubik: Souhlas se scénářem případného poklesu ceny stříbra k 21 USD, z tohoto důvodu také vyčkávám. Na druhou stranu pokles v takovém rozsahu nastat vůbec nemusí, cena může z fundamentálních důvodů raketově růst.
Rozhodnutí každého investora závisí na tom, jak je již v drahých kovech angažován, jak ho ovlivní případný pokles ceny o dalších 30% nebo naopak co by se stalo kdyby na současných cenách nenakoupil a kurz stříbra vystoupal o desítky procent. Vše závisí na celkové strategii. V ideální situaci je takový investor, který si může dovolit využívat příležitostí k nákupům/prodejům a neovlivní ho, když jde cena i výrazně proti němu. Osobně jsem v této pozici.
MK: skoda ze tu neni mozny „like“. Naprosty souhlas.
Taky jsem se takhle naucil ze cekat na dobry kup je sice fajn, ale kdyz je trh prilis silny tak se proste nedockam. Takze myslet obema smery se hodi. Support stavajici resistanci je short, resistance stavajici se supportem je long, mezitim se akorat travi cas cekanim. I kdyby kazdy nechtel tradovat, ale drzet „dlouhodobe“ ci jen hedge atd, bez promyslene strategie se neobejde!
Osobně jsem se dostal do takové zvláštní, schizofrenické situace – mám radost, když cena stříbra stoupá, protože se mi tak zhodnocuje to, co mám.. A také mám radost, když cena klesá, protože se rýsuje možnost nakoupit ještě něco za méně peněz
Víte, ono s tím trefením „dna“ je to vždy ošidné. Pamatuju si to z vlastního tradingu, kdy jsem takto čekal na zlato pod 1000 dolarů. Konsenzus byl jiný, než realita.
Nebo u stříbra: Obecně se čekal pokles při překonání 15, 17, 22, 28 atd. Pamatuju, protože jsem tyto rezisty obchodoval.
Aniž bych chtěl jakkoliv mentorovat, myslím podle osobní zkušenosti, že je rozumné místo hry na Gandalfa (tipování cílovek) spíš připravit obchodní plán pro oba scénáře a postupovat podle toho. Jinak se může stát, že člověk ustrne u předpovídání budoucnosti, ale jeho obchodní účet zapadá prachem Na tradingové konzultace mi často chodí lidé, kteří aktivně trejdí. Hrajou s dost slušnými účty a tudíž si nepřejí něco opomíjet. Mají zkušenosti. V 90% se shodujeme se zkušeností, že při tradingu je třeba připravit plán a umět jej adjustovat podle vývoje. Je to výnosnější, než bádat nad tím, co bude za půl roku.
Pokud jde o fyzický kov, pak jeho držení mám jako ochranu vlastního kapitálu před „inlfací, deflací, stagflací, znárodněním, krachem brokera, pravicovým extremismem, levicovým extremismem, americkým broukem, kousnutím leprikona bla bla bla.“ Tím chci říct, že na fyzickém kovu nehraju na pohyb podkladu. Přikupování proto nečasuju, přikupuju v případě potřeby (ochrana části dalšího zisku apod.)
Každý si ale musí srovnat, co od kterého instrumentu očekává. Něco umí jeden podklad, něco jiného druhý podklad. Holly grail neexistuje.
Ono se brzy ukaze jakou maji komodity opravdu hodnotu pri vyjadreni inflacnimi penezi, i kdyz statem udavana inflace bude kolem 2%, ne u vsech podkladu se da predpokladat ze fyzicke doruceni se nebude realizovat a nejdou tak snadno manipulovat, viz:
Mlynáři zdrazí mouku pro průmyslové zpracování o 15 az 20 procent, coz se patrně projeví v cenách pečiva, uvedlo jejich sdruzení (ČTK)
Zacina platit porekadlo nasich babicek, ze zeme ktera zdrazuje chleb se blizi k valce.
Možná užitečný odkaz pro někoho (v angličtině): https://moneymappress.com/video/mmp/mmr/mmr_silver.php?code=LMMRN402&n=MMRSILVER49501YR692YRTO79 Pokud Vám vyjede video, dejte zavřít stránku a pak vyberte „Zůstat na stránce“ – můžete tak číst text místo videa. Je to sice reklamní věc na „The Money Map Resource“, ale hezky se tam píše o manipulaci papírového trhu stříbra JPMorgan a o nadcházející The Pan Asia Gold Exchange/Hong Kong Mercantile Exchange, díky kterým snad konečně nastane zdravá konkurence v obchodování s drahými kovy na světě. USA/US-banky tím ztrácí vliv ovlivňovat ceny drahých kovů.