Ano, může.
A to i za situace, kdy se v žádném případě nebude jednat o labuť barvy tmavší, než je bílá. Řecko jako takové by opuštění eura zvládlo, následně by devalvovalo vlastní měnu a ekonomice by to jen prospělo. Co by na Grexitu bylo tedy tak významného, že by to zatřáslo trhy i za situace, kdy se o této možnosti otevřeně mluví?
Je to jeho ekonomicko – politický signál. Šlo by o vypadnutí kamínku z hráze. Jakmile z hráze vypadne byť relativně malý kamínek, pevnost hráze se naruší mnohem více, než odpovídá velikosti kamínku.
Jako prvního kroku se podle mého názoru dočkáme kontroly pohybu kapitálu. Zastavení mizení vkladů (v řádu stovek miliónů euro denně) z tamních bank sice pomůže vládě – hlavně získá čas, možná uspořádá referendum o tom, zda jsou lidé ochotni akceptovat reformy či nikoliv, případně jak tvrdé reformy. Může vypsat i referendum o (ne)setrvání Řecka v eurozóně.
Opuštění eura a následná devalvace nové měny by pomohla Řecku v případě odchodu z eurozóny podobně, jako pomohla naší ekonomice na začátku 90. let minulého století. Zlepší se konkurenceschopnost na zahraničních trzích, lze čekat zvýšení přílivu kapitálu do země. Následovala by pravděpodobně pomoc z Ruska, Čína, možná se dočkáme přílivu investorů ze Spojených států. Ochota evropských investorů investovat v Řecku by byla zásadně ovlivněny dopady vystoupení Řecka z eura na jejich peněženky, respektive systém (ne)přepočítání pohledávek a závazků na novou měnu. Tedy zda by jejich investice, pohledávky a závazky zůstaly i nadále denominovány v eurech nebo zda by se přepočítaly na novou měnu.
Podíl Řecka na světovém HDP je 0,4%, ale jeho vystoupení z eurozóny by dodalo odvahy dalším „prasátkům“ – mám na mysli zejména Itálii, Portugalsko a Španělsko. Pokud by se tyto země vydaly směrem k vlastním měnám, na globálních finančních trzích by to způsobilo obrovské otřesy. Řadu dopadů ani nelze předem nasimulovat, protože se prostě nedají odhadnout.
Ne bankrotu Řecka, to by finanční trhy ustály, ale odchodu dalších zemí z eurozóny se bojí ECB a další centrální banky po celém světě. To je událost, o které se zatím nahlas vůbec nemluví, i když by mělo. V novinách se dočteme maximálně vyčíslené částky, o kolik by přišli věřitelé Řecka, ale ani zmínka o možných dopadech na další země.
Přestaňte se zaměřovat výhradně na Řecko. To sice může rozbouřit moře, ale nezpůsobí celosvětovou kalamitu. Tu by ale mohlo způsobit následné chování Itálie, Portugalska a Španělska. Sledujte proto pozorně i tyto země.
Jako „císař“ nad tím vším bdí Německo. Sledujete proto i tamní kroky a vyjádření představitelé tamního bankovního sektoru. Jejich vyjádření budou důležitější než vyjádřená A. Merkelové.
Výroční analýza 2015 – Pohyb finančního světa se zrychluje
Výběr článků určených předplatitelům
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Vidím „drobnou chybku“ v uvažování., vážený pane autore. Ono je nejčastěji praktické a výhodné problémy řešit tak říkajíc „per partes“. Ale svět náš vezdejší je kontinuální v „čase“ (co je to čas, že …) i prostoru (zde platí stejná pochyba) a nelze tedy vytrhovat třebas Řecko zvlášť – jakože skoro nic – a pak zahořekovat nad Italii, Španělskem a podobně. Vše souvisí se vším. A když k tomu přidáme ještě moudro, že „…všechno je jinak“ – potom musím leda obecně s duchem úvahy srdečně nesouhlasit.
Současný vylhaný systém věcí ve světě je neudržitelný a každý rozumný člověk to musí vidět a vědět. To, že někdo tento systém využívá na parazitování a namlouvá si, že je to v pořádku – to je obdoba a analogie sebeobhajoby „subalterních“ německých válečných zločinců před soudem v Norimberku – „…oni za nic nemůžou, oni jen plnili rozkazy“
Ale to je každého jeho věc – nikdo se skutečně nemusí obávat, že nebude spravedlivě vážen a zvážen… D:
A ještě rychle musím dodat myšléénečku …
Přece když vidím někoho využívat zištně zřejmých chyb systému, nebudu přece dělat totéž ! Když je něco spatně, prostě je to špatně. A to vzdor tomu, že je to legální. Existují vyšší principy a to u slušného člověke tak nějak „uvnitř a sámo od sebe“, než tupý legalismus.
…Jen tak mimochodem a mezi řečí…
Opuštění Eurozony by Řecku nepomohlo, nebo snad má dluh v jiné měně než Euro? Úplný vymazání dluhu taky nevěřím navíc když se už skoro všechen převedl z bank na centrální banky.
Spíš by se svět měl zameřit na bankrotující Čínu, kde soudruzi vytvořili neuvěřitelný bubliny na nemovitostech, akciích a zničili si přitom životní prostředí.
Jasně, řešit problémy krok za krokem. Já ale chtěl říci, že Řecko je ten malý problém. A pokud se ho podaří vyřešit, není zdaleka vyhráno, protože na řadu přijdou další země…
VoDo: Armstrong to Recko/EU vidi jinak:
https://armstrongeconomics.com/archives/33752
– nekde drive i popsal co by rekum radil a proc by na tom bez EU byli lip. Co se tyce dluhu, ktery stat v historii svoje dluhy splatil? To co EU po recku chce tu zemi akorat znici a ve finale prodelaji vsichni zucastneni.
Podobne jako po WWI valecne reparace znicily nemecko a k moci se pak dostal Hitler a dopadlo to vime jak.
Kdyby prosel navrh odpusteni splacet nahradu za valku..nemecko by na tom bylo lip, Hitler by se k moci nedostal a ve finale by na tom vydelali vsichni..
Jenze to je potreba uvazovat s otevrenou mysli a vnimat mozne nasledky.
Jako na zavolanou 🙂
Greece – the Way Out:
https://armstrongeconomics.com/archives/33767
€ skončí tak či tak, netvrdím to len ja, ale aj The Telegraph:
https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/11687660/Eurozone-doomed-whether-Greece-leaves-or-stays-study-shows.html
Finančné trhy by to prežili, kto by to neprežil to sú banky a ostatné fin. inštitúcie, pretože európske dlhopisy (či už grécke alebo od ostatných „prasiatok“) , ktoré sú v knihách uvádzané ako aktíva by poklesli na cene o tak 10-20%. Na dlhšiu úvahu je, či cudzí dlh resp. dlhopis je skutočne aktívum pre veriteľa. A keď sa to praskne, tak cash, zlato a striebro (a všetko hmatateľné resp. potrebné) bude kráľom.
Oracle: a co kdyz mezitim pujde zlato na $700, dolar na 32CZK, US akcie udelaji dalsich 50%?
VoDo: Pro mě za mě, ať jde zlato třeba na 500 USD a US akcie udělají dalších 100%, i s tím posílením dolaru na 32 nevidím problém. Když se vše točí v cyklech, nastanou obě možnosti (ta Oracleho i Vaše), jen nevím, která přijde dřív a jestli se obou dočkám sám nebo až děti 🙂
Zlato za 800 už tady hlásáte dva roky-no,jak píše Toxic- třeba někdy joo..:)
Dolar za 32 pamatuju nedávno,tak jaké křeče.Ať si každej vybere sám,do čeho to strčí,stejně to bude lotynka…:)