Podle čeho nakupovat či prodávat akcie?

stock_analysis

Pro dnešní investiční přílohu Hospodářských novin jsem byl osloven dotazem, zda existují nějaká jednoduchá kritéria vhodná i pro začátečníky,  podle kterých lze  kupovat a prodávat akcie. Zde je moje odpověď, ze které je v novinách publikován výňatek. 

V poslední době jsou trhy čím dál více ovlivňovány politikou a politickými rozhodnutími a globálním makroekonomickým vývojem. Může se tak stát, že i dobře provedená analýza přijde vniveč, protože zkrachuje některá členská země EU. Proto by na prvním místě si měl investor udělat vlastní názor na globální makroekonomický vývoj. Pouze v případě, že věří, že se situaci podaří přijatelným a relativně bezkrizovým způsobem vyřešit, může uvažovat o nákupu akcií a pokračovat ve čtení.

Z toho, zda některé trhy jsou drahé či levné se vycházet do jisté míry dá, akciové trhy se pohybují v sekulárních cca 15-ti až 20-ti letých býčích a medvědích trzích. Názorně podané informace o těchto dlouhodobých cyklech lze najít na webu společnosti Crestmont Research.

Z těchto dlouhodobých cyklů lze primárně vycházet při investování do podílových fondů, indexových ETF či podobných nástrojů, jejichž výkonnost se dlouhodobě dramaticky neodlišuje od výkonnosti indexů (čest výjimkám) a při plánování investic na řadu let.

Při investování do akcií středních a menších společností by primárním faktorem v rozhodování investora měly být fundamentální analýza konkrétní společnosti a její ocenění, analýza trhu jako celku se v takovém případě klesá na druhé místo.

Kdy do investice vstoupit a kdy z ní vystoupit? Oba faktory jsou stejně důležité, rozhodně se investor nesmí do své investice „zamilovat“. Předem by měl stanovit pravidla, kdy z investice vystoupit a ta dodržet. Jaká kritéria pro nákup a prodej si kdo určí, je jenom na něm.

Jako jedno z nejjednodušších se nabízí dividendový výnos akcie, toto kritérium je však vhodné pro dlouhodobé investory, kteří plánují držet akcie „navždy“ a obchodovat jen ve výjimečných případech. Pokud má akcie dividendový výnos nad požadavkem investora (a je tedy levná), akcii koupit, pokud dividendový výnos klesne pod jeho požadavek, akcii prodat (tato situace nastane buď v případě špatných hospodářských výsledků společnosti, nebo v případě výrazného růstu ceny akcie – oba důvody lze považovat za oprávněné pro prodej akcie i z fundamentálního pohledu).

Pokud někdo chce aktivně obchodovat a nedržet akcie řadu let, pak se mu nabízí kritéria z technické analýzy. Tam lze za nejjednodušší pravidla asi označit nákup akcie v okamžiku, kdy graf cena akcie protne 50-ti denní klouzavý průměr směrem nahoru a zůstane nad ním a její prodej v okamžiku, kdy graf cena akcie protne 50-ti denní klouzavý průměr směrem dolů a zůstane pod ním.

 

 


Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. Mario napsal:

    myslim, ze pro zacatecnika je prvni cast clanku naprosto nesrozumitelna.

  2. MZ napsal:

    Za sebe musím říct, že mě vždy zaráží rady ohledně technické analýzy (ne že bych jí jako takové rozuměl, to ne), resp. ne kvůli ní samé, ale rady všeobecně ohledně investování. V tomto případě konkrétně ohledně 50ti denních klouzavých průměrů – pokud je to známá věc (nebo se známou stane, přeci jen bude v novinách! :D) a dá se na ní vydělávat, je propagovaná, proč ji většina lidí už nedělá? Pokud teprve bude a začne ji využívat příliš mnoho traderů, musí ztratit své „kouzlo“. To mě vede k otázce, pokud by ji každý dělal, nemohla by být zisková. Buď se tak radami většina traderů neřídí, nebo prostě nefunguje. Vycházel jsem z předpokladu, že čím více lidí používá stejnou radu, tím méně zisku přinese, jestliže se dělí o stejný koláč zisků…a nezměnilo by to i „chování“ grafů jako celku? To jsou ale spíše filozofické otázky než ekonomické, přesto by mě docela zajímal Váš názor 🙂

  3. plukin napsal:

    MZ: ma-li kupujici na vydelat, cena musi jit nahoru..a klouzavy prumer nedela nic jineho nez ze se drzi ceny, takze z logiky veci vyplyva ze v trendu tenhle pristup fungovat bude. 😉 Si hod 50ma treba na daily $SPX a uvidis kolik slo vydelat a kolik tratit timhle pristupem. Otazka je jak daleko od vstupu je support tj. risk a ver tomu, ze tradovat to dno na ktere zpetne koukas ze „to byl jasny long“ tak by ten vstup do obchodu byl „zatracene“ vysoko a vetsina by cekala ze se to trochu vrati..takze to ne kazdej vezme, protoze peklo tehle pristupu nastava kdyz trh zrovna netrenduje. A jak to tradera 7x za sebou vycuka jenom protoze ze to jde zrovna do strany..tak to ne kazdej po 8me vezme..a zrovna tam by se zahojil i s uroky. To ze tohle spousta lidi zkousi neznamena, ze to delaji dobre.. K tomu je potreba strategie, sebeduvera a snaha o danem trhu vedet vzdycky neco vice nez ostatni i kdyby to mela bejt jenom statisticka vyhoda ala Larry Williams. Sve strategie popsal pred 20ti ci kolika lety ve sve knizce, cetla ji spousta lidi presto si troufam tvrdit, ze to obchoduje malokdo, prestoze ty vysledky jsou hodne slusne a funguje to porad stejne dobre i po tolika letech. Proc to vetsina neobchoduje? Netusim, mozna jim to prinde malo sexy. Mozna se jim vubec nechtelo cist ty detaily, sam jsem to poprve pred lety preskocil jako „nudnou statistiku“ .. 😀 Holt kazdy sveho stesti strujcem. 😉
    Btw ohledne TA je tezke radit z jednoho duvodu, nikdo nevi kam trh pujde takze lze jenom rict nad cenou X je to silne, pod cenou Y je trend v ohrozeni a mezitim nezbyva nez cekat a eventuelne obchodovat kratkodobe. A nanestesti existuji fake pohyby takze zatimco zkuseny trader vidi co hrozi ten kdo si akorat precetl „buy nad X + SL pod Z“ drzi jako kliste protoze netusi co dela. A „idealne“ pak bude spilat tomu kdo mu dal TA radu kdyz ho to kopne z obchodu ven se ztratou.. Jakoby mel nekdo 100% ziskovych obchodu :]
    Trochu jsem odbocil ale pointa je, ze klouzavy prumer nevytvari cenu, pouze odrazi cenu a ta je vysledkem nabidky a poptavky v kazdem okamziku. A i v trendu hodne zalezi na uhlu stoupani klouzaveho pohybu ale i na periode atd. Sumasumarum milion moznosti v jednom jedinem trhu..neni divu ze nekteri kupuji zatimco jini prodavaji. Kazdej totiz mame svou timeframe co obchodujeme, od 1s po rocni grafy, protoze nam zrovna ta nase vyhovuje a jinou proste obchodovat nehodlame ci ani kvuli velikosti uctu nemuzeme. Takze i kdybych obchodoval tenhle 50MA system tak to rozhodne nebude daily na futkach a tudiz bych ten nakupni blazinec tam rozhodne nepodporil.

  4. plukin napsal:

    Jeste me tak napada, ze zacatecnik by s penezama na burzu vubec nemel chodit dokavad se nenauci co zasadne nedelat. Jinak nebude mit za chvili s cim obchodovat.

  5. MZ napsal:

    plukin: díky :] právě tohle mě zajímalo – že je to spíš o tom, že lidé to nedělají, ač o tom ví

  6. plukin napsal:

    MZ: Tak ono prvotne kazdej chce byt kontrarian kdyz jde na burzu kde nejakejch 95% prodela kalhoty tak prece nebude verit tomu o cem se pise nebo tomu kdo mu co rekne ze. 🙂 Z me zkusenosti jde burza proti prirozenosti tj. chces kupovat kdyz je to nejmene vhodne a naopak. A zase v miste kde je risk nejmensi tak tam se obchod bere horko tezko..a ne kazdej je pripravenej na sobe pracovat, poznat sebe, poznat trh a naucit se jak vydelat.
    Ono ve chvili kdyz uz lidi VI co by meli delat uz jsou na dobre ceste sebeobjevovani..info co v trhu ano a co ne se vali po internetu spousta a je to porad dokola..jenze to vetsina tak nejak zasune do pozadi a nevnima. Tj. maji reseni na dosah jenom si to uvedomit. Takova dost zahada s lidima. :]
    Dle me zkusenosti..

Přidat komentář