Výnos 10-ti letých německých obligací koncem minulého týdne prakticky skokově vzrostl o 20 bodů na téměř 0,8 %. Přitom ještě před dvěma týdny byl výnos 0,07 %. Je to událost dlouho nevídaná. Najednou se všichni snažili těchto dluhopisů zbavit ve stejný okamžik. A to i přes globální expanzivní náladu na trzích.
Takhle to nevypadá dramaticky, ale je třeba podívat se i na jiná čísla. Tržní kapitalizace dluhopisů spadla během dvou týdnů o stovky miliard dolarů. Spolu s německými bondy spadly i ceny dluhopisů „jižního křídla“ eurozóny. Takovýto start „evropského QE“ asi nepatřil mezi očekávané scénáře.
Skoková změna ceny totiž svědčí o nedostatečné likviditě na trzích. A to v situaci, kdy ECB spustila vlastní QE. Likvidita se dostává do centra pozornosti hlavních centrálních bank. Centrální banky proto mohou přistoupit k na první pohled nečekaným krokům.
Zvláště, když není viditelný signál, který by takový vývoj odstartoval. Spolu s nepříznivými makroekonomickými čísly ze Spojených států zde vzniká rozbuška s velkým potenciálním výbuchem. Přičteme-li varování investorů jako jsou B. Gross či W. Buffett, investoři – ať už se zaměřují na akcie, obligace, forex nebo komodity – by měli sledovat obligační trhy ostřížím zrakem.
Volatilita na trzích roste a někdo to celé „odskáče“. Otázkou zůstává, kdo to bude a kolik ho to bude stát…
Výroční analýza 2015 – Pohyb finančního světa se zrychluje
Výběr článků určených předplatitelům
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:
Ke stažení ZDE