To, že Čína se snaží prosadit juan jako složku měny Mezinárodního měnového fondu známou pod zkratkou „SDR“, není nic nového. Stávajícími stavebními kameny této měny jsou dolar, euro, jen a libra, přičemž zdaleka největší váhu má dolar. Poprvé jsem o tom psal loni na jaře, články na toto téma byly linkovány i letos na jaře v rámci Článků týdne.
Co by to ale znamenalo pro globální měnový systém? Zásadní změnu. Nejde jen o to, že by došlo k oslabení dolaru. Pravděpodobně by došlo k dalšímu posílení čínské měny. To je ale přesně vývoj, který by čínská vláda a tamní centrální banka, které bojují se zpomalováním růstu ekonomiky, nerady viděly.
Čínské ambice ji mohou tak paradoxně ublížit. Navíc má tento krok řadu dalších implikací, o kterých se moc nemluví. Je známo, že Spojené státy tento krok nevítají s otevřenou náručí, avšak na veto takovéhoto kroku nemají dostatečnou sílu (ačkoliv řadu jiných kroků vetovat mohou) – ke schválení struktury SDR stačí 70% hlasů.
Předpokládejme proto, že juan se součástí SDR letos na podzim nakonec skutečně stane. Co to může znamenat?
Čínský juan se rázem z pozice sedmě nejdůležitější větové rezervní měny posune na pátou pozici. Přeskočí australský a kanadský dolar, které jsou také Mezinárodním měnovým fondem považovány za rezervní měny, avšak nejsou součástí SDR.
Současné devizové rezervy centrálních bank držené v juanech jsou odhadovány na ekvivalent 100 miliard USD, u kanadského i australského dolaru se objem devizových rezerv držených v každé z těchto měn odhaduje na ekvivalent 200 miliard USD.
Po zařazení juanu do SDR lze očekávat, že objem devizových rezerv v něm držených by se dostal minimálně na úroveň kanadského a australského dolaru. Do juanu by tak přiteklo cca 100 miliard USD.
Kdyby se měly devizové rezervy držené v juanu vyrovnat těm drženým v japonském jenu či britské libře, muselo by do juanu přitéci cca 300 miliard USD.
Skutečnost asi bude někde mezi a dopad na finanční trhy bude spíše dlouhodobého a psychologického charakteru, než že „by si trhy neporadily“ s takovouto částkou.
Výroční analýza 2015 – Pohyb finančního světa se zrychluje
Výběr článků určených předplatitelům
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:
Ke stažení ZDE
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Uz jenom vzhledem k objemu co je v dolaru a predpokladanem objemu v juanu tak to na nejake vetsi oslabeni dolaru nevidim, k tomu se juan zatim nehodi. Odliv by ale mohl zasahnout ostatni meny.