Martin Kopáček: Ale já nepíšu nic o tom, že pro větší výnos je nutné víc riskovat Píšu jen o tom, že „bezrizikové“ investování neznám. Vždy je možnost černé labutě atd.
Prostě podstoupím přiměřené riziko a diverzifikuju kvůli příležitostem, nikoliv kvůli eliminaci rizika.
Eliminace rizika je hedge, ne diverzifikace, jak ji chápe většina. Protože většina si postaví portfolio typu long x short nebo akcie x dluhopis nebo hledá jinou protichůdně korelující vazbu. Výsledek je : +1 -1 , čili nula… ve většině případů.
Tolik moje zkušenosti s tím, co jsem zatím v „diverzifikovaných“ portfoliích viděl
plukin: MK: pravda. Ja to zminil, protoze mam pocit, ze vetsina je tak nejak ockovana co je „bezpecna“ investice a co je „riskantni“. A pritom nejvetsi nebezpeci je trader/investor sam a to s cim si hraje je prakticky vedlejsi, vi-li co dela. A nevi-li..trati stejne jenom to vetsine bude dele trvat, nez jim dojde, ze vlastne nevi tak nejak jak si ty zisky udrzet a nedelat koniny.
A diverzifikace kvuli prilezitostem urcite, kdo vi co vynese vice.
Hedge jako eliminace rizika? Jsou pripady kdy si to dokazu predstavit. Nejspise u velkych pozic. U tech menovych by se hodil dobry timing jinak to zbytecne ukusuje zisku.
Vubec by bylo zajimavy koukat se profikovi pres rameno jak co hraje a proc.
plukin: Btw co kdo osobne povazujete za cernou labut? Jak na to ja koukam posledni dobou, tak tech opravdu nepredvidatelnych a nevyhnutelnych a tudiz nebezpecnych/riskantnich situaci je minimum, pokud vubec nejake. A to co vetsina za cerne labute povazuje, zadne cerne labute nejsou.
Je to dost kontroverzni tema to uznavam. Nicmene, sam vim, ze clovek je schopen vedet opravdu „neveditelne/nemozne“. Jak? To je mi celkem jedno, hlavne, ze to funguje.. Zatim aspon obcas.
Vyzva je umet to tzv „na pockani“ tj. kdyz je potreba, kdyz se to hodi.
Jan Dvořák to plukin: souhlas.
Vzhledem k „honu“ na černé labutě, kdy se různí investoři či analytici potenciální rizika odhalovat, skutečné černé labutě pomalu, ale jistě mizí, respektive se z nich stávají „šedé“ labutě. Tedy ne naprosto neočekávané události, ale události zmíněné, ale zároveň považované za velmi málo pravděpodobné. Pokud však náhodou přiletí skutečná černá labuť, dopady budou řádově větší.
Výroční analýza 2015 – Pohyb finančního světa se zrychluje
Výběr článků určených předplatitelům
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:
Ke stažení ZDE