Pokud ano, tak z lakoty neobviňujte vedení společnosti Apple – to se k takovému kroku odhodlalo poprvé od roku 1995. Jejich výše je pod očekáváním řady analytiků. Z lakoty byste však spíše než vedení společnosti měli obviňovat strýčka Sama.
Společnost Apple má na účtech téměř 100 miliard dolarů. Díky celosvětovému působení však dvě třetiny této částky jsou na účtech zahraničních poboček. A v tom je právě zakopaný pes. Aby mohla společnost Apple použít peníze bez problémů na dividendy, musí je mít na účtech mateřské společnosti ve Spojených státech. Proto na dividendy může společnost použít přibližně jen 33 miliard dolarů. Kdyby chtěla na dividendy použít peníze, které vydělaly její pobočky v zahraničí a řádně je tam i zdanily a které tak mají je na svých účtech, strýček Sam tyto peníze převáděné do Spojených států zdaní ještě jednou.
Pokud se vám zdají nízké i dividendy dalších velkých technologických firem, zakopaný pes leží často na stejném místě. Například společnosti Microsoft a Cisco mají v zahraničních pobočkách přibližně 90% ze všech finančních prostředků uváděných ve finančních výkazech.
Pak se divte, že tyto firmy nevyplácí žádné velké dividendy. Oni na ně i přes velké zisky nemají (tedy pokud nechtějí platit další daně).
Hledáme nejlepší články čtenářů:
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Mechanizmus zabrany dvojiteho zdanenia neplati?
Alebo maju 90% financnych rezerv v krajinach, ktore nespadaju pod dohodu o dvoj.daneni?
Evidentně ne. Jinak by s tím nedělali takové cavyky.