Měnová válka – další bitva se blíží

Podle posledních indicií to působí, že za měsíc vzplane další bitva měnové války. Musíme si uvědomit, že tady se nehraje pouze o Írán a jeho jaderný program. Jaderný program může být jen záminkou. Tady se hraje o hegemonii dolaru, která je ve velké míře podporována tím, že se v dolaru obchoduje ropa. Tady jde o globální geopolitický boj o dolar a o moc.

Proč právě za měsíc? Nejen proto, že Spojené státy oznámily, že do konce března budou mít připravené vojáky k akci. Na 20. března 2012 je podle novin The Telegraph naplánováno znovuotevření íránské ropné burzy a s ním spojené spuštění obchodování s ropou za jiné měny než dolar. Tento krok byl očekáván již delší dobu, o íránská ropné burze jsem poprvé četl přibližně před 5 lety, od té doby byla otevírána několikrát. O tom, k jakému globálnímu makroekonomickému vývoji takovýto krok směřuje, jsem psal již dříve.

Nejzajímavější z mého pohledu bude seznam měn, ve kterých se bude ropa obchodovat. Jaké tam budou? Tipuji japonský jen, čínský juan, s přimhouřením oka i euro.

Pokud tedy čekáte, že kolem Íránu dojde k vývoji, je dosti pravděpodobné, že se tak stane ještě před tímto datem. Otázkou je, JAK k takovému vývoji může dojít.

O útoku Izraele na Írán se totiž mluví na moje gusto až příliš. Právě proto se mi jako čím dál pravděpodobnější jeví, že rozbuška vybouchne někde úplně jinde.

Zhruba před 10 dny  vyšel na serveru LewRockwell komentář, který bezpochyby stojí za pozornost. Vím, že jeho obsah je dosti spekulativní, ale přesto jsem se rozhodl ho čtenářům přiblížit:

Klíčová otázka zní: Co když se ve vysílání amerických televizních stanic objeví mimořádný vstup s informacemi o raketovém útoku na americkou letadlovou loď v blízkosti íránského pobřeží s množstvím zraněných a dokonce i řadou mrtvých?

Musí být taková raketa skutečně odpálena íránskými vojenskými silami? Nemusí.  Vysadit sabotéra na íránském pobřeží, aby odpálil rakety, není nic nerealizovatelného. Takovýto útok pak poslouží jako ospravedlnění pro odvetu.

Podívejme se do historie:

7. května, 1915: Britský parník Lusitania potopen německým torpédem s řadou amerických civilních obětí. Výsledkem byl vstup USA do války. Přitom až později vyšlo najevo, že parník převážel také zbraně a munici

7. prosince 1941 – útok na Pearl Harbor. Zde se mluví o tom, že o hrozbě útoku americké vedení vědělo.

5. srpna 1964: Oznámené opakované útoky na americké síly se nekonaly. Výsledkem ale byla Vietnamská válka.

12. října 2000: Útok na americkou loď kotvící v jemenském přístavu v předvečer prezidentských debat a byly doprovázeny spekulacemi o přesunu iráckých vojsk

Cílem odvetného útoku nebudou jaderná zařízení, ale primárně vojenská infrastruktura.  Bude to začátek nové války. Bohužel.

Závislost Spojených států (stejně jako řady dalších vyspělých zemí) na dovozu ropy není nic neznámého. Nemohou se Spojené státy snažit dostat se k ropným zásobám na Středním východě jinou cestou? Mohou.

Výsledkem budou bankovní prázdniny, devalvace měn…

 

Schválně, jak moc je taková teorie postavená na hlavu.

 

 

10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Komentáře
  1. Jan Hladík napsal:

    Je to hypotetický scénář a je samozřejmě reálný.

    Ale opět zdůrazňuji, že USA nejsou světovým hegemonem. Čína si svou 15 % závislost na dovozu íránské ropy nenechá jen tak lehce odstřihnout právě ze strany USA. Pak je tam také Rusko a Indie, velmi zásadní země.

    Ten konflikt je samozřejmě možný, rétorika je sice silná, ale osa zla se takto musí budovat. Ve srovnání s již jaderným Pákistánem, a nejspíš i s jadernou Severní Koreou (její režim je daleko nevyzpytatelnější, než ten íránský), je to až moc výrazné.

    Co mi přijde zvláštní, tak relativně věcně o možnostech barterových obchodů Íránu a jeho obchodech v jiných měnách píší světová média. Ne všechna drží propagandistickou basu s příběhem o bezprostřední jaderné hrozbě. Ne všechna jsou však nutně kritická, jejich výpovědi se různí. Ale ve srovnání s našimi proválečnými štváči a papoušky to zdaleka není jednoznačné.

    Když k tomu přičteme vyhrocenou etnickou a mocenskou situaci celé oblasti, Írán nevypadá tak slabý. Možný konflikt by mohl spustit velmi nepěkné domino, které by USA rychle přerostlo přes hlavu.

  2. kubik napsal:

    https://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/1522-masivni-hromadeni-vojsk-usa-hlaseno-kolem-iranu-az-100-000-vojaku-pripraveno-do-brezna.aspx S tou válkou to vypadá že ano,někde jsem četl,že pravděpodobný spouštěč by mohl být útok na vyřazovanou letadlovou lod,kterou amíci dotáhnou na pohřeb do Hormuzského zálivu.Můj subjektivní pocit je,že ve vzduchu je pořád slyšet spousta letadel,stěhování národů k hranicím Iránu,útok bude muset být provedený velmi rychle ze všech směrů a musí být v prvních hodinách zničeno co nejvíce vojenských zařízení,aby neměli možnost Iranci uzavřít průplav,ale to je asi jenom zbožné přání.

  3. Jan Dvořák napsal:

    O ponechání vybrané letadlové lodi napospas jsem také četl. Otázka je, zde je Írán na tolik „blbý“, že by na tu vějičku skočil…

  4. kubik napsal:

    https://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?f=48&t=951&start=360

    5.8.2011 jsem odhadoval růst ropy Brent ke 163 usd,to pořád platí,to znamená,že i z hlediska TA je před námi událost,která se stane v řádu měsíců a která tu cenu posune na tuto hodnotu a co by to jiného mohlo být?Jinak ten růst je možný u ropy,benzínu,topného oleje,indexů asi ještě cca 6 měsíců a potom uvidíme.

  5. kubik napsal:

    Irán na to nemusí skočit,ta lod tam dopluje nově natřená,vypucovaná,přiletí tam generálové a udělají rozhovory o mírové misi pro tv,bude jim aplaudovat tisíce vojáků na palubě a druhý den ji pohřbí amíci i stěma vojákama,akorát už budou z papíru.

  6. Jan Hladík napsal:

    Otázka 1:

    Co se stane na světovém trhu, když v případě konfliktu dojde k výpadku veškerých dodávek íránské ropy?

    Jak to ovlivní bankovní krizi, ceny komodit a náklady výroby/spotřeby?

    Jsou to USA s Evropou schopny následně kočírovat?

    Otázka 2:

    Jak zaručit vojenský úspěch proti takovému protivníku s jistým koaličním potenciálem a se svou soft power vůči šítům v oblasti?

    Nutno dodat, že při odpovědi na tuto otázku nelze přehlížet zkušenost z Vietnamu, Afghánistánu a Iráku. Stejně jako ohniska, která loni na jaře vzplanula pod tíhou inspirace z Egypta, Tuniska a Lybie.

  7. Pius napsal:

    O false flag útoku svedeném na Irán (který tak bude za agresora, což se bude hodit západní propagandě) mluví ti, kteří mají nálepku „konspirační teoretici“ už docela dlouho. Tož uvidíme.

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Northwoods
    Obama není Kennedy, takže tentokrát to asi opravdu dotáhnou do konce.

  8. plukin napsal:

    JD: dobre 🙂 i ty dalsi mapy me pobavily 🙂

  9. Jan Dvořák napsal:

    Scénář, jak by to vypadlo po americkém útoku na Írán
    https://www.zerohedge.com/news/guest-post-consequences-expect-if-us-invades-iran

  10. cmotta napsal:

    kto mi vysvetli, preco sme sr military porn a madari non military porn? to su problemy, co… 🙂

  11. plukin napsal:

    no kdyz nevis sam zeptej se jineho slovaka. Cech ti tezko poradi 😀

  12. johndow napsal:

    Dnes jsem narazil na hezky nazor:
    Sláva – ISDA se v klidu usnese, ze k defaultu nedoslo. Problém je ale v tom, ze je teď kazdému jasné, jak se budou řesit problémy s Itálií, Portugrlskem, Spanělskem, atd, atd. Bankovní systém nepadne kvůli CDS. Kazdému je teď ale jasné, ze CDS jsou zcela bezcenné. A také to, ze suverénní dluh nelze nijak pojistit. A to je kámen úrazu. Pokud za téhle situace uz vůbec soukromý investor někomu půjčí, půjčí za takový úrok, aby mu kompenzoval rizika.

    Jinými slovy, půjčovat budou uz jen půjčovatelé poslední instance – centrální banky. A pokud nebudou CB intervenovat na trzích dluhopisů (rozuměj – skupovat vsechny dluhopisy, kterých se budou soukromí investořu zbavovat), čeká nás propad cen dluhopisů a raketový růst úrokových sazeb. V rámci stávajících pravidel, včetně jejich porusování podle současné praxe, nemá současná dluhová krize jiné řesení, nez velké znehodnocení měn.

    Ale vypadá to, ze banky uz si to uvědomily. Například UB vyhlásila od 1.4 nový sazebník, v kterém se pojistily proti předčasnému splacení hypotéky. Starý sazebník má poplatek 1% za rok, nový je jiz na 1% a extra 5%.

    Tak schvalne do kdy fiat money jeste vydrzi

  13. VoDo napsal:

    johndow: cesta je uplne stejna jako vzdycky v historii a to tisk penez, clovek by se zeptal proc? Podle me je na to jednoducha odpoved, inflace se neprojevi hned, ale za par let, tudiz dnesni politik to nebude mit na triku, uplne stejne jako se v cechach porad lidi hadaj kdo za to muze? ODS nebo CSSD? Odpoved je vsichni (osobne si myslim ze Kradousek, ale to sem nepatri), ale nekdo vladnou musi, takze stary dobry vsichni tudiz nikdo. Uz jsem zde psal ze v blizky budoucnosti nam prestitutes budou nejspis servirovat rozbory od expertu ekonomu ze inflace pet a vice procent je dobra pro ekonomiku a deset by mohlo byt jeste lepsi. Jediny ceho se obavam je ze s tim ohromnym mnoztsvim penez muzou a budo moci manipulovat cenu komodit pekne dlouho, dokud se neodtrhne cena na monitoru od ceny v krame.

  14. johndow napsal:

    doktore, jsem zavisli na pervitinu, jakou lecbu by jste mi doporucil? Zachovat ci zvysit davku…
    https://www.novinky.cz/ekonomika/260070-prichazi-lek-na-krizi-natiskne-se-nebyvale-mnozstvi-eur.html?ref=ostatni-clanky

Přidat komentář