Začínají se objevovat rozpory mezi USA a Velkou Británií?

Pokud sledujete geopolitický vývoj, začněte sledovat vztahy mezi Spojenými státy a Velkou Británií. Tyto země se po řadu desetiletí chovali jako téměř nerozluční spojenci. Nyní se objevují první signály o možných významnějších rozporech.

Například mě zarazila skutečnost, že British Petroleum začala nakupovat benzín od indické společnosti Mangalore Refinery & Petrochemicals Ltd, a to i za ceny vyšších cen. Tato rafinérie leží na východoindickém pobřeží a většinu zpracovávané ropy dováží z Íránu. To není normální chování. BP diverzifikuje své zdroje i za cenu, že ropu defacto kupuje z Íránu, navíc s přirážkou prostředníkovi. Jako racionální chování by se to mohlo ukázat v případě, že by platby směřující do Indie nebyly v dolarech, ale librách.

Vezmu-li v úvahu prakticky nerozlučné spojenectví Spojených států a Velké Británie, jde o krok s velkým geopolitickým dopadem.  Jak porušení Spojenými státy prosazovaného embarga vůči Íránu, tak používání liber pro nákup ropy.

Americká strana však má silnou protizbraň. Tou jsou derivátové pozice British Petroleum. V takovém případě je British Petroleum životně závislá na výši svého ratingu. Pokles z dnešního „A“ do skupiny BBB by mohl mít pro BP fatální důsledky. Rozdíl v zajištění požadovaném pro derivátové kontrakty pro firmy s ratingem „A“ nebo „BBB“ je významný.

Toto může nastat relativně rychle – stačilo by, aby se se americké ministerstvo spravedlnosti vytasilo s žalobami ohledně předloňské události v Mexickém zálivu – a problémy jsou na světě. Jako odveta za opuštění dolarové standardu pro obchodování s ropou se takovýto krok přímo nabízí.

Kde by se existenční problémy BP mohly projevit?  Hlavní riziko pádu BP se podle mého názoru ukrývá v derivátové angažovanosti společnosti, kde BP patří k největším hráčům na poli OTC dlouhodobých kontaktů na energie.  Neplnění derivátových obchodů by znamenal obrovské ztráty pro protistrany včetně bank, dopad takového neplnění by se svým dopadem vyrovnal krachu velké globální banky.

Finanční válka tak může propuknout tam, kdy bychom to ani nečekali – mezi Spojenými státy a Velkou Británií.

 

 

Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. kubik napsal:

    StockBP stock is composed of original BP shares as well as shares acquired through mergers with Amoco in 1998 and the Atlantic Richfield Company (ARCO) in 2000.[184][185] The majority of BP investors are in the United States, where 38% of shares are held, while British investors hold 35% of shares. The remaining shares are held by investors worldwide.[186] The company’s shares are primarily traded on the London Stock Exchange, but also listed on the Frankfurt Stock Exchange in Germany. In the United States shares are traded in US dollars on the New York Stock Exchange in the form of American depository shares. One ADS represents six ordinary shares.[187]
    To je z wiki,takže amíci by si nakadili i do vlastní kapsy.Jinak si myslím,že Irán o moc mín ropy nevyváží,spíš někam jinam ale je to stejné jako před embargem.

  2. PetrAsch napsal:

    Taky si myslím, že BP má hodně akcionářů z USA a proto je něco takového málo pravděpodobné.

Přidat komentář