Od r. 2010 Globální asociace risk manažerů (GARP) měří proprietární Risk Index, který je založen na hodnocení 8 faktorů, které mohou spustit systematickou krizi v USA. Asociace má 150 000 členů ze 195 zemí světa, zaměstnaných v risk management pozicích jak ve finanční tak nefinační sféře. Certifikování FRMs a ERPs (financial risk managers a energy risk professionals), kterých je v asociaci kolem 24 000 je pak každý kvartál dotazováno, jak vnímá riziko spojené s 8 faktory. Tyto faktory jsou pak:
Podle posledních čísel pak Risk index ve 3. kvartále v r. 2011 pak vzrostl o 6 bodů na 116,34 na historické maximum a překonal tak hodnotu z 3. kvartálu 2010. A to i přesto, že se zdálo, že se situace ve 4. kvartále 2010 a 1. kvartále 2011 uklidňuje. Důvodem je převážně pak zvýšená volatilita na trhu, která je způsobena rostoucí senzitivitou na dluhovou krizi v EU, problémy ve fiskální politice USA a likviditními problémy protistran v evropském mezibankovním sektoru. Tato nervozita na trhu pak zvyšuje obavy z možnosti „double-dip“ recese. Pojďme se podívat na vývoj GARP Risk indexu graficky a také na graf, který říká, jakou pravděpodobnost risk manažeři přiřazují vlivu problémů v jednotlivých regionech na integritu amerického finančního systému (světlejší vybarvení představuje vyšší pravděpodobnost):
Oproti předchozímu kvartálu je pak viditelný značný nárůst (konkrétně o 27%) na hodnotu přes 90% respondentů, kteří udělují vysokou pravděpodobnost, že dluhová krize v Evropě bude mít znatelný dopad na americký finanční systém.
Je tedy zřejmé, že světové trhy jsou v dnešní době výrazně propojeny a taktéž se výrazně zvýšila korelace pohybu klasických aktiv jako akcie a dluhopisy, které v minulosti stačily k relativně plnohodnotné diverzifikaci, viz. např. dřívější příspěvek o zvýšené korelaci mezi klasickými aktivy . Proto, v dnešním moderním světě investic je potřeba věnovat značnou pozornost také jiným složkám v portfoliu, které jsou s klasickými investicemi nízkokorelované, jako např. vzácné kovy, apod. Závěrem se pojďmě podívat na akciový index S&P 500 a jeho značný volatilní průběh od konce 90. let (měsíční data):
Další analýzy a komentáře Martina Lembáka