Výnosy státních dluhopisů jsou v poslední době silně sledovanou veličinou. Rozhodl jsem se proto na ně trochu podívat. Jde mi o porovnání aktuální tržní sazby na desetileté bondy vybraných zemí se sazbami, za které byly tyto bondy v minulosti emitovány a jaké úroky tak tyto země skutečně platí.
Odchylka dnešních výnosu od skutečně placeného úroku je dána změnou cen těchto dluhopisů (podobně jako se u akcií mění dividendový výnos při změně ceny akcie). Irsko tam chybí z důvodu přerušení časové řady.
Data jsou shrnuta v následující tabulce:
Všimněme si, že pouze u „prasátek“ se dnes výnosy vládních obligací pohybují nad výnosem v době emise.
Ještě před prosincovým summitem EU se výnosy těch bezpečnějších zemí (od Francie po Německo) pohybovaly přibližně o 0,5 procentního bodu výše(u Francie o 0,8). V případě více problémových zemí šlo o zhruba 1 procentní bod, v případě Belgie dokonce o 1,5 bodu.
P.S.
Podle rozvahy Fedu to vypadá, že Fed před týdnem někoho zachraňoval před bankrotem. Koho, o tom můžeme jenom spekulovat. Graf1 + Graf 2 + Graf3
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Podle rozvahy Fedu to vypadá, že Fed před týdnem někoho zachraňoval před bankrotem. Koho, o tom můžeme jenom spekulovat. Odkazy jsou v článku.
Vaše tipy na to, koho Fed tahal z bryndy?
Můžete prosím uvést zdroj odkud jsou čerpány ty grafy ohledně FEDu….
Nemám takové FA schopnosti jako Vy a ty grafy v této formě mi nic neříkají, když nevím co ty data reprezentují.
Nejedná se jen o risk off? Minulý týden např 10l US dluhopisy měly záporný výnos, tzn investoři parkují cash do super jistých investic.
Nárůst je způsoben dohodnutou dolarovou likviditou FEDu ostatním centrálním bankám.
https://research.stlouisfed.org/fred2/series/SWPT?cid=32218
Tak kde je ta krize? Spousta zemi plati min nez pred krizi. Zase se to nafukuje jako obvykle, nerikam ze je vse v poradku, spis rikam ze amici delal vsechno proto aby byla medialni pozornost stale v evrope a ne opet v americe, ktera ma vetsi problem nez evropa, ale oni se dockaji u pristi rok 🙂
Honzajs:Rozhodl jsem se proto na ně trochu podívat. Jde mi o porovnání aktuální tržní sazby na desetileté bondy vybraných zemí se sazbami, za které byly tyto bondy v minulosti emitovány a jaké úroky tak tyto země skutečně platí.
Tak já tomu teda nerozumím,opravdu řekové emitovali před 3 roky desetileté dluhopisy třeba za 10000 eur (4,99%) a nyní z něj platí 34,6% ročně?Není to nějaké popletené?To by už nebylo v p_deli jen řecko ale celá EU.Já si myslím,že kdyby chtěli nyní emitovat nové dluhopisy tak po nich chtějí lichváři (na druhou) těch 34,6 % což se ale neděje,protože samo sebou nic neemitují a skládá se na ně celá EU,která si na ně půjčuje za normální urok.A za staré platí řecko urok dle nějakého glejtu z před třech roků a to 4,99%.To že je nějakej zoufalec prodává za 2000 eur a někdo je koupí,je jiná věc ten kdo je kupuje se na nich může nabalit anebo padne na držku.
Řekové POŘÁD platí svých 4,99%.
Ale cena dluhopisů klesla a kdo je koupí dne, inkasuje výnos 34%.
jojo je to jako dividendova akcie. Koupis X za 10 a ta plati 10% takze mas 1, akcie klesne na 3 ale dividenda je porad 1 takze to je kolik procent?
Takže jsi to napsal nesrozumitelně,vyrozuměl jsem že řekové musí platit ten urok 34%.Řekové na těch starejch dluhopisech nic netratí,to je záležitost bank a fondů,těch co je koupili za 10000eur a chtějí se jich zbavit a prodávají je za 2000 eur(1/5) nominálu,a těch 8000 + 4,99% jde pro nového majitele a to je ten výnos těch 34%.Je to tak?
Je to tak
Těch 34% je signál, za kolik by si dnes mohli půjčit
Půjčky FED ostatním centrálním bankám vzrostly na 62,599 mld. USD https://research.stlouisfed.org/fred2/series/SWPT?cid=32218