W. Buffett nazval deriváty zbraněmi hromadného ničení již před řadou let. Toto přirovnání nabírá poslední dobou čím dál více na síle.
Podle posledních statistik publikovaných Bank for International Settlements (jakousi centrální bankou centrálních bank), dosáhl k 30. červnu letošního roku objem OTC (tedy mimoburzovních) derivátových kontraktů 708 biliónů dolarů, přičemž za prvních 6 měsíců letošního roku činil nárůst 107 biliónů dolarů. To je největší nárůst v historii. Jsem velmi zvědav, jaká budou čísla publikovaná za celý rok 2011.
Toto číslo ukazuje na rostoucí provázanost bank po celém světě, kdy problém jedné z nich může spustit řetězovou reakci a nedozírnými následky.
Deriváty jsou v poslední době používány i jako nástroj měnové politiky centrálních bank. Tento nárůst derivátů tak přispěl k tomu, že úrokové sazby (zejména ve Spojených státech) se stále drží na rekordně nízkých úrovních. Ač se to může zdát paradoxní, rekordně nízké dlouhodobé úroky mají řadu na první pohled neviditelných dopadů, které brání ozdravení ekonomiky. O jaké jde?
Deriváty mohou být jednou z rozbušek vývoje v příštím roce. Druhou rozbuškou by mohl být rozpad eura a následné vynucené kroky vlád
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Velikost OTC derivátového trhu ve výši 708 bilionů USD znamená, že hodnota derivátových kontraktů je cca 11x vyšší než je celosvětové HDP.
Naproti tomu tržní hodnota akcií na celém světě se řádově pohybuje na úrovni celosvětového HDP.