O Číně a jejích vztazích se zeměmi kolem Perského zálivu se toho poslední dobou napsalo, hodně, včetně analýzy publikované i na tomto serveru. Pokud se v Africe zrovna neválčí nebo se neuděje katastrofa na fotbalovém stadionu, do hlavních zpravodajských relací se vývoj v Africe nemá šanci dostat. Proto jsem připravil stručnou informaci o přístupu Číny k tomuto kontinentu.
Čína buduje dobré vztahy s řadou afrických zemí. Jejím hlavním cílem je zajištění si zdrojů surovin. Výměnou za přístup k těmto surovinám poskytuje Čína africkým zemím výhodné úvěry. Tyto země (jako je např. Demokratická republika Kongo) by se k tak dobře úročeným půjčkám neměly šanci dostat a pro Čínu je to zase velmi výhodné využití devizových rezerv (vždyť splátky těchto úvěrů probíhají v komoditách).
Podle Foreign Affairs journal poskytla od roku 2004 Čína půjčky afrických zemím ve výši 14 mld. dolarů, např. v již zmíněné Demokratické republice Kongo pomáhají stavět vodní elektrárny. Splátky jsou nasmlouvané v ropě a kakaových bobech, půjčky dalším zemím pak třeba v mědi.
K tomu od roku 2005 investovala Čína v Africe přes 50 mld. dolarů, veškeré investice směřovaly do segmentu komodit – doly na železnou rudu, uhlí, měď, ropná pole, ale i zlato. Vždyť v řadě komodit je Čína zemí a největším podílem na spotřebě. Podíl nad 40% světové spotřeby není žádnou výjimkou.
Celkové investice blížící se 70 miliardám dolarů rozhodně stojí za pozornost.
Pokud někoho z čtenářů zajímá politický vývoj na globální úrovni, schválně si najděte časovou souvstažnost mezi oznámením Číny a spolupráci se zemí XY a vzniku nepokojů v dané zemi. Nestalo se to jenom jednou… to by však bylo téma na samostatnou analýzu.
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
https://www.zerohedge.com/news/very-different-take-iran-barters-food-story