Více než 85% soukromých věřitelů Řecka přijalo nabídku na výměnu dluhopisů. Může tedy Řecko jásat, že je zachráněno? Nemůže. Dopadne to stejně jako s pomocí. Nejprve se tvrdilo, že jeden záchranný balík bude stačit. Potom se ukázalo, že nebude, ani náhodou…
Podobně to bude s Řeckým bankrotem. Skutečnému bankrotu se během blízké doby stejně nevyhne, stejného názoru je i agentura Standard and Poors, která nedávno snížila řecký rating na úroveň selektivního defaultu. Řecko získalo jenom trochu dalšího času. Nyní se hraje o to, kdo ponese největší náklady bankrotu. Stávající snížení jeho zadluženosti není ani zdaleka postačující. Zadluženost je třeba snížit o další stovky miliard dolarů. Bez toho se Řecko z dluhové pasti nemá šanci vyhrabat.
Stejného názoru jsou podle všeho i obyvatelé Řecka, kteří pokračují ve vybírání peněz z bank. Objem bankovních vkladů je na nejnižší úrovni od roku 2006,
Bez změny chování zemí (které se zřejmě neobejde bez osekání vládních výdajů a růstu daní) se udržitelného zlepšení situace nedočkáme. Země (nejen Řecko) musí začít pracovat s přebytkovými rozpočty. Stávající snaha o zmírnění deficitů není dostatečná. Vygenerovaný přebytek by země měly věnovat na splácení dluhů. Bez toho se bude jejich dluh neustále zvyšovat a dříve nebo později se dostanou do dnešní pozice Řecka. Každá splátka dluhu povede k poklesu placených úroků, což za jinak stejných podmínek povede ke zvýšení přebytku a další splátce. Vlastně efekt úroků z úroků opačným směrem.
Vystoupení jedné nebo více zemí z eurozóny by z ekonomického hlediska bylo to nejlepší, co by země v problémech mohly udělat. Vrátit se k vlastní měně a tu následně devalvovat, řádově o desítky procent. Tím by se jim vrátila ztracená konkurenceschopnost, podobně jako Argentině před přibližně 10 lety.
Zároveň by to však zavánělo politickou porážkou nejtěžšího kalibru. Co kdyby se tedy euro rozdělilo na dvě – silné a slabé? O této variantě jsem psal již loni v září.
Zatím se evropské země stále snaží vystupovat jednotně. Kdyby to nedělali, pošlou euro i akcie ke dnu. Nevěřím však, že tento postup je dlouhodobě udržitelný. Proto zapomeňme na nějaké spojenectví. Každá země bojuje na své triko (včetně Německa).
Nejde jenom o Řecko. Řecko je pokusný králík, kde se pouze ladí scénář bankrotu členské země eurozóny. Ten pak bude nasazen na další problémové země – Portugalsko, Itálii, Španělsko….Zejména poslední dvě jmenované země jsou totiž pro globální finanční systém mnohem rizikovější než „nějaké“ Řecko.
Proto dohoda z minulého týdne nesignalizuje konec problémů. Naopak. Můžeme se „těšit“ na jejich eskalaci.Více nám napoví již příští týden,kdy v úterý je splatných 14,5 mld. řeckého dluhu a o pátku 23. března se spekulovalo jako o dni vyhlášení řeckého bankrotu.
Hledáme nejlepší články čtenářů:
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
https://www.blisty.cz/art/62648.html
Řecko bankrot nevyhlásí, když dostanou další pomoc a seškrtali jim dluhy. To by bylo nelogické. Ale logické je to, že se u Řecka dočkáme určitě ještě dalšího seškrtání a další finanční pomoci..