Rebalancování komoditních indexů a pohyb komodit

stock_analysis

Ačkoliv je patrné, že komoditní trhy v poslední době primárně ovlivňují geopolitické a makroekonomické faktory, tak nyní se rovněž do rovnice zapojilo tzv. výroční rebalancování komoditních indexů jako Dow Jones UBS Commodity index (relativní rovnoměrné zastoupení jednotlivých komodit) či energiemi „zatížený“ S&P Goldman Sachs Commodity index (komodity zde zastoupeny podle produkce ve světové ekonomice). A jelikož jsou samozřejmě tyto benchmarky  velmi podrobně sledovány nejen jako ukazatel vývoje, kterým směrem se vydávají komodity obecně, ale také podle nich investují komoditní indexové fondy nebo třeba fondy vzájemného investování.

Tak je zřejmé, že aktivita v prodeji a nákupu kontraktů jednotlivých komodit (jakožto participantů v indexech) se zvýšila. Dochází tudíž k obchodům za miliardy dolarů. A podle pohybů ještě před koncem roku 2011 je zřejmé, že k přelivu prostředků začlo již docházet. Patrné to bylo např. u zlata, které bylo koncem prosince rozprodáno ne podle příchozích fundamentálních dat, ale právě z důvodu rebalancování fondů. Je to proto, že metodika přehodnocení složení indexů je založena na prodeji „vítězů“ a nákupu „poražených“ v minulém roce  pro období dalšího roku (čistě technická věc, bez jakýchkoliv fundamentálních podkladů). Po této transakci fondů se opět zlato vydalo v r. 2012 nahoru a zdá se, že je již rebalancování v tomto případě zahrnuto v ceně podkladového futures kontraktu.

Velice zajímavou novinkou je uvedení kontraktu severomořské ropy Brent do indexu Dow Jones UBS  (váha bude 5,31%) vůbec poprvé a snížení tak relativní váhy americké ropy WTI (na 9,69% ze 14,71%) a taktéž u indexu S&P Goldman Sachs pak přiřazení větší váhy Brentu (na 17,35%  z 15,93%)  a snížení váhy WTI (na 30,25% z 32,59%). Vedle situace v Íránu je tak toto rebalancování jistě faktorem, který přispívá k neustálému se udržování spreadu mezi Brentem a WTI kolem 10 USD, ikdyž jsem ve svém příspěvku z listopadu psal o případném návratu tohoto spreadu na svou historicky fundamentální hodnotu kolem 1 USD za barel: https://proinvestory.cz/ropny-spread-mezi-brent-a-wti-se-snizil-pujde-na-paritu

Závěrem se pojďmě podívat na graf vývoje obou komoditních indexů (měsíční data, DJ UBS nahoře, S&P GSCI dole a jejich spread):

 

 

 

Další analýzy a komentáře Martina Lembáka


Komentáře

Přidat komentář