Můj pohled na výběr akcií

Zhruba před dvěma týdny se v diskusi pod jedním z článků jeden z čtenářů zeptal, jak bych vybíral v dnešní době akcie. Cena amerických (ale i třeba německých) akcií se totiž pohybuje na historických maximech. Rozhodl jsem se stručně sepsat svůj pohled. Předpokládám, že čtenáři znají sám sebe, svůj vztah k výnosu, riziku a  likviditě, a tak se zaměřím na svůj přístup.

Jak asi čtenáři serveru zaznamenali, tak pokud jde o obory, dlouhodobě preferuji komodity, zejména drahé kovy. O tom, jak vybírám komoditní akcie, jsem měl nedávno přednášku na pražském Klubu investorů. Najdete ji ke shlédnutí zde.

Když se podívám na ostatní obory, preferuji akcie středních a menších společností, a to i za cenu zvýšeného rizika. Jejich hospodaření je méně závislé na vývoji globální ekonomiky, než je tomu v případě velkých nadnárodních společností.

U řady z nich nedostačuje klasická fundamentální analýza, je třeba použít specifické postupy, které by přesáhly rozsah tohoto článku. Stručně řečeno – dobrá růstová investiční příležitost by měla vykazovat rychlé tempo růstu a umožňovat udržitelnost tohoto růstu do budoucna (je tak nutná analýza konkurenčního prostředí) včetně SWOT analýzy.

Zájemci o investice do takovýchto akcií by si hned na úvod měli položit si následující otázky. Pokud na všechny bude kladná, společnost stojí za důkladnou fundamentální analýzu.

  • Je společnost zaháčkována alespoň na jednom býčím trhu produktů či služeb?
  • Má společnost nějakou neopakovatelnou konkurenční výhodu?
  • Má společnost nápady, přichází s nějakou změnou?

Akcie malých a středních společností však kupujte pouze v případ, kdy vám nevadí zvýšená míra rizika  a preferujete větší potenciální výnos. Jinak nemají ve vašem portfoliu co dělat.

Pokud chcete zmenšit svá rizika oproti výše uvedenému postupu, zaměřte se na akcie velkých společností. V jejich případě zde lze již použít klasickou fundamentální analýzu včetně poměrových ukazatelů. Vzhledem k současné ekonomické situaci doporučuji klást větší důraz na riziko dané společnosti. Proč? Jde o to, že ač je akcionář společnosti jejím majitelem a tedy v pyramidě pravomocí až na hoře, při dělení hospodaření firmy (nebo nedej bože likvidačního zůstatku) je pro změnu až na samotném dně, za zaměstnanci, státem, bankami a všemi dodavateli.

Posuzujte proto kandidáty na nákup  očima věřitele. Zanalyzovat pozorně rozvahu a její strukturu (např. goodwill v rozvaze firmě v problémech nijak nepomůže) a zároveň klást důraz na solventnost a likviditu.

 

Co to pro investora znamená?

  • Neomezujte se předem sektorově. Dobrou společnost můžete najít v kterémkoliv odvětví.
  • Neomezujte se regionálně.
  • Nezapomínejme, že ne vždy znamená dobrá společnost dobrou investiční příležitost.
  • Neinvestujte za každou cenu. Pokud minete nějakou příležitost, nezoufejte. Brzy se objeví další
 
Globální makro situace by přála růstu globálních akciových trhů za jedné podmínky. Za jaké? Článek odpovídající na tuto otázku mám připraven k vydání na neděli 26. května.

 

 

TOP 5 letošní vybrané články


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 
Komentáře
  1. stas napsal:

    Kolik lidi ma tu moznost delat analyzu , a kolik lidi tomu vubec rozumi? Drtiva vetsina je stejne pasivnim investorem a neni tedy vhodnejsi uvazovat o OPF ?

  2. Jan Dvořák napsal:

    Pokud OPF, tak by investoři měli pečlivě vybrat jeho zaměřeni.

  3. Jan Dvořák napsal:

    Pokud fondy, je třeba se rozhodnout, do jaké míry chci investici ovlivňovat a řídit. Pokud ji chci řídit, mám na to schopnosti a čas?

    Pokud nechcete, nabízí se fondy, kde je rozhodování o investicích ve velké míře na manažerovi – zejména globální smíšené fondy. Tam má manažer přece jenom o něco větší volnost v investicích, i když je limitován statutem.

    Pokud se rozhodnete pro specializované fondy, je klíčové rozhodnutí o směru vašich investic na vás, i když to tak možná na první pohled nevypadá. Analýzy se tak nezbavíte.

    Pokud dáte peníze např. do fondu Emerging Markets, počítejte s tím, že v případě problémů na Emerging Market nemá manažer kam utéci, může jenom o něco navýšit hotovost. Ale nepočítejte s tím, že vše prodá a nakoupí obligace či jiné akcie, to prostě nemůže. A i kdyby mohl, tak to stejně neudělá. (Téměř) žádný manažer fondu se při složení portfolia výrazně neodchýlí od benchmarku. Čest výjimkám.

  4. VoDo napsal:

    Na jednotlivé akcie se už nalákat nenechám, hodněkrát jsem se spálil, nedávno jsem četl že více jak 50% firem falšuje data či jinak podvádí. Mohu potvrdit že je to pravda, teď nemluvím o obrech jako cocacola a podobný ale o menších firmách, bohužel se tuneluje všude. Moje strategie jsou ETF na US trhy. Pákové či nepákové. Když se člověk koukne zpět na DDM tak je to růst ikdyž je to napákovaný, riziko tu je, nekupuji teď, čekám na krizi, asi brzo půjdu short DXD. A poté index Nasdaq (bez páky QQQ) a DDM.

  5. stas napsal:

    kazdy ma svuj pristup kam investovat. obecne se da rict, ze pokud vyuzivam sluzeb nekoho z kapitalovych trhu a sam nejsem znaly veci, tak se vetsinou jedna bud na doporuceni od pratel nebo o duveru v poradce. pokud mam znalosti, muzu se pokusit o stesti na burze. jde o to zda mam cas, znalosti a chut s penezi…podle toho se rozhoduji. myslim si ze stejne pro vetsinu investoru jsou nejlepsi investice pres OPF. podminkou je mit dobreho poradce a moznost primeho vstupu na investicni platformu napr. Moventum /onvista.de/

  6. Kolda napsal:

    2 VoDo: A proč Nasdaq bez páky, ale DJ30 s pákou?

  7. VoDo napsal:

    Kolda: protože daleko větší volatilita.

Přidat komentář