Švýcarsko uprostřed měnové války

Jak se chová Švýcarsko?  Jeho riziko vzrůstá, bod zvratu je za rohem. Za posledního půl roku jsem o něm psal několikrát, i o tom, že Švýcarsko má vlastní hlavu.

Pevné svázání kurzu franku s eurem funguje od podzimu 2011 s tím, že od loňského podzimu se zvedla jeho volatilita. Zatím frank proti euru mírně oslabuje. V okamžiku, kdy opět prokunou problémy v eurozóně, nevěřím, že švýcarská centrální banka (SNB) nedovolí posílit franku více než na 1,2 CHF / EUR.

Švýcarské centrální banka tiskne peníze jako o život. Obrana franku proti posílení stála za posledních 16 měsíců SNB velké množství peněz, když prodávala franky (které si napřed musela natisknout) a nakupovala prakticky všechny hlavní světové měny – nejvíce eura, ale také dolary, libry a jeny. Mimochodem, zajímavé je, že je Spojené státy ještě nenařkly z manipulace měny, rozsahem překoná i čínské operace na oslabení vlastní měny.

Výsledkem je, že se švýcarská centrální banka změnila v jeden velký hedge fond. Vzhledem k velikosti své rozvahy si musí být SNB vědoma bezvýchodnosti obrany franku, ale ví, že stejně to udělat musí. Vždyť velikost rozvahy Fedu se rovná přibližně pětině HDP Spojených států, velokost rozvahy ECB je přibližně 30% HDP eurozóny. Velikost rozvahy švýcarské centrální banky byla v listopadu loňského roku na necelých 90% švýcarského HDP, tedy relativně trojnásobná oproti ECB.

Nákupy SNB se od nákupů Fedu či ECB liší jedním zásadním způsobem – jako jediná z nich nakupuje hlavně cizoměnové cenné papíry a vystavuje se tak kurzovému riziku. Švýcarský frank se tak dostal do centra probíhající finanční válce.

Další kolo měnových válek je tu, zde už každá země kope sama za sebe. Každá země má z obchodních důvodů raději za slabší měnu, než naopak.

Jako první se frank zřejmě utká s jenem. Japonský nově zvolený premiér vyhlásil, že ve snaze posílit export plánuje oslabit hodnotu japonského jenu. V ochraně průmyslu má Japonsko velké zkušenosti a nyní je evidentně využívá. Japonský jen za poslední 3 měsíce posílil z 84 jenů za frank na 98, tedy o 17%. Zde tedy frank prohrává a švýcarské centrální bance hrozí první vlna ztrát.

V druhém kole pak frank čeká souboj s britskou librou, ve třetím pak souboj s eurem. V obou případech se změny kurzu za posledních několik měsíců pohybují v pár procentech. Jak se projeví tyto dva souboje? Obvykle se zvýší spready a ceny akcií vzrostou. Teď tomu nevěřím, zvláště růstu akcií.

Řada hedge fondů již sází na to, že frank výše popsané souboje prohraje a posílí, možná až k paritě s eurem, v případě problémů dolaru klidně i výše.

Co s tím může švýcarská centrální banka nadělat? Asi nic moc. A protože už dříve prokázala, že se eurozóně nepoddá, nepřekvapila by mě varianta, ve které by se frank připojil k zemím směřujícím k zavedení zlatem kryté měny.

Sledujte proto pozorně kroky Švýcarska.

 

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. w8b napsal:

    Hezký, děkuji, podklady?

  2. Jan Dvořák napsal:

    Jaké podklady máte na mysli?
    Hodně dat nejdete v pravidelné zprávě švýcarské centrální banky.

  3. Jan Altman napsal:

    A jak by si Švýcarsko pomohlo zavedením zlaté (tedy silné) měny? Když jejich cílem evidentně je měna slabá?

    Dnešní doba je splněným snem všech centrálních plánovačů a sociálních inženýrů – stát má plně v rukou moc manipulovat svou měnu. Pokud by v CH zavedli zlatou měnu, možnosti manipulovat se svou měnou by se vzdali. Ba co více, předali by tuto moc těm, kteří nyní manipulují s cenou zlata.

    Nerozumím tomu, v čem by situace SNB měla být neudržitelná. Zkrátka udržuje pevný kurz CHF k EUR. A může ho udržovat do nekonečna. Není důvod netisknout CHF kolik je potřeba a nakupovat za ně EUR/USD/JPY/GBP kolik je potřeba k udržení parity s EURem. Proč by zde měl být nějaký limit? A kurzové riziko, riziko ztráty? Koho zajímají ztráty u instituce, která si peníze může tisknout?

    Pokud přijde nějaká monetární změna v CH, tak spíš ta, že vzdají CHF a přejdou na EURo. A měli by po problému s kurzem a exportem. A ano, běžní Švýcaři by logicky reagovali tím, že před přechodem na slabé EURo by své úspory ve velkém převedli do drahých kovů, aby o ně nepřišli. Ale to je jiný příběh…

  4. Jan Dvořák napsal:

    Silné měně se nevyhne tak jako tak.
    Proto, když už budou nuceni mít silnou měnu, tak proč ne krytou zlatem – třeba by to mohlo přilákat vklady do bank…

  5. janula09 napsal:

    ale ved oni nepotrebuju prilakat vklady do bank, ved to je prave dovod, preco frank posilnuje, naco by potrebovali menu krytu zlatom?? bud im vyhovuje silna mena (ktorou uz to je) a potom im staci nerobit nic, maximalne odpisat nejake straty, alebo im nevyhovuje a potom budu pokracovat v tom co robia a akceptovat (alebo neskor s tym bojovat) nasledky…teda vyssiu inflaciu. Nevidim dovod, preco by menili menu za zlato, inflacia im zatial nehrozi, kurz by vyletel a ekonomicke nasledky, kvoli ktorym to teraz robia, by ich zruinovali.Ci uz myslite ze co bude az bude?? Ked sa to cele prevali?? Ale to je mozne uvazovat aj u ostatnych mien (aj ked pomerne malo pravdepodobne, kto a ako by potom splacal dlhy, na ktore nie je uz teraz a nie to este v buducnosti, ked deflaciou sa dlh vlastne zhodnoti)

  6. Toxic napsal:

    Kolik těch dolarů, jenů a eur mohou ještě nakoupit (jasně, tolik kolik toho mohou vytisknout, takže teoreticky nekonečno), ale co když budou mít v rezervách 150%, 200% HDP či více? Navíc, to je budou držet neustále? Nemusí je někdy alespoň částečně vyměnit zpět na franky (čímž dojde k posílení)?

  7. Jan Altman napsal:

    No podle mne žádný limit nemají. Z čeho by vyplýval?
    Zkrátka mohou tisknout franky aby udržovali paritu s EURem. Do nekonečna.
    Když nechtějí silný frank, tak dvojnásob nechtějí supersilný zlatý frank (nakonec ten přeci již mají – Vreneli).

    Ztrát se obávat nemusí – ztratit mohou maximálně nějaká procenta z toho, co natiskli. Kdybych si vytiskl milion falešných CZK a koupil za ně 50.000 USD, tak sice oslabením USD utrpím ztrátu, ale jen ztrátu z toho, co jsem si za nulové náklady vytiskl. To není tak hrozné a dovedl bych s tím žít 🙂

    Navíc Švýcarům přeci nikdo nebrání se začít chovat racionálně a za takto získaná EURa a dolary nakupovat něco rozumného – akcie, dluhopisy bluechips, potajmu třeba i Au/Ag.
    Stejně jako to dělají státní ropné fondy arabských států či Norska… To by přeci bylo geniální – tisknout si CHF, za ně kupovat EURa a udržovat tím 1.2 paritu a za tato EURa kupovat třeba ornou půdu ve Francii. Byla by pro ně vlastně zadarmo. Pokud by taková situace trvala třeba 50 let, Švýcaři by si zadarmo pořídili půlku půdy a firem v EU.

  8. VoDo napsal:

    ja bych jim doporucil prijmout ceskou korunu, vzdyt nekteri cesi si mysli ze cesko je „jako“ svycarsko, dokonce i jeden les mame svycarskej.

  9. Jan Dvořák napsal:

    Vodo: 🙂

Přidat komentář