Limit zadlužení USA opět na dostřel

V polovině května vyprší platnost současného pozastavení platnosti limitu zadlužení Spojených států.  Pokud přijme ministerstvo financí krizová opatření, může být problém s dosažením limitu zadlužení přesunut do srpna, v případě lepších než plánovaných daňových příjmů i na pozdější termín.

Ve Sněmovně Reprezentantů leží návrh zákona, který by stanovoval priority plateb v případě dosažení dluhového limitu. V případě jeho schválení lze podle agentury Reuters očekávat jeho využití Republikány za účelem osekání rozhodovacích pravomocí prezidenta Obamy.

Podle ministra financí J. Lewa však takový zákon moc neřeší. Podle něj by se Spojené státy dostaly do velkých problémů v případě defaultu na jakýkoliv finanční závazek a nemuselo by se nutně jednat o vládní obligace.

 

 

TOP 5 letošní vybrané články


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Tagy:
Komentáře
  1. Vilem Vrzala napsal:

    Od chvíle, kdy byla pozastavena platnost limitu, dluh rychle roste a zatímco na počátku roku činil 16,39 bilionu USD, k dnešnímu dni vzrostl na 16,84 bilionu USD a pokračuje v expanzi.

    Uvidíme, jak tvrdé budou požadavky Republikánů, je slyšet hlasy, že za každý povolený dolar nad limit dluhového stropu, bude muset Obama jeden dolar ušetřit na výdajích.

    Vzhledem k tomu, že odklady řešení problému se v poslení době zkracují na pouhé měsíce, můžeme se rozuzlení světové hospodářské krize dočkat již brzy.

    Podle mého názoru by bez TARPu, podpory bankrotářů a nekonečné řady QE mohlo být už pár let po krizi a systém by byl pročištěn. V kapitalismu a prostředí volného trhu je to tak normální.

  2. Jan Dvořák napsal:

    Podle mě limit na konec zruší.

  3. Vilem Vrzala napsal:

    Zrušením limitu by padla pravomoc Kongresu rozhodovat o půjčkách. Tato je zakotvena hned v prvním článku Ústavy USA… A pro Republikány by to byla další ze série proher, což si před svými voliči nemohou dovolit.

  4. VoDo napsal:

    Jojo limit zruší a bude vyřešeno. Úroky se budou dole držet tak dlouho dokud ekonomika neporoste, jako v minulosti. Tragédii bych nehledal, vstupujeme do poslední třetiny tohoto deflacního cyklu a poté bude zase hej, ale ne těm co se nebudou chtít přizpůsobit. Krach bych nečekal, levný komodity západ z tý taškařice vytáhnou, ropa bude zase za $30.

  5. kubik napsal:

    Přesně tak Vodo,chleba za 3,50 kč,pivo za kačku,máslo za dvě atd,myslím že se budeme mít stále lépe,až se z toho zblázníme.

  6. Toxic napsal:

    Limit možná nezruší nyní, ale třeba o pár let později. Nyní se bude před voličem hrát každých pár měsíců divadélko a na poslední chvíli (poslední den nebo dva) se to opět o něco zvedne.. Tuto komedii si nenechají vzít, chtějí se blýsknout před svými voliči. Že bude ropa za 30USD, tomu nevěřím (ani pokud se nic nestane a nebude žádný konflikt v zálivu)..

  7. Mattoni napsal:

    Vilem Vrzala: Na Ústavu USA bych nesázel. Jak je vidět, má pro Kongres, Senát a vládu hodnotu toaletního papíru. Na Republikány bych taky nesázel. Řekl bych, že rozdíl mezi Republikány a Demokraty je velký asi tak jako rozdíl mezi ODS a ČSSD….

  8. Oracle napsal:

    Limit nezruší z politických dôvodov (ako to poznamenal Tosic), ropa nezlacnie aj kvôli novým rozbrojom na blízkom východe (Sýrsko-Izraelská vojna z roku 1965? bude pokračovať a možno, že to praskne aj v Jemene) a oživenie v USA nech nikto nečaká.

    Totiž fakty hovoria za seba: cca 50 miliónov chudobných (na potravinových lístkoch a bez prístupu k zdravotnej starostlivosti), po uši zadlžená populácia, takmer nefunkčná infraštruktúra a minimálna (v porovnaní 50.-70. rokov) priemyselná výroba. Na to aby bol hoci aj náznak hospodárskeho oživenia, museli by sa urobiť tieto kroky:
    -zatrhnúť imigráciu a prestať ju legalizovať,
    -cca 60-80% vojenských výdavkov použiť na oddlženie po uši zadlženej populácie, na obnovu infraštruktúry a podporu miestneho priemyslu a poľnohospodárstva.

    Nielen, že to neurobia papaláši ale deje sa pravý opak, a bude sa to diať pokiaľ budú tí istý podplatený hajzli pri „kormidle“.

    Mattoni súhlasím, len to upresním pre US Kongres ústava nemá cenu ani toho hajzelpapieru.

  9. lulinak napsal:

    aneb komedie s nazvem fiskalni utes bude pokracovat, jen v poslednim dejstvi uz se teto komedii spis vsichni smali, protoze jeji vysledek byl predem jasny jako jediny mozny a tak tomu bude IMHO i nadale, ale chce to zase nejaky umely straseni uz je na trzich trochu nuda….

  10. VoDo napsal:

    Kubik: nene já mluvím o $30 o český měně jsem se nezmínil, v Čechách líp jen tak nebude, Češi se okrádají navzájem a za brebendy to povolují i ostatním národům.

  11. Jan Altman napsal:

    No mne by zajímalo, jak si to tedy kdo představuje.
    Nyní se imit buď zruší, nebo se bude opakovaně navyšovat (což je reálně to samé).

    Toto bude pokračovat ještě dejme tomu 3-5 let.
    Dluh za tu dobu naroste na 150% HDP, pokud by bylo potřeba odvracet bankroty municipalit, bailovat nějakou tu banku či pojišťovnu, pár agentur ala Freddie a Fannie, možná něco dosypat do systému obamacare či na penze, dluh vyleze třeba na 200%.

    USA se tedy dostanou tam, kde je dnes JP (a Bůh ví, kam se mezi tím dostane JP a EU). A pak jako co? Bez ohledu na ten astronomický dluh se dostaví prosperita a růst? Jak by k tomu došlo? A s růstem přijde mírná inflace (opravdu by byla mírná, stačil by FED stáhnout likviditu? Jak?), ale lidi a investoři do dluhopisů budou předstírat, že ji nevidí a že jim nevadí. Lidi tak nebudou demonstrovat a stávkovat za valoriozace penzí a mezd, držitelé dluhopisů nebudou vyžadovat úrok nad úrovní inflace?
    Jak by k tomu došlo, jak něco takového může fungovat déle, než jen krátkodobě? A pokud lidi a investoři tu inflaci budou chtít kompenzovat, na kolik se vyšplhají úroky z dluhopisů a bude na ně vláda mít? Nebude si na ně muset vytisknout a tím před slovo inflace přidat tu předponu hyper?

    Pokud můžeme brát JP jako „předskokana“ (předstihový indikátor) pro USA a EU, tak nám stačí se zamyslet nad tím, jak si se situací může poradit právě JP. Demografický problém + dluh 230% HDP.
    Zajímal by mne názor místních spoludiskůtérů, jak z tohoto reálně JP může „vyrůst“.

  12. VoDo napsal:

    Ano, dostaví se prosperita jako po válce, jak?
    1. Komodity zlevňují, jsou v bear trhu a pár desítek let budou, naleziště plynu, ropy, to samé v Kanadě a Mexiku, kontinent spolupracuje.
    2. Do Ameriky se vrací výroba
    3. USA jsou a ještě aspoň pár generací budou technologický lídr, s tím spojené výhody jak ve výrobě tak v medicíně
    Už je to vidět teď
    Posilující dolar
    Nemovitostní trh se zotavuje
    Potřeba zlata jako pojistky odeznívá

  13. Oracle napsal:

    Pán Altman tipujem menovou reformou ala 1953 v Československu, len namiesto 1:5 resp. 1:50 bude 1:1000 resp. 1:100000 alebo Japonsko zavedie ako legálne platidlo Čínsky Juan ako to urobila kedysi Čierna hora s Nemeckou Markou či kombinácia týchto 2 krokov.

  14. Oracle napsal:

    VoDo

    Sweet dreams čo sa týka USA.

  15. Jan Altman napsal:

    VoDo: Posilující dolar? Vůči čemu? CZK? EUR? Já to nevidím… Leda tak vůči JPY a zimbabwskému dolaru (což je skoro totéž).

  16. VoDo napsal:

    DXY, dno bylo v době kdy zlato bylo na vrcholu. DXY je v uptrendu.

  17. Oracle napsal:

    Physical ten bloger mýli v 2 veciach, FED je súkromná banka a dlhopisy sa vydávajú na úrok.

Přidat komentář