Podle mě budeme v blízké budoucnosti svědky situace, kdy se začnou zveřejňovat dvoje ceny zlata. Jedna cena bude pocházet z derivátových obchodů, druhá cena pak z obchodů s fyzickým zlatem.
O souboji těchto dvou trhů jsem psal nedávno. Globálně zveřejňovaná cena zlata dosud pochází z trhu s papírovým zlatem. Cena obchodů s fyzickým zlatem není nikde zveřejňována. Automaticky se předpokládá, že je shodná. V minulosti tomu tak bylo, nyní se ukazuje, že to již nemusí platit.
O tom, že cena „papírového“ a fyzického zlata se odlišují, svědčí nedávné oznámení ABN AMRO, že nebude nadále držitelům certifikátů na zlato vyplácet tyto certifikáty ve fyzických kovech, jak bylo sjednáno, ale v hotovosti za využití spotového kurzu.
Proč banka tratí důvěryhodnost porušením svých závazků? Proč prostě nenakoupí fyzické zlato a nedodá je klientům? Jedině proto, že by na tom výrazně tratila, ztráta pár dolarů by jí za to podle mě nestála. To znamená, že cena fyzického kovu je významně vyšší nežli cena papírového zlata a že nejde o zanedbatelné množství. O kolik uncí a dolarů jde, to je nyní otázkou.
Pokud nebude možné získat zlato nakoupené na „papírovém“ trhu – např. nakoupené přes futures kontrakty – ve fyzické podobě (viz oznámení ABN), nebude mezi mezi „papírovým“ a fyzickým zlatem bude realizovatelná arbitráž, která by ceny na obou trzích srovnala.
Dvojí cena zlata se blíží. O tom, jak velký rozdíl mezi cenami bude, můžeme dnes jen spekulovat.
Jak rychle k tomu dojde, nám napoví další vývoj zásob COMEXu.
Prozíraví investoři začínají požadovat dodání svého zlata nakoupeného za ceny „papírového“ zlata do svého držení, přestávají se spoléhat na úschovu zlata u někoho jiného.
Možná právě proto vybrali klienti z COMEXu za první čtvrtletí přes 2 milióny uncí zlata (přibližně čtvrtinu „eligible“ zásob COMEXu). Velikost těchto zásob se dostala na úroveň roku 2009. Graf vývoje zásob zlata na COMEXu je zde:
Typy zásob na grafu:
Podobné výběry alokovaného zlata zažila před pár dny i banka JP Morgan, kdy objemu u ní uloženého zlata klesl během jednoho dne ze 400 na 142 tis uncí.
Sledujme vývoj zásob zlata i nadále, dvojí cena zlata není nijak daleko.
TOP 5 letošní vybrané články
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
…tak to si neumím představit. Nevím kdo by chtěl obchodovat nekryté „papíry“ v ceně zlata.
Sid napísal som že burza skolabuje po tom čo sa rozkríkne že nie je dosť zlata a striebra, kvôli čomu cena vyletí do stratosféry (nepamätám si pod ktorým článkom).
Nebo to má odradit lidi od kupovalní něčeho co nedostanou. 🙂
Řešit se to bude jako dosud,když někdo trvá na dodání fyz. kovu,je mu nabídnuta vyšší cena,tím se mu zavře huba a ostatní velcí hráči(kteří jediní by to mohli spustit) o tom ví a určitě není v jejich zájmu si pod sebou podřezat větev.Úplně podobně bychom mohli spekulovat u ostatních komodit.Problém by mohl nastat jenom kdyby byl nedostatek kovů pro investice,průmysl a šperky,ale zatím se to stíhá jinak by nastala opravdová panika.
Kdo nebo co by to mohlo nastartovat?Např čína-ta si raději pomalu kupuje kovy za nízké ceny,podobně rusko,ani saudi a spol nemají zájem na vysokých cenách při výměně za ropu (zatím),-banky- je v jejich životním zájmu kopat konzervu stále dál,a malí střadatelé-vždy se jim předhodí nějaká kostička a než to přežvýkají tak se zase kousek popojede.Tím netvrdím,že je to nemožné,ale když to nepůjde od velkých hráčů je to nepravděpodobné.
Bude stačit když se uvalí daň na fyzický zlato, ale kdo by teď zlato kupoval když bude levnější a levnější až bude úplně nejlevnější.
Podle sinuhe je Rusko jen článkem v rukách mocných tohoto světa. Já si to určitě nemyslím. Rusko není v jejich moci. Svědčí o tom ta skutečnost, že v posledních několika dnech byly ruská a kazašská centrální banka hlavními nákupčími fyzického zlata na světovém trhu a trend poklesu zvrátily. Dále také proto, že Rusko je soustavně pomlouváno a očerňováno v západních sdělovacích prostředcích. Takže to není „kamarád“.
USA začínají splácet dluh, deflace bude výsledek. Kovy dolu dolar nahoru.
https://www.marketwatch.com/story/us-to-pay-off-debt-for-first-time-in-six-years-2013-04-29?siteid=bnbh
Vodo:
– je to pouze 35 mld./ctvrtleti a poprve za 6 let!
– i kdyby se jim darilo podobne cely rok, snizili by SNAD rocni deficit pod 1 bilion USD 🙂
To je fuk, je to určitý signál.
VoDo máte pravdu, je to signál, otázka je čoho?
Začať splácať de facto nesplatiteľný dlh keď daná krajina nemá dostatočné príjmi lebo outscouroval prakticky všetky výrobné odvetvia pri rastúcej chudobe a nezamestnanosti (cca 50 miliónov na potravinových lístkoch a bez prístupu k lekárskej starostlivosti) znamená problémy. A keďže to robí USA ktorá sa pomaly ale isto mení na diktátorskú krajinu typu Severná Kórea a má najväčšiu armádu znamená problémy pre zbytok sveta.
Já vím zlato na deset tisíc dolarů, Amerika bankrot, Čína ráj na zemi.
Ke splácení dluhu – já si pamatuji za Clintona, když začal pořádně splácet, trhy se bály, že nebudou k dispozici 30-ti leté americké obligace, protože budou všechny splaceny 🙂
P.S.
Čína žádný ráj na zemi nebude, neboj…
Co by mohlo donutit politiky splatit státní dluhy, když si tisknou svou nekrytou měnu?
Zlato 15 tisíc, USA sú už teraz bankrot, len to ešte nepriznali tak, ako niektoré krajiny EU.
Čo sa týka Číny, Indie a Ruska, v blízkej budúcnosti žiadna z nich nebude rajom na zemi ale bude sa nám zdať že nimi sú. 🙂
PDF o USA, manufaktura zpět jak jsem již dříve podotkl. https://xa.yimg.com/kq/groups/16075580/1669210774/name/MR_BluePaper_04292013%2Epdf
Our key conclusions are: 1) The offshoring trend is over, which should drive modest IP acceleration; 2) Outlook for US capacity expansion over the next five years is generally limited and will be influenced by US tax policy – we see 30-40% probability of comprehensive US tax reform in the next year; 3) A stronger USD resulting from an energy renaissance could dent competitiveness and overseas earnings contributions for US exporters and MNCs; and 4) Mexico is the EM bestpositioned to benefit from lower US energy prices and higher Chinese labor costs.
3 miliony pracovních míst, to je z jinýho zdroje.
K tomu splácení dluhu… Američané chtějí splatit 35 miliard dolarů, ale jen od začátku roku jejich dluh vzrostl o 440 miliard dolarů.
https://www.financninoviny.cz/zpravy/usa-hodlaji-poprve-za-sest-let-splatit-cast-sveho-dluhu/932897
Zajímalo by mě, zda mají slabší intelekt autoři takovýchto zpráv nebo jestli se pokouší dělat hlupáky ze čtenářů.
VoDo 3 milióny pracovných miest ktoré zaberú ilegálny imigranti z Mexika, lebo sú to jednak mizerne platené miesta a jednak keď príslušné úrady zistia, že zamestnávateľ zamestnal ilegálneho imigranta nič sa mu nestane (a podľa všetkému ani tomu imigrantovi). Zdroj: https://p.washingtontimes.com/news/2013/apr/29/immigration-bill-grants-amnesty-employers-illegals/
Pán Vrzala keď niekto to berie vážne tieto veci (či pri písaní alebo čítaní) tak je to slabší intelekt, pokiaľ niekto uvedie aj tie čísla ktoré ste uviedli tak čítateľ zistí že jednak článok je jemne povedané propagandistické a tendenčné a jednak autor chcel varovať, že niečo „nepríjemné“ sa blíži a napísal „medzi riadkami“ pravdu.
Oracle: ne, o tom se v tomto reportu nepíše.
VoDo aby som to upresnil, v USA od roku 2008 zaniklo veľké množstvo stredne platených pracovných miesť, v posledných 2-3 rokoch vzniklo veľa zle platených miest ako čašník, predavač atď, je to dlhodobý trend.
Ešte k tomu sa pridá invázia Mexičanov, lebo keď ilegálne prídu a zamestnajú sa, tak imigračný úrad im dá amnestiu pokiaľ ich nájdu (nielen ich, ale Mexičanov je najviac).
Takže priemerný Američan a priemerný absolvent, nielenže nenájde dobre alebo mizerne platenú prácu ale ju aj stratí pokiaľ mal, kvôli lacným Mexičanom.
Neviem, mne to nedáva žiadny dôvod k optimizmu ohľadom USA.
EDIT: Nech sa prihlási ten kto sa so mnou súhlasí.