Staré oběživo Spojených států – drobné stříbrné mince a jak na ně

V diskusi pod článkem o důchodové reformě se objevil názor, zda by mělo smysl kupovat staré mince Spojených států, které měly vysoký obsah kovů. Podíval jsem se na toto téma podrobněji.

Staré stříbrné mince vydané před rokem 1965 netrpí inflací, ba naopak. Jejich hodnota je dnes na řádově dvacetinásobku jejich nominální hodnoty. Podívejme se mince 10 centů, 25 centů a 50 centů. Obsahy stříbra v těchto mincích byly následující:

  • Mince o hodnotě 50 centů obsahovala 0,356 unce stříbra
  • Mince o hodnotě 25 centů obsahovala 0,178 unce stříbra
  • Mince o hodnotě 10 centů obsahovala 0,0712 unce stříbra

Čím vyšší nominální hodnota mince, tím byl adekvátně i vyšší obsah stříbra. Budu-li pracovat s cenou stříbra 33 dolarů za unci, vyjde mi následující hodnota mincí:

  • Mince o hodnotě 50 centů má hodnotu 11,75 dolaru
  • Mince o hodnotě 25 centů má hodnotu 5,87 dolaru
  • Mince o hodnotě 10 centů má hodnotu 2,35 dolaru

K tomu se ještě každá mince obchoduje s prémiem několika dolarů na jednu unci stříbra.

Porovnáme-li tyto hodnoty s nominálními hodnotami mincí, dojdeme k úvodu zmiňovanému dvacetinásobku.  Kdyby někdo chtěl investovat do těchto mincí, musí tak počítat s vysokým prémiem. A v případě České republiky by se ani zcela nevyhnul DPH, protože, jednoduše řečeno, cena mince měřená obsahem kovu zdaleka neodpovídá její nominální hodnotě.

 

 

Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. Jan Altman napsal:

    No ale tento článek nezodpovídá základní otázku tehdejší diskuse:
    Pokud se z cesty do USA vrátím s hotovostí v platných oběhových mincích, to někdo bude zkoumat, z jakého roku jsou a doměřovat mi z nich DPH? Jako že za minci vyraženou před rokem 1965 zaplatím 20% DPH, protože je ze stříbra a …. za minci po roce 1965 také zeplatím DPH, protože je z niklu či mědi, na které JE SAMOZŘEJMĚ DPH TAKÉ (vyjímku má přeci jen zlato)? A kdyby se třeba Polsko rozhodlo podpořit svou měnu tím, že do zlotých mincí přidá 10% Ag (stejně jim to tam polostátní KGHM chrlí…), tak na hranicích zase budou celníci a budou mi dodaňovat neutracené drobáky? A když se z Ukrajiny budu vracet s pytlem kovových hřiven, bude mi vytnuto DPH z niklu (či z čeho to dělají – zlato, které je jedniné bez DPH to asi nebude).

    Moje otazníky tedy zůstávají… A co se týče prémia, tak pro někoho může být 39 centů na unci vysoké prémium, pro někoho to může být nízké.
    https://www.silverdoctors.com/90-silver-as-low-as-39-cents-over-spot/
    Záleží na tom, jaké kdo máme zdroje. Když kupuji kilové cihly za spot, je 39c / OZ dost. Když ale kupuju Maple Leaf mince v Německu, co bych za takové prémium dal…

  2. Jan Altman napsal:

    Mimochodem: ty staré dolarové drobáky mají ještě několik dalších výhod:

    1) Každý je zná

    2) Nízké prémium vzhledem k velikosti mince: Na takto malých mincích bývají prémia astronomicky vysoká (koukněte na préminum na 1/10 Oz zlatých mincích)

    3) Jsou to „drobáky“ od 0.07 do 0.35 OZ. Pokud někdo věří, že papírové měny zkolabují, Au vystřelí nahoru a Ag se vrátí na historický poměr 1:16, pak 1 Oz Ag bude poměrně velký peníz. Moc velký např. na běžný nákup. A při tom nenápadný (starej dolar může mít doma kde kdo, jeho vlastnictví ještě neznamená, že doma syslíte cihly a investiční mince).
    Tyto drobáky se mohou hodit pro přechodné období po kolapsu fiat měn, než se obnoví nové instituce. Na období, kdy se bude platit přímo kovem. Cihly a investiční mince se budou hodit až později, až je např. půjde vložit na „kovový“ účet do banky (úschovny kovu a zprostřetkovatele plateb a transakcí)

    Tzn. rozhodně neříkám, že by staré oběhové mince měly tvořit základ portfolia. Je to doplněk.

  3. Jan Altman napsal:

    Samozřejmě kdo do USA nejezdí, alternativou má ve starých CZ mincích:
    https://chodorov.galerie.cz/#84721181

    nebo třeba staré Ag marky:
    https://chodorov.galerie.cz/#88994843

    Obojí se dá kupovat po pytlících na váhu, za rozumnou cenu. Za marky si němci o tu svou 7% DPH řeknou (pokud to je ofic. prodejce a ne koupě na inzerát), u těch českých záleží, jak se dopluvíte s prodejcem (může to být jednotlivec, zastavárník, starožitník, firma, která vykupuje Ag X% pod spotem pro další zpracování a mince by jinak tavila, …).

    Oběhové mince samozřejmě jsou „opoužívané“, naopak pamětní mince (na tom prvním obrázku jsou oběhové Ag pětikoruny vpravo nahoře, jinak jde o mince pamětní) většinou jen ležely v šuplíku a bývají skoro jako nové. Ty komunistické jsou z 50% Ag, porevoluční 70% Ag.

  4. Toxic napsal:

    Jan ALtman:
    Co je to za mince na té první fotografii? Děkuji

  5. Jan Altman napsal:

    Toxic:

    Ta větší hromádka v popředí jsou československé (socialistické) mince s nominálem 50, 100 a 200Kč. Ty jsou 50% Ag.

    Vlevo nahoře jsou nověší porevoluční (ČSFR) mince, ty jsou 70% Ag. A vpravo nahoře jsou běžné oběhové prvorepublikové pětikoruny, 50% Ag.

  6. Jan Altman napsal:

    Ty prvorepublikové pětikoruny jsou opravdu drobňásky, 7g 50% Ag, čili 3.5g Ag. Tak akorát na nákup jídla na den, až to rupne 🙂
    Pokud ještě máte prarodiče, můžete se jich poptat, co byl němec během výmarské hyperinflace za toho CS bůra všechno ochoten udělat a dát…

    Podobně malé drobné pokud vím jsou jen takové ty odlamovací „čokolády“ – plásty jednogramových slitků. Ale na těch premium vychází opravdu brutální. A k tomu 20% DPH 🙁

  7. Toxic napsal:

    Jan Altman: Díky za informace, obzvlášť ta tabulka se hodí 🙂

  8. Jan Altman napsal:

    Toxic: Není zač. Tabulku jsem si přenesl do svého „AuAgInvestorskéhoIS“.

    Docela zajímavá ukázka, jakými prostředky soudruh nac.socialista A.H. krotil inflaci…

  9. Jan Altman napsal:

    No právě. Ćím menší kus kovu, tím procentuálně prémium roste a u 1/10 Oz je už zkrátka neakceptovatelné. A to je právě výhoda starých mincí – že to jsou malé kousky kovu s relativně nízkým premiem. U velké cihly si koupí 50 let staré nijak nepomůžete a proto není důvod nekupovat ty čerstvě odlité. Ale u těch „drobných“ je důvod zřejmý.

Přidat komentář