Emil Kalabus: Proč jsem se stal drobným investorem

stock_analysis

Toto je druhý květnový článek soutěže čtenářů v roce 2013. Kdo se chce přidat, může svůj článek poslat.

 

Není snad den, kdy bychom ve sdělovacích prostředcích neslyšeli něco o krizi. Začalo to tuším krizí hypoték v USA, propadem cen nemovitostí, pádem dolaru, ekonomickou recesí. Nevím, jestli článek drobného investora zaujme, přesto svůj názor, proč investuji do klasických komodit (zlato, stříbro), napíši.

Někdy v letech 1997 až 2000, chtěl každý Američan rychle zbohatnout, vše vlastnit, prostě jen mít to co jiní před ním. První občané kupovali celkem levně akcie, další už šli s cenou výše. Domácnosti se postupně zadlužovaly.  V roce 2000 akciová bublina do internetových technologií splaskla. K recesi americké ekonomiky v roce 2001 díky rychlému zásahu Fedu nedošlo, ale nízké úvěrové sazby Fedu neměly jen pozitivní účinky.

Ekonomiku zásah stimuloval k vyššímu růstu, domácnosti se však více a více zadlužovaly.  Hypotéky s pohyblivou úrokovou sazbou byly přesně tím, co celou americkou hypotéční krizi odstartovalo. Lidé nebyli schopni pohyblivé hypotéky splácet, domy byly zabaveny. Hypotéční krize v USA se koncem roku 2007 a na počátku roku 2008 stačila v omezené míře přelít do ostatních částí ekonomiky. Tato krize se postupem času, „přelila“ z USA též do Evropy.

Krize je všudypřítomný jev, který postihuje množství států a jejich obyvatel, zejména nejpočetnější střední třídu. V roce 2007 se psalo, že Evropě krize nehrozí, že do ČR se nemůže nikdy dostat. Vládní úředníci chválili korunu a věřili tomu, že koruny se krize nedotkne. Opak byl pravdou. Krize přišla a odejít jen tak nehodlá. Irsko, Řecko, Španělsko, Itálie a postupně další státy se stávají obětí onoho všudypřítomného přízraku. V těchto dnech je míra nezaměstnanosti v Řecku a Španělsku větší než cokoli, co zažily USA během hospodářské krize v roce 1930.

Před časem jsem zhlédl dokument o Španělsku. Vysokoškoláci zapírají své vydřené vysokoškolské diplomy, jen aby vůbec sehnali nějakou mizerně placenou práci. Lidé v důchodu živí své děti a vnuky, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní. Také USA mají tak obrovský dluh, že vláda ví, že splatit takový dluh nelze. Mizí střední třída, narůstá chudoba. Jelikož jsou ekonomiky USA i v Evropě založené na podobném principu a svým způsobem se propojují, krize se neustále přelévá.

Peníze se tisknou, aniž by měly nějakou hodnotu. Všichni víme, že dávno nejsou kryté fyzickým kovem a tudíž jejich hodnota je téměř nulová. Pád dolaru a nahrazení jinou měnou je také v této ekonomické hře. Důsledky si může každý domyslit, pokud by se tento scénář realizoval. Devalvace měn a bankrot zemí by byly holou skutečností.

Je to vůbec možné? Co je to vlastně bankrot?

Bankrot nastává v okamžiku, kdy státu již nikdo nebude ochoten půjčit. Pak je pro stát jediné řešení, devalvovat svoji měnu. A to velmi drasticky. Nejméně o padesát, ale i více procent. O své peníze tak přijdou nejen věřitelé státu, ale také všichni, kteří mají v měně státu uložené své úspory a investice.

Koncem roku 2001 zbankrotovala Argentina, argentinské peso po desetiletí fixované k americkému dolaru v kursu jedna ku jedné se prodávalo za pětadvacet centů – za čtvrtinu. Miliony Argentinců ztratily práci, dva miliony domácností žily ze státní měsíční almužny. Lidé přišli o úspory v bankách, mnozí o celoživotní.

Populární televizní moderátor a podnikatel Roman Šmucler šokoval svého času prohlášením, že ČR spěje k bankrotu do několika let.  Myslím, že zatím v naší zemi bankrot nehrozí, nicméně při dalším výraznějším zvyšování zadluženosti státu se k němu můžeme rychle přiblížit, do ohrožení by se dostaly i úspory uložené ve stavebním spoření a penzijním připojištění.

Samozřejmě nemusí vše končit bankrotem, ale riziko škrtů a inflace v době krize je opravdu příliš vysoké. Pokud mám v bance uloženu sumu papírových peněz, inflace mi tyto mé úspory postupně znehodnocuje.

Kdo se tedy bojí inflace, eventuálně bankrotu a jiných strašáků, investuje do fyzických komodit.

Nejsem ekonom, ale myslím si, i když se nás bankéři snaží poklesy cen stříbra a zlata odradit od investic a namluvit nám, že tyto komodity jsou nejisté, že zlato i stříbro mají prověrku několik tisíc let. Vždy uchovávaly hodnoty.

Zdravý selský rozum velí člověku část volných peněz obětovat a zajistit sebe i rodinu pro případ krize, která může a nemusí přijít. Být připraven je známkou zodpovědnosti a rozvahy.

Prověřené komodity pokládám stále za nejrozumnější investici k uchování hodnoty svého majetku.

Jsem spíše dlouhodobým investorem, který počítá ne na měsíce, ale roky. Konkrétně 15 – 30 let. Nynější pokles cen zlata a stříbra beru opravdu jako příležitost k nákupu. Nezajímám se o to, jestli krátkodobě vydělám, či prodělám, nehraji na okamžitý zisk. Hraji na uchování hodnoty svého majetku v době krize. Celkově vzato nevidím nic špatného na tom, být připraven na horší období.

Po přečtení mnoha článků o ekonomických krizích v různých státech uznávám pouze fyzické komodity uložené ve svém domácím trezoru. Je pravdou, že právě drahé kovy pomohly lidem v nouzi uchovat majetek a nakoupit věci, které by za papírové peníze nekoupili.

Jste-li na něco připraveni, můžete klidněji spát. Víte, že jste udělali vše, co jste chtěli. No, a pokud vám fyzický kov zůstane a nebudete jej potřebovat? Stane se takzvaným rodinným stříbrem, rodinným pokladem.

                       

Emil Kalabus

 

 

TOP 5 letošní vybrané články


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Komentáře
  1. stas napsal:

    zajimavy clanek, ale bohuzel ma nekolik ALE! V centralne rizenem bankovni systemu je velmi snadne zakazat a kriminalizovat drzeni zlata a stribra , viz USA od 1933 do 1972 a i jinde a co potom se zlatem?? Nedovedu si moc dobre predstavit ze platim v supermarketu zlatem, ktere je zakazano drzet….to spis na trhu vymenim spek za vajicka nebo ten chleba, ale co naprosto presne vim je investice do olova!! nejlepe velikosti 9mm , tim se da zaplatit vsude a da se ubranit i puda ,na ktere roste obili pro chleba!

  2. Oracle napsal:

    Stas, nezapriete v sebe praktika. 🙂 Čo je chvályhodné.
    Odporúčam prečítať 2 veci:

    https://www.washingtonsblog.com/2013/05/is-every-market-rigged.html

    https://www.freepub.cz/2012/jak-prezit-ekonomicky-kolaps/

  3. diego004 napsal:

    stas: olovo ALE az v daleke, divoke budoucnosti… aktualne pri planosti multi-kulti zakonu Vam hrozi 17let za mrizemi (aktualne strelec z kuse pri obrane sveho majetku ..)

  4. stas napsal:

    diego, obavam se , ze v teto maoisticke petiletce z Bruselu, to nebude az tak daleka budoucnost, bohuzelo dost divocejsi. jen skutecne svobodny muz se nespoleha na obranu nekym cizim!

  5. stas napsal:

    oracle, zivot preje pripravenym! 🙂

  6. Oracle napsal:

    Stas Brusel počíta so 7 ročnými plánmi, ale stále neviem v čom je lepší oproti päťročným plánom? V EU máme najhoršie vlastnosti voľného trhu a plánovanej ekonomiky skombinované do 1 systému.

  7. VoDo napsal:

    Nejlepsi investice budou US akcie, ne letos, az to vyklesa pri Evropskym padu.

  8. stas napsal:

    vodo a proc tak myslis? a v cem budou nejlepsi?

  9. Lime napsal:

    stas napsal:
    20. Květen, 2013 v 13:14 I kdyby bylo zlato opravdu konfiskováno, vzniká černý obchod se zlatem…Konfiskace v USA, velký význam neměla. Podařilo se zabavit jen malou část zlata. Ti co se vzepřeli a zlato si ponechali, vydělali. Jen málo občanů bylo tehdy souzeno. Nevím o tom, že by bylo někdy konfiskováno stříbro…Zlato a stříbro vlastním, legálně i dvě pistole.

  10. Lime napsal:

    https://www.freepub.cz/2012/jak-prezit-ekonomicky-kolaps/

    Četl jsem, rady ze života v krizi, rady k nezaplacení.

  11. radimnet napsal:

    Mít doma palnou zbraň(samozřejmě legálně) je dobrá investice 🙂 A kolik by měl mít normální člověk v držení uncí stříbra a zlata kdyby taková situace nastala? Prostě rodina s dětmi která neušetří měsíčně nad 5000,-kč a musí taky z něčeho žít, prostě žádní boháči.
    Díky za odpověď.

  12. Lime napsal:

    radimnet napsal:
    20. Květen, 2013 v 18:49
    Zbraně prosím pouze legálně! Jinak, když jsem začínal s investicemi, řídil jsem se stránkami : silverum.cz
    Zde je vše od A do Z vysvětleno. Z těchto stránek jsem čerpal, když jsem neměl o investicích ani potuchu.
    Pokud není na zlato, můžete začít stříbrem. Dlouhodobější investice minimálně 2- 5 let.

  13. radimnet napsal:

    to Lime: no a mě právě zajímá když se stane nějaký „průser“ tak jestli bude stačit 10oz nebo 100oz stříbra. Já to vidím tak že kupovat dokud to půjde podle finančních možností.
    Kde bych mohl dohledat co se v minulosti dalo koupit za unci stříbra či zlata?
    Díky za rady.

  14. Lime napsal:

    radimnet napsal:
    20. Květen, 2013 v 19:46
    No, toto se nedá takto říci nebo radit. Nejprve je nutné mít nějaké teoretické znalosti. Vědět, které mince jsou likvidní, které kupovat, které ne. Všechno chce čas a studium. Bez toho to nejde. Já třeba neobchoduji OBCE na burze, protože pro mne je to riziko. Můžete rychle přijít k penězům, ale rychle taky o ně přijít. Píše se , že 90 % traderů přichází na burze o zisk.
    Osobně třeba koupím pár mincí, když mi nějaké peníze zůstanou volné. Ale, nikdy bych jen tak něco nekupoval bez základních znalostí věci.

  15. radimnet napsal:

    Řekl bych že základní info mám ale pořád je třeba se vzdělávat 🙂 Burzu nedělám zkoušel jsem to ale není to pro mě. Spíš se orientuji na získávání znalostí a zkušeností praktických a využitelných jak v době klidu tak v době chaosu. Už teď se lidi kolem mě diví co všechno umím a co vyrábím, prostě pro normálního člověka jsem vzdálen na hony daleko a je mi lépe že nejsem tak závislý jako většina lidí. A nějaké tip na materiály ke studiu bys neměl ohledně kovů? Rád se učím a zdokonaluji 🙂

  16. Oracle napsal:

    V tom eseji „Ako prežiť ekonomický kolaps“ autor vyslovene radí kúpiť lacné zlaté (tak 8-9 karátové) zlaté šperky, pretože nikto nebude môcť overiť na mieste kvalitu zlata či striebra, sú ľahšie prenosné a štát nemá právnu oporu zabavovať ich (samozrejme, autor radí kúpiť make-upy, rúže atď na úplatky, pretože prestanú sa takéto veci do krajiny dovážať).

  17. Lime napsal:

    Opravuji – na burze se samozřejmě obchodují Opce ne Obce.

  18. Lime napsal:

    radimnet napsal:
    20. Květen, 2013 v 20:11 Tak třeba o investici do zlata je pěkně psáno na https://www.maxmetal.cz/jake-nakoupit-investicni-zlato#jake , zde je které mince má smysl nakupovat, které značky jsou celosvětově likvidní a obchodovatelné. O stříbře je pěkně psáno na silverum.cz

  19. radimnet napsal:

    Díky Lime 🙂

  20. Lime napsal:

    radimnet napsal:
    20. Květen, 2013 v 20:31

    Rádo se stalo. Promyslet, to stejně musí, každý sám za sebe. I to konečné rozhodnutí, zda do toho jít či ne je osobní. Ale, čím více znalostí, tím více dobrých rozhodnutí.

  21. Toxic napsal:

    Pánové, pokud bude nějaký velký průser, tak první věc, kterou zabaví, jsou legálně držené zbraně, o kterých má stát evidenci.. Kromě stříbra a zlata se jako skvělé komodity na výměnu hodí káva, cigarety, alkohol, konzervy. Pravda, v porovnání s Au/Ag vyžadují větší nároky na skladování a nejsou tak trvanlivé..

  22. VoDo napsal:

    Stas: půjdou nahoru i s USD takže 2x zisk pro neameričany.

  23. stas napsal:

    Vodo, myslim, ze to nikdo nevi a vsichni koukaji na kristalovou kouli….!!! cerna labut a derivaty budou znamenat neco, co nikdo nevi jak vypada! viz:https://www.globalresearch.ca/us-dollar-collapse-and-japans-sham-currency-war-the-hidden-agenda-behind-japans-kamikaze-quantitative-easing/5335129

  24. Lime napsal:

    Toxic napsal:
    21. Květen, 2013 v 01:36

    Zbrojní průkaz testy: otázka 265 – V době trvání stavu ohrožení státu nebo válečného stavu je – vláda oprávněna ve veřejném zájmu nařídit odevzdání zbraní a střeliva na určité místo do úschovy anebo omezit nebo zakázat jejich nošení.

  25. Oracle napsal:

    Toxic nie sme ‚merica (USA), tu nie je toľko zbraní t.j. legálne+nelegálne dokopy ako v celej ‚merice legálne (štatisticky tam na jedného človeka vychádzajú 4 legálne držané zbrane), takže u nás legálne zbrane sa nebudú zabavovať, čo sa môže zabavovať to je mincové zlato a striebro preto odporúčam lacné 8-9 karátové šperky (štát nielen že nemôže dať na to právne opodstatnenie, ale keby to aj urobili naštvali by proti sebe aj tie masy, ktoré boli k nim ako tak lojálny).

    Stas ani ja nechápem prečo je VoDo nadšený ‚muricou, je tu kopa dôkazov o tom, že rast USA je a bude iluzórny t.j. speje do pekla pomalšie ako zbytok západu.
    Ad „čierna labuť“, možno že ním bude bail-in amerických bánk, u európskych (hlavne v krajinách PIGS) bánk bail-in je to istota či vo forme bankovej únie či bez nej.

  26. Lime napsal:

    Starší, ale stále aktuální část článku. Já to vidím podobně.

    Proč je hyperinflace dolaru nevyhnutelná
    Posted on 29. 4. 2011 by Stříbrný Býk

    Čína se rozhodla snížit své dolarové rezervy ze tří biliónů na jeden. Zbaví se tedy takřka stejného množství dolarů, jaké Bernanke napumpoval do americké ekonomiky v rámci druhého kola kvantitativního uvolňování.

    Země BRIC – Brazílie, Rusko, Indie a Čína – přestaly používat dolar jako prostředek mezinárodního obchodu mezi sebou.

    Rusko nyní prodává ropu za rubly Číně, Bělorusku a v dohledné době se přidá Ukrajina. Jako pobídku k přechodu nabízí nižší než tržní ceny.

    Země OPEC diverzifikují své petrodolarové zásoby do stabilnějších měn a drahých kovů. V poslední aukci sedmiletých vládních dluhopisů bylo pouhých 40% skoupeno zahraničními investory. Centrální banka (Fed) a americké komerční banky jsou nyní největšími kupci dluhopisů. Svět o ně rychle ztrácí zájem.

    To jsou jen některé z posledních událostí, které ukazují, že dolar rychle přestává být světovou rezervní měnou a prostředkem mezinárodního obchodu. Svět ví něco, co většina Američanů, a pravděpodobně také Evropanů, neví, a to že dolar dolar trpí smrtelnou chorobou. Při současném tempu může být odpojení světové ekonomiky od dolaru ukončeno během dvou roků. Pak už nebude jeho pádu bránit naprosto nic.

    Tak to je i můj názor.

  27. Oracle napsal:

    Lime pádu USD nebráni nič ekonomické, jedine čo drží USD po kope je úplatnosť papalášov a vojenská moc USA.

  28. Lime napsal:

    Amero nahradí dolar, až se zhroutí
    13.4.2009

    Obrázky nové měny, která má nahradit americký dolar, se objevily na ruském internetu (a nejen tam, poznámka editora). Spojené státy údajně pracují na nové měně amero, která bude společná pro USA, Kanadu a Mexiko. Nejistá situace ve světě, klesající ceny nafty a rostoucí zahraniční dluh Spojených států mohou nakonec položit americký dolar na lopatky. Není třeba říkat, že americké úřady vehementně odmítají pověsti o ameru a tvrdí, že dolar zůstane.
    Amero přijde, ať se nám to líbí nebo ne. Je to logický krok. V podstatě jediná možnost, jak eliminovat a rozmělnit americký dluh. A je navíc plně v souladu s plány NWO. V okamžiku, kdy se zhroutí finanční systém USA to vyplyne jako přirozené řešení k zabránění chaosu a občanské války.

    Toto je zajímavý názor na- zvědavec.cz

  29. Lime napsal:

    Oracle napsal:
    21. Květen, 2013 v 10:06

    To jen tak na okraj, žádná možnost není mimo hru.

  30. Jan Dvořák napsal:

    O Ameru se mluví již X let. Zda k němu skutečně doje, toť otázka.

    Provedení měnové reformy v USA zabere ve „zrychleném“ režimu 6 dní, v „normálním“ pak 10 dní.

  31. Lime napsal:

    TO:Jan Dvořák
    21. Květen, 2013 v 10:39

    Dobrý den pane Dvořáku, zajímalo by mne, jestli Vy osobně si myslíte , že měnová reforma v USA je nevyhnutelná a kdy si typujete, že může nastat? Je o tom nějaká obecná shoda?

  32. VoDo napsal:

    Amerika je z krize venku, Evropu cekaji tezke casy, USD se prave v roce 2011 odrazil k rustu a nejspis bude rust az do let 2017-2018, vuci ostatnim menam. Kolaps USD byl 2000-2011 tak jak kovy byly v bull trhu, ted je to opacne, ano ani tenkrat moc lidi nerikalo kupujte zlato/prodavejte USD, stejny je to dneska, akorat opacne. Banky kupuji zlato na vrcholu, stejne jako AUD, oboje je v trendu dolu. O klapsu systemu ctu za svuj zivot po ctrvte, po prve kdyz jsem byl decko a padl Sovetsky Svaz tak se rikalo ze to smete i Zapad a ze to nebude jen tak bez bolesti, nakonec to bolelo „jen“ jugosku. Podruhe byl konec sveta kolem roku 2000 kdy se rikalo ze pocitace zkolabuji protoze je tam chyba, pak byl konec sveta v roce 2008/09 (souhlasim asi nejblize k tomu) a ted se rika ze bude zase, vypada to ze ke konci sveta doopravdy mirime! Kdyby byly internety uz v letech 1920- tak to by taky byl kazdych pet let aspon jeden konec sveta, akorat se informace tolik nesirily, takze byly jen dve valky 🙂

  33. Jan Dvořák napsal:

    Spekulaci na toto tema je cela rada, žádná shoda však nepanuje

  34. Lime napsal:

    Jan Dvořák napsal:
    21. Květen, 2013 v 11:17

    Děkuji za odpověď.

  35. Lime napsal:

    VoDo napsal:
    21. Květen, 2013 v 11:16

    Já to vidím jinak, USA není z krize venku. Krizi jen oddálila schválením dalšího kola tištění peněz, Q3.
    Dle mého soudu se nedá srovnávat kolaps Sovětského svazu s USA. Na měnu Sovětského svazu nebyl téměř nikdo navázán, kdežto na US dolaru je závislá půlka světa.
    Tím, by byl případný pád US dolaru bolestnější.

  36. VoDo napsal:

    The last point we would like to make is about the FED’s exit strategy. Ever since the FED started the first liquidity program, QE 1, in October 2008. Later expanded dramatically in March 2009. There has been talk by the FED, and others, of an exit strategy when, optimistically, quantitative easing is no longer needed. The market’s fear, when the open ended QE 3 ends, the FED will start decreasing the size of the Monetary base initiating an economic recession or worse.

    Historically, ever since the FED was created in 1913, there has never been an exit strategy. In fact, the Monetary base has grown, and grown, and grown for nearly a century. With the exception of the US Treasury’s policy, a fiasco in 1936, the Monetary base has never really contracted much at all. At best, it has just gone sideways for a while before ramping on up again.

    Conclusions: The FED’s massive liquidity build up has been driving risk assets higher, currently mostly stocks, since March 2009. When this build up ends, either due to the FED’s actions or the Government’s. The stock market will enter a Cycle wave [2] bear market just like it did in the late 1930’s. Then after some period of consolidation in liquidity, possibly a few years, the Monetary base build up will begin again. An exit strategy is not required. Simply because the economy will not allow an exit to be implemented. What is already in the monetary system will remain in the system. In fact, after the bear market gets underway, additional liquidity will be required to get the economy going again. Welcome to the century of quantitative easing.

    https://oi44.tinypic.com/5ofrm0.jpg

  37. Lime napsal:

    Rozumím, ale Q3 a kvantitativní uvolňování vede jen k dalšímu zadlužování země. Ekonomiku to dočasně nastartuje, ale…. Politici v jiných zemích si stěžují, že kvantitativní uvolňování oslabuje dolar, a poškozuje tak jejich export. Cizí ekonomiky jsou navíc zaplavovány kapitálem, který bez negativních dopadů jen těžko absorbují. Bezprecedentní podpora ekonomiky, ke které Fed prostřednictvím kvantitativního uvolňování přistoupil, centrální banku také vystavují riziku, že bude obviněna z překračování svého mandátu. Pokud by politici přijali opatření, jímž by pravomoci Fedu omezili, může být v konečném důsledku ohrožena nezávislost Fedu. Více na: https://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/jak-vlastne-funguje-to-slavne-kvantitativni-uvolnovani-914790#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

  38. VoDo napsal:

    To nic nemeni na tom jak to je. Zadluzeni ameriky je stale mensi nez po druhy svetovce. Mozna jsem tu jediny ktery ma penize na trhu, protoze jinak byste vsichni museli byt v shortech uz deset let, ale to si zase myslim ze tolik penez nemate, abyste to vydrzeli, takze muj pohled neni „ekonom akademik“ ale investor/spekulant. Rikam tu nejaky ten mesic ze dolar bude posilovat a posiluje, pisu tu, plus jini, ze kolaps nebude, stejne jako jsem psal ze Recko nezbankrotuje a bylo k tomu kousek 2010/2011, ja to proste vidim ocima realisty a ne ocima pana Celenteho a dalsich. Celente mluvi o kolapsu asi tricet let, mezitim mu uniklo nekolik bycich trhu, ale jemu to nevadi on se zivy prave prodavanim katastrof. Navic nadava na ZIRP a pritom si sam bere hyposky na cinzaky. Dalsi mluvi o kolopsau taky neustale a kdyz jdou trhy dolu tak rikaji, ja to rikal, a pak je zase pet let byci trh a o nich malo slyset, jen obcas reknou, bude krize. ANO krize josu normalni. A jedna dalsi se blizi.

  39. Lime napsal:

    To: VoDo Z Vašeho pohledu, tedy z pohledu investor/spekulant, nemám námitek a chápu. Z pohledu drobného investora v relaci 15 – 30 let. Uvažuji jinak.
    Nyní Vám naprosto rozumím. A děláte dobře, tedy z Vašeho pohledu.
    Já nejsem rozhodně burzoví hráč.

  40. Lime napsal:

    Omluva,mělo být- burzovní hráč.

  41. VoDo napsal:

    Ja taky koukam 15-30 let dopredu, ja nedelam traiding. (obcas nejaky ty opce, za par dolaru, jinak jsem taky dlouhodoby)
    Neco je ted v trendu dolu a neco jinyho nahoru, poznal jsem ze je hodne bolestivy byt proti trendu, ne ze bych chtel jit proti, ja jsem tenkrat nedokazal identifikovat „kde jsme“. Jsem presvedcen ze komodity videly vrchol 2008 enregie, 2011 kovy, 2013 jidlo a ze ted budou postupne klesat dvacet let tak jak je jejich prirozeny cyklus. Nasvedcuje k tomu mimojine:
    1. levny plyn v USA, technologie na dostavani ropy, alternativni zdroje energie, vse je v rustu, tudiz cena dolu (ropa klido za $40 do par let)
    2. spousta novych dolu tezi i loziska ktera devastuji krajinu protoze je tam zlata dopravdy malinko-neudrzitelne, kovy kupuji centralni banky, vzdy u vrcholu
    3. technologie ve vyrobe potravin taky na vzestupu k tomu vsemu USD v trendu nahoru

    nepocitam s kolapsem, ten by to zmenil a vse by bylo jinak, neznamena vsak ze kovy ci zbrane je zachrana, k cemu je zlato kdyz neni co vzit do pusy, ze. Kovy jsou zalezitost PO kolapsu.

  42. Oracle napsal:

    USA nie sú z najhoršieho vonku a vôbec sa neočistili. Jediný dôvod prečo rastie DOW je ten, že peniaze z rôznych QE prúdia hlavne na burzu, na nákup surovín od dodávateľských zemí, na nákup pôdy a shorotv zlata a striebra atď celá tá bublina bude možno trvať tak ďalších 5 rokov (Obamova administratíva robí všetko preto aby to celé udržal po kope), hlavne keď skrachuje projekt EU a Japonsko, za toto obdobie sa dá náramne dobre napakovať výrazne inflačnou menou.

    Otázka po zvážení týchto faktov je, nakoľko je to výhra, je to ako vyhrať Jackpot vo Weimarskej mene tesne pred hyper-infláciou?

  43. VoDo napsal:

    Oracle: NO A CO? Rika se tomu kapitalismus, majetek se presouva od jednech k druhym a silnejsi pes, vis co?
    To ze DOW roste je pro nekoho spatne (ten co neni v trhu) a pro jinyho dobre, otazka proc, je zde nepodstatna. Hyperinflaci se hrozi od ty doby co zacli tisknout a oni zacli tisknout protoze je deflacni obdobi ne inflacni, hyperinflace vubec nemusi nastat, penize se nepousteji do obehu, ano kdyby kdyby tak by mozna i byla, ale to kdyby uz pet let neni a je to uvolnovani ne vypousteni!

  44. Lime napsal:

    TO.VoDo píšete: „nepocitam s kolapsem, ten by to zmenil a vse by bylo jinak, neznamena vsak ze kovy ci zbrane je zachrana, k cemu je zlato kdyz neni co vzit do pusy, ze. Kovy jsou zalezitost PO kolapsu.“

    Kdyby jste podrobně pročetl manuál o Argentinské krizi, věděl by jste, že drahé kovy uchránili lidem majetek. Všude stáli lidé, kteří vykupovali zlato, většina za běžnou cenu. Ale pokud máte v této době pár zlatých šperků, máte i peníze na obživu. Oracle na tento manuál upozorňoval včera v diskuzi.
    Pokud by bylo zlato konfiskováno, rozjel by se erný trh, zlato by podražilo a spousta mafiánů by se na něm napakovala. Je to jako s prohibicí.
    Kovy opravdu nejsou zaležitostí po kolapsu…

  45. Oracle napsal:

    VoDo čo sa deje nie je kapitalizmus ale fašizmus a aj bankový komunizmus.
    Odkedy sa zachraňujú bankrotári v kapitalizme, odkedy sa striedajú CEO a verejný funkcionári v tých istých pozíciách (právnik Monsanta sa stáva sudcom najvyššieho súdu USA)?

    Hovoríte, že plánujete investície na 15-30 rokov, ale nezaujíma Vás prečo rastie DOW.
    Hlavne dlhodobého investora by mali zaujímať dôvody rastu DOW, v opačnom prípade nie ste ničím iným ako gamblerom ktorý robí stávky na konských dostihoch.

    Práve že najviac hrozí hyper-inflácia v USA. Hyper-inflácia nie je zníženie hodnoty peňazí, ale strata dôvery v tom, že sa dá niečo za ne kúpiť. Skutočná miera inflácie t.j. merané podľa starých metodík je okolo 4%.
    Práve, že to hrozí v USA, BRICS je zoskupením najväčších dodávateľov surovín, potravín a výrobcov (nehovoriac o fakte že tvoria 40% svetovej populácie), zbavujú sa svojich dolárových rezerv tak rýchlo ako môžu a vytláčajú USD zo vzájomných obchodov (a nielen tam napr. Čína-Austrália už účtujú vo vzájomne vo vlastných menách).
    Keď BRICS povie, že strčte si svoje USD tam kde Slnko nesvieti, USA skolabuje doslova zo dňa na deň.
    Keďže EU a Japonsko sú pred kolapsom, tak to ružové s USA nevyzerá, pretože i keď USA nejakým spôsobom dokážu udržať pokope svoje impérium, kolaps EU a Japonska spôsobí také ekonomické otrasy, že to nakoniec položí aj ekonomiku USA.
    Tretia vec obyvateľstvo USA je zadlžená po uši a kvôli tomu zaniká tam stredná vrstva, ktorá je nielen motorom ekonomického rastu ale aj inovácie, a s týmito dvoma vecami máte len iluzórny rast a blížiaci sa kolaps ekonomiky (čo sa dialo v roku 2008 bolo len ľahkým pošteklením).

    PS: Odporúčam pozrieť dokumentárny film Requiem for Detroit, istými obmenami tam opísané veci sa dejú v celom USA.

  46. VoDo napsal:

    Ano, ale ja s kolapsem sveta nepocitam, prectete si proc Argentina padla.

  47. Lime napsal:

    V tomto musím souhlasit s Oraclem.
    Navíc mám ještě jeden pádný důvod, proč mít doma drahý kov.
    Pádným důvodem je dění v Libyi, které jsem poctivě déle než-li rok sledoval.
    Když byla prosperující Libye obsazena po náletech NATO, rebely/rozumějte žoldáky/, stávalo se, že drancující skupiny těchto „zvířat“ přepadávaly pokojné obyvatelstvo, znásilňovaly ženy a krutě popravily každého, kdo pro ně neměl něco cenného. Poptávali zlato. Neměli jste zlato, bylo po vás.
    Chtěl by ještě někdo pádnější důvod pro vlastnictví drahého kovu?

    Svého času o tom informovali ruské i arabské servery, které jsem sledoval. Také jsem byl jeden den NATO týmem bloknut.
    Prostě se mi objevil na monitoru, „ZAKǍZÁNO NATO“ a ten den to nešlo. A nemyslete si, že těchto krutostí jsou schopni jen primitivní národové. Ve válce je to všudypřítomný jev.

  48. Lime napsal:

    oprava – informavaly ruské…

  49. Lime napsal:

    Ještě něco o Libyi. Jeden článek by klidně mohl vyjít proinvestory.cz.
    Zůstává nejasné, proč a jak přesně Kaddáfího režim přešel z „modelového“ a „důležitého spojence“ do módu příštího cíle změny režimů během období jen několika let. Ale poté, co tvrzení o „genocidě“ jako ospravedlnění intervence NATO experti zpochybnili, vyplulo na povrch několik dalších teorií.

    Často se samozřejmě zmiňovala ropa – Libye je největším producentem ropy v Africe. Ale jeden možný důvod zvláště pro to, aby zrovna Kaddáfí padl z výšin získal teď významnou pozornost u analytiků a v části nikoliv Západních médií: centrální bankovnictví a globální monetární systém.

    Podle více než jen mála pozorovatelů plánoval Kaddáfí ukončit prodej libyjské ropy za US dolary – s tím, že bude požadovat místo toho platby ve zlatem podložených „dinárech“ (jednotné africké měně založené na zlatu) – a to že bylo skutečnou příčinou. Tento režim seděl na masivních hromadách zlata, odhady se blíží 150 tunám, a tlačil i ostatní vlády v Africe a na Středním východě, aby ho následovaly. A to mělo podle analytiků potenciál doslova strhnout dolar a světový monetární systém jako jeho rozšíření. Francouzský president Nicolas Sarkozy údajně šel tak daleko, že Libyi prohlásil za „hrozbu“ finanční bezpečnosti světa. „Insideři“ z Kaddáfího plánu zjevně panikařili.

  50. Oracle napsal:

    Iste VoDo vysoko-exportná ekonomika bez dostatočnej vnútornej spotreby je nebezpečná, ale USA je tiež vysoko-exportná ekonomika, ale namiesto reálnych produktov a služieb teraz exportuje hlavne vojnu, USD a infláciu (pričom má obrovskú spotrebu s tým, že väčšinu produktov dováža) na rozdiel od Argentíny ktorá exportuje poľnohospodárske plodiny do EU, USA a do Číny, pričom má priemysel.

    Keď k tomu prirátame neštruktúrovane bez jasnej hospodárskej koncepcie (nerátajúc snahu vyhovieť sa MMF) škrty vo výdavkov, tak máme Argentínsku krízu.

    Keď porovnáme Argentínu z pred-krízových rokov so súčasným Českom vidíme zaujímavé paralely:
    -vysoko-exportné ekonomika s klesajúcim exportom,
    -minimálna vnútorná spotreba a zvyšujúca sa nezamestnanosť,
    – neštrukturálne škrty bez ekonomickej koncepcie, jediná koncepcia v Česku je na rozdiel od Argentíny, že vás netlačí MMF ale papaláši chcú ukradnúť čo sa dá.

    Preto hovorím že v Česku potečie krv, lebo v Argentíne pred ich krízou bolo relatívne dobre, v Česku zas už pomaličky 5 rok z vás sťahujú z kožu.

  51. Jan Dvořák napsal:

    Libye – tam nešlo primárně o ropu či zlato. Primárním cílem byla voda.

  52. VoDo napsal:

    Lime: na valku never, obdobi valek zacne az v druhe pulce stoleti. Ad Kadafi, nejen to, Cina se zacla hodne cinit okolo ropy=byli nuceni utect, dalsi vec, taky se budovala sobestacnost v podobe vody pod saharou https://en.wikipedia.org/wiki/Nubian_Sandstone_Aquifer_System coz taky bombardovali,
    ale Kadafi je asi nejvic nastval kdyz ohlasil ze bude prodavat ropu za ojra.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Manmade_River

  53. Oracle napsal:

    Pán Dvorák tak odpovedzte mi na 3 otázky:
    -prečo tam strážia Američania ropné produkčné kapacity?
    -prečo sa zničila infraštruktúra umelej rieky?
    -prečo začali prijímať USD ako platidlo pre ropu?

  54. Oracle napsal:

    VoDo 2. svetová vojna začala cca 10 rokov po zrútení burzy, náznaky toho, že bude ďalšia vojna boli 3-4 roky pred tým.

    Keďže jeden krach máme za sebou, tak očakávam, že rôzne ozbrojené konflikty vypuknú tak okolo 2017-2019, no nebude to vojna veľkých koalícií, ale skôr ozbrojené šarvátky. Na druhú stranu USA vyvolávajú vojny na Blízkom Východe, V Ázií a v Afrike len kvôli aby jednak odviedli pozornosť od vlastných problémov a jednak potopili konkurenciu. Ako pozerám tak pozerám ten druhý cieľ im nevychádza.

  55. VoDo napsal:

    To neni nic vyjimecnyho, porad se nekde valci, ja mel na mysli konflikt svetoveho rozsahu.

  56. Jan Dvořák napsal:

    Ropou za eura jako první naštval Američany své paměti Saddám Hussajn…
    Libyjský ropa je málo sirnatá, proto vyhovuje rafinériím v USA, chrání proto každou takovou O tom, že cílem byla voda, jsem psal. Podle mě byla cílem primárním.

  57. Lime napsal:

    V otázce Libye s panem Dvořákem souhlasím jen částečně.
    Zájem vládnout v Africe je dlouhodoá snaha USA i EU.
    Můžete se podívat na Wiki co znamená AFRIKOM.
    Ve shodě s dalšími americkými vládními agenturami a mezinárodními partnery, vede trvalé bezpečnosti angažma a vojenské- programy, vojensko-sponzorovaných aktivit a dalších vojenských operací podle pokynů pro podporu stabilní a bezpečné prostředí africké na podporu americké zahraniční politiky. [6] / Překlad z Wiki/

    US Africa Command podporuje americké národní bezpečnostní zájmy tím, že provádí širokou škálu programů a aktivit, které pomáhají africkým státům, na jejich žádost, splnit své cíle budování schopné a profesionální armády, které jsou podřízeny civilní autoritě, dodržování lidských práv a dodržovat právního státu. Po dobytí Libye se budují vojenské základny téměř po celé Africe.
    Samozřejmě se o tom nepíše. Můj švagr je Američan. Když mi asi před 6 lety říkal, že plán na obsazení Afriky existuje nevěřil jsem mu.
    Kaddafi byl velmi schopný politik. Chtěl, aby Afrika patřila afričanům, plánoval sjednotit Afriku.
    Chtěl sjednotit Afriku, zavést zlatý dinár, zisky z ropy dělil, alespoň částečně mezi všechny obyvatele. Zavedl vzdělání zdarma. Měl obrovské projekty pro distribuci vody. Myslím, že tu pracovali i Němci.
    Prostě byl meganebezpečný se svým socialismem. Světu dokazoval, že existuje třetí cesta. Tuto cestu klasičtí kapitalisté nemohli akceptovat.
    Kaddafi a jeho blízcí byli a jsou nebezpeční….Proto jsou stále pronásledováni.

  58. Lime napsal:

    VoDo napsal:
    21. Květen, 2013 v 15:46

    To neni nic vyjimecnyho, porad se nekde valci, ja mel na mysli konflikt svetoveho rozsahu.

    Konflikt světového rozsahu se rozhořívá v Sýrii. Pokud bude Sýrie dobyta, půjde se na Irán.
    Doporučuji video -svědectví US generála Wesley Clarka
    https://www.youtube.com/watch?v=Ha1rEhovONU&feature=related

    Budete koukat co je možné….

  59. Jan Dvořák napsal:

    Pokud někdo chce napsat článek o Libyi či Sýrii, bude vítán

  60. Lime napsal:

    Možná se o to pokusím i když je těžké být v této otázce objektivní. Konflikt sleduji od počátku. Do dnes tam není bezpečno, nevím jak v těchto dnech, ale vláda rebelů, nyní oficiální vláda Libye vládla ze strachu z násilí v Turecku.
    Chaos je tam stále…Us army, hlídá ropná pole na severu…
    Ono stačí zapnout video s názory svobodných, nezávislých novinářů.
    Viz: Svědectví Lizzy Phelan – Kaddáfí je nevinný! Máme důkaz! – Stream.cz

  61. Vilem Vrzala napsal:

    Kaddáfí neukázal žádnou třetí cestu, prostě seděl na ropě.

  62. Oracle napsal:

    No VoDo pokiaľ bude svetová vojna veľkosťou pripomínajúcu 2. svetovú vojnu, tak môžeme to tu všetci zabaliť, lebo nielen, že to ľudstvo neprežije, ale ani biosféra.

    Pretože nikto sa nebude držať na uzde a použijú sa chemické, biologické a atómové zbrane.

  63. Jan Dvořák napsal:

    Pokud bude válka, nevěřím, že by byla podobné té druhé světové. Kdo se chystá na takovou, projede na celé čáře.

    Tohle bude finanční válka a kyberválka, možná i sem tam nějaká ta epidemie… Ale ne tanky apod.

  64. Lime napsal:

    Vilem Vrzala napsal:
    21. Květen, 2013 v 18:04

    Kaddáfí neukázal žádnou třetí cestu, prostě seděl na ropě.

    To: Vilem Vrzala: Mám před sebou knihu Patricka Haimzadeha V SRDCI KADDAFIHO LIBYE.
    Autor je bývalý důstojník francouzských vzdušných sil, patří k nejlepším znalcům Libye. Na straně 58 autor popisuje Kaddáffího dílo „Zelenou Knihu“.
    „Kaddáffí v ní vysvětluje svou „třetí univerzální teorii“ a představuje ji jako alternativu komunismu a kapitalismu“.
    Osobně jsem Kaddáffího knihu četl. Některým věcem jsem se musel obdivovat. I těm jak myslel na svobodu žen…
    Dnes s právem šaría, nemá žena v Libyi žádná práva. A na Kaddáffího budou ještě vzpomínat.
    Zatím je Libye další Irák…

  65. Oracle napsal:

    Lime omyl, Líbya je ďalší Afganistan.

  66. Lime napsal:

    Oracle, souhlasím. V Afganistánu, ještě nikdo nikdy nevyhrál…

  67. greenhorn napsal:

    Dobrý deň, doplním niekoľko mojich poznámok do diskusie 🙂

    To Lime: „Když byla prosperující Libye obsazena po náletech NATO, rebely/rozumějte žoldáky/, stávalo se, že drancující skupiny těchto “zvířat” přepadávaly pokojné obyvatelstvo, znásilňovaly ženy a krutě popravily každého, kdo pro ně neměl něco cenného. Poptávali zlato. Neměli jste zlato, bylo po vás.“

    Podľa mňa si v takomto prípade môžete byť istý, že ak u Vás nejaké kovy nájdu, tak neprestanú s týraním, pokiaľ nedostanú všetko, čo máte a potom Vás zabijú (určite sa niečo podobné deje aj v súčasnosti pri niektorých vojnových konfliktoch, predpokladám, že ide o vojnový zločin a minimálne preto sú svedkovia neželaní). Niečo iné bude, ak im poskytnete niečo, čo potrebujú – šatstvo, trvanlivé potraviny, predmety / služby dennej potreby. Samozrejme ani to nemusí pomôcť 🙁

    Čo sa týka často spomínaných potravinových lístkov v USA, tak ja by som videl problém aj v spojení s tým, že čím ďalej, tým viac mladých ľudí s dlhom (študentskou pôžičkou) po absolvovaní štúdia nenájde prácu. Teda vchádzajú do reálneho života s dlhom na krku, nemajú zamestnanie a čo im zostáva sú dlhy a lístky ktoré im čoskoro zosekajú…
    Trochu povrchný článok shodou okolností aktuálne na HN:
    Potravinové lístky v Amerike živia aj absolventov univerzít

    Takisto sa rozbieha biznis a užšie vzťahy s Čínou:
    Európa v tichosti láme ľady. Chce blok s Čínou
    Poľsko a Čína odštarovali priame spojenie v nákladnej železničnej doprave

  68. Lime napsal:

    TO:greenhorn
    Informaci jsem získal z ruských a arabských serverů. Jen jsem psal co tam stálo. Nerozvádím doměnky co by bylo , kdyby bylo…Držím se faktů.
    Kdo zlatem zaplatil toho rebelové nechali běžet.Prostě si vykoupil život. Viděl jsem spoustu videí válečných zločinů těchto „bojovníků za svobodu“. Myslíte, že i když byla videa volně zveřejněna na netu, že bude někdo z těchto lidí potrestán. Nebude. Vláda odsouhlasila všem těmto lidem beztrestnost.

  69. Oracle napsal:

    No ono to záleží na tom, na aký typ ľudí naďabíte pri takýchto situáciách pokiaľ na feťáka tak máte smolu, pokiaľ na niečo iné tak môžete prežiť.

    Čo sa týka potravinových lístkov, pokiaľ ich zrušia tak budú mať na krku cca 50 miliónov hladných, naštvaných a po zuby ozbrojených ľudí a cca rovnaké množstvo „len“ naštvaných a po zuby ozbrojených ľudí.
    Takže pokiaľ v USA potravinovú pomoc zrušia nielen vypukne povstanie, ale aj skolabuje jej ekonomika, lebo veritelia úplne stratia vieru v USD a v ekonomike USA.

  70. Takže provaz, bedna od margarínu, strom…

    Pokud konflikt bude, kdo bude moci, uteče kam až to jen půjde. Dál od centra problémů.
    Kdo bude mít čím platit, ten na tom bude líp, než chudák.
    Jestli má někdo jiný názor, hodně zdaru v kotli.

    Historia magistra vitae: Po světové válce si celý svět říkal, že už nikdy nic takového … to ještě lidi netušili, že světové válce za pár let budou říkat První, protože budou žít v Druhé.
    Kdo dokázal přežít? Z 90% ti, kteří měli na útěk. Poptejte se židů. Kdo si myslel, že se ho to netýká, skončil špatně. A přitom fakta měli před nosem od roku 1933.

    Osobně mám dlouhodobou obavu z Íránu a z muslimů obecně. Oni vidí život jinak. Měl jsem příležitost mluvit s člověkem, který má v Íránu byznys /těží tam šutry a dodává do Indie/. Starý pán, bývalý pašerák zlata do Hongkongu, prospektor smaragodových polí v Jižní Americe atd. Divoký život – ale potvrdil mi problém muslimů. Jejich hodnoty se nekryjí s hodnotou života v našem pojetí. Takže hodit na nevěřící psy atomovku žádný problém, i kdyby při tom měli zařvat sami. Viz sebevražední atentátníci. A to je prý 60% současného myšlení v ˇIránu. Amerika velký satanáš, a celý Západ s ním.

    Politicky nekorektní, fuj, hanba!
    Tak jsem holt nácek a xenofob, trhám mouchám křídla a peču si nemluvňata k snídani.

    Tady vidím problém. Věci se nepojmenovávají, žijeme v orwelovském světě se vším všudy. A připos..ná EU rozpaží před imigranty, kteří v třetí generaci neumějí jazyk hostitelské země, chtějí trvale žít z podpory apod. Připočtěte si demografii domácí x hosté, a máte na průšvih jak vrata zaděláno přímo za čárou (GB, Francie, BeNeLux…).

  71. Lime napsal:

    TO:Martin Kopáček. Máte úplnou pravdu, že obavy z muslimů jsou na místě. Mají jiné hodnoty, protože mají až fanatickou víru v nějaký krásný posmrtný život. Tento život tady pro ně není tak důležitý. Na druhou stranu jsou to zoufalí lidé, kteří dělají zoufalé činy. Naše, tedy západní civilizace jim do jejich zemí přináši jen války a utrpení. Irák – 1 000.000 mrtvých lidí, převážně civilistů. Libye asi 100 000 mrtvých + zdevastovaná infrastruktura. 90 000 náletů NATO během 7 měsíců. Nyní Sýrie, zájem západu svrhnout Asada, dodávky zbraní z našich zemí ,USA a Izraele. Celkově si nemyslím, že nás tyto národové budou milovat. Budou nás nenávidět čím dál víc. Dnes je na netu, o nepokojích ve Švédsku, které způsobují imigranti z těchto zemí… V Británii byl ubodán dvěma muslimy voják -kadet. Dotyční jasně proklamovali, že to udělali, aby upozornili na to jak trpí jejich ženy, atd.
    Vždy platilo, že kdo seje vítr sklízí bouři.
    Je to smutné , ale tak to je. Už libyjský vůdce Kaddáfí nám sliboval, že Evropa zčerná. A myslím, že typ určité války je zde a nikdo se před ní neschová, ani neuteče. Muslimové jsou všude. Nám nezbývá, než být hrdí jako oni.

  72. Oracle napsal:

    Pán Kopáček Irán je multi-etnicka a multi-náboženská krajina, žijú tam asi 3 etnické skupiny a predstavitelia asi 4 náboženstiev, naďabiť na idiota nikde nie je problém takže opatrne s tými závermi.

    Čo sa týka multikulti a prisťahovaleckej politiky EU, akonáhle ekonomika začne ísť do luftu, začne tiecť krv hlavne tých darmožravých prisťahovalcov.
    Problém je, že oni sú len umelo vytvorený zástupný problém, ktorý skutočný vinníci vytvorili pre prípad núdze.

  73. Oracle napsal:

    Pán Kopáček, asi som sa zle vyjadril, chcel som Vás (a samozrejme každého) pred robením unáhlených záverov a pred prílišným zovšeobecňovaním. Iste chudobný moslim ktorí vidí, že západ im „berie“ vieru, vnucuje svoje hodnoty a bombarduje ich hlava-nehlava príliš nerozlišuje a nevyberá príliš „čestne“ prostriedky na odplatu. Mimochodom kde ten pán podniká, na ktorom území Iránu?

    Že ste sa vycúvali z biznisu s nehnuteľnosťami,Vaša vec, jednak sa ma to netýka a jednak ste to ako vidím urobili po zrelej úvahe.

  74. Oracle: Já Vám svoje názory vůbec nevnucuju, myslete si co libo a konejte co libo. Vyložil jsem svoje názory na rizika, nikomu je nenutím. Nemám patent na rozum, zato mám plnou zodpovědnost za sebe. Z toho důvodu kupříkladu vycouvávám z nemovitostí, oblíbeného toť letadla tuzemských snílků. Demografie plus výše uvedené plus prodlužené země rovná se pro mne málo solventních nájemníků a vyšší daně. To jen pro ilustraci dopadu mých postojů a rozhodnutí. Když to půjde na světě „šejdrem“, bič a pryč, bude-li kdy a kam.
    Ale opakuji: to je jen můj osobní názor.

    Je mi proto ganz egal, zda v Iránu žije 3 nebo 50 etnických skupin. Žádné „opatrně se závěry“ proto neplatí. Podělil jsem se zde o názor starého chlapa, který tam pár desítek let podniká. To je pro mně názor, ke kterému se jinak člověk horko těžko dostane.

    CO si z toho kdo vezme, je jeho věc.

  75. Oracle napsal:

    No po tom čo Nikei spadol o pekných pár percent, pričom strhol so sebou aj ostatné burzy cenných papierov cena zlata a striebra začal stúpať, toľko o bear-u na zlatom a striebornom trhu.

  76. VoDo napsal:

    nemovitosti jsou minimalne na jednu generaci blba investice, neocekavam rust cen, ocekavam rust dani na nemovitosti.

  77. Oracle: Teherán a Bandar-e Delám, pokud si dobře pamatuju. Pro mně bylo ale důležité to, že od vyhnání Pahlavího to tam prý jde obecně od Chomejního k Chameneímu, čili tvrdě podle koránu. A od US války se Saddámem a posléze s Usámou se tito dobráci vnímají jako poslední praví muslimové, kteří bojují s velkým satanášem. Prima, to jsme v Evropě měli mezi 12-16. stoletím, tedy na křesťanský způsob.

    Prý docela veselo sjednat půjčku s úrokem, který korán zakazuje a jiné chuťovky. Nehledě na to, že zahraniční ďábel si musí dávat pozor i na takové věci, aby třeba vajgla náhodou netípnul směrem k Mekce… potěš koště.

    Zlato a stříbro: Přeliv peněz po skončení krize z kovu do akcií, big boys to stáhli z ETFek atd. Normální přesun spekulativního a hežovacího kapitálu. K těm barákům: budu muset napsat extra článek, nějak se ten mor „budu jak Kyiosaki, budu pronajímat baráky“ rozmáhá na všech frontách.

  78. Oracle napsal:

    Pán Kopáček, pokiaľ ide v duchu koránu, veľmi veľký problém to nie je, pokiaľ podľa koránu, tak máme problém.

    Ďalšia vec Usáma bol vodcom mudžahedínov ktorí bojovali proti Sovietskej okupácií v Afganistánu, inými slovami bol to človek USA, tak ako Saddám bol človekom USA (fotka ako si podáva ruky Chaney a Saddám na anglickej wiki asi stále je).
    Takže moja poznámka o tom, že idiota nájdete všade, bola správna.

    PS: Čo ste si mysleli prečo trvalo tak dlho dolapiť jedného človeka pre CIA, ktorý bol údajne 10 rokov mŕtvy kvôli jeho problémom s obličkami?
    Pár miliárd dolárov a milióny životov bolo premárnených, ale všetko OK lebo sme dostali jedného zk*rvysyna.

Přidat komentář