Jan Skalička: Írán a používání zlata

Toto je první květnový článek soutěže čtenářů v roce 2013. Druhý článek vyjde počátkem příštího týdne. Kdo se chce přidat, může svůj článek poslat.

 

Írán je poslední zemí na světě, kde zlaté mince plní skutečnou úlohu oběživa. Každý obyvatel Íránu má dobrý přehled, a to bez váhání, kolik má zlatá mince bahár směnnou hodnotu na trhu. Zlaté mince bahár a nebo starší zlaté mince pahlaví jsou platné v obchodech a jejich směnné kurzy jsou v denním tisku a nebo na kurzovních lístcích směnáren a také bank, které mince proplácejí i prodávají. Troufám si tvrdit, že zlato hraje pro Íránce ještě významnější roli, než pro obyvatele Indie.

Íránská kultura a jazyk vycházejí ze staroindických mytologických časů, perská jména jsou odvozena od starobylých indických Bohů a Bohyň i z perských předislámských tradic, zejména s odkazem na Ferdousího Knihu králů, jejíž hrdinný obsah je důkazem, že nálepkování Íránu má sloužit pouze dobyvačným cílům mocných tohoto světa. Zlato se persky řekne zarr. Od toho je také odvozeno slovanské slovo záře a nebo sloveso zářit. Slovanské jazyky mají k perštině blízko nejenom zeměpisně, ale i pokud jde o kořeny slov.

Íránská národní banka www.cbi.ir ve svých dobře střežených útrobách za několika trezorovými vraty v budově na Ferdousího ulici v Teheránu skrývá nevyčíslitelné bohatství, a nemám na mysli jenom zlato. Je tam národní korunovační poklad, jehož část můžete vidět v Muzeu klenotů Íránské národní banky v Teheránu. Součástí sbírek a zlatých aktiv jsou korunovační klenoty a zlaté insignie panovníků a manželek panovníků různých dynastií, a to včetně císařských korun i další poklady. Poslední císař měl tři manželky. Císařovny měly vlastní korunovační klenoty. Už dnes nevyčíslitelnou hodnotu má perský Paví trůn původem z Indie.

Když potkáte turisty z Íránu v pražském obchodním domě Palladium nebo u Modré mešity v Istanbulu a zeptáte se jich, kolik teď stojí tam u nich půlbahár a nebo pětipahlaví, tak to budou vědět. Íránci mají také zkušenost s desetiprocentní inflací, která jim znepříjemnila díky USA v posledních několika letech rodinný život a o politiku se rovněž velmi zajímají. Českou republiku nemají moc v oblibě pro její členství ve vojensko-politickém uskupení NATO.

Nejvíce ze všeho Íránci nemají rádi nepoctivé jednání. Před svatbou se domluví mahry, což jsou stanovené počty zlatých mincí, které vyplatí manžel manželce v případě rozvodu z viny na straně manželově. Když je vina na straně ženy, tak se mahr neplatí. Ve zlatých mincích nebo v penězích se může platit porfarmá (arabsky zvaná též džáhizíja), která slouží k pořízení vybavení domácnosti pro novomanžele po svatbě. Je to rodinný zvyk, narozdíl od některých jiných tradic. Dále se hradí ve zlatě (mincích nebo náramcích) šírbahá, kdy se jedná o odměnu matce, že vychovala dobře nevěstu a platí se ze strany ženicha nebo jeho rodiny. Vybavení domácnosti hradí rodina nevěsty, pořízení bydlení ženich nebo jeho otec. Z těchto tradic je vidět, že zlato hraje výraznou společenskou roli skutečného platidla, pojistky a uchovatele hodnot.

Írán je jednou z nejstarších civilizací světa s dlouhodobou těžbou a i mincovnictvím, producentem zlata, ale i mědi a dalších ušlechtilých kovů. Je to země s bohatými historickými zkušenostmi a možná právě proto si nechává platit za ropu zlatem. Postavení zlata ve společnosti je v Íránu vzhledem k tradici šperkařství a zlatotepectví na vrcholném vývinu a zlaté mince baháry budou získávat více na významu.

Na základě nového oznámení Davida Cohena, představitele americké peněžní rozvědky a náměstka ministra financí USA požádaly Spojené státy americké dříve Tureckou republiku a Spojená arabská knížectví, aby tyto země ukončily dodávky zlata pro Írán. Dnes bylo oznámeno na stránkách ruských informačních serverů, že USA od 1. července letošního roku zahájí obchodní sankce na zákaz vývozu zlata do Íránu všem státním a soukromým společnostem bez rozdílu.

Finanční válka zuří vší silou.

 

Mgr. Jan Skalička

 

 

TOP 5 letošní vybrané články


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. Miksik Vlastimil napsal:

    Se zájmem jsem si přečetl článek pana Skaličky a některé jeho tvrzení jsou dosti nadsazené. Tvrdit, že každý Íráčan zná cenu zlata a zlatých mincí, je asi stejné jako tvrdit, že všichni Češi znají aktuální kurz Eura. Taktéž tvrzení, že Írán prodává ropu pouze za zlato. Pochybuji, že by jakýkoliv stát měl takové zlaté rezervy, které by sračily na úhradu stále narůstající spotřeby ropy. Celý článek mi tak připadá jako jedna velká směsice lží, pravd a polopravd.

  2. maxik napsal:

    Mily pane Miksiku, je videt, ze ekonomika neni Vas obor, ale ani pravopis Vam moc nejde. Spravne se pise „nektera tvrzeni“. Je to stredni rod. Jinak i Iranci by se Vam nepodekovali, kdybyste je oznacil za Iracany, t.j. Araby, ktere nemaji radi. Iranci jsou stejne jako Americane lacni po penezich. To muzete zkusit, zeptejte se jich, kdyz je potkate a uvidite, ze cenu svych Au minci – pouzivanych v obchodech a bankach ci smenarnach – dobre znaji. Clanek je urcite pravdivy a neni v nem vyslovne uvedeno, ze by Iran bral za ropu pouze zlato. Prectete si jine clanky, kde se mluvi o vyporadavani barterově nebo za národní měny.

  3. Jan Dvořák napsal:

    Malé vysvětlení:
    To, že někdo kupuje ropu za zlato, nemusí nijak ovlivňovat jeho zlaté rezervy.
    Místo aby poslal dodavateli ropy dolary, nakoupí za tyto dolary zlato a tím pak zaplatí dodavateli ropy. Zlaté rezervy země, která platí zlatem, se tak nijak nezmění.

  4. VoDo napsal:

    Nojo, ale když je Írán tak vyspělá civilizace proč kupují zlato když je teď výrazně dražší než bude po příštích pár desetiletí? Nebo snad mají strategii průměrování?

  5. Jan Dvořák napsal:

    Za co jiného by měl Írán ropu prodávat?

  6. maxik napsal:

    Přesně tak, Írán je odpojený od swiftu a zlatem se dá také dobře platit. Je dobré se podívat na stránky MZV o íránské ekonomice, které nejsou zpracovány pečlivě a obsahují mnoho chyb, ale i tak je z nich dobře vidět, že Írán je velmi vyspělým průmyslovým státem a dokonce vývozcem elektrické energie do Evropy (přes ruskou přenosovou soustavu). Dodává elektřinu všude možně po světě a hlavně na Blízkém Východě. Neúplné zpracování je patrné při neuvádění automobilových značek, pod nimiž se licenční výrobky prodávají. MZV uvádí původní výrobce a vynechává zcela informace o novinkách ze zbrojního průmyslu, účelově zmiňuje jen staré druhy vyráběných letadel a o bezpilotních letounech a ponorkách zde není ani slovo. Zpráva budí dojem, že Írán je pouze montážní linkou zahraničních firem.

  7. blondboys napsal:

    Když jsem si přečetl tento protiamerický zaměřený článek, připomnělo mi to styl a články zpravodajů Rudého Práva z dob normalizace. Že by pisatel byl bývaly novinář z RP?

  8. maxik napsal:

    Nikoliv pisatel je mlady clovek. S komunisty nema tento clanek nic spolecneho.

  9. Jan Dvořák napsal:

    Docela by mě zajímalo, v čem je zmíněný článek protiamerický jako z Rudého práva?
    Blondboys, můžete uvést konkrétní citáty z článku?

  10. Lucif napsal:

    Plny suhlas s clankom. UPSA (United Police States of America) hrozne lezi v zaludku, ze Iran prestal pouzivat USD. Viete si predstavit zeby miesto USD zacali vsetci v obchodovani s ropou pouzivat zlato? Co by to znamenalo pre US dolar?

Přidat komentář