Pozorně sledujte zprávy a vývoj kolem banky JP Morgan a její kroky.
JP Morgan je to banka s největšími aktivy, s největšími derivátovými pozicemi, mající úzké vztahy s řadou dalších bank a a institucí. Podle dostupných informací může JP Morgan mít problémy s úrokovými swapy a derivátovými pozicemi na zlato a stříbro.
Pokud je banka JP Morgan opravdu ve velkých problémech, tak naprosto racionálním chování ostatních by bylo izolovat ji, aby je v případě problémů nestáhla s sebou pod vodu.
Nebo, v horším případě, aby neskončili jako oběť pro přežití JP Morgan. I to je možné. Firma, která bojuje o přežití (a hlavně její vedení), klidně může potopit jinou společnost (konkurenta), jen aby ta jejich přežila a oni si zachránili svoji kůži. Ani bych se tomu nedivil.
Aktuální investiční trilogie:
Hledáme nejlepší články čtenářů:
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Nějak jsem nepochopil, co z toho plyne? Jaký to má dopad na cenu zlata a stříbra?
JPM je obrovská banka (tržní kapitalizace cca 160 miliard USD), banka strategického významu. Padnout ji v žádném případě nenechají, opravdu bych se toho nebál.. I Q3 výsledky byly dobré..
Tomcat2: Na cenu zlata a stříbra aktuálně žádný.
Krach JPM by asi měl dopady na Au/Ag všelijaké. Pozitivním vlivem by bylo to, že JPM drží krátké pozice na kovech, je hlavním podezřelým z manipulace cen kovů směrem dolů. A to by padlo. Jenže FED a „elity“ by si jistě našli jiného agenta na vylepšování obrazu USD vůči Au/Ag…. FED na to má peněz dost.
Jenže byly by tu i další efekty. Panika, vyschnutí likvidity, dost možná vysoká poptávka po dolarové likviditě. Tzn. z minimálně krátkodobého pohledu negativní vliv na cenu Au/Ag. Než by se to FED jal řešit zintenzivněním tisku.
Ale na pád JPM bych opravdu nevsázel. Americká vláda a elity nejsou připraveny spáchat sebevraždu v přímém přenosu a udělají cokoli, aby systém chránili. Tzn. nenechají zbankrotovat ani podstatně méně „systémově důležité“ instituce, než je JPM. Žádný Lehman už nebude, ať to stojí, co to stojí. Možná další MFG, ale to je tak vše.
Co se kovů týče, tak je třeba zajímavé sledovat, jak rostou čisté exporty Au z USA – do Švýcarska a do HonkKongu – čili (pšššt, nikde to neříkejte) do Číny. A také to, že např. Mexiko má 96% svých zlatých rezerv v USA a GB. Tedy tam, kde se tak nějak čeká, že každá tam uložená cihla byla 3x prodána a 6x pronajata (a pronájemcem třeba prodána), takže každá má X majitelů, čili „systém částečného krytí“. Copak by se asi stalo, kdyby si Mexiko (tak jako již jiné státy) odhlasovalo, že zlaté rezervy mají být z bezpečnostních důvodů doma? Že by se najednou ukázalo, že tajně vyrábí atomovku a potlačuje lidská práva? (Přeháním, USA mají na Mexiko monohem decentnější páky)
Ještě dodatek: vyhnul bych se bankovním akciím.
No důležitá otázka pro nás, za předpokladu, že JPM půjde k zemi, zní: Jak poznat okamžik těsně před pádem? a druhá: Co se po tom víkendu stane?
Jedinný co mne napadá je, že jakmile uvidíme prudký růst Au a Ag za vysokých objemů, znamená to, že JPM nebo někdo v podobným průseru zavírá pozice. Po tom víkendu, kdy bude oznámen bankrot, nastane výprodej, protože u JPM má účty mnoho brokerských firem, jejichž klienti budou potřebovat zavírat všechny pozice. Asi budou aji bankovní prázdniny.
– spis nez k JPM jsem cekal nejaky komentar/hypotezu, co se deje u Citi…
– podle toho uteku to vypada spis na nejake kostlivce u Citi 🙂
…nebo v Bank of America. Prakticky v jakékoliv bance.
Mattoni: to by me zajimalo co by se v takovem pripade delo, protoze to ze tam brokeri maji ucty neznamena ze ta banka drzi i ty pozice. Pozice bych cekal ze budou u brokera, ale to jen tipuju. Otazka je kde to zjistit, oficialne zrejme tezko. A vzhledem k tomu co se tam delo s pozicema pri padu MFG, byt to byl broker a ne banka, tak je v US zrejme v soucasne dobe mozne vsecko..
Podle mě by se vývoj kolem pozic podobal vývoji při pádu MFG