je to pár měsíců. co se situaci v Maďarsku věnoval p. Lembák ve své analýze podrobně. Vývoj od té doby dále pokročil, proto jsem se rozhodl pro malou aktualizaci.
O napětí mezi Maďarskem a MMF se ví již delší dobu. Nyní se však zdá, že vstoupilo do nové fáze. Nedávno vyzval šéf maďarské centrální banky Gyorgy Matolcsy Mezinárodní měnový fond k uzavření kanceláře v Maďarsku s tím, že již není více třeba.
V průběhu finanční krize v roce 2008 poskytl MMF spolu s EZ Maďarsku finanční pomoc ve výši 20 miliard euro. Rozpory nastaly v roce 2010 poté, co se po vyhraných volbách stal premiérem Viktor Orbán. Nová maďarská ústava dostala pod drobnohled EU, která reagovala řadou kroků včetně soudních za porušování evropských dohod Maďarskem. Od roku 2010 nebyla žádná jednání o další pomoci dotažena k úspěšnému závěru.
Před pár dny nový šéf maďarské centrální banky (který je mimochodem autorem ekonomických kroků vlády Viktora Orbána) prohlásil, že Maďarsko půjčku již více nepotřebuje a že ji letos splatí.
Zda na to Maďarsko skutečně má nebo zda je to krok uraženého dítěte neví. Spíše bych sázel, že b) je správně.
TOP 5 letošní vybrané články
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Práve som pozeral Fórum na maďarskom ATV, jedna z tém je „Orbán riskuje bankrot“, reklama bola (platil ju štát), „Maďarsko vyhralo, vyšiel z drobnohľadu EU, získa všetky peniaze“.
Jedna verejná osobnosť povedal Orbánovej postoji k únií niečo v tomto zmysle:
„Dajte mi peniaze, aby som mohol viesť proti Vám povstanie.“
Nedávno, asi pred 2 mesiacmi zaviedli nariadenie, že súkromným odberateľom sa musí predávať plyn, energia a voda lacnejšie, samozrejme dodávatelia tento výpadok presunuli na veľko-odberteľov a podnikateľov, po tomto kroku sa začalo zdražovať teraz všetko o 40-100 Forintov týždenne.
Keď sa niečo stane v globálnej ekonomike alebo skrachuje Maďarsko (štát), tak tam vypuknú nepokoje Tureckých rozmerov, možno aj väčšie.
Samozrejme to zneistí každého investora v regióne a potom je otázne, či sa začne znova investovať aj u nás?
Jestli je „u nás“ myšleno Česko tak to už přestalo být zajímavý. Nestabilní, korupcí, klientelismem a bez morálky prolezlá země která promarnila šanci budoucím generacím. Poslední případy jen dokazují že Česko nepatří mezi vyspělé země. Ano i na Západě není vše sluníčkový ale morálka tam ještě nějaká zbyla a zdravý rozum též.
Nie VoDo myslel som zbytok Vyšehradskej štvorky, čo sa týka Česka, tam klesá miera investovania už nejeden rok, bohužiaľ rýchlejšie ako v zbytku Vyšehradskej štvorky.
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2387395/roach-cina-ma-strategii-a-odhodlani-spojene-staty-nemaji-ani-jedno.html S madarskem to nemá nic společné,ale je to pohled na čínu který je zatím podle mě nejreálnější.
VoDo napsal:
22. Červenec, 2013 v 07:29
VoDo – tento odkaz jsem někde již umístil, ale ještě jednou ho zveřejním. Tak to prostě je, ať se nám to líbí nebo ne. A souhlasím s Vaším názorem, že nejsme morálně vyspělou zemí.
Někteří odborníci, politiky vnímají jako sociopaty, kteří svou chamtivostí škodí zemi.
Bavoři, politickou a morální situaci v ČR dle mého popsali nejlépe.
https://www.novinky.cz/domaci/305295-zumpa-na-vltave-bavori-si-neberou-s-ceskem-vubec-zadne-servitky.html
Souhlas, nám chybí elita která byla buď odejita či vyvražděna, a to hned třikrát za posledních sto let. Nedělám si iluze že je to jiný v jiný postkomunistický zemi, ale zároveň nekladu vinu „komoušům“ protože kdo to je? Stejní lidé kteří chodili okolo nás tenkrát i dnes. Na druhou stranu je v Česku taková svoboda jaká není v jiných západních státech, něco za něco.
VoDo o těch elitách…To je na filozofické téma, něco o elitách psal, mám takový dojem, filosof Václav Bělohradský .
Já problém vidím jinde. V roce 1995 – 1997 jsem pracoval v Bavorsku, kultura a mentalita obyčejných lidí i politiků je trošku jinde,nežli u nás. Je vidět, že tam demokracie a demokratické principy mají tradici a fungují. Politici v Německu, běžně odstupují při pouhém podezření na korupci, či při vytažení menší aférky z politických funkcí.
Celkově, ta německá mentalita je od naší dosti rozdílná. Kdysi jsem o tom napsal i článek do krajských novin.
Já tedy vidím problém v mentalitě lidí v mentalitě, každého z nás.
Pamatuji jak Češi po revoluci jezdili do Bavorska, prohledávali šrotiště a smeťáky a odváželi staré lednice a mrazáky, aby je pak doma uvedli do provozu.
Hrozně jsem se za takové lidi styděl. Tím chci říct jedno, hrdý a poctivý člověk, pokud je z korupce pouze podezříván, sám odejde.
Ubožák bez morálky, zůstává a strapňuje se.
Víte jak jsem se styděl, když v některých německých obchodech jsem viděl upozornění „POZOR ČEŠI KRADOU!“ A byla to většinou pravda. V Německu kradli většinou cizinci.
Prostě tím chci říct, že kulturu či nekulturu národa vytváříme, každý jeden z nás. Můžete mít ušlechtilé elity, ale národ bude posuzován podle běžných obyvatel, tedy nás všech, nikoli elit.
Já například Vietnamce posuzuji podle chování většiny vietnamců a ne podle jejich prezidenta….
Každý národ má svou duši.
VoDo- Na druhou stranu je v Česku taková svoboda jaká není v jiných západních státech, něco za něco.
To je pravda, ale na druhé straně, mnoho z nás neumíme se svobodou zacházet. Mnoho lidí si svobodu představuje, že je to prostředek k tomu, aby si mohli dělat co se jim zlíbí.
Bavoři dávno pochopili, že opak je pravdou.
Souhlas, já to myslel stejně, jak píšete, elita při
problému odstoupí a dá signál ostatním kde je hranice, v Čechách toto není, ba naopak a to pak ovlivní zbytek národa.
Podobný nápisy jsem viděl v Paříži „PROSÍM NEKRAĎTE“ nepříjemný.
VoDo – OK rozumím.
Kubik, zaujímavá analýza, ktorá má súvislosť skôr s mojim článkom.
Jediná vec čo by som vytkol autorovi je, že čínska vláda nepustí americké firmy na svoj trh vo väčšom merítku. Dôvodom je to, že Američania (teda USA) „dovolili“ robiť Izraely, Kataru a Saudskej Arábií neporiadok v Sýrií.
Zhodou okolností Sýria je spojencom Iránu, ktorému vyhrožuje Izrael a USA už nejaký ten rok, a sú dôležitými obchodnými partnermi Čínskej štátnej ropnej spoločnosti.
Inými slovami Číňania nechcú ďalej živiť svojho nepriateľa, preto neporastie americký podiel na ich trhu.
Investoři, kteří se nenechali odradit „pohádkami“ o konci zlaté éry dnes po delší době zažívají zadostiučinění. Zlato totiž naráží na první rezistence na úrovni 1325 USD/unci (+2,66%). Pohyb má svou sílu a jasný směr, který nás zřejmě dovede až na hodnotu 1430 USD/unci. Téměř identická pozice panuje na stříbru, které proráží rezistenci na 20 USD (+4,57%), aktuálně atakuje 20,36 USD. Americká ropa WTI spíše mírně koriguje (-0,28%) na 107,50 USD.
Autor: Grant Capital (Grant Capital)
22.7.2013 16:30:20
Investorům se na začátku nového týdne naskytl poměrně zajímavý obrázek. Burzy ve Španělsku, Portugalsku, Francii a Itálii rostly, zbytek Evropy oslaboval. Musím zdůraznit, že nárůstu byly spíše kosmetické, pouze portugalský index Lisbon PSI 20 Index posiluje o více než 2%. Zbytek Evropy koriguje směrem dolů. Německý DAX (-0,14%), rakouský ATX (-0,21%). Pražská burza odepisuje (-0,14%). V podobných intencích se pohybují i burzy v Polsku, Pobaltí, Rumunsku a Dánsku.
Jen tak pro zajímavost zde je můj odhad na stříbro a zlato ze dne 23.5.2013 Celkem trefa. Byl to odhad ke zdejší diskuzi z toho dne.
Lime napsal:
23. Květen, 2013 v 08:28
Souhlasím s předpokladem, že dokud zlato nepřekoná $1420, tak hrozí pokračování propadu až na $1285, kde se nachází 38,2% retracement předchozího desetiletého býčího trhu.
Můj osobní předpoklad na stříbro je ke $ 20. Ale to jsou mé osobní odhady, tedy odhady drobného investora, doporučuji, aby se těmito odhady nikdo neřídil. Jsou bez záruky.
Dne 23.5.2013 byla trojská unce USD 1 22.51
23.5.2013 trojská unce USD1 22.51
Dnes Silver uzavře, počítám někde kolem $20.50
V Maďarsku (a nielen tam) mnohí považujú vykázanie MMF za víťazstvo, žiaľ je to Pyrrhovo víťazstvo.
Ide o to, že pritom:
-zaviedli rovnú daň;
-zdvihli DPH na všetko a na hladinu 25-27%;
-neskutočným spôsobom obmedzili sociálne služby;
-štátnu pôdu rozdali do užívania svojim ľuďom;
-zatrhli voľný predaj cigariet, potrebujete licenciu na otvorenie trafiky s tabakom a tieto licencie rozdali spolupartajníkom (týmto sa počet predajní s tabakom znížil z 40000 na 5000-kopa ľudí príde o obživu);
-nové trafiky majú predpísaný výzor, čo si môže dotyčný objednať tiež u člena FIDESZ-u;
-znížili síce režijné náklady ľuďom o 10% (po zvýšení DPH na energiu na 25%), žiaľ tento výpadok potom dodávatelia presunuli na veľko-spotrebiteľov a na podnikateľov, čo sa samozrejme prejavuje denným-týždenným zvyšovaním cien všetkého o 40-100 Forintov;
-najnovšia kauza je dosadzovanie znovu-nezvolených spolupartajníkov do vedúcich pozícií štátnej banky;
-prepisuje sa ústava takmer každý štvrťrok.
Orbánov režim má dosť na rováši, nielen že ho EU už neraz pokárala (hrozí, že príde o peniaze), svojimi rozhodnutiami ničí ekonomiku Maďarska, rozdáva majetky svojim (a to neskutočným spôsobom) ale aj sťažuje obyčajným ľuďom život a to môže spôsobiť výbuch.
Ešte niečo, čo asi každého pobúri, sociálny pohreb v Maďarsku po novom je toto:
-Vaši príbuzný vás umyjú a oblečú, lebo štát vám na to nedá ani cent;
-Vaši príbuzný vám vykopú hrob, lebo štát vám na to nedá ani cent;
-Vaši príbuzný Vás zahrabú, lebo štát Vám na to nedá ani cent;
-jedine na čo dá štát peniaze, je miesto hrobky, drevený kríž s vašim menom a možno zaplatí kňaza alebo niekoho kto urobí civilný obrad.
Toto je to Maďarské víťazstvo a preto je tak „obľúbený“ Orbán (síce v prieskumoch vedie, ale ľudia majú strach priznať svoje preferncie, lebo sa boja, že ich nejaký Orbánovec prepustí).
Zlato a striebro bude ešte rásť (priznávam sa, že som sa mýlil v tom že dolná hranica ceny zlata bude 750-1000 USD, hoci ktovie, rýchly trading tzv. HFT s bullion-leasing-om: https://www.bullionbullscanada.com/gold-commentary/26280-the-fraud-and-conspiracy-of-bullion-leasing -môže premiešať karty), dôvodov je viacero:
-priškrtenie QE;
-short-y na zlato/striebro sa vyčerpali, zatiaľ-na ZeroHedge je o tom článok;
-začali padať ceny akcií veľkých firiem ako CAT, McDonalds (S&P 500 industrial), kvôli tomu, že nevyprodukovali dosť veľký profit;
-inštitúcie začali vypredávať akcie: https://www.zerohedge.com/news/2013-07-24/real-great-rotation
Pripomínam, inštitúcie majú programy a expertov na analýzu trendov, inými slovami vidíme začiatok konca.
inštitúcie majú programy a expertov na analýzu trendov, inými slovami vidíme začiatok konca
Věštče, zase jsi ujel … 😉
Instituce dříve neměly experty na analýzu trendů? Měly šamany nebo predikovaly podle sedliny v kávě?
Kolda iste, inštitúcie vždy mali expertov ale najmodernejšie počítače sú záležitosťou posledných 20-30 rokov.
Chcel som ale poukázať na to, že oproti minulosti teraz používajú na analýzu dát matematikov, fyzikov (jedna londýnska banka zamestnal jedného môjho známeho, ktorý je matematik na analýzu grafov/trendov) a používajú algoritmy na to aby nielen vyhodnocovali možný vývoj na trohoch a podľa toho predávali a kupovali, ale aby vyhľadávali budúce skoky a z nich vytrieskali enormný zisk pomocou HFT.
Ostatne o HFT je niekoľko článkov na ZeroHedge, a poukazujú na jeho úlohu pri kolapsoch trhu a manipulácií s cenami.
Mimochodom dnešná doba je dosť „šialená“ (udalosti s veľkým významom sa striedajú prakticky týždenne a dozvedáme také veci, ktoré v minulosti ťažko predstaviteľné), takže keď niekto chce správne predpovedať budúci vývoj musí napísať pre naivného čitateľa „šialené veci“. Z tohoto dôvodu očakávam Vaše hlasy pod mojimi článkami. 😉