Peter Uhrin: Celkový dopyt po zlate klesal spolu s jeho cenou

Zde je třetí květnový článek soutěže čtenářů v roce 2013.

 

World Gold Council uverejnil svoj report o vývoji dopytu a ponuky zlata za prvý kvartál tohto roku. Výsledkom je medziročný 13% pokles dopytu, avšak o tento sa postaral najmä prudký pokles zlatých ETF.

Fyzické zlato

Na fyzickom trhu však dopyt rástol, kde bol rast hnaný najmä Indiou a Čínou s viac ako 20% rastom. Zaujímavé však je, že rovnako dopyt rástol aj v USA, iba Európa zažila 26% pokles. Čím to asi môže byť? Naozaj majú práve Európania takú averziu voči fyzickému vlastneniu zlata?

Dopyt po investičnom zlate

Ak vyjmeme ETF, tak dopyt rástol a opäť všade okrem Európy, ktorá je akoby mimo tohto sveta a dopyt tu u nás proste klesá. Po započítaní ETF však vidíme takmer 50% medziročný pokles dopytu to investičnom zlate. Rovnako treba upozorniť nato, že objem zlatých ETF klesol prvý krát v histórii a možno tak odštartoval akúsi novú etapu vývoja. Zlatých ETF je však stále dosť, čo by dokázal spraviť s cenou ďalší ich výpredaj?

Na obrázku môžeme vidieť dopyt v tonách po jednotlivých zložkách investičného zlata. Fyzický dopyt po zlatých tehličkách bol dokonca najvyšší od roku Q3 2011.

Obr. 1. Grafický vývoj dopytu po investičnom zlate

Na záver dodám, že po dnešnom zverejnení reportu zlato pokleslo o 25 USD za uncu a hoci sú pre investora tieto intradenné pohyby bezpredmetné, spýtajme sa: Prečo?

  1. Slabý dopyt by mal prirodzene tlačiť cenu nižšie.
  2. Výrazne nižšia cena, než na akú sme zvyknutý (1550-1800 USD za uncu) za posledné obdobie by však mala podnecovať rast dopytu, avšak je možné, že toto sa neudeje, nakoľko predpokladám isté percento ľudí, ktorí videli (resp. mali) v zlate tzv. istotu večne rastúcej ceny/hodnoty sa po cca. 30% oslabení z maxím, ktorým ešte predchádzalo prelomenie ceny 1500 USD za uncu, nalomili a túto istotu stratili. Nie sú tak motivovaný nakupovať pri nižších cenách a ceny tak zrejme budú mať priestor pre ďalší pokles.

V článku je schválne viacero nezodpovedaných otázok – teším sa na prípadnú diskusiu.

 

Peter Uhrin

 

TOP 5 letošní vybrané články


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Komodity jsou v bear marketu.
    Vrcholy
    Energie 2008
    Kovy 2011
    Agri 2013
    Všichni kdo zlato chtěli už mají nakoupeno. Trend je dolu, zvrátit ho může jen velice málo pravděpodobné události.

  2. Lime napsal:

    Souhlasím s předpokladem, že dokud zlato nepřekoná $1420, tak hrozí pokračování propadu až na $1285, kde se nachází 38,2% retracement předchozího desetiletého býčího trhu.

    Můj osobní předpoklad na stříbro je ke $ 20. Ale to jsou mé osobní odhady, tedy odhady drobného investora, doporučuji, aby se těmito odhady nikdo neřídil. Jsou bez záruky.

    Vliv na poklesu cen, má také kupní síla obyvatelstva a celkově stagnace ekonomiky.

  3. Oracle napsal:

    VoDo zlato a striebro je umelo tlačený do bear-u proste FED a pridružené banky (vrátane veľkých centrálnych bánk) rôznymi machináciami manipulujú s cenou dole. Dôvodom je snaha udržať USD pri živote dostatočne dlho na to aby si za tie v podstate už bezcenné papieriky mohli nakúpiť čo najviac statkov a odzbrojiť počas tohoto obdobia čo najväčšiu časť americkej populácie (viď nedávno prijaté zbrojné zákony, zrušenie zákona Pose comitatus atď).

    Argument typu „je príliš drahé manipulovať trhmi“ neobstojí hlavne z 2 dôvodov:
    -fixlovanie cien má hlavne za úlohu udržať status quo a nie nahrabať si majetky,
    -stačí si spomenúť škandál LIBOR, ISDAfix a pár ďalších škandálov za posledné mesiace, nielenže vinníkov nikto nepotrestali, ale biznis ide ďalej akoby nič.

  4. VoDo napsal:

    Oracle: ano a akcie jsou tlačeny nahoru, někdo tomu říká manipulace někdo trend. Uvidíme kam zlato půjde při blížící se korekci. Japonsko dnes -7,3%.

  5. Lime napsal:

    Také to vidím tak, že ceny drahých kovů, jsou uměle tlačené směrem dolů. Fed a bankéři…Lidem je tímto nutné říci, aby drahým kovům nevěřili, ale opět nakupovaly akcie a jiné bankovní produkty./Myšlení bankéřů/.
    Co se týká stříbra, tam jsou velké výkyvy cen neustále. No a zlato, taky nemohlo stoupat donekonečna. Přesto jsem přesvědčen, že dny drahých kovů zase přijdou, protože to co je dole, bude dříve nebo později muset zase nahoru. Je to určitý zákon pohybu, který se děje ve vlnách.

  6. Jan Dvořák napsal:

    Položte si vedle sebe pokles poptávky po papírovém zlatě a růst poptávky po zlatě fyzickém. Co když jsou to spojené nádoby?

    Nemohou to být titíž investoři, co prodávají ETF a převádí své investice do fyzického zlata?
    To by i mohl být jeden z faktorů vysvětlující disproporci mezi poptávkou po fyzickém zlatě v USA a Evropě.

  7. Lime napsal:

    Velmi zajímavý postřeh. Přiznám se, že tak daleko mé myšlení nezavanulo. Asi to tak bude. Je to velmi pravděpodobné.

  8. VoDo napsal:

    Takže pěkná manipulace za účelem výhodných nákupů. No fuj!

  9. Oracle napsal:

    Vodo myslím si (pokiaľ to nevyplynulo z ostatných mojich príspevkov), že výhodný nákup fyzického zlata a striebra je len príjemný bonus pre manipulátorov, v skutočnosti im ide o udržanie status quo.

  10. Lime napsal:

    Na utrácení není nálada
    Zajímavý článek na Novinkách.cz.
    Podle výsledků průzkumu to vypadá, že přetrvávající krize do jisté míry brzdí nákupní choutky Evropanů, kteří nemají chuť utrácet. Pouze 13 procent respondentů tvrdí, že mají na nakupování peníze, které také utrácejí. Němečtí a belgičtí spotřebitelé (26 %) jsou nejvíce nakloněni tomu, že si udělají radost a něco si koupí. Čechů, kteří mají na utrácení peníze a také to udělají, je podle průzkumu osm procent.

  11. Sid napsal:

    U těch ETF je podstatně vyšší margin než u klasických futures. Z toho bych usuzoval, že velcí hráči jedou právě v klasických futures kontraktech. A nespojoval bych manipulaci ceny zlata právě se zlatými ETF. Nevím jak jsou na tom objemově, ale myslím, že v ETFkách jsou spíš drobní investoři a fondy, a ty s cenou nemanipulují.
    Samozřejmě nic to nemění na tom, že tvorba ceny zlata se mi taky zdá „cinknutá“.

  12. Toxic napsal:

    FED tedy trhy notně vyděsil. Vše kleslo. Ale Japonsko, -7,3%, to se jen tak nevidí. A podle předpokladů, Japonce trápí nárůst výnosu dluhopisů.

  13. Jan Dvořák napsal:

    Článků, že Japonci jdou do kytek, je poslední dobou docela hodně…

  14. Jan Dvořák napsal:

    To, že na utrácení není nálada přispívá k přetrvávání krize, je to začarovaný kruh.
    Lidé spoří na horší časy, firmy nemají tržby, musí propouštět, a tím více lidé šetří…

  15. VoDo napsal:

    Japonsko neprekvapuje, vzdyt udelalo za pul roku 70% a to je prosim INDEX! 🙂
    Dalsi kolo krize se rozjizdi 🙂 Novackum radim sedet na rukou a cekat, cekat, cekat, budou velice dobry prilezitosti na nakup akcii.

    Sid: GLD je nejvetsi soukormej subjekt drzici zlato, ma ho par tisic tun, neverim ze toto ETF kupuji jen drobaskove.

  16. VoDo napsal:

    Lime: 1420 na zlate trend nemeni, kriticka hranice kde by se mohl zacit lamat chleba smer vzhuru je nad 1540, ale pokud toho zlato dosahne (predpokladam ze jo) tak bude spousta lidi co pujdou short, vcetne me 🙂 Takze bude muset byti jeste vice tech bilionaru co nam tvrdi ze kupuji kupuji kupuji a pravdepodobne to prohraji a zlato se pote na 1500 nepodiva roky.

  17. Oracle napsal:

    Keby tie peniaze z QE by šli priamo na účty občanov (samozrejme v rámci určitých obmedzení), tak by hneď došlo k oživeniu reálnej ekonomiky, žiaľ to sa nedeje.

  18. Jan Dvořák napsal:

    Japonské akcie – pro zahraniční investory je to o cca 30% méně, nezapomínej na oslabení jenu.
    Ale i tak super výsledek, to nerozporuji.

  19. VoDo napsal:

    Oracle: jak si to predstavujete? Kdyby lide nehledali porad neco za necim tak pri prvnim ohlaseni QE by nakoupili ETF na DOW ci jiny index a dneska by sklizeli ty vytisteny penize.
    Dve poucky k zapamatovani
    Trend is your friend Do not fight the FED

  20. VoDo napsal:

    Na comexu je otevreno rekordni mnozstvi short pozic na zlato
    https://www.zerohedge.com/news/2013-05-22/they-better-pray-there-no-short-squeeze

    asi koupim call opce na gld 🙂

  21. Oracle napsal:

    VoDo s tým ETF na DOW by som nebol istý.
    Ďalšou vecou je, nešpecifikoval som obmedzenia.

    Čo som napísal má historický základ, to podstate urobili v Sovietskom zväze koncom 2. päťročnice (to je po 1. vlne industrializácie) pripísali všetkým pracovníkom štátnych firiem, výrobných družstiev a živnostníkom určitú sumu na účet (či aj kolchozníkom to neviem na isto, ale logické je predpokladať, že nie).
    Že to mal za následok „nakopnutie“ ekonomiky, je snáď jasné každému, že to bol príkaz Stalina je drobnosť.

    Takže keby peniaze z QE išlo na oddlženie domácností, tak by to nakoplo ekonomiku a v rokoch 2007-2010 by sme zaznamenali mierny prepad so silne rastúcou tendenciou.
    Čo sa ale udialo zachraňovali sa bankrotári, na zadlžených ktorý nevedia zaplatiť ani jedlo sa vykašlalo.

    Záchrana bankrotárov je logické, pokiaľ si uvedomíme, že cieľom bánk a FED-u je zachovanie statusu quo a uvrhnutie Američanov do dlhového otroctva.

    Samozrejme dlhové otroctvo má len dovtedy zmysel keď máte z čoho platiť jedlo, dom a lieky, akonáhle nemôže veľká časť platiť svoje základné potreby hrozí sociálny výbuch.

  22. Sid napsal:

    to VoDo:
    ETF může být velké jak chce, ale pořád je to jenom fond. Hospodaří s majetkem klientů kteří nakupují nebo prodávají. Je to jen překupník. Z principu to není hráč který může ovlivňovat cenu podkladu. Fond žije z poplatků a co se děje s cenou aktiva se kterým obchoduje je mu úplně fuk.

  23. VoDo napsal:

    Sid: ETF ne, ale kupujici a prodavajici jo.

Přidat komentář