Petr Vavrovič: Čína a její rozvoj

Benjamin x Mao

Toto je již osmý článek do prázdninového kola soutěže čtenářů v roce 2013.

 

Na zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Činy se zjevil Teng Siao-pching ve formě Buddhy a ptal se: “Tak co, soudruzi, jak jste pokročili v četbě Keynese a Friedmana?“ „Soudruhu generální, my ale v knihovně našli jenom Charlese Dickense.“

Devatenácté století je poznamenáno v důsledku rozvoje mnohých vědeckých poznatku vznikem vědeckotechnické revoluce, a jejichž důsledkem na dobývání chleba našeho vezdejšího a jiných materiálních hodnot, což přineslo neudržitelnou nerovnováhu mezi majiteli výrobních prostředku a výrobci (řečeno s Marxem) aneb i jinak,  oslabeni vládnoucí třídy feudálů, kterým bylo sociální a podnikatelské myšleni cizí a tudíž došlo ke změně společenských poměru. Nejmarkantnější byl tento vývoj v Britském impériu, takto co do zřízení klasická monarchie, ale ve smyslu rozvoje z primitivního stadia kapitalizmu se získávaným zahraničních kolonii ve své době nejaktivnější impérium světa.

Hybným motorem tohoto rozvoje se stal právě kapitalizmus (liberální třídní společnost s možností demokratické volby) svých prvních stadii, který vytvořil světové impérium dovolující kterémukoliv doma rozenému Britovi užívat doživotních rent, i když nemel urozeny původ a nepožíval rodinných majetku. To byl historicky nevídaný rozměr a předtím nikdy neprožitý start celospolečenské změny, která poprvé umožnila každému teoreticky rovny start do života na způsob amerického zázraku a historicky potvrdil celosvětové zásluhy Velké Británie na rozvoji demokracie, jakkoliv zůstala hrdým monarchistickým státem.

Čas trhnul oponou, během první poloviny 20 století vznikly další odnože společenského vývoje jako socialisticky experiment v Rusku a Číně, po světové válce rozšířené o východní Evropu. Kapitalizmus (liberální svobodna společnost (v Evropě a Severní Americe, jinak nikde)) jako společenská a hospodářská forma byl konfrontován s komunistickým modelem, kdy kapitalizmus preferoval vznik samostatné se rozhodující střední třídy a komunizmus absolutisticky odstraňoval jakoukoliv než nejnižší třídu a dosazoval tam své ideologicky oddané komisaře.

Další vývoj je obecně znám. Koncem 90 let došlo k pádu světového socialistického impéria až na ostrůvky. Klasicky kapitalizmus se převtělil do své nejvyšší formy – spící larvy- od které nikdo neví, co dále očekávat. Světové měny postrádají jakoukoliv hodnotu ke vztahu k ceně práce a jsou závisle vice na derivátových trzích s pákovým efektem, takže v konečném důsledku každý dluží každému a nikdo neví, co má jakou  skutečnou tržní hodnotu.

Veškerý součet všech dlužních úpisů, cenných papíru a jiných  bankovních papíru po většině krytých jen poptávkou a ne zlatem překračuje hodnotu ne Země ale celé galaxie a tato v rámci neustálého rozvoje – tedy i ekonomického, narůstající bublina může kdykoliv na základě jakéhokoliv poplachu splasknout v průběhu hodin. Tím se dostane globalizovaná Země na pokraj světové války. Globalizace přináší prapodivné expanze trhu na východ a mateřské země zaznamenávají nebývalý vzrůst počtu nezaměstnaných.

Toliko světová situace rozvoje tržního hospodářství. Na jejím čele se momentálně nachází ještě před 50 lety zcela nepředpokládatelná země – Čína. Země zaostalého zemědělství a téměř bez průmyslu se během 40 let dostala-  co zapírat, zejména neautorizováním průmyslových modelů – dnes až na úroveň průmyslového obra a co do objemu hospodářských výsledku při světové hospodářské krizi za nepopiratelnou hospodářskou jedničku. Při reálném makroekonomickém růstu HDP o 7-8% ročně má našlápnuto v brzké době dosud známý ekonomický karusel nechat za sebou. Kdyby se přece jen zhroutil, vezme všechny kolemjdoucí sebou.

Důvody ekonomického úspěchu jsou nasnadě. je to levná pracovní sila, technika zdarma, viz Apple a Foxconn. Takových firem je spousta, drzí technologie a majitele doma, ale výroba by se v USA nerentovala. Ono se postupně bude nevyplácet cokoliv dělat doma, pokud to vyrobíte v Číně. Končí hrdost, koupíte Adidas nebo Puma, všechno je vyrobeno v PRC. Elektronika – co je lepší Tchaj-wan nebo Korea?

Komunistické vedení v Číně vytvořilo asociální kapitalizmus nejtvrdšího ražení jen díky tomu, že má diktátorsky podklad. To je pro ty, kteří věřili v budoucnost právě kapitalizmem vzniklé demokracii v Anglii pro příští budoucnost ta nejhorší zprava, znamenající zánik demokracie ve stínu prosperujícího čínského socializmu (a socialkapitalizmu) v kulisách globálně rostoucího islámu.

Poznámka na závěr – při tektonických změnách může dojit k propadu dna moře o řádově velké rozměrové jednotky, ale vzniklé vlnobití postihne pouze ty oblasti, které jsou nejvýše, takže zánik euro atlantské civilizace běžný Číňan asi moc nepostřehne.

Petr Vavrovič

 

 

TOP 5 letošní vybrané články


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

 

Tagy:
Komentáře
  1. Lime napsal:

    Když pominu trošičku kostrbatější sloh, pak musím konstatovat, že fakta zveřejněná v článku, jsou naprosto výstižná.

    „Komunistické vedení v Číně vytvořilo asociální kapitalizmus nejtvrdšího ražení jen díky tomu, že má diktátorský podklad.“

    To si myslím, že je velmi pravdivé tvrzení. Myslím si ale, že pokud bude Čína prosperovat jako doposud, bude myslet více i na sociální stránku.
    Činská společnost je založena na konfucianismu a má svá nesporná specifika. Nelze ji srovnávat s evropským modelem společnosti.
    To, jak je činská společnost založena, tedy na skromnosti většiny obyčejných lidí a levné pracovní síle, ji dává v ekonomické soutěži jistou výhodu.
    Číňané doposud vyznávají jiné hodnoty než-li evropané, a proto, každé porovnávání evropské a čínské kultury bude pokulhávat.

  2. Lime napsal:

    Konfucianismus je čínský filozofický směr, který se původně vyvinul z učení čínského mudrce Konfucia. Je to ucelený systém morálky, sociálních, politických a náboženských myšlenek, které měly markantní význam na vývoj čínské civilizace ještě do 21. století.

  3. VoDo napsal:

    Nesouhlasím, jsou to závěry platné před deseti a více lety, Čína končí, Číňani nejsou skromní jak Lime říká, oni naopak jdou za penězma hlava nehlava a na bližního se neohlíží. Bují tam korupce v neuvěřitelných rozměrech a profitují úředníci a ti u koryt. Otevřete už oči!

  4. Lime napsal:

    VoDo – uznávám, že máte pravdu, ale těch dravých číňanů je proti zbytku řídícím se právě tím konfucianismem stále menšina. Je to jako v USA kde 1 % boháčů, vládne zbytku tedy 99% obyvatelstva.
    Proč podle Vás Čína končí? To, že zpomaluje růst neznamená , že končí. Pořád má HDP větší než-li EU.
    Ještě nedávno Číně nikdo nedával šanci. Nyní ovládá ekonomicky svět.
    Jüan převyšuje dolar na africkém kontinentu V posledních letech probíhá v Africe skrytý boj mezi Čínou a západními mocnostmi. Čína je zde vytlačuje z jejich pozic. Prakticky každé zostření situace v Africe je následkem tohoto boje. Čína pro rozšíření zóny svého vlivu nepotřebuje bojovat. K vytváření přátelských geopolitických oblastí využívá ekonomiku. Vliv na Afriku začal v říjnu 2008 po čínsko-africkém fóru pro spolupráci, pořádaném v Pekingu. Zúčastnilo se ho přes 50 hlav afrických států a zplnomocněných zástupců afrických vlád. Na tomto fóru byly potvrzeny dobré vztahy s asijským gigantem.

    Celý článek:https://www.czechfreepress.cz/afrika/juan-prevysuje-dolar-na-africkem-kontinentu.html

  5. Lime napsal:

    Osobně vidím větší problémy v ekonomice USA a EU, než v rozvíjející se ekonomice Číny. I když namítnete, že Čína je před krachem, já myslím, že má tato zem tak obrovské rezervy, že čínské ekonomické potíže , by spíše položíli euroatlantickou alianci než-li samotnou Čínu.
    Když si koupíte v USA PC a rozmontujete jej, zjistíte, že téměř všechny součástky jsou čínské nebo z Tchaj-wanu.
    Kdyby Číňani neskupovali dluhopisy USA, tak USA už by byly dávno v bankrotu. To je můj názor.

  6. Lime napsal:

    Oprava : položily

  7. Vilem Vrzala napsal:

    Lime: Jak jste přišel na to, že Čína má vyšší HDP než největší světová ekonomika?

  8. Vilem Vrzala napsal:

    Podle Wikipedie má Čína HDP přibližně poloviční ve srovnání s EU.

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)

  9. František Sousedík napsal:

    Velké jsou zástupy lidí, kteří si myslí, že měnu lze tisknout donekonečna; že nemovitosti, zlato, akcie, Tygři, Japonsko, Čína, USA, … teď už budou stoupat donekonečna; že otevírat každý měsíc dvě nové uhelné elektrárny je to vůbec nejlepší v celičkém vesmíru, co vůbec může být; že nejlepší je každoroční růst, nejlépe nekonečný; že potřebujeme růst, nikoli stabilitu; že přece růst 7 % ročně není nic závadného; že se 7% růstem lze pokračovat stovky či tisíce let; že hodnota a cena jedno jsou; že měna peníze jsou; že přece průměrnou mzdu by mělo pobírat mnohem více lidí než 50 %; že Rudá armáda nás přijela jen a pouze osvobodit; že až přijde na účtování, tak Čína zdárně propluje všemi problémy podobně, jako Švédsko minule; že na žádné účtování nedojde, že to přece takto může pokračovat stále; že „obyčejný člověk“ nikdy za nic nemůže, to oni; že sám jeden člověk nemůže nikdy nic ovlivnit a jinak myslet může jen hlupák; že stal., gotw., hit., polp., a musol. byli lidumilové; že veškerou nadbytečnou měnu lze za pár dnů stáhnout řízeně z oběhu; že ekonom, který je výplatou přímo závislý na růstu, nám v televizi říká ty nejlepší rady, co vůbec mohou být; že novinář zná dokonale základy práva, ekonomie a vlastně všeho, o čem se rozhodne psát; že když běžně zavedený pojem inflace pro inflaci měny začneme používat pro inflaci ceny, oblbneme napořád „obyčejné“ lidi; že v našem letopočtu potřebujeme nultý rok; že wikipedie je nejlepší zdroj informací; atd. atd. až do nekonečna.

  10. Lime napsal:

    Vilem Vrzala

    HDP je základním měřítkem celkové hospodářské produkce v zemi, je to tržní hodnota všech finálních výrobků a služeb uvnitř země během roku. HDP lze měřit více způsoby se stejným výsledkem. Výdajová metoda:
    HDP = soukromá spotřeba + hrubé investice + vládní výdaje + (vývoz – dovoz) V absolutní hodnotě kralují světové velmoci V přiložené tabulce máme uvedeno HDP v paritě kupní síly na jednoho obyvatele. Důvodem je skutečnost, že HDP v nominální hodnotě neodráží rozdíly v životních nákladech a počtu obyvatel.
    Výsledky v absolutní hodnotě mají menší porovnávací schopnost než hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele v paritě kupní síly.
    Desítku zemí s nejvyšším nominálním HDP tvoří USA, Čína, Japonsko, Německo, Francie, Brazílie, Velká Británie, Itálie, Indie a Rusko.
    Nominální HDP USA a Číny přitom tvoří třetinu celého světa a druhou třetinu tvoří HDP ostatních zemí v první desítce.
    Při přepočtu na jednoho obyvatele je však pořadí rozdílné a při zohlednění cenových rozdílů ještě více. V první desítce najdeme převážně malé státy a ostrovy, např. Macao, Bermudy, Singapur, Jersey, Falklandy a Hongkong. V Evropě hraje prim Lichtenštějska

    Při zohlednění výše průměrné čisté mzdy a výše cen zboží a služeb jsou z Evropanů „nejbohatší“ občané Lichtenštějnska, Lucemburska, Švýcarska a Norska. Základem hospodářství Lichtenštějnska je bankovnictví a průmyslová výroba, přesné strojírenství. Na vývozu se nejvíce podílí dentální výrobky a známky. V Lichtenštějnsku hraje v současné době dominantní roli sektor služeb, především potom bankovní sektor. Díky nízkým daním je v Lichenštějnsku zaevidováno mnoho mezinárodních firem, které ve skutečnosti operují v jiných státech. V roce 1990 se stalo Lichtenštějnsko členem OSN a v roce 1991 členem Evropského sdružení volného obchodu (EFTA). Lichtenštějnsko má jednu z nejvyšších životních úrovní na světě. Od roku 1924 je země spojena měnovou a celní unií se Švýcarskem. Velmi dobře je zde rozvinuta infrastruktura (140 km silnic).
    Hongkong a Singapur kralují ekonomickým ukazatelům

    Ve všech důležitých ekonomických ukazatelích najdeme

    Singapur a Hongkong, což jsou dvě nejvíce globalizované ekonomiky světa, na předních místech. Obě země jsou oblíbeným cílem zahraničních investorů. Ekonomická svoboda v obou zemích je nejvyšší na světě, neexistují zde žádná omezení či pobídky. Zahraniční investoři těží z velmi liberálních podmínek, v přepočtu na jednoho obyvatele patří Hongkongu a Singapuru první místo v míře zahraničních investic.

  11. VoDo napsal:

    Už jsem psal několikrát proč Čína bude spouštěč další megakrize, která tentokrát bude celosvětová a západ vyhraje. Součástky jdou z Číny ale zisk jde kam? V Česku se taky vyrábí spousta věcí a kde jsou ty peníze z prodeje? Převážně v Německu.

  12. Jan Dvořák napsal:

    Lime, s těmi zisky má VoDo pravdu.

    Když rozeberte notebook či PC,tak zjistíte, že většina práce byla odvedena v Číně, ale minimálně 3/4 zisku skončily ve Spojených státech (to jsem si nevymyslel, tuto analýzu jsem cca loni četl).

  13. Lime napsal:

    VoDo- Já to beru tak ,že Čína, Rusko, Indie a další ekonomicky rozvíjející se státy, hledají teprve společnou řeč a koncepci v uskupení BRICS.
    Podrobněji se tím budu zabývat v článku, jež vyjde pravděpodobně v září.
    Už dnes je jisté, že BRICS, začínají být nepřijemným soupeřem, všem zavedeným ekonomikám tj. ekonomikám USA i EU. Pochopte, že prostě hegemonie USA definitivně končí…
    Pochopte už konečně, že BRICS je do určité míry ekonomickým, politickým i vojenským protipólem USA a EU, ať se nám to líbí nebo ne.
    Proč asi mají Čína a Rusko společná vojenská cvičení, proč uvažují o oslabení US dolaru, jako světové rezervní měny, a nahrazení svou vlasní měnou?
    Je možné i to, že Čína bude dalším spouštěčem krize, ale ona ta euroatlantická krize stále trvá, když se spustí další, bude to pro nás ještě horší.

  14. Lime napsal:

    Jan Dvořák -věřím Vám, ale odpovězte, co by se dělo, kdyby Čína neodkupovala US dluhopisy?

  15. VoDo napsal:

    Lime: já nepopírám že se BRIC snaží ale podívejme se pravdě do očí.
    Brazílie: komoditní země, materiál se pošle do Číny (krz západní firmy)
    Rusko: dodavatel ropy, která se pošle do Číny
    Indie: levná a vzdělaná pracovní síla která pracuje pro západní firmy a posílá svoje díla do Číny ve formě softwaru, chemií, bio
    Čína: tam se všechno zkompletuje a pošle krz západní firmy na západ za natištěný dolary 🙂 který se vracejí na západ kde se provádí VÝZKUM a VÝVOJ příští generace. Je jasný kdo za nitky tahá a změna nenastává během let ale trvá desítky, nepopírám že nemůžeme být na začátku. Stejný je to s USD, to se stalo rezervní měnou ne tím že někdo rozhodl, to oficiální rozhodnutí bylo až za několik desítek let poté co už ho každý používal. Stejný to bylo s Librou a před tím s Frankem
    atd. Technologie táhnou svět, ne jejich výroba ale jejich výzkum a vývoj a to se ve většině odehrává pod západníma značkama.

  16. Jan Dvořák napsal:

    Lime: kupoval by je Fed

  17. Lime napsal:

    Myslíte pane Dvořáku, že by je Fed kupoval i po ukončení Q? Myslím, že by se muselo Q rychle obnovit, nebo ne? Opravdu nejsem ekonom, ale tak to chápu selským rozumem.

  18. Lime napsal:

    VoDo -nyní po přistoupení Jižní Afriky roku 2010 již se píše BRICS, ne BRIC. /Jen takový drobný detail/.

  19. Vilem Vrzala napsal:

    FED bude v QE pokračovat až do vyvrcholení celé katastrofy.

    Je pozoruhodné, že podle médií se trhy obávají ukončení QE, přitom by se jednalo o návrat k normálu. To, že si FED nemůže dovolit přestat uvolňovat stovky miliard nekrytých dolarů a není chopen zvýšit úrokové sazby, jasně ukazuje v jak zoufalé situaci se ekonomika nachází.

  20. Lime napsal:

    Vilem Vrzala – vidím to stejně. I kdyby se Fed, pokusil ukončit QE, vydrželo by to jen krátkou dobu. Pak by se přesvědčil , že to bez QE nejde a jelo by se dál.
    Kdyby se QE opravdu ukončilo, bylo by to pravděpodobně z nějakého většího taktického, asi politicko-ekonomického záměru…

  21. Libri napsal:

    Lime a Vilém Vrzala:
    souhlas, stačí si vyhledat jak dopadlo francouzské livres pod taktovkou Johna Lawa (to byl takový Bernanke konce 18.st). K totálnímu kolapsu livres od prvního tištění to trvalo zhruba 5 let. Dnešní doba je rychlá, naproti tomu ekonomický prostor do kterého se mohou natištěné dolary penetrovat je mnohem větší než byl tehdy Francouzský trh. Takže těžko spekulovat, zda to tentokrát bude podobně rychlé (pokud se nepletu tak první QE začalo někdy před 3-4roky a stejně jako Law spokojeně po prvním tištění konstatoval, že to je pro oživení ekonomiky báječná věc, velmi rychle musel tuto báječnou metodu zopakovat a pak už nepřestal). Mj. i římskou říši spolu s morálním a vojenským úpadkem provázelo (nebo spíše urychlovalo tento pokles) znehodnocování měny – tehdy neznali Guttenberga, tak to dělali pracně v tavírnách. Tehdy od prvního ředění kovu to zabralo asi 100let, nicméně konec gradoval po exponenciále. Neméně zajímavý fakt je i ten, že jedna jednotka egyptského obilí před znehodnocováním peněz stála v ryzím zlatě to samé co po 100 letech , kdy falešné mince celé z mědi již nikdo nechtěl.

  22. Vilem Vrzala napsal:

    Libri:

    John Law je velmi dobrý příklad. Koho zajímá historie, ten vidí, že se neděje nic nového a taky ví, jak to celé dopadne.

  23. ricmund napsal:

    To: františek sousedík: Moc pěkný. Na druhou stranu se s tím vším nedá nic dělat 😉

  24. Oracle napsal:

    Lime, VoDo sa mýli a to veľmi škaredo, pretože má „včerajšie“ informácie.

    Hlavný dôvod prečo ekonomiky BRICS klesajú je to, že západ resp. obyvateľ západu nekupuje toľko zbytočností ako pred 5-8 rokmi, keď k tomu pridáme neexistenciu vnútorného trhu tak získame súčasnú situácie t.j. pokles HDP.

    Keď si pozrieme prečo priemerný obyvateľ západu nekupuje toľko ako býval, napr. Wal-Mart má nízke tržby: https://www.zerohedge.com/news/2013-08-15/wal-mart-misses-guides-below-expectations-blames-weak-consumer-spending-payroll-tax-

    To je znakom toho, že ľudia nemajú peniaze nazvyš a je to pretože v USA nie je vhodné zamestnať (sa) na plný úväzok kvôli Obamacare, nenájdete prácu vhodný vášmu vzdelaniu, alebo nenájdete prácu na plný úväzok či rovno nenájdete prácu. Nezamestnanosť v USA podľa nového počítania je okolo 7%, podľa starého 23 % pozrite to tu: https://www.shadowstats.com/alternate_data/unemployment-charts

    Takže banky z peniaze z QE dali na burzu, nechali u FED alebo použili na sanáciu zlých dlhov ale v žiadnom prípade nedali do reálnej ekonomiky, to znamená, že reálna ekonomika USA z jednej strany nemá kredit čo by mohli použiť na rozbeh malých a stredných podnikaní na druhej strane je likvidovaná legislatívne. Deje sa to aspoň od roku 2008.

    To isté platí o EU.

    Takže BRICS resp. ich tvrdé jadro majú len 1 šancu na prežitie a to je, že sa dajú do kopy a navzájom si budú pomáhať a to znamená aj to, že vykrútia krk USD, €, NATO a zavedú novú zlatú menu.

    Nehovoriac o tom, že poslednú dobu (5-10 rokov) v týchto krajinách sa začali prúdiť nesmierne peniaze do výskumu, pred nedávnom Číňania nielen vystrelili človeka do kozmu ale začali budovať aj svoju kozmickú stanicu alebo predstavilo svoje neviditeľné lietadlo či neviditeľnú ponorku. V prípade Ruska BMW nielen postaví do konca 2014 (keď si dobre pamätám) továreň, ale aj BMW bolo zaviazané že tam vyrobené náhradné diely budú aj kompatibilné do 5 rokov, a mohol by som pokračovať do úmoru ako Rusko buduje znova svoju výrobnú kapacitu, nielen vojenskú ale aj civilnú.

  25. Lime napsal:

    diego004
    „Aby člověk začal chápat rozsáhlou čínskou podzemní ekonomiku, stačí mu navštívit některé nádraží v Šanghaji a sledovat, jak pouliční prodavači otevřeně nabízejí falešné účtenky, napsal list The New York Times.“

    Tak jsem se tomu článku zasmál, protože aby člověk začal chápat rozsáhlou českou podzemní ekonomiku, stačí mu sledovat činnost určitých podnikatelů, myslím, že číňané by se mohli jezdit do ČR učit.

  26. Lime napsal:

    Oracle – souhlasím s tím co píšete. Prostě je to tak.

  27. Lime napsal:

    Ony ty státy BRICS, nejsou žádné státečky druhé kategorie. Ono si to ještě spousta ekonomů nerado přiznává, ale musejí s nimi počítat jako s obchodními , ekonomickými, ale i politickými partnery.
    Ono se sám sobě těžko přiznává, že můj vliv na určité věci v určitých oblastech klesá…

  28. VoDo napsal:

    Oracle: ja vim a bankrot EU uz za tyden, nebo to bylo uz v cervnu?

  29. Vilem Vrzala napsal:

    VoDo:

    Vidíte aktuální pohyb eura vůči dolaru?

  30. VoDo napsal:

    a co teprve tohle, taky jsem tomu veril 🙂
    https://www.youtube.com/watch?v=2N8gJSMoOJc&feature=related

  31. VoDo napsal:

    Vilem: cas na short

  32. Lime napsal:

    Vilem Vrzala – díky za tip, jdu se koukat na tu bublinu…

  33. František Sousedík napsal:

    To ricmund: Děkuji, ale, četl jste Slepičí polévku pro duši? (Asi tu první, co zde v ČR vyšla.) „Pro tuto jsem to změnil“? 🙂
    Tuto „brečací“ 🙂 knihu považuji za velmi, velmi dobrou.

  34. VoDo napsal:

    The flight from emerging markets deepened on Tuesday with Indonesian stocks falling a further 4.5 percent to enter bear market territory and India’s rupee falling to new record lows against the dollar. Turkey’s central bank hiked interest rates by a surprise 50 basis points as it tried to stem the decline in the lira.
    https://www.cnbc.com/id/100974009

  35. VoDo napsal:

    Manipulace na stribre, pres den bylo stribro az 3% dole, jakmile ale otevrely byrzy na zapade tak se to vyhouplo zpet na nulu, zaver je ze to asiati pekne manipulujou dolu aby jim to zapadaci levne prodali!

    (logika konspiratoru)

  36. Lime napsal:

    VoDo -Také jsem to sledoval, ty prapodivné, nepravděpodobné skoky… I mne napadlo, že to někdo manipuluje. Ale kdo, to nedokážu konstatovat.

    Jinak:Mezinárodní věřitelé budou muset nabídnout Řecku další pomoc. Prohlásil to dnes německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Atény podle něj potřebují další podporu po dosavadních dvou programech pomoci. Partneři by prý měli pomoci, aby Řecko nemuselo platit tak vysoké úroky ze svých úvěrů, sdělil ministr podle webu n-tv.de.

    16:10 Pražská burza v závěru -1,4 %. Philip Morris ČR po výsledcích -3 %, Erste po zprávě o prodejích akcií managementem -3 %, VIG po zprávě o mimořádném odpisu -1,7 %

  37. diego004 napsal:

    Vilem Vrzala: FED bude pokracovat… ano co se zdalo na zacatku nemozne, zacina byt realitou.. jen pri zmince o taperingu zacinaji trhy panikarit, aby nahodou nezustali na spatne strane – Dow Jones prerusil svuj nejvetsi rust v historii 🙂
    – takze bude QE 4/5/6.. pak se to prejmenuje, aby se dav uklidnil…
    – jen by me zajimalo, kdo prvni v budoucnu porusi status quo – je to John Law, vsichni to vime, ale tvarime se, ze vsechno je vpoho – a zacne zdrhat prvni 🙂
    – myslim samozrejme globalni status quo
    – doporucuji k shlednuti slusny film, jak to asi zacalo v r. 2008 na WS, jak nekdo zacal zdrhat prvni
    https://www.csfd.cz/film/278448-margin-call/

  38. Lime napsal:

    Jen tak pro legraci. Proč kupuji stříbro.
    Stříbro kupuji, protože…LÉKAŘSKÁ STUDIE „ZJISTILA“, ŽE STŘÍBRO ZABÍJÍ VIRY…

    Boj zdravotníků o stříbro -zde:https://www.czechfreepress.cz/zdravi/lekarska-studie-zjistila-ze-stribro-zabiji-viry.html

  39. Lime napsal:

    diego004 – film Margin-call stahuji, díky za tip na večer.

  40. Oracle napsal:

    VoDo aby som Vám zmazal ten posmešný výraz z tváre:
    https://www.zerohedge.com/news/2013-08-20/meanwhile-europe-collapsing

    Takže najneskôr to bude viditeľné do 30.8.2013.
    Prajem Vám pekný zvyšok dňa a podľa možnosti pokojný spánok. 😛
    Prajem Vám to napolo vážne, napolo sarkasticky. 🙂

  41. Lime napsal:

    Ještě před pěti lety mohla Keňa zahraničí nabídnout hlavně své vytrvalce. Nyní je na cestě k tomu zbavit se závislosti na importu energií a stát se v krátké době prvním exportérem ropy na východě Afriky. Po loňském objevu ložisek učiněném britskou společností Tullow Oil by se první barely měly začít plnit už v příštím roce, přičemž s vývozem se počítá o dva roky později. Tullow sice na ropu narazil už mnohem dříve v sousední Ugandě, ale kvůli zdlouhavému jednání s místní vládou tam zatím příliš nepokročil. Celkové keňské zásoby jsou odhadovány na 10 mld. barelů, což třikrát převyšuje rychle se vyčerpávající britská ložiska v Severním moři.

  42. Oracle napsal:

    Lime a Číňania, Indovia či Rusi chystajú dať výhodnejšiu ponuku ako Briti. 🙂

  43. Lime napsal:

    Boj o Afriku je pěkně popsán zde , už jsem to dával výše.

    :https://www.czechfreepress.cz/afrika/juan-prevysuje-dolar-na-africkem-kontinentu.html

  44. Oracle napsal:

    Lime, čítal som ju, vďaka. 🙂

  45. Lime napsal:

    Zítra bude zveřejněn zápis z posledního zasedání FEDu, který zásadně ovlivní další vývoj v tomto týdnu.

  46. Lime napsal:

    Dnes se sněmovna rozpustila, pokud by vyhrála předčasné volby ČSSD, což se předpokládá, šekalo by nás toto:

    Konec škrtů a nové daně pro velké firmy Z pohledu hospodářské politiky Sobotka pro Reuters naznačil, že menšinová vláda ČSSD by zmírnila úsporná opatření prosazená předchozí vládou. Sociálnědemokratická vlády by podle něho nastartovala růst ekonomiky skrze vyšší výdaje na infrastrukturu a bydlení s pomocí rozvojových fondů Evropské unie.

    Vláda ČSSD by podle Sobotky ale zamíchala také například daněmi pro velké firmy. Předseda ČSSD pro Reuters uvedl, že by mělo dojít k zavedení nové korporátní daně se sazbou 25 nebo 30 procent, kterou by platily společnosti s dominantním či monopolním postavením na svém trhu. Zvlášť přitom zmínil firmy v telekomunikačním a energetickém sektoru. ČSSD rovněž chce „trvale“ obnovit progresivní zdanění, kdy by měla být zavedena vyšší sazba pro zaměstnance s nejvyššími příjmy.

    Vláda ČSSD by se dále snažila udržet schodek veřejných financí pod hranicí 3 procent hrubého domácího produktu a chce zajistit také plnění dalších kritérií potřebných pro možnost přijetí eura.

    Fiskální kritéria podle Sobotky Česká republika splnit může, ale obává se rostoucího dluhu. Vláda ČSSD, v jejímž čele by nejspíš stanul, by totiž podle něho přezvala veřejné finance v době, kdy bude veřejný dluh okolo 48 procent HDP. „Tedy pouze 12 procentních bodů od maximální úrovně stanovené Maastrichtskou smlouvou,“ upozornil předseda sociálních demokratů.

  47. Oracle napsal:

    Lime extra zdanenie veľkých firiem nie je dobrý nápad, pretože svoje zaťaženie presmerujú na konzumentov, pokiaľ samozrejme to nie je takáto situácia:
    -zaplatíš ľuďom viac,
    -alebo tvoje zisky zdaníme asi 30% daňou.

    Samozrejme progresívne zdanenie schvaľujem, len treba si uvedomiť niekoľko vecí:
    -chudobných a strednú vrstvu nezdaňovať zbytočne,
    -nezvyšovať DPH;
    -zatvoriť medzery v zákonoch pre bohatých.

  48. František Sousedík napsal:

    Protože nás čekají další volby, hledám stranu, která chce zatrhnout ČNB libovolný tisk měny. Nevíte o takové?

  49. Jan Dvořák napsal:

    Snad Svobodní.

  50. VoDo napsal:

    Svobodní? Ha ha ha
    19 století je dávno za náma.

    Připravte se na krach ceny zlata, Indie je v problémech a bude to tam házet lopatama. Ještě letos.

  51. stas napsal:

    Řešení existuje již několik let!
    Články odhalují absolutní nepochopení fungování ekonomiky a většinou komicky svalují vinu na jakési „zlé bankéře“ a jejich QE, kteří chtějí vrátit víc, než půjčili. Komicky tak popírá základní princip ekonomiky, v níž každý ekonomický subjekt vždy musí dokázat vygenerovat větší příjmy, než jaké má výdaje. :)) Je faktem, že ve financím světě existuje mnoho nemravneho. Ale představa, jak jsou uváděna, jsou naivní, protože nenabízí žádnou reálnou vizi (natož scénář), jak ji použít, ani jak by měla fungovat.

    Zadlužení vlád nevzniká vinou „zlých bankéřů“ a neschopných ministrů financí, ale zcela přirozeně vyplývá z ekonomických vztahů daného ekonomického systému (státu) v komplexním smyslu, t.j. systému ekonomiky včetně příslušné demografie, legislativy, úrovně technologie, zdravotní péče, životního prostředí atd.. Změny, k nímž objektivně ve světě došlo během posledního
    století, byly tak zásadní, že je existující ekonomické paradigma von Bismarcka (v Evropě) a Hamiltona (v USA) již nedokáže absorbovat a vybratelne daně potřebné náklady nestačí pokrýt. Proto státy upadají do dluhu a nemají naději se z nich vymanit bez kvalitativní změny. Protože kvalitativní změnu demografie
    lze dosáhnout v podstatě jediné válkou, kvalitativní změnu vývoje (technologie, vědy, délky života atd.) řízením záměrně dosáhnout nelze, zbývá jediná možnost, změnit legislativu, t.j. existující ekonomické paradigma.Tohoto geniálního objevu, který se zcela jistě dočká Nobelovy ceny, již lidstvo dosáhlo před několika lety a jeho autoři Dymacek – Dymackova ho nazvali P3M
    (Paradigma 3. milénia). Populárně se dá označit jako EKONOMIKA BEZ DANI. Nové paradigma bylo poprvé oficiálně představeno v Ženevě na zasedání jedné z Expertních skupin Ekonomické komise OSN pro Evropu a na jiných fórech včetně ČR, ale doposud se neprosadilo. Ptáte se jistě, proč. Zde jsou důvody(zjednodušeně):
    A) Je natolik revoluční, že jej politicko-ekonomičtí experti nechtějí pochopit (jen málokterý to ale přizná)
    B) Je proti současným zájmům finančních elit
    C) Je proti pohodlí politických a odborářských bossů
    D) Je proti ekonomickým (kriminálním) zájmům některých politických a odborářských kruhu
    E) Je proti zájmům stabilních mocenských elit, jejichž systém profitu by změnilo (každá změna je riziko) a některé zisky odstřihlo. Na druhé straně jsou s ním spojeny objektivně existující kvalitativní výhody a přínosy, které by vytvořilo (zjednodušeně):
    a) Jeho správnost je matematicky dokázána
    b) Existuje scénář jeho okamžitého zavedení v ČR s dokoncemim během několika let
    c) Výrazně by zvýšilo životní úroveň občanů ČR
    d) Poskytlo by dostatek financí na celý veřejný sektor(vzdělání,
    zdravotnictví, obrana, bezpečnost, komunikace, doprava, důchody,
    sociální pomoc…)
    e) Podstatně by akcelerovalo rozvoj soukromé výrobní sféry a služeb
    f) Odstranilo by většinu nežádoucích ekonomických jevů (ekonomická kriminalita)
    g) Zlepšilo by péči o životní prostředí
    h) Zlepšilo by sociální oblast (v širších souvislostech, t.j. vc. mezilidských vztahů)
    i) Způsobilo by návrat většiny firem z daňových rájů
    j) Oddlužilo by ČR během několika (jednotek) let.
    k) atd. atd.

  52. Libri napsal:

    Fr.Sousedík: díky systémově špatně nastavenému způsobu řízení západních společností je úplně jedno koho lidé zvolí. smysl bude mít usilovat o zvolení jedině takového subjektu, který pochopí bezvýchodnost status quo a bude usilovat o systémové změny. takový subjekt nikde nevidím, anebo jsem to přehlídl. v současném stavu beru alespoń za pokus změnu umožnit, volbu kohokoli mimo národní frontu. očekávat řešení od těch co za 20let , kdy dřeli jako koně, vyrobili dluh 1,5 bilionu Kč, je naivní stejně, jako čekat od ohně , že nás pokropí chladivou vodou.
    Osobně si myslím, že si budeme muset projít nějakou totalitou, která asi jediná „umožní“ přijmout většinově nepopulární racionální řešení. Ostatně důvody střídání demokracie s diktaturou dostatečně popsali filosofové jak východu, tak evropští již před více než tisíci lety. Nedovedu si představit mechanismus, kdy se dostanou k veslu jen ti, co slibují oběd zdarma (a zároveň se třesou rozhněvat voliče kvůli budoucím volbám), kterým by (z dnešního pohledu radikálně) změnili volení zástupci zaběhané paradigma. Je to stejné jako s odvykáním kouření – bez těžkých zdravotních potíží to dokáže jen velmi malé procento (a i z těch nemocných mnoho neuspěje) – ostatní teda taky dokáží přestat kouřit, třeba i 20x 😀

    Přestat tisknout peníze v naší zemi nic nevyřeší, je to jen drobný kamínek celkového průseru západu. Bez ostatních změn by to dle mého mínění jen urychlilo naše zaostávání za Německem. Jak jsem psal dříve, jsme malý hráč na velkém trhu. Bojovat s trhem je Don Quichotské a ještě navíc idiotské.
    Naše země nemá na to, začít měnit pravidla finančních trhů. Můžeme dát světu filosofii, jak to dělat, ale dokud se velcí hráči nerozhodnou pro změnu, my je k tomu nedonutíme. A pro změnu se rozhodnou ne tehdy, že to je logické a správné, ale až tehdy až současná situace přestane být pro ně výhodná. Za takovouto situaci považuji kolaps současného ekonomického systému, jakkoli z takové představy nemám žádnou radost.

  53. František Sousedík napsal:

    To Oracle:
    Nebylo by lepší, kdyby daně (možná ve výši až 100 % 🙂 ) platili jen bohatí?
    Vůbec nechápu proč někdo schvaluje placení daní. Již jen když přihlédnu k tomu, co s nimi dělají.
    Mě připadá, že progrese je již samotné počítání dle procent při srovnání platby různých občanů.
    Jestliže jeden při sazbě 15 % zaplatí 1000 a druhý při sazbě 15 % zaplatí 3000, mě to připadá jako progrese.

    Dále placení daní vnímám, jako okradení občana, když jím zaplacené daně byly použity, řekněme, nesprávně. Ne nadarmo pak říkám, že na daném území bývá největší zločinec stát. 🙂
    (Za zločinný zákon o veřejných dražbách si tento stát nezaslouží žádné daně. 🙁 )

  54. Jan Dvořák napsal:

    Také nevidím důvod k progresi v sazbě daně. I při jednotné sazbě člověk s většími příjmy platí větší daně.

  55. Oracle napsal:

    VoDo nepozerajte na TV, škodí to, tak mozgu ako aj peňaženke.

    Čo sa týka Indie, to čo ste napísali, platí o každej ázijskej mene a burze, viac menej to platí aj o európskych burzách: https://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2013/08/20130820_EU2.jpg
    -len € sa posilnilo: https://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2013/08/20130820_EU1.jpg

    Deje sa to hlavne preto, že „hot money“ zistil, že z rastu Ázie nevytrieska zisky, lebo nebude rásť, skôr stagnovať.
    Dôvod prečo to tak je, že „západ“ nekonzumuje, pretože populácia nemá peniaze nazbyt.
    Takže otázka, čo robí hot money:
    -US dlhopisy nie, lebo sú to bezcenné a kupuje ich len FED: https://www.zerohedge.com/news/2013-08-20/buyer-last-resort-guess-mystery-buyer-x ;
    -v podstate aj dlhopisy EU sú bezcenné (hlavne PIIGS), pretože väčšinu z nich kupuje ECB;
    -akcie nie, lebo zväčša tržby firiem klesajú;
    -takže zostáva len vsádzať na pokles búrz, kam to povedie, asi každý matne tuší.

    Čo sa týka Ázijských ekonomík, okrem Japonska a možno niekoľkých menších krajín, každý z nich má zdravé fundamenty, takže keď Čína a India prehĺbia svoje vzťahy s Ruskom (možno cez spoločnú zlatú/striebornú rezervnú menu) všetci z tohoto kolapsu vyjdú posilnený resp. silnejšie ako zbytok sveta. Samozrejme kým sa to tam stabilizuje tak ubehne 6 mesicov-1 rok.

  56. Oracle napsal:

    Pán Dvořák a pán Sousedik, Škandinávií funguje progresívne zdanenie, LEN treba povedať, že je tam participatívny rozpočet na každej úrovni štátnej správy, čo značne obmedzuje korupciu na toto zväčša „naši“ socialisti „zabúdajú“ a ja som to tam tiež zabudol napísať.

  57. Jan Dvořák napsal:

    To, že ve Skandinávii mají progresívní zdanění neznamená, že s ním musím souhlasit.

  58. diego004 napsal:

    Oracle: k te Skandinavii by to chtelo dodat trochu vice, o cem nasi socialisti vubec nemluvi… 🙂

  59. Lime napsal:

    Česká ekonomika jako jediná ve střední Evropě klesá. Na vině je především „protirůstová“ politika bývalé české vlády, to psal pro Ekonom expert Světové banky Filip Drapák.
    Ano ta vláda byla pravicová. Když to nešlo z prava, bude se to zkoušet z leva. Snad to vyjde, ale v progresivní dani start k růstu také nevidím.
    Levice má ale i prorůstový ekonomický program, který by mohl zabrat. Uvidíme.

    Merkelová: „V nejbližší budoucnosti se EU nepodaří překonat dluhovou krizi.“

  60. Oracle napsal:

    Pán Dvořák je to o kultúre a komu sa to nepáči, stále môže odísť…

    Diego pravda, veľa vecí NECHCÚ spomínať „naši“ socialisti, a ja som zas leniví na doplňovanie, ostatne je to Google.

  61. František Sousedík napsal:

    Oracle: O podstatě věci se Vám nechce mluvit? Mě připadá, že ve Skandinávii není progrese, ale je tam progresivní progrese (Viz: výše). 🙁

  62. Oracle napsal:

    Pán Sousedik, čo má väčšiu hodnotu, informácia čo sa Vám len tak povie, alebo informácia čo si Vy sám vyhľadáte a overíte?

    Mňa za to neplatia aby som oslavoval škandinávski systém či prinášal pravdiví obraz. Takže hor sa do Google-ovania.

  63. František Sousedík napsal:

    To Libri: Pro začátek se zeptám zda nejste výplatou přímo závislý na růstu, na tisku měny? Doufám, že ne. A existuje někde kouzelná země (Dle Vašeho soudu zřejmě samých idiotů.), kde CB nemůže libovolně tisknout? Prozraďte, jistě víte.

  64. VoDo napsal:

    Not a lot of discussion on it but this is the big thing happening in the world – not the spx.

    But Rupee collapsing 38% in 2 year and some 15 % in last few months.
    Rates going up by massive amounts.

    Nzd and Aud show it to a lesser extent. Zar, Brazil. This is where the real action is.
    This is the driver right now.

    https://www.washingtonpost.com/blogs/wonkblog/wp/2013/08/20/indias-currency-is-collapsing-is-it-ben-bernankes-fault/

  65. František Sousedík napsal:

    To Oracle: Spíše jsem se ptal na Váš názor k tomu, že již samotná procenta jsou progresivní.

  66. Lime napsal:

    VoDo – neviděl bych to s tou Indií tak černě:“Na druhé straně je nutno vidět i pozitiva současného ekonomického vývoje Indie, kterými jsou postupné snižování deficitu státního rozpočtu, snižování vládního dluhu, snižování inflace, pokles nezaměstnanosti a růst HDP tempem stále ještě výrazně vyšším než je tempo přírůstku obyvatelstva. V důsledku této skutečnosti (i přes absolutní roční přírůstek obyvatelstva ve výši 20 milionů) roste zároveň HDP na jednoho obyvatele.

    Vzhledem k výše uvedenému je i přes současný pokles tempa růstu indické ekonomiky možné dívat se na její další vývoj s optimismem. Politika současné vlády je do značné míry efektivní a to, co jí chybí, je důraz při prosazování ekonomických reforem. Uvedený optimistický pohled je tedy podmíněný: Aby se Indii podařilo využít obrovského růstového potenciálu, kterým disponuje, bude muset investovat obrovské částky do zkvalitnění infrastruktury, do vzdělání, bude muset zredukovat státní byrokracii, zjednodušit množství zákonů, urovnat napětí s Pákistánem, zlepšit podmínky pro zahraniční investory a zavést celou řadu dalších reforem a opatření. Pokud se jí toto všechno podaří učinit, stane se z ní světová hospodářská, politická, technologická, vojenská a kosmická velmoc, která bude spolu s Čínou a Spojenými státy výraznou měrou ovlivňovat chod dění ve světě. Zda se uvedeného cíle podaří dosáhnout, je v rukou současné indické vlády a vlád budoucích. Jeho dosažení je při splnění výše uvedených podmínek bezesporu reálné.“

  67. VoDo napsal:

    No nic já si zakoupím putky na zlato, Indie ho bude prodávat za silný USD.

  68. Lime napsal:

    I když nejsem pravicový volič přeto musím souhlasit s tímto názorem na progresivní daň:

    „Progresivní zdanění je tahák na voliče z nižších příjmových skupin, které může těšit, když někdo ‚zkrouhne boháče‘, aniž by věděli, že z hlediska příjmů státního rozpočtu je efekt krátkodobě víceméně nulový, dlouhodobě záporný, neboť odrazuje lidi od toho, aby se pouštěli do podnikání. Hlavním zdrojem příjmů státního rozpočtu jsou nepřímé daně, jejichž výběr stoupá, když se ekonomika ‚točí‘. A v zemi zatížené příliš vysokými daněmi se ekonomika moc netočí. „

  69. Oracle napsal:

    Pán Sousedík samotné percentá nie sú progresívne, skôr záleží koho, kedy a ako zdaňujete.
    Druhá vec, vysoké dane sú zbytočné pokiaľ sa odtečú na korupciu.

    Takže buď progresívne relatívne vysoké zdanenie v kombinácií s participatývnim rozpočtom na každej úrovni štátnej správy, alebo tvrdo vymáhané minimálne dane s minimálnymi výdavkami (hlavne na infraštruktúru a školstvo).

  70. Oracle napsal:

    VoDo India skôr nakúpi zlato a zdroje za zbytok už skoro bezcenných dolárov, než aby predal zlato a striebro.

    Ostatne očakávam, že 6. septembra na G20 Rusko, India a Čína oznámia (+ostatné krajiny BRICS+ďalšie krajiny) zavedenie novej zlatej rezervnej meny, nového medzinárodného ekonomického systému a novej medzinárodnej banky ktorá ich bude obsluhovať.

  71. František Sousedík napsal:

    To Jan Dvořák:
    Nepřipadá Vám pane Dvořáku, že ve srovnání poplatníka s jiným poplatníkem je při různých příjmech již shodné procento progresivní? (Daň stoupá s výdělkem.) (Z vyšší mzdy, vyšší daň.)

  72. Jan Dvořák napsal:

    Jo, matematická „kouzla“ by si zasloužila samostatný článek 🙂

  73. stas napsal:

    Podle římského práva je výběr daní z příjmu zločinem!!

  74. Libri napsal:

    To Fr.Sousedík: již přes deset let se živím jako OSVČ a to realizací zakázek pro privátní firmy či přímo koncovým maloodběratelům, poslední dva roky začínám zvedat poměr příjmů ve prospěch dividendových titulů a učím se hrát s velkejma klukama na Vól Strýtu. Jinak nepřímo se snažím samozřejmě na tištění peněz vydělat. Zkrátka kdo rozumí složenému úroku, tak z něj žije, ti ostatní jej platí.
    Je pěkné jak obratně smícháte dva argumenty a vytvoříte demagogickou smyšlenku, kterou se snažíte vložit do mých úst. Zopakuji co jsem napsal trochu polopatičtěji:
    Idiot je ten , kdo se snaží bojovat s trhem. A co se týče zemí, ve kterých CB nemůže tisknout měnu – tak opravdu nevím (ve skutečnosti toho celkově vím hrozně málo). Principielně si myslím, že to pokušení znehodnocovat peníze napadne úplně každého u moci a dříve či později si stejně najde skulinku, jak toho dosáhnout i přes sebelepší jurisdikci. Jde o to aby v demokracii dav tuto zločinnost pochopil , odsoudil a shodl se na nápravě. Bude-li ale davu stačit k opití rohlíkem „kývavý plešatý Bohuš“ (to je parafráze na písničku J.Nohavici – Kývavý plyšový pes), ámen s námi.Bojovat s davem je dtto boj s trhem. já fandím metodě systém pochopit, poučit se a využít. Strom také pod jarním sněhem skloní větve a spadlou vláhu použije na svůj další růst. Pahýly ulámaných větví mu mnoho neprospějí, i kdyby měl tisíckrát pravdu, že větve musí být vodorovně.

  75. kubik napsal:

    https://dolezite.sk/ZLATO-SE-ALARMUJICI-RYCHLOSTI-PRELEVA-Z-LONDYNA-DO-SVYCARSKA-etv.html

    Někdo se připravuje na explozi drahých kovů a nemusí to trvat dlouho,stačí když se po otevření sejfů nebude už tam nic blýskat.

  76. Lime napsal:

    Libri – je vidět, že jste pragmatik, tj. řídíte se heslem, že myšlenky se ověřují tím, zda jsou prospěšné, a pravdivá tvrzení jsou ta, která se osvědčila. Na ten Wall Street POZOR!

    Jedenadvacetiletý Moritz Erhardt, stážista v londýnské pobočce Bank of Americe, zemřel poté, co prakticky bez přestávek odpracoval 72 hodin.
    Student, který přijel z Německa, spadl ve sprše a náhle zemřel. Erhardtovi do konce praxe zbývalo pouhých sedm dní. To, že v průběhu tří dní v řadě odcházel z práce v šest hodin ráno, oznámil anonymní zdroj na stránkách Wall Street Oasis.
    Pozor tedy na pracovní přetížení…

    Ale napsal jste to pěkně.

  77. kubik napsal:

    https://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/3198-urok-za-ktery-si-usa-pujcuji-penize-vyznamne-roste.aspx

    měny se budou postupně propadat,komodity nahoru
    měny všechny,nebot se vsichni budou snazit po vzoru dalších tisknout a tisknout- mezi sebou budou ale měny cca na stejné urovni

  78. opteron napsal:

    Kam až nahoru komodity můžou jít?
    Klikněte si na YEARLY GOLD CHARTS 1833 – 2013
    https://www.kitco.com/charts/historicalgold.html
    Dnešní ceny jsou několikanásobné než před 50ti lety, pokud přijde to co se tu pořád naznačuje, kolaps ekonomik, měn atd., nový restart, nevrátí se spíš tam kde mají fundamentálně být?
    Kdo vydělá?

  79. Jan Dvořák napsal:

    Ano, kde mají fundamentálně být???

  80. VoDo napsal:

    opteron: komodity jsou v dlouhodobem trendu dolu, ale na nulu nepujdou.

  81. Lime napsal:

    Pokud by došlo někdy k hyperinflaci, bylo by to přibližně jak v Německu roku 1923 počátkem listopadu stál dvoukilový chléb 420 miliard marek.
    Nemyslím si ,že je to úplně nemožný scénář. V jakých obnosech by se mohly počítat komodity?

    https://www.penize.cz/15896-hyperinflace-v-nemecku-1923

  82. František Sousedík napsal:

    To Libri:
    1. od. Gratuluji a přeji Vám ať jste dlouhodobě úspěšný.

    Smyšlenku jsem neměl v plánu. Pochopil jsem Vaše slova (Pravda, často se stává, že lidé něco špatně pochopí. Proto zde taky píši odpověď, aby se to případně napravilo.) tak, že netisknout peníze, případně přestat tisknout je boj s trhem.
    Určitě jsem v poslední době četl o zemi, kde si jen tak tisknout nemohou, žel neudělal jsem si poznámku a pan gugle mlčí, třeba mi tu někdo poradí.

    Ten zbytek je zhruba i můj názor, jen se vedle toho snažím aspoň něco málo udělat.

  83. VoDo napsal:

    Lime: souhlas, za čtvrt století.

  84. opteron napsal:

    Ano, tímto se tedy dostáváme k zajímavé otázce čím měřit fundament komodit, když peníze od 80. let nemají žádný reálný základ.
    Pokud dnes stojí 1oz stříbrná mince 600-700Kč, pořídím si za ni 20-30 chlebů. Zajímalo by mě, kolik si jich za ni pořídím za čtvrt století (či po ilustrativní hyperinflaci)..? 🙂 A nebo nějaká další metrika?

  85. marwin napsal:

    Někde jsem četl,že oblečení senátora v Římě před cca 2000 lety stálo jednu unci zlata.
    No- a dneska je to přibližně stejné…:)

  86. Lime napsal:

    VoDo – Finančník Rogers hovoří také o hyperinflaci v USA

    :https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/financnik-rogers-vlada-usa-lze-hrozi-navrat-hyperinflace_141316.html

    Dále, záleží spíše na politicích a domluvě s bankéři, jak na krizi a jak smazat dluhy. Mezi jedno z řešení patří hyperinflace a bankrot. Rychlé a efektivní, být politikem, tak bych tyto cesty prosazoval viz. níže.
    https://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/1982-pet-zpusobu-reseni-globalni-ekonomicke-krize-valka-dlouhodoba-stagnace-hyperinflace-statni-bankrot-a-nebo-.aspx

  87. Lime napsal:

    Určitě by občané o této domluvě neměli ani tušení, jen by se každý probudil téměř bez úspor a stát bez zadlužení.

  88. Lime napsal:

    Nic není nemožné. Najděte si kolikrát byla hyperinflace či bankrot na Wiki.
    Ke státním bankrotům docházelo v novověké historii už dříve -https://cs.wikipedia.org/wiki/Státní_bankrot

  89. Lime napsal:

    VoDo – co by se stalo, kdyby došlo na mnou zmíněné scénaře?

    Zlato a stříbro by vyletěli do nebe. Nic míň, nic víc.

  90. Lime napsal:

    Omluva -zlato a stříbro by vyletěly….

  91. Lime napsal:

    AKTUÁLNĚ:
    Posilování amerického dolaru při poklesu komodit a akcií v Evropě i na Wall Street provází dnešní seanci před klíčovou událostí, kterou bude zveřejnění záznamu z jednání měnového výboru (FOMC) amerického Fedu dnes ve 20:00, a po zveřejnění červencových prodejů starších domů. Záznam z FOMC může napovědět mnohé o tom, jak vážně to Fed myslí s opouštěním programu kvantitativního uvolňování a jak rychle s ním může být započato.

  92. Libri napsal:

    Fr.Souseík:omlouvám se a již tomu lépe rozumím. v té souvislosti jak to píšete to bylo miněno takto (a omlouvánm se za myšlenkovou zkratku, kterou jsem nevysvětlil): jestliže naše ekonomika (a tím pádem i měna) je v rámci světové peněžní zásoby či světového HDP statisticky nevýznamnou hodnotou (na úrovni mravence vůči mrakodrapu), je snaha napravovat znehodnocování celosvětových měn politikou vlastní tvrdé měny oním bojem s trhem, který jsem měl na mysli. zkrátka prakem tank nezastavíte. se znehodnocováním měny začali amíci jako politikou levně ovládnout nové kolonie. do země naprali úplatky, rozvrátili ekonomiku – často tzv.revolucemi- vytištěnými penězi si zajistili kontrolu nad klíčovými subjekty místního hospodářství a kapitál ve formě lidské práce (výrobky a nerostné suroviny) si vozí domů. to samé provádí EU s novými vazalskými postkomunistickými zeměmi – jen se podívejte které významné podniky (generující pravidelný zisk) vlastní cizí společnosti a kde mizí kapitálové zisky (dividendy, poplatky za firemní know-how, pronájem loga, atp.). je to jakoby továrník prodal stroje i budovy a pak se divil, že mu k živobytí zůstává akorát námezdní plat (pokud ho tam ještě někdo vůbec zaměstná). – velmi dobře si vzpomínám na zaměstnaneckou mentalitu v porevoluční době, kdy bylo mainstreamovým heslem neobolševiků „je jedno kdo vlastní továrnu, hlavně když to umí a platí dobré mzdy“ – jak si představovali prosperitu národa v roli námezdních sil nějak nechápu. daňové odvody státních zaměstnanců to asi nebudou. a pokud svět ve velkém rozjel tiskárny, musí malí hráči kopírovat vývoj (nejlíp to pochopili řekové, pokud nebudou blbí a nerozprodají zbytek aktiv na splátky nesplatitelných dluhů). i švýcarsko, které je velmi konzervativní začalo loni kopírovat trend a začali brzdit zhodnocování franku.
    EDIT: v případě řecka nejde samozřejmě o tisk peněz- kvůli euru na to ani nemají nástroj – ale jde o tištění dluhů, což je ve finále totéž

  93. Toxic napsal:

    Oracle:
    cituji Vás: „Takže otázka, čo robí hot money:
    -US dlhopisy nie, lebo sú to bezcenné a kupuje ich len FED: https://www.zerohedge.com/news/2013-08-20/buyer-last-resort-guess-mystery-buyer-x ;
    -v podstate aj dlhopisy EU sú bezcenné (hlavne PIIGS), pretože väčšinu z nich kupuje ECB;
    -akcie nie, lebo zväčša tržby firiem klesajú;
    -takže zostáva len vsádzať na pokles búrz, kam to povedie, asi každý matne tuší.“

    Kde máte potvrzené, že velcí hráči sázejí na pokles burz?

  94. Oracle napsal:

    Toxic tu: https://www.zerohedge.com/news/2013-08-15/great-rotation-bonds-stock-shorts

    -a tu: https://www.zerohedge.com/news/2013-07-31/shorting-stocks-these-pomo-days-will-be-frowned-upon-fed

    Mimochodom zlaté pravidlo na trhu je:
    „Kupuj na základe klebiet, predávaj na základe faktov.“
    Faktom je, že veľa firiem nedosiahol požadované zisky, napriek tomu, ceny ich akcií sú vysoké, takže čakajme short.

  95. Oracle napsal:

    Doplnenie Toxicovi, Soros má toto: https://blogs.marketwatch.com/thetell/2013/08/15/soross-biggest-holding-a-bearish-call-on-the-sp-500/

    -čo si myslíte ostatný veľký chlapci majú niečo podstatne iné?

Přidat komentář