Změní Čína kurzový režim?

Benjamin x Mao

Před týdnem jsem se věnoval dění na devizových trzích, nyní je zde další slíbený pohled.

O tom, že Čína má za lubem zavést měnu krytou zlatem, se spekuluje již delší dobu. Co by to ale mohlo znamenat, o tom se moc nemluví.  Nyní se nad tímto tématem zamysleli ruští analytici.

Primárně by šlo o politickou demonstraci. Demonstraci toho, že se Čína dokáže odříznout od dolarového systému, a to i za cenu krátkodobých těžkostí s tím, že věří v dlouhodobě pozitivní účinek tohoto kroku.

V první fázi by ani nemuselo jít přímo o měnu krytou zlatem. Šlo by o změnu v kurzové politice. Kurz juanu by nebyl oficiálně primárně zveřejňován vůči americkému dolaru, ale vůči zlatu.  Teprve od toho by se odvodil kurz vůči dolaru a dalším měnám.

Tato změna by zásadním způsobem ovlivnilo světovou ekonomiku, Čína přece jenom není malá „bezvýznamná“ zemička. Fluktuace ceny zlata (jaká cena zlata by se brala v úvahu?) vyjádřené v dolarech by se přenesly do kurzu juanu vůči dolaru. Na globální úrovni by to mohlo vyvolat další vlnu ekonomických problémů, včetně krátkodobého zhoršení stavu čínské ekonomiky (která ani tak není v nejlepší kondici). Čínští exportéři by byli nuceni k mnohem většímu zajišťování dolarových operací, než na jaké byli zvyklí, i když u řady zemí by jistě využívaly měnových swapů, které jsou a jistě i nadále budou sjednávány.

Zavedení tohoto systému je tak spíše politické než ekonomické rozhodnutí.

 

 

TOP 5 letošní vybrané články


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. Lime napsal:

    Myslím, že projekt měny kryté zlatem, vytvářejí Čína a Rusko společně.
    Je to společné tažení těchto dvou velmocí proti US dolaru. Celkově je to strategie BRICS.
    Zatím je to jen taktizování a zaujímání pozic. Až strategie těchto zemí, bude opravdu uskutečněna, bude nám všem horko.
    Experti tvrdí, že Moskva a Peking už uskutečnily první část svého plánu, který je namířen proti hegemonii dolaru na světových trzích.

  2. Oracle napsal:

    Nemyslím si, že Čína v tom ide sám, len keď berieme vyhlásenia o novej rezervnej mene a sledujeme správy z trhov fyzických kovov, tam sú indície o tom kto s nimi v tom ide.

    Konkrétne ide hlavne o Rusko a Indiu, Rusko už dlhé roky nakupuje vlastnú produkciu zlata a pritom nemusí uvádzať skutočné čísla, a India dováža zlato tiež ako diví a svojim občanom musel zatrhnúť vlastný nákup zlata, lebo nestačil vykryť dopyt.

    Takže vo vhodnú chvíľu, keď Saudi prikývnu na to, že ich ropu sa dá kúpiť aj za Yuan (a tak či onak budú k tomu pritlačený), alebo Saudská Arábia sa rozpadne(je k tomu veľká šanca) tak sa zavedie Zlatá rezervná mena, nech sa to udeje akokoľvek.

    Rusi zas zmenili emisiu Rubľa t.j. nebudú emitovať svoje peniaze cez menovú burzu a môžu sa tak zbavovať prebytočných valút spôsobom investícií a vytvoriť čisto Ruský priemysel ergo bye-bye komoditná ekonomika.

    EDIT: Lime napísal viac menej to isté čo ja.

  3. Lime napsal:

    Platí od 4.8. 2013
    Ode dneška jsou v Sýrii zakázány všechny finanční operace v cizí měně. Příslušný výnos podepsal prezident Bašár Asad.
    Ode dneška mají být všechny druhy obchodů a peněžních výplat uskutečněny výhradně v syrských librách. Za porušení hrozí odnětí svobody na dobu od 6 měsíců do 3 let a peněžní pokuta. Tvrdší trest (3-10 let) je za spekulace s valutami ve velkém.

    Místní komentátoři to vysvětlují přechodem syrské ekonomiky na válečný stav a zpřísněním boje s kriminalitou.

  4. Lime napsal:

    To byla nejnovější zpráva dne. Od tématu, ale aktuální.

Přidat komentář