Západní finanční centra bojují mezi sebou

Vypadá to, že finanční centra bojují mezi sebou o moc. Nejen ale stará finanční centra proti novým, ale vypadá to i na souboj starých finančních center mezi sebou.

Před přibližně půl rokem jsem psal o začínajících rozporech mezi Spojenými státy a Velkou Británií. V poslední době se objevují další indicie, proto jsem se rozhodl k tomuto tématu vrátit.

Vypadá to, Spojené státy relativně úspěšné útočí na Londýn jako finanční centrum. Je snad náhodou, že v Londýně probíhají dvě významná šetření (skandál kolem LIBOR a šetření spuštěné kolem ceny zlata) a ve Spojených státech nic? Přitom hlavním iniciátorem obou šetření je Goldman Sachs, tedy americká banka, která je povětsná tím, jak jsou její bývalí zaměstnanci zastoupeni ve všemožných vládních a nadnárodních postech. V šetření kolem manipulace ceny zlata se k nim přidala i Commodity Futures Trading Commission.

Londýn proto hledá možnosti, jak se bránit. Britská libra má omezený počet přirozených kupujících, sice se najdou globání britské společnosti (např. British petroleum, Vodafone, HSBC či Barclays), ale jejich podíl na světovém obchodu není zas tak významný. Tento typ podpory britská libra postrádá. Hledá tak možnosti, jak svoje pozice ubránit.

Londýn je dosud největším světovým finančním centrem, pokus jde o forex obchody, jeho podíl je nad 40%, téměř dvojnásovný proti Spojeným státům. Tuto pouzici si snaží udržet a proto se snaží získat podíl na rostoucím businessu juanu. Touto dohodou se Londýn snaží stát evropským centrem pro onchod s juanem. Věřím, že Spojeným státům se vůbev nezamlouvá nedávná dohoda Velké Británie a Číny o měnovém swapu, jde o 400 mld. juanu, podobná dohody byla uzavřena i mezi Velkou Británií a Hong Kongem. Tato dohoda usnadní britským společnostem obchod Čínou.

Velká Británi je čistým dovozcem energií a za tímto účelem používala až do teď americký dolar. Touto dohodou však libra posiluje své pozice na mezinárodní scéně na úkor dolaru, ohrožuje pozice petrodolaru. Například významní britští zákazníci začínají díky této dohodě platit za ropu v čínských juanech –  do nedávna něco naprosto nevídaného.

Jakýkoliv americko – britský konflikt náramně hodí hlavně Číně.

 

TOP 5 letošní vybrané články


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. Oracle napsal:

    Z tohoto boja profituje nielen Čina, ale aj zbytok BRICS-u.

    No a akú dobu žijeme, nečudoval by som že po „páde“ Londýna, by došlo aj na pád Wall Street-u na dôsledky tejto vojny.

  2. ricmund napsal:

    TAk jsi měl Honzo pravdu. Na tvá slova došlo :). Kluci to začínají vzdávat 😉

    https://ekonomika.idnes.cz/dluhy-zachranovanych-zemi-rostou-drg-/eko_euro.aspx?c=A130423_114923_ekonomika_fih

  3. VoDo napsal:

    Ricmund: to se mohli zeptat každýho Pepíka v hospodě jak to dopadne, opět se potvrzuje že politici jsou psychopati.

  4. ricmund napsal:

    VoDo: Otázka je jestli i voliči nejsou psychopati když volí takový kretény i když na naší obhajobu ono na výběr moc není jestli vůbec něco je. Mezi náma toho kdo by měl „koule“ na to říct co je potřeba opravdu udělat, tak ten dostane tak pět hlasů 😉

  5. diego004 napsal:

    Ricmund:
    – nekdo jako Margaret Thatcher se v EU urcite neobjevi, uz z toho duvodu, ze jsou u kormidla echt soudruzi
    – tzn. bude se dal jen lhat, stimulovat a tisknout 🙂

  6. maxik napsal:

    Celý projekt EU je řízený a vymyšlený Američany, aby mohli rozkrádat všechno co tu ještě po druhé světové válce zůstalo, ožebračit evropské státy po skončení studené války a dostat Evropany na kolena.

Přidat komentář