Co je původem? Řada komentářů dávala propad zlata do souvislosti s prodejem kyperského zlata. To však vůbec nemusí být pravda. Řada diskusních příspěvků zde na serveru je v diskusi pod tímto článkem. Tento svůj příspěvek jsem se rozhodl zveřejnit jako samostatný článek.
Může jít o jednu z rozhodujících bitev finanční války, nyní konkrétně o finišující boj mezi tím, jak se bude stanovovat cena zlata a stříbra, co bude určující. Zda určujícími zůstanou obchody s futures a podobně, nebo zda se určující stane cena stanovená při obchodech s fyzickým kovem.
Pokud vyhraje trh s fyzickým kovem, vystřelí cena drahých kovů vzhůru. Pokud převáží trh s deriváty, půjde cena drahých kovů do medvědího trhu. Osobně jsem zastáncem prvního scénáře.
Mimochodem, podívejte se tento měsíc starý článek – varuje před náhlým kolapsem cen drahých kovů, který bude následován explozivním růstem cen. V první části předpovědi se nemýlil – odpálené stopky jistě udělaly svoje – teď si vyčkejme na to, jak dopadne její druhá část.
Každopádně, v nejbližší době se připravme na jednu věc – toto je první ze série extrémních pohybů.
TOP 5 letošní vybrané články
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Ja si myslim ze je doopravdy byci trh historie, tady par postrehu:
1980-1982
propad z vrcholu o $410
rust o $285
propad o $450
celkovy propad $475
2011-2013
Propad z vrcholu o $400
rust o $270
Propad o $470
celkove $495
co bude nasledovat? Rust na $1550 a pote navrat k minimum k $1320
enjoy
Názorný popis pátečního vývoje:
https://news.sharpspixley.com/article/ross-norman-gold-crushed-by-400-tonnes-or-usd20-billion-of-selling-on-comex/159239/
Už není rok 1980, ted je tu Čína s rezervama 3,3 bilionu USD, za které si muže koupit veškeré zlato světa. Chystá se zavést měnu podloženou zlatem a tak nakupuje všechno fyzické zlato, které lze koupit a bude nakupovat. Z dlouhodobého hlediska je trend jasný.
VoDo:
porovnání let 180-82 s 2011-13
procentuálně je propad cen nyní poloviční proti 80. letům
Stále se mluví jen o Číně, ale co Írán – ten nemá takové zájmy? Je to asi měnová válka. ÍRÁN (bojuje s USA) by při růstu cen zlata poškodil nejen postavení dolaru, o což jim jde dlouhodobě, ale zároveň za tím může být snaha zhodnotit zlaté zásoby v ÍRÁNSKÉ NÁRODNÍ BANCE, což se nyní jaksi nedaří. Z pohledu USA je naopak výhodné zlato srážet, a to nejen kvůli vracení zlatých cihel Němcům, ale hlavně pro cíl poškozování íránského bankovního soukolí těžce zkoušeného odpojením od SWIFTu a barterovými obchody. Nevím proč dosud nikdo z analytiků nenapsal na http://www.cbi.ir dotaz ohledně těch nejasností ve světových statistikách. Co když právě Bánk-e mellí-ye Írán prodávala na volném trhu zlato, protože jinak nemůže. Kde končí platby za ropu a další zboží? V tresorech Íránské národní banky a nebo na trhu?
Chtěl bych ještě upozornit, že přes velikou propagandu o znehodnocování íránské měny (údajně z důvodu amerických sankcí), kterou šíří náš rozhlas a televize, se ale ve skutečnosti o tak podstatné poškození měny nejednalo a nikdy tam neproběhla denominace, tj. umazávání nul.
Deetiik tu spomínal Čínu a o jej rezervnej mene, tak pošlem článok o BRICS.
Jak vlastne na tom ted jsme s rustem zasoby zlata? Vseobecne je znamo, ze zlato nejde „rychle dotisknout“, ale nezposobily cinske hromadne nakupy zlatych dolu nekde paniku? Vsechny statistiky co jsem nasel jsou stare typicky 3 roky+
Čínské nákupy dolu stahují nabídku z trhu. Takže by nemely způsobit pad ceny zlata.
Tady je vysvětlení dle Chrise Martensona:
https://www.peakprosperity.com/blog/81535/gold-slam-massive-wealth-transfer-our-pockets-banks
Ono je vcelku jedno proč zlato padá a kdo za tím stojí, hlavní je cena a ta jde dolu a není tomu konce.
zajimala by me stejna vizualizace na to kolik zlata bylo tento tyden short
https://www.investicniweb.cz/zpravy/graf-dne/2013/1/23/grafika-dne-takhle-vypada-vsechno-zlato-na-svete/
https://armstrongeconomics.com/2013/04/17/gold-the-conspiracy-theories-what-about-etfs/
Clanek o emocich je fakt na rade, protoze vidim, ze dost prispevatelu v tomhle tape a zivot sam je oproti tradingu jeste vyssi level. A kdyz vidim jake emoce vali tady, tak co potom doutna pod poklickou „normalniho“ zivota. 🙂
Dobrý článek, díky za něj. I když zrovna od Armstronga jsem takový nečekal.
Proc ne? Armstrong v tomhle duchu pise poslednich 7 let co ho sleduju.
Poptavka po fyzicke forme roste
https://www.kitco.com/ind/Hug/20130417.html a jeste jeden clanek v cestine (i kdyz osobne s autorem nesouhlasim, technicka analyza hovori jasne)
https://www.zlaterezervy.cz/clanky/analyzy-komentare/soucasny-medvedi-sentiment-na-trhu-zlata-a-stribra-je-postaven-na-chatrnych-zakladech
Johndow ďakujem za články.
Kontrolné otázky pre pochybovačov:
-čo sa stane s cenou zlatých kovov na burze ak dodávatelia začnú hlásiť nedostatok?
-ako dlho dokážu po tejto udalosti držať relatívne nízku cenu zlata a striebra dole zarytí manipulátori?
Oracle: myslim ze ides dobrym smerom :-). Tie nechutne manipulacie cez naked shortovanie vytvaraju nerovnovazny stav na trhu papieroveho zlata, ktore s fyzickym zlatom uz davno nema nic spolocneho okrem slova GOLD. Ten nerovnovazny stav ale musi mat vplyv na taziarov, ktori budu jeden po druhom krachovat, pretoze sa im nevyplati za taku cenu dodavat. Otazka je, kde sa nachadza rovnovaha medzi takto vytvorenym dopytom (BRICS stale skupuje vecsinu z toho co sa vytazi) a financnymi prostriedkami manipulatorov. Myslim ze aj vzhladom na v podstate neobmedzene penazne prostriedky bank zivene „perpetuum mobile“ dlhom tam bude nejaka hranica. Plus jak sa v clanku pise (https://www.zlaterezervy.cz/clanky/analyzy-komentare/soucasny-medvedi-sentiment-na-trhu-zlata-a-stribra-je-postaven-na-chatrnych-zakladech), zase az tak hlboko nechcu s cenou dole, lebo potom by sa radovala len Cina, India ci Rusko. Myslim ze ide cisto len o snahu sposobit sok a otriast doverou v „bezpecny pristav“. Preto by som radil vyuzit nizkej ceny a kupovat. Nie je vylucene ze tych sokov bude kratkodobo viac, ale z dlhodobeho hladiska nie je o com..
Poptávka po zlatě klesla, tudíž klesla i cena. Pár těžařů krachne. Normální business cyklus.
johndow: technicka analyza jasne hovori o tom zadna, ale uz jsi zapomnel napsat co podle tebe hovori.. Takze? Neboj se to zkusit, ale at to ma hlavu a patu a ne jako tudlenc hledajici se kolega.
TA hovoří o novém bear marketu pro dalších cca 20 let.
Presne co ted psal vodo jsem mel v planu napsat. Technicky proste Bear market je, https://www.kitco.com/reports/template_jimw.htm graf gold1, klesajici lokalni maxima, a high volume pri velkem poklesu bude ted velkym nepritelem rustu. O cem muzeme spekulovat je zda je to Bear market ,,opravdovy,, nebo ,,manipulovany,,. Ceny zacinaji byt hodne lakave, ale stejne bych byl s nakupem opatrny. (pri volnem casch bych nalil max 1/3 pokud bych mel strach ze to ted uz pujde nahoru, ale i kdyby mel rust opet nastat, bude provazen serii zaskubu na obe strany a proto bych s nakupem nespechal) Sice to asi doleze zpet na 1,5k, ale podle grafu je velka sance ze to pujde pomalu dolu az nekam k 1k.
Když bych si měl tipnout jak to bude tak následovně. Plácání se u dnešních cen ještě pár týdnů a to z důvodu stále přítomných bull zastánců, při výplachu na akciích může zlato sletět klidně k 1200 a vůbec bych se nedivil následnýmu růstu k 1550 v době kdy i akcie budou vrcholit, no a pak výplach k tisícovce. Dalších dvacet let bude nudných s postupným klesáním ceny v reálných cenách podstatným. Teď mluvím o ceně v USD v CZK vrchol klidně ještě uvidíme.
Já bych to viděl trochu jinak než VoDo,podle mě je vše řízeno dostupností ropy a dalších fosilů,prostě na vytěžení,vyčištění atd nějakého kovu je potřeba nějaká energie(a lidská práce),jestliže je dostupná,cena klesá,což je nyní,během nějakého času ovšem např ropa se bude otáčet,její cena je pro amíky řekněme pod 80 usd za barel neudržitelná a všechny kovy ji budou pěkně následovat.No a kardinální otázka zní- bude ropa a spol za 10 nebo 20 let třeba za 50 usd?
Kubik energia a cena ľudskej práce je len polovica otázky, druhou polovicou otázky je technológia, výdatnosť náleziska a cena zlata na trhu. Inými slovami keď cena zlata je vysoká, energie máte dostatok a máte veľmi účinnú a ekologickú technológiu tak oplatí ťažiť aj také náleziská kde nájdete len 1 OZ v 10 000 tonách vyťaženého materiálu.
Čo sa týka zlata, burza nemusí odrážať skutočný stav vecí, lebo podľa tohoto článku: https://www.globalresearch.ca/paper-gold-market-collapses-scarcity-of-physical-gold-for-sale-in-asia/5331570 majú Ázijský dodávatelia problémy dodať zlato, dodávam najväčší Holandský dodávateľ zatrhol predaj zlata (tí ktorý kúpili certifikát, nedostanú svoje zlato). Článok našepkáva, že vydavatelia tých zlatých/striborných certifikátov pracujú podobným leveridge-om ako banky (1:25/26= zlata:certifikátov), možno väčším.
Keď sa potom rozkríkne že nie je dosť fyzického zlata(striebra), tak najprv cena vyletí do stratosféry a potom burza skolabuje.
Čo sa týka ropy, táto otázka je na dlhšiu úvahu.
https://zpravy.kurzy.cz/350161-zlata-bublina-aneb-co-si-pocne-zlato-bez-svetovych-krizi-a-tisteni-penez/
OK, ale co si mam predstavit pod pojmem burza zkolabuje, zlato se bude nakupovat a prodavat porad. Nebo je tim myslena akciova burza? nebo jen COMEX?
Jinak libi se mi rada na zaver, Our suggestion: if you hold paper gold, contact your broker and convert it into physical gold.
Vzhledem k tomu, co předvádějí světové centrální banky pod vedením Bena Bernankeho, musí jít cenné kovy zákonitě na nové rekordy. Je to nevyhnutelné.
Pro většinu populace bude horší skutečnost, že poletí vzhůru i ceny potravin. Ale noviny budou psát, že Ben dělá dobrou práci a vlastně to tady všechno zachraňuje…
Nemusi, ale bude trvat par let nez si to i posledni goldbug pripusti, tak jako pred lety, kdy se jeste v roce 1988 zlato vratilo na 507 a az pak postupne klesalo dalsich dvanact let. 1980 vrchol, pad na 300 za dva roky, vystrel na 520 z kraje 1983, sesun na 280 v roce 1985, pak ten rust na 507 po tri leta.
https://goldprice.org/charts/history/gold_all_data_o_usd.png
Ještě nikdy nikdo v historii nevrhal na trh nekryté biliony, jak to dnes činí světové centrální banky. Propad cen drahých kovů tedy nemá vůbec žádné opodstatnění.
Americký dluh roste tak divoce, že to pro dolar zkrátka dobře skončit nemůže. Cenné kovy zůstanou jedinými penězi, v nichž má cenu spořit.
Je treba brat s rezervou
https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2010-nejvetsi-holandska-banka-oznamila-klientum-ze-nedoda-jejich-zlato
Vidím,že jsem nebyl pochopen v otázce,jestli bude ropa za deset či 20 let stát 50 usd-podle mě nebude,její cena asi poroste ale dolů nepůjde-je to dané její dostupností kdy se těží z větších hloubek pod mořem,s dražšími technologiemi a většími ekologickými zátěžemi,za přispění přísunu energie z plynu(ten zase bude chybět při vytápění a výrobě elektřiny),za masivní spotřeby vody a na vytěženou ropu se tedy spotřebovává stále více energie,kterou musíme dodat.A jestli poroste cena ropy,poroste cena kovů,protože na těžbu a zpracování se tato komodita používá,bez energie to už nyní nejde.
Johndow, mal som na mysli burzu so zlatými certifikátmi.
Kubik položili ste otázku z dosť komplikovanej tematiky energetického zabezpečenia.
Ropa sa v súčasnosti používa z cca 90% ako palivo a mazivo, zbytok sa používa na výrobu plastov, pokiaľ sa za ďalších 10-20 rokov objaví technológia ktorá sa etabluje a vytlačí ropu a zemný plyn z pozície energetického nosiča, tak sa môže stáť, že ropa bude stáť na trhu 50 USD za barel. Na druhú stranu ľahko prístupné, kvalitné a výdatné náleziská už nie sú resp. sa nenašli (je jedno či veríte na anorganický alebo na organický pôvod ropy), proste lacná ropa dochádza.
Tretia vec, technológia ťažby umožňuje ťažiť ropu aj tam kde to doteraz nešlo alebo vyťažili všetko so starými technológiami čo sa dalo na starých náleziskách.
oracle-pořád sleduji ty nové převratné technologie,třeba na bázi studené fůze a fabrika na generátory v usa měla jet minulý podzim,chtěl jsem si ho objednat a velký kulový.Takže ten technologický pokrok vidíte v čem?
Kubik nemusí to byť zrovna studená fúzia. Na druhú stranu odstartovať továreň na technológiu, ktorá ničí monopol/oligopol olejárskych firiem nie je zrovna najľahšia vec.
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2317492/zlato-koriguje-diky-indicke-poptavce-tezare-cekaji-zle-casy.html
https://trhy.mesec.cz/clanky/zlato-nekupujte-pokud-verite-politikum/
Pokud chcete nezaujaté informace o zlatu navštivte http://www.ozlatu.cz