Proč dosud nezačala válka s Íránem?

Že vývoj situace kolem Íránu je bitvou probíhající globální finanční války, to pro čtenáře tohoto webu není nová informace. Tady se nehraje pouze o Írán a jeho jaderný program. Jaderný program může být jen záminkou. Hlavním „zločinem“ Íránu je prodej ropy za jinou měnu než americký dolar, podobně jako tomu bylo u Iráku.

Irák byl poražen relativně rychle. Proč to váhání u Íránu? Protože Írán je pro útok mnohem horším cílem než Írán. Vzhledem k mnohonásobně větší rozloze výrazně hornatějšímu terénu jsou jakékoliv vojenské operace proti Íránu mnohem komplikovanější. K tomu přičtěme skutečnost, že Írán je třikrát lidnatější než Irák, má 72 miliónů obyvatel (ze zemí EU je lidnatější pouze Německo) a máte tu výrazně větší požadavek na vojenskou sílu nutnou k útoku.

Podívejme se, jak se „daří“ americkým jednotkám v mnohem menším Afghánistánu. V Íránu by to nebylo o nic lepší. Proto se podle mého názoru zatím k útoku nikdo neodvážil. „Blitzkrieg“ je v tomto případě nerealizovatelný.

Proto se Spojené státy zaměřují na finanční blokádu země, ropná embarga a další nástroje tohoto druhu. Klasická vojenská intervence by se totiž mohla obrátit proti Spojeným státům, když by spojenci Íránu zesílily finanční válku proti nim. Proto to vyčkávání.

 

 

Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Tagy:
Komentáře
  1. Jan Altman napsal:

    No musím říct, že jsem nikdy ani neuvažoval o tom, že by USA chtěly Irán fyzicky obsadit.
    Nikdy o tom snad ani nemluvil nikdo jiný. Řeč byla vždy jen o tom, zda USA či Izrael nezaútočí ze vzduchu na Iránská jaderná zařízení.
    Pokud je cílem i něco víc (zlomení i konvenční vojenské moci Iránu, narušení mocenských struktur, znemožnení blokády Hormuzského průlivu, atd…), tak snad stačí rozšířit bombardování i na letiště, námořní základny, protiletadlovou obranu, ministerstva a další mocenská centra, atd…
    To podle mne bude stačit na uvržení Iránu v chaos, dost pravděpodobně tam pak vypukne boj o moc, nebo dokonce občanská válka. A USA nebudou riskovat životy svých vojáků (dost citlivé vnitropolitické téma), ani se neutopí ve vleklém a drahém konfliktu. Jen nasadí rakety, bombardéry, satelity, hackery a drony.
    Ale evidentně se jim nechce ani do tohoto (a do pozemní války se jim chce ještě tak 1000x méně) – ne z respektu k lidským životům a mezinárodnímu právu, ale zkrátka proto, že ceny ropy by vylétly nahoru, burza by propadla panice, bylo by po křehkém „oživení“.

  2. Jan Dvořák napsal:

    Mluví se výhradně o útoku na jaderná zařízení, souhlas. Věří ale někdo tomu, že by zůstalo u jednorázového útoku a tím by vše skončilo? Já tedy ne.

  3. Jan Altman napsal:

    No to záleží hlavně na tom, čeho chtějí USA dosáhnout.
    Pokud chtějí:
    – Odvrátit jadernou hrozbu od Izraele
    – Zničit námořní a letecké síly Iránu, aby nemohl blokovat úžinu
    – Zamezit mu prodávat ropu
    – Vyvolat chaos, bouře, boj o moc
    … tak na to podle mne vystačí s leteckými údery kombinovanými s námořní blokádou.

    Pokud chtějí víc – nastolit loutkový režim, začít težit ropu ve vlastní režíí, atd… pak tam musí vstoupit mariňák.

    Ale já si jednak myslím, že to druhé nijak moc nechtějí (iránskou ropu k ničemu nepotřebují) a jednak náklady a rizika této druhé varianty jsou řádově vyšší, než u varianty první.

    Podle mne prostě oficiálně budou eliminovat iránskou jadernou hrozbu a vedle jaderných zařízení „omylem“ vybombardují i přístavy, letiště, genštáb, gardistické základny, rafinerie, atd… Pak akci oficiálně ukončí a přejdou na etapu 2, která bude Irán držet na kolenou: námořní blokáda a bezletová zóna. To je skoro nic nebude stát, domů nebudou putovat rakve plné „našich hochů“, hrozba prodeje ropy za RMB a Au zmizí a hlad a chaos nakonec povedou ke změně režimu – a režim horší, než v Libyi a za chvíli v Syrii (AlQueeda) tím asi nevznikne.

  4. johndow napsal:

    Íránci nesmějí nově ze země vyvážet zlato bez povolení centrální banky. Omezení je snahou vlády v Teheránu zastavit export bohatství ze země, na kterou dopadají sankce uvalené Západem (ČTK)

  5. Jan Dvořák napsal:

    Tomu se nedivím

Přidat komentář