Před pár dny vydala Mezinárodní energetická agentura (IEA) svůj výhled World Energy Outlook 2012 na světovém trhu energií do r. 2035. IEA je mezivládní poradenská agentura v oblasti energií se sídlem v Paříži, která vznikla v r. 1974 po ropné krizi v r. 1973. Čítá 28 členů ze zemí OECD a členem je rovněž Česká republika. V tomto reportu se vyskytuje předpověď fundamentální změny na světovém trhu a to se týká hlavně USA, Kanady a Iráku. Podle IEA se USA stanou do r. 2020 největším světovým producentem ropy a dostanou se tak před Saudskou Arábii, avšak i když podniknou zásasní kroky k omezení závislosti na této komoditě, zůstanou čistým importérem. Tento posun na žebříčku pak vyplývá z uplatnění nekonvenčních metod těžby hydraulické frakturace, horizontálních vrtů u ropy a zemního plynu v USA a také z nalezišť ropy z asfaltových písků v Kanadě. Již jsme na serveru psali o otazníku kolem životnosti těchto „nových“ vrtů, takže zpráva IEA je zajimavá. Ještě zajímavější je však předpověď ohledně Iráku. Ten podle reportu bude zodpovědný za 45% podílu na růstu ve světové produkci a dostane se tak před Rusko. Z hlediska mezinárodního obchodu pak bude 90% ropy z oblasti Středního východu exportováno do Asie. Do r. 2035 pak v reálných cenách 2011 cena ropy vzroste na 125 USD za barel, v nominálních (ty tzv. na visačce, které uvidí zákazník) pak to bude představovat v r. 2035 215 USD za barel! V podstatě existují 3 scénáře vývoje v této oblasti podle IEA. 1. ten současný bez jakékoliv změny do budoucna. 2. scénář „nových politik“, tj. současný vývoj plus uplatnění dohodnutých změn směřujících k redukci CO2 emisí a 3. nejméně pravděpodobný scénář zvaný 450 (název viz. podle tzv. částic na milión CO2 v problematice globálního oteplování), který zahrnuje iniciativu limitovat globální oteplení v dlouhém období na max. 2 stupně Celsia. I kdyby došlo k naplnění scénaře č. 3, tak v r. 2030 by stále, i po např. větším využití biopaliv, byl podíl ropy a zemního plynu na světovém energetikém mixu kolem 49%. Podívejme se na grafické vyjádření těchto scénářů (vrchní křivka vývoj poptávky, spodní křivka odhad vývoje ceny):
Zdroj: IEA
Obecně, poptávka po energiích do r. 2035 vzroste o třetinu. Čína, Indie a Střední východ budou na tomto růstu participovat ze 60%. Naopak v zemích OECD se moc nezmění, ale zase zde dojde k většímu využívání zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie.
U zemního plynu se celosvětová potávka zvýší do r. 2035 na 5 biliónů metrů krychlových, kde polovina tohoto nárůstu bude z nekonvenčních zdrojů. Nejvíce produkce pak bude pocházet z USA, Austrálie a Číny. Opět, třikrát větší nárůst poptávky bude ze zemí mimo OECD. Čína, Indie a Střední východ budou tvořit hlavní složku tohoto růstu poptávky. Opět zde figuruje Irák, který se údajně stane jedním z klíčových dodavatelů plynu na evropské trhy (zásoby se prý v severní části Iráku pohybují na 2-6 bilónech metrech krychlových).
U elektříny bude světová poptávka růst nejrychleji. Spotřeba se má zvýšit do r. 2035 o cca 70% na 32 tis. TWh. Přes 80% růstu této poptávky bude pocházet z Číny a Indie. Průměrné reálné ceny elektřiny se mají zvýšit o 15%. Nejdražší ceny budou v Evropě a Japonsku, nejnižší pak v Číně a USA.
Uhlí zůstane hlavním zdrojem suroviny pro výrobu energie, i když se zvýší poměr využití ropy a zemního plynu. Světová poptávka po uhlí se zvýší o 21% a bude koncentrována především z Číny a Indie. Naopak v zemích OECD se podíl využití uhlí výrazněji sníží a bude v r. 2035 zhruba poloviční oproti dnešnímu stavu. Celkově podíl uhlí na světové výrobě el. energie bude 33%, podíl zemního plynu se pak např. odhaduje na 23%.
Naopak IEA není moc optimistická ohledně využití nukleárních zdrojů do budoucna. Očekává se oproti předchozímu reportu, že do r. 2035 bude nukleární kapacita 580 GW, což je o 50 GW méně než odhad minulý rok.
Opakem je pak odhad využití obnovitelných zdrojů na výrobě energie z 20% na podíl 31% z celkové světové energie do r. 2035. Polovina z tohoto nárůstu připadne na hydroelektrárny, čtvrtina na větrné zdroje a kolem 7,5% na solární energii.
Podle IEA se bude výroba energie velmi náročná na vodní zdroje, hlavně pak při získávání ropy a zemního plynu. Poptávka po vodních zdrojích se má dokonce zvýšit dvakrát více než poptávka po energiích samotných a tak se dostáváme k otázce, zda se voda nestane nakonec velmi drahou komoditou, kterou uvidíme jako kontrakt na parketech a platformách burz?
Už jsme zmínili očekávání IEA, že se USA stane největším světovým producentem ropy. Zásoby z důvodu nových těžebních praktik rostou, i když je otázka, zda se nejdná spíše o vliv značně zredukované poptávky vlivem slabého růstu ekonomiky a také ekomomičtějším využitím paliva v dopravě? Nicméně, je zajímavé sledovat opětovný nárůst ceny spreadu mezi evropským kontraktem ropy Brent na burze ICE v Londýně a americkým WTI kontraktem na burze NYMEX. Pojďme se na závěr na tento podívat za poslední měsíce (denní data):
Pohled na penzijní reformu
Aktuální investiční trilogie:
Hledáme nejlepší články čtenářů:
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
„limitovat globální oteplení v dlouhém období na max. 2 stupně Celsia“
Pěkně nabubřele stanovený cíl. Lidi a lidstvo si rádo lže do kapsy o vlastních schopnostech.
Pro střednědobou budoucnost je nejdůležitější vývoj v USA – shale gas and oil. Pokud mají producenti pravdu, tak bude pro spotřebitele a ekonomiku veselo. Ale je dost názorů, že to je celé hoax. Rezerv je možná mnohem méně než se tvrdí a hlavně ekonomika jejich těžby není tak příznivá, jak se věří (výkonnost shale vrtů klesá prudčeji, než se dříve předpokládalo).
Ano, tady souhlas, se shale gas & oil uvidime, zda je to dlouhodobe udrzitene…spise bych vsadil na ty kanadske pisky. A taky je otazka, co se stane, az Saudska Arabie nebude moci delat ropnou QE…prece to je neco jineho nez „papirova“ QE…