Petr Svoboda: Contingency planning – bankrot brokera

V diskuzi pod článkem Martina Kopáčka Kyperská krize z pohledu tradera došlo i na téma bankrotu brokera. Osobně mi tato otázka také dělá starosti. A že to není jen hypotetická otázka, nám ukázal případ MF Global.

S tématem bankrotu brokera souvisí i otázka systémového kolapsu a kurzových rizik. Níže uvádím své poznatky, pocity a plány, aniž bych si dovolil tvrdit, že jsou správné. Podotýkám, že používám Interactive Brokers.

– Netřeba si myslet, že pokud používám amerického brokera, pak musím používat USD (viz Ives ve zmíněné diskuzi). Pokud jsem aktivní obchodník a často mám na účtu hodně hotovosti, můžu ji mít v jakékoliv měně. Jsem-li přesvědčen, že USD se do měsíce položí, můžu držet hotovost třeba v CZK. Nákupy v USD jsou pak realizovány půjčenými penězi a broker mi za ně účtuje úrok. Je však nízký, tuším asi 1% u USD. Já pro tyto účely používám hlavně CAD.

– Brokerské účty jsou pojištěny (SIPC). Pokud se v poslední době nic nezměnilo, limit je 500 000 USD, z toho 100 000 USD hotovost. Někde jsem četl, že teď je limit na hotovost 250 000 USD, takže možná byla změna, ale neověřoval jsem to.

– Samozřejmě, každá pojistka je jen tak dobrá, jako je pojistitel. Tvrdím to již dlouho a říkám to i low-risk kamarádům, kteří mají akorát tak spořicí účty. Kyperské události z minulého týdne mi daly za pravdu.

– Spousta lepších (a dražších) brokerů je pojištěna ještě komerčně nad rámec SIPC. Výše pojištěné částky se liší podle brokera. Důvěřuji tomu asi tak, jako CDS u AIG. Možná by to pomohlo při krachu malého brokera. Při systémové krizi a krachu větších brokerů krachne i pojistitel. Komu nestačí 500 000 USD limit, tak raději rozprostřít portfolio na více brokerů.

– Pozor! Pojištění se vztahuje jen na cash accounts. U margin accounts je to složitější a s ochranou v zásadě počítat nelze. Mám proto oba typy účtů a kdykoliv začíná být dusno, převádím skoro vše na cash account. Jakmile se situace uklidní, přesypávám zpět na margin account. Je to snadné, rychlé a bezplatné, ale dělá to nepořádek v reportingu.

– V zákonech o SIPC jsou jakési výhrady ohledně podvodů na straně brokera. Je to složitá právničina, které moc nerozumím, ale může z toho být další omezení pojistného plnění. Podvody jsou dnes běžný modus operandi na Wall Streetu, obávám se.

– Historicky vzato, nejlépe bývá chráněno majetkové právo, pokud jde o fyzický nefinanční majetek. Fyzické majetky a firmy se po válkách či revolucích vracely. Co měl kdo kdysi v bance na účtu, nikoho nezajímá. Akcie představují částečnou držbu firmy, tedy fyzického (sort of) majetku a tedy i bezpečí.

– Problém je, že pokud si u brokera koupíte akcii, tak je registrována na jméno brokera, nikoliv na vás. Tzv. street name registration. Po případné finanční revoluci/kolapsu se těžko budete domáhat vlastnického práva. To se dá řešit buď obstaráním si akcií v papírové formě (dnes už má ale jen málo firem) nebo pomocí tzv. direct registration. To je oblast, kterou nemám zatím vyzkoušenu, ale chystám se na to. Brokeři nemají direct registration rádi a údajně (na internetu jedna paní povídala) v tomto kladou svým klientům administrativní překážky.

– Můj plán pro nejisté doby je tedy následující

1. Jakmile ve vzduchu zavětřím finanční kolaps (brokera nebo systémový), převést pozice z margin accountu na cash account. Samozřejmě může být nezbytné předem něco zavřít (např. shorty).

2. Pokud je v cash více než 100k, pak nakoupit akcie. Je dobré mít předem promyšleny vhodné tituly na dlouhodobé držení (nevím, jak dlouho v případě skutečného krachu nebudu moci s účtem u brokera manipulovat, může to být mnoho let).

3. Zařídit si direct registration. To je nejslabší bod plánu, zatím bohužel nevím, jak je to nákladné a časově náročné – spousta poplachů bude planých, takže direct registrované akcie budu chtít brzy zase prodat.

4. V době pokrizové konsolidace by mělo být relativně snadné soudně se domoci vlastnického práva k direct registered akciím bez ohledu na to, jak se k tomu postaví SIPC a zda broker podváděl. U street name registered akcií to bude problematické (akcie byly před krachem nejspíš půjčeny a již mají jiného právoplatného majitele). Návrat cash do 100k je nepravděpodobný (v případě krachu pojistitele=státu), nad 100k je vyloučen.

– Alternativou může být rychlé vystoupení z některých pozic a výběr hotovosti v papírkách. Tuto možnost jsem dosud zavrhoval pro možnou zdlouhavost. Ale protože nově je možné u IB dělat fundace a withdrawals přes HSBC Praha, tak tato možnost by mohla stát v některých případech za úvahu.

Vše výše uvedené přirozeně předpokládá, že blížící se problémy vytuším. Kdo si myslí, že to nejde, musí mít vše na cash accountu a direct registrováno. To ale znamená zříci se možností aktivního investování/tradingu a držet se strategie buy and pray.

Uvítám postřehy ostatních čtenářů, zejména pak informace a zkušenosti ohledně direct registration.

 

Petr Svoboda

P.S.

Pokud bych se měl stát vítězem stříbrňáku či zlaťáku, pak prosím věnovat výhru (fiat ekvivalent) na dobročinné účely, konkrétně zde https://postbellum.cz/cz/podporte-nas/jak-nas-muzete-podporit.aspx

 

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Proto je asi nejlepší možnost ochrany učit se trading, když vám všechno zaberou tak stačí vydělat nějaký šušně a začít zase rozmnožovat.

  2. Oracle napsal:

    Keďže Obama je prezidentom, tak USD nepadne pokiaľ on bude na mieste. Nechcem ho chváliť ako je dobrý, ale je chytrejší respektívne jeho tým je chytrejší ako bol Bushov či by bol Romneyho.

    Typujem že skôr spadne € do 3-6 mesiacov, „Cyperské riešenie“ urobí svoje, poslal som o tom aj článok.

  3. Jan Dvořák napsal:

    Oracle, článek je zařazen na příští úterý

  4. Mattoni napsal:

    Považuju za lehce naivní si myslet, že se o problémech brokera člověk dozví včas, aby stihl převést peníze z margin account na cash account. Když na to přijde, dozvíme se o tom, tak jako vždycky, o víkendu. Tudíž převedeme prdlajs.

    Direct registration pro ty, kdo jedou akcie, by asi stálo za prozkoumání.

    Jinak si myslím, že se ubránit moc nedá. Jedinná věc, která se dá udělat, je rozdělit větší účet na menší a mít je u jiných brokerů navzájem neprovázaných. Důležité ale je, aby ty peníze ležely i v jiných bankách, což už tak jednoduché není. Na prdlačku je, když sice budu mít např. 3 účty, ale v konečným výsledku se všechny peníze sejdou v JP Morgan Chase… Optimální by bylo diverzifikaci provádět i v rámci států/měn a pak se smířit s tím, že o některý nebo i více účtů můžete přijít, ale musel by to být fakt velký průser, abyste přišli o všechno.

  5. VoDo napsal:

    Souhlas s Mattoni, já mám účty v Česku, USA a v Austrálii a stříbro pod matrací.

  6. Sid napsal:

    Se zájmem jsem si článek přečetl, dal bych mu hlas ale nemám účet na fejsbůku, jde-li hlasovat jinak budu rád za info.
    Taky o těchto souvislostech přemýšlím a jako jedna z vhodných forem zajištění se mi jeví držet fyzické zlato. Samozřejmě je to hodně těžkopádné, nedá se s tím dále prakticky obchodovat. Všichni si domyslí rizika s tím spojená včetně toho, že v budoucnu může být zlato konfiskováno atd. Ale je to pro předmětný případ v mých očích nejjistější zajištění, protože pokud opravdu nastane systémový kolaps, potom nějaké pojištění nepřipadá v úvahu.
    Varianta další je účty u brokera vybrat, prachy roztočit, a nastoupit do zaměstnání, třeba jako noční hlídač v mlékárnách. Potom takovéto úvahy nebudou zbytečně zatěžovat mysl.

  7. Oracle napsal:

    Pán Dvorák, keď utorok tak v utorok, snáď dovtedy € sa nezrúti. 😉

    Mattoni pravda, o budúcom krachu brokera sa človek nedozvie, ani o blížiacom krachu banky.

  8. VoDo napsal:

    Sid: investice do vzdělání je napořád.

  9. Oracle napsal:

    Sid v knihe/eseji Jak prežít ekonomický kolaps autor odporúča kúpiť 8-9 karátové zlaté (bez kameňa) šperky či čisté strieborné šperky.

    Štát to totiž ťažko nájde právne odôvodnenie na zabavenie šperkov, čisté zlato a striebro môže zabaviť.

  10. Alzheimer napsal:

    VoDo nic není napořád.

  11. plukin napsal:

    Ono to bude jeste zajimavejsi nez jsem si myslel, rychle jsem si zagooglil kolik vlastne je ten SIPC limit a vypada to ze to zalezi podle brokera.
    Btw zaujal me link ze Scottrade:
    https://www.scottrade.com/investment-products/account-types/asset-protection.html
    Kde dole pod carou maji vyjimky..me tak prinde ze z toho vyjmuli uplne vsecko, klasicka „pojistovna“ :))
    Btw brokerske ucty pojisteny jsou, ale ne vsecky, SIPC je non profit a neni to zakonna pojistka, ta neexistuje.
    Uz jsem tu drive psal, ze podle me nejlepsi ochrana pro aktivnejsi obchodniky je mit na uctu minimum. Uz jenom proto ze jakes takes pojisteni existuje jenom pro akcie.
    Futka, ani forex vubec, byt futka mely pri vyporadani prednost jak ukazal priklad PFG.
    Vyber hotovosti je sice reseni, sam jsem mel tuseni ze mam vypadnout z PFG nez krachlo..lec to v te dobe nedavalo rozum jak uz to tak s intuici byva a „nechtelo se mi hledat noveho brokera kdyz mi tenhle celou dobu vyhovoval“ tak jsem to ignoroval. Bylo to tak mesic dopredu, stihlo by se to. Zkusenost pro priste. :)) A od te doby jsem se naucil, ze intuice natrenovat jde, takze tem co je to zajima, vrele doporucuju! Hodi se to a bude cim dal vice mam ten pocit..
    Armstrong doporucuje fyzikou drzbu akcii, pri krachu systemu se s digitalnimi zaznamy muze stat cokoliv.

  12. Jan Altman napsal:

    Trochu offtopic: nedávno mi jeden známý pěl ódy na ETORO.COM a v zápětí jiný známý mi na tom nezávisle tvrdil, jak to úspěšně používá. Víte o tom nekdo něco?

    Tak jsem vytušil, že to je asi dobré na hraní si s drobnými penězi a také že to v takovém případě asi šetří náklady/poplatky, protože peníze tam jde posílat PayPalem. Ale to je tak vše…

  13. VoDo napsal:

    ja si hraju s plus500

  14. Jan Dvořák napsal:

    Slyším to prvně

  15. sinuhe napsal:

    Tiež podobne uvažujem, od minuloročného leta. Keď som kontaktoval svojho brokera, tak mi bolo povedané, že akcie môžem previezť len na kapitálový účet v inej banke. Poplatok za prevod jednej pozície v akciách je 50Eur, aspoň u toho môjho, akcií mám u 9tich spoločností, takže celkové poplatky pri otvorení pozície+prevod vzhľadom na veľkosť mojich pozícií sú značné, ale možno to aj tak stojí zato. Ďalej som sa v tom nevŕtal, ale impulzom pre mňa bolo video od Takeo Silva, keď radil previesť akcie na vlastné meno a tu je tuším to direct alebo tiež odporúčal zistiť si čo najzdravšiu banku a previesť na street registráciu, tuším niečo také. Každopádne to vnímam ako veľmi dôležitú vec a brokera by som tiež najradšej poslal…

  16. VoDo napsal:

    Bezpečnost akcií podle mě nemá cenu řešit. Když vás budou chtít okrást tak to udělají ikdyž budete mít akcie v ruce. Třeba tak že vydají tolik nových akcií že staré nebudou mít cenu a politici k tomu určitě bez problému vydají zákon který bude krýt případný žaloby. Jasně neodnese to každý ale odnese to každý jeden drobný investor. Když někdo očekává kolaps tak souhlasím s držením zlata. Nakonec to třeba udělají tak že kdo si nepřevede akcie od bank do státem
    posvědcených indtitucí, na důchod, tak o to přijde hned a ti co to převedou o to přijdou za pár let po nich až to bude vykradený nebo znárodněný.

  17. plukin napsal:

    On je tohle dost vysokej level a nevypada to ze my tady jednotlive moc tusime co opravdu s tim, brainstorming je fajn, ale tohle chce zkusenosti v oboru, znalosti od zdroje atd. By stalo za to dat do kupy par podobne smyslejicich a za zavrenymi dvermi zjistit jak tohle resi profici. Muze to stat i dost penez, pro me samotneho je to v soucasne dobe mimo dosah, ale spolecnyma silama je mozne vsecko. Navic mi to prinde jako jedina rozumna vec nez tady hadat z ruky. Z banky zkusenost nemam, broker jsem taky nebyl, politik taky ne ani historik..jsem jenom trader ktery chce spojit sily a mit tak slusnou sanci s uspechem navigovat rozbourenejsimi vodami. Ma nekdo zajem?

  18. plukin napsal:

    Kdyz nad tim tak uvazuju tak znam minimalne 5-6 lidi kteri by do tohohle mohli a meli vnest vice svetla protoze se jich to primo dotyka, ale sam jsem na to ted malej.

  19. sinuhe napsal:

    Áno,VoDo, ale o tom tak celkom reč nebola, hoci počítam aj s týmto scenárom. Ja osobne vsádzam na istotu, fyzické drahé kovy, ale mám časť určenú aj na akcie, tie spoločnosti sú rozmiestnené na viacerých kontinentoch a preto by som o nich nerád prišiel len z toho titulu, že budem podvedený brokerom, krachom banky a pod, hoci najväčší problém vidím v štátoch, ktoré to dovolia, pretože sú tiež insolventné.

Přidat komentář