Peter Uhrin: Čo sa deje a bude diať so zlatom

Kilovka zlata

Toto je poslední článek soutěže čtenářů v roce 2013. Další články jsou vítány, budou publikovány v dubnu.

 

V posledných týždňoch (a mesiacoch) zaznamenávajú drahé kovy pokles a výnimkou nie je ani zlato.

Po tom čo zlato dosiahlo v septembri 2011 svoj vrchol na úrovni 1921 dolárov za uncu, sa v podstate neustále presúva nižšie a nižšie. V auguste minulého roku sme síce videli potenciálny reštart a odraz s pásma 1550-1600 USD za uncu pod vplyvom stále očakávanejšieho QE, ktoré nakoniec prebehlo a prebieha celosvetovo, no nové maximá sa nevytvorili a dokonca nebola prekonaná ani úroveň 1800 USD za uncu.

Odvtedy sme však už stihli poklesnúť o cca. dve stovky. Momentálne sa zlato znova blíži k svojmu minimu z decembra 2011 (1550 USD za uncu) a vzhľadom na pretrvávajúci klesajúci trend je možné, že cena pôjde ešte nižšie.

Čo za tým stojí?

To, že trhy dokážu vnímať udalosti v predstihu je zrejmé. Očakávali sme QE, zlato rástlo, ekonomická situácia bola zlá a verejne sa hovorilo o všemožných rizikách, zlato rástlo. Momentálne osobne prežívam akési obdobie mediálneho ticha a hoci problémy ostali problémami mám pocit, že trápia čoraz menší podiel obyvateľstva (aj súčasné otázky ohľadom zdanenia vkladov na Cypre som v masmédiách zachytil len okrajovo a povrchne).

Na cenovom poklese však okrem pseudo-upokojenia situácie, môžeme vidieť potenciálny vplyv maloobchodného dopytu a predaja drahých kovov. Zo štatistík Gold Report naozaj vyplýva, že záujem o zlato v roku 2012 poklesol – ak by som mal tipovať dôvod, tak by to bola jeho relatívne vysoká cena oproti predchádzajúcim rokom. Nižší dopyt – nižšia cena (viď graf).

 

Čo je pred nami?

Eurozónu budú takmer určite zmietať ďalšie problémy. Včera PIGS, dnes Cyprus, zajtra Slovinsko, a tak ďalej. Postihnutých a zachraňovaných krajín bude viac, ale dokedy až? „Riešenia“ ako „riešenia“ riešia LEN čas. Všemožné problémy sú odkladané do budúcnosti a pravdou je, že mladí sa nemajú na čo tešiť (viď napr.: https://proinvestory.cz/stan-druckenmiller-generacni-konflikt-je-za-dvermi).

Dovolím si tvrdiť, že investorom do drahých kovov a majiteľom zlata by prospelo práve radikálne riešenie, ktorým by v podstate utrpela veľmi veľká časť populácie. Avšak politický kolobeh takéto riešenie logicky neumožňuje. Problém a jeho posunutie v čase, môžeme vidieť aj na grafe – prudký rast po prepuknutí nasledovaný dlhým postupným výpredajom.

Záverom, posúvanie problémov môže cene zlata škodiť, až do istého zlomu, kde by mal nastať boom. Otázka je, či dovtedy ľudstvo nespozná, či nevynájde niečo iné, čo by rovnako ako zlato v minulosti plnilo úlohy zlata v budúcnosti.

 

Peter Uhrin

 

 

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Tagy:
Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Myslím si že je už po a vrchol byl v roce 2011. Peníze se budou přesouvat do USD, je likvidní a dá se rychle směnit bez marginu jaký je na zlatě. Na důchod zlato jo, ale myslím že bude hodně dlouhá doba na nákup za lepší peníze. Možná až praskne v asii realitní bublina tak se peníze přesunou do zlata a nebo taky ne a půjdou do akcií či nemovitostí někde jinde.

  2. Miroslav Piták napsal:

    To VoDo: Naprosto tě chápu, že když cena zlata je v klesajícím trendu více než 1,5 roku, tak si myslíš, že další býčí trend už nehrozí. Při pohledu do historie nejen na zlato a stříbro, ale i další trhy, které prošly výrazným býčím trhem ale situace vypadá jinak. 1,5 roku dlouhá konsolidace trhu není nic nenormálního. Např. japonskému indexu Nikkei 225 v rámci jedné konsolidace růstového trendu trvalo více než 7 let než se vrátil ke svým předchozím maximům a dále výrazně rostl – celkem skoro 40 let. Těch 7 let uvádím jako extrémí příklad, ale stávající pokles u zlata a stříbra považuji s ohledem na jiné historické příklady stále za normální.

  3. VoDo napsal:

    Víc než rok a půl do strany mě k myšlence že už je na zlatě po, vede historie. Mánie se vůbec konat nemusí tak jak si mnozí myslí, protože tak bylo v roce 1980. Dnešní situace je opačná, namísto inflačního máme deflační prostředí, máme likvidní ETF, nemáme blázny bilionáře co by zkupovali všechno stříbro, komoditní boom je za náma, dolů je nadbytek. Aby zlato výrazně rostlo na ceně tak by se musela výrazně zvýšit inflace, ale proč teda radši nekoupit akcie? Nebo ztratit důvěru ve finanční systém. Osobně si myslím že nic z toho nehrozí v příštích pár letech, a asi nejdůležitější je, že USD je po 17 letech ve výraznějším up trendu, do pěti let klíďo na 120. Krize se přesunula do Evropy stejně jako ve třicátých letech a i tenkrát komodity nezavršily up trend mánií ikdyž kvůli válce byla megapoptávka po surovinách. Jen se snažím vnést jiný pohled na věc v době kdy někteří stále dokola, roky opakují že zlato už teď půjde na 2000 zatímco má problém udržet se nad 1600.

  4. Jan Altman napsal:

    V prostředí nekryté měny, frakčního bankovnictví a státního monopolu na neomezený tisk je inflace standardem a zdánlivá deflace (ony ceny opravdu klesají?) jen dočasnou patálií, resp. jevem vzniklým jen jako dočasné korekce předchozího neúměrného nafukování. V prostřední „měnových válek“, tedy závodu států o co největší znehodnocení vlastní měny, je dluhodobá deflace dost nepravděpodobná. Nastala by pouze za předpokladu výrazné a dlouhotrvající kontrakce hospodářství a úvěrů – ale pak by jistě burzovní indexy nedosahovaly rekordů a investice do akcií by nebyla zrovna rozumnou.

    Pokud dnes indexy rekordů dosahují (a dosahují jich i dluhopisy), tak to svědčí o jediném: inflace (bublina) se projevuje nejvýrazněji právě zde, nové peníze tečou primárně do těchto finančních produktů.

    Inflace (a ne deflace) tedy je současnou realitou, nemusíme se dívat na shadowstats.com, stačí si porovnat ceny jídla, energie, PHM, atd… dnes a před 5ti lety. Ale většina inflace se dnes odehrává jinde, než na cenách pro konečné spotřebitele – na akciích a dluhopisech.

    Státy jsou zadlužené – a nemám na mysli jen oficiální dluh, ale i NPV současnou hodnotu budoucích závazků penzijního/sociálního/zdravotního systému, která oficiální státní dluh často převyšuje. Státy potřebují inflaci, aby dluh rozmělnily. Zároveň státy chtějí oslabit své měny kvůli podpoře exportu.
    Státy tedy mají důvod chtít inflaci. A zároveň mají všechny potřebné prostředky, aby jí přivodily. Fiskální i monetární. Mají centrální banku, která po QE může přijít i s daleko odvážnějšími opatřeními (např. poukázka na nákup za $5000 pro každou rodinu).

    Nedovedu si tedy představit, proč by se měl dostavit skutečně deflační scénář.

  5. Jan Dvořák napsal:

    Téměř všechny deflační scénáře vychází u Kondratievových cyklů. Tohle je však první Kondratievova zima probíhající za „fiat money“ systému.

  6. VoDo napsal:

    Ja s vama souhlasim, ale ja na to koukam i z pohledu investora ci spekulanta, me doopravdy nemusi zajimat ze staty jsou bankrot, ze vsechno je na zhrouceni kdyz se kouknu na grafy tak vysledek je ze zatimco akcie jdou nahoru tak zlato do strany ci dolu a zlaty akcie jako jedinej sektor jsou v downtrendu, ano dlouhodobe zlato je velice dobra investice, ale i tak si myslim ze budou lepsi casy na jeho nakup, ja jsem i ve zlate a i ve zlatych akciich ale je to spis pojistka, ktera muze vyjit naprazdno protoze oni lehce muzou rict ze zlato je nelegalni a doly budou zabirat. Zijeme ve svete kdy clovek MUSI byti spekulantem.
    Jeste dodam, ze toto vsechno se deje ikdyz situace je horsi nez byla v roce 2008, vice derivatu, vice rizka, ale opakuju ja jsem na trhu a kdybych se ridil tim ze vse je na zhrouceni tak bych musel byt celou dobu v shortech a to bych asi uz nebyl. Letos se nejspis dockame situace kdy se bude rysovat dalsi medvedi trh, ale do ty doby trhy klidne vyrostou o dalsich 10% ci 20% z nynejsich cisel, ocekavam korekci, ale ne zacatek bear marketu, na trh jeste nevstoupili penize retajlu, ty vstupuji az v konecnym rustu. Zlato muze jit do manie, ale uz tomu neverim tak jak pred rokem, hlavne kvuli rostoucimu dolaru a kvuli historii. Ano vim ze zlato v roce 1981 vyvrcholilo kdyz udelalo pres 100% za par mesicu, muze se to stat, i proto jsem i v nem. Menova valka me vyhovuje, opet, v roce 2008 jsem nakoupil hromadu AUD a ted kupuju USD, i v krizi se dal koupit reckej index kterej udelal pres sto procent za par mesicu, teorie je dobra pro teoretiky, ja mam kuzi na trhu.

  7. Jan Altman napsal:

    VoDo: Ano, to je pravda.

Přidat komentář