Paul Brodsky: Dolar udrží svoji dominanci

dollar

Světová ekonomika není v ideální kondici, na světě zuří finanční světová válka. Tato skutečnost není pro čtenáře tohoto webu nic překvapivého. Osobně zastávám názor, že Čína a její spojenci vyhrají.

Nedávnou jsem si přečetl vyjádření autora, věřícího, že finanční válku vyhraje Fed. Autorem vyjádření je Paul Brodsky, spoluzakladatel společnosti QB Asset Management. Vyjádření bylo od argumentované, byly v něm popsány o kroky Fedu.  Proto jsem se rozhodl z tohoto vyjádření připravit shrnutí.

Trhy podle něj začínají řešit, jakým způsobem chce Fed ukončit QE. Podle jeho názoru vlastně žádnou standardní možnost nemá. Nezbývá, než se porozhlédnout po nestandardních řešeních. Podle něj se nabízí řešení ve 3 krocích:

  1. Právě probíhající  QE, kdy Fed navyšuje velikost vlastní rozvahy
  2. Povolení uzdy inflaci, mluví až o hyperinflaci (zde si ale dovolím poznamenat, že pod pojmem hyperinflaci si lidé představují různá %, někomu „stačí“ třeba 20%, jiný automaticky vidí tisíce % ročně). Výsledkem bude i administrativní opatření opačné „klasickým“ měnovým reformám tedy např. přidání jedné nuly na bankovky, doprovázené skokovou změnou cen i mezd v podobném rozsahu
  3. Změna měnového systému k obnovení důvěry v měnu

Na takovémto procesu by vydělali dlužníci, prodělali věřitelé – tedy i Čína. V rámci celého procesu bude muset Fed „ošetřit“ banky, protože hodnota dluhů vůči nim se nezmění.

Vyšší úrokové sazby (i když ne dramaticky) srazí ceny obligací držených finančními institucemi. Kapitálová přiměřenost bank by se dostala do ohrožení, úroky z vládní bondů rázem nepokryjí inflaci.

Bez toho, aby finanční sektor vyšel z celého procesu silný, nemá cenu celou operaci vůbec podnikat. Proto Fed bude muset najít cestu, jak banky posílit.

Pro záchranu bank a změnu systému Fed bude potřebovat jak podporu veřejnosti, tak mezinárodní podporu. V takovém případě se uskuteční podobná(é) konference jako ta v Bretton-Wood z roku 1944. Možná bude i podobný výsledek, možná dojde na remonetizaci zlata (otázkou je, při jaké ceně).

Budoucnost rozhodne.

 

 

 

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

 

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Proč lidi pořád věříte v Čínu a její spojence? Čína je na tom hodně špatně, její, třicet let trvající růst končí, Čína byla jen dočasná továrna. Lidi tam nemají co jíst, chudoba, korupce atd. Můj známí, Číňan tam jede za rodinou, do Šangaje a hádejte co si lidi přejí přivést, jídlo, kondenzované mléko, sušené maso atd. Jídlo tam má stejnou kvalitu jako miliony šuntů co Číňani nekvalitně okopírovali. Za posledních pár let se tam situace hodně zhoršila a to mluvím o východní Číně.

  2. .m. napsal:

    Neumim posoudit, zda USA co Cina, ale znovu vystrkuje ruzky nezavisla decentralizovana mena Bitcoin – skoda, ze se mi to loni za 9.5 uz nekoupilo …
    10 ti nasobny rust za 5 mesicu je z rise snu 🙂

    https://bitcoincharts.com/charts/mtgoxUSD#rg180ztgSzm1g10zm2g25zv

    Nestalo by za to dat dohromady nejaky clanek zde na webu, at se trochu napravi reputace od toho steku-plneho-omylu z lonska ?

  3. Oracle napsal:

    Vodo preto si myslíme, lebo čínske spoločnosti v Afrike a v Austrálií (možno aj v Južnej Amerike)kupujú poľnohospodársku pôdu a zakladajú farmy na vykrytie hospodárskeho výpadku. Mimochodm Čínske vedenie nemôže dovoliť hladomor ako bolo za veľkého Maa, lebo v súčasnosti väčšina populácie žije v meste.

  4. Jan Dvořák napsal:

    .m.
    exponenciála a mnohonásobek ceny v horizontu měsíců – toho bych se bál u čehokoliv.
    Kdyby tohle udělaly drahé kovy – prodávám.

  5. Standa napsal:

    .m.: Pokud Bitcoin přežije prvních tisíc let, tak se možná vedle zlata stane další důvěryhodnou univerzální měnou.

  6. v6ak napsal:

    Uznávám, že vývoj BTC je divoký. Nicméně:
    1. exponenciála – ceny skoro všeho rostou oproti inflační měně exponnciálně 🙂
    2. Měnová zásoba BTC je shora omezena 21M, dnes je zhruba na polovině: https://en.bitcoin.it/wiki/Controlled_supply#Currency_with_Finite_Supply
    3. On Bitcoin se zřejmě celkem rozšiřuje. Nemám detailní informace, ale platby přes BitPay dosáhly 2 MUSD: https://blog.bitcoin.cz/2013/03/bitpay-viac-ako-2-miliony-dolarov-za-mesiac/
    4. Vyhlídky na další rozšíření? Pokud nastane nějaká capital dontrol či jiné vládní výstřelky, bude se BTC tlačit dál do popředí.

    Zatím nedovedu říct, jestli současný kurz je vysoko či nízko. Ano, i mě současný růst trošku děsí.

    Když nad tím tak přemýšlím, tak při 100USD = 1BTC a 11MBTC v oběhu to vychází tak, že v BTC ekonomice by mělo být 1.1 miliard USD. To je jen zlomek (cca 1/140) toho, co je v ČR: https://spoctiduchod.mesec.cz/clanky/cesi-maji-na-vkladech-3-biliony-korun-banky-z-toho-ale-radost-nemaji/

    Samozřejmě je otázka, jaký má význam přímé srovnání. Někteří obchodníci kvůli volatilitě používají BTC jen jako transakční měnu. Prý je to častá praxe na SilkRoadu. To by ale znamenalo, že by hodnota BTC měla být podle toho nižší. Což ale stále nemusí být nutně problém.

    Popravdě nevím, jestli je ta hodnota adekvátní. Dají se udělat ještě nějaká měření (např. průzkum SilkRoadu nebo analýza blockchainů). Pro mě by asi nebyl problém udělat si bota, který by z toho spočítal nějaká čísla, akorát zatím nevím, která čísla chtít a co z nich vyčíst.

  7. v6ak napsal:

    Je, ale jakákoli vláda nad ním má jen omezenou moc. V nejhorším případě jej může papírově zakázat, ale těžko se reálně hlídá. Může jej dostat do pozice, kdy tím nepůjde oficiálně platit, ale těžko jej vytlačí z celého trhu.

    Mimochodem, i dnes je zřejmě značná část ekonomiky spojené s BTC v černém trhu – vizte Silk Road.

  8. v6ak napsal:

    Když si ale uvědomím, že v CZK mnozí drží značnou část úspor, zatímco v BTC asi ne, musela by být ekonomika kolem BTC mnohem větší, aby to dohnala. Až tak přímé srovnání to nesnese. Otázkou je počet uživatelů BTC. Tady se dá odhadovat počet uživatelů, ale je to spíše spodní odhad (kdo se ten den nepřipojí, není tam): https://bitcoinstats.org/count.html

  9. Lucif napsal:

    Vyhoda Bitcoin je zaroven jeho slabina, existuje iba v cybersvete. Chcelo by to fyzicke bitcoiny :-). Myslim ze US vlada robi len bububu, v skutocnosti s tym nic neurobi. Za par rokov ked budu firmy vyplacat zamestnancov v bitcoinoch (alebo inej nezavislej mene), a bude mozne vsade platit bitcoinom, zamenitelnost za stare FIAT meny nebude vobec potrebna, a uz mi bude jedno jaky je kurz bitcoinu k dolaru…

  10. v6ak napsal:

    Lucif: Kéž by. Ale zatím nevidím důvod, proč by to mělo být víc než jen přáním.

Přidat komentář